Jump to content

Izrada modela

vlajkos
 Share

Recommended Posts

fenumaxu6cy3.jpgzzfen2qp6.jpg

Pozdrav svima prvi put sam ovde !

Ovo je prvi rad koji sam radio u Rhinocerosu, spremao sam ga za ispit na visoj skoli.

Krenuo sam od nule sa rhinom, prilicno tesko posto ne znam engleski vise sam se bazirao

na isprobavanje raznih ikonica. Za osnovu sam uzeo unutrasnjost pokvarenog fena, motor,

nosac motora, oklop grejaca, ventilator! Sve je premereno pomicnim merilom i napravljen je

model u rhinu, tacnost je 0,1mm. Zatim sam sam radio skice i polako provaljujuci rhino pravio

telo oko unutrasnjosti. Normalno telo je moralo da se uklopi sa drzacima.

Na kraju mi se nije svidelo kako izgleda, ali nesto se naucilo. Rasklop je radjen u Flamingu,a

ceo fen u max-u njegov render, to je i prvo sto sam renderovao u maxu!

Kasnije smo na faksu imali osnove iz programa ProEngineer, pa sam probao da napravim

i u njemu nesta slicno, ali sam odma stao posto nisam uspeo da se snadjem.

Pitanje je da li je za dizajnere znacajno da ulaze i u taj segment konstruisanja ili to odradjuju

drugi, na kojem je to nivou uopste ! U poslednje vreme nemam vremena ni da odem kod profesora

na konsultacije da se malo raspitam !

Kakva su vasa iskustava?

Dešava se raspad sistema učmalih "nazovi" dizajnera ... To je onako ukratko objašnjeno.

1. Dobrodošao na forum

2. J***** te Kaljava™

3. Pozdravi Vardu

4. Model si usper odradio s obzirom da ti je prvi model. Ako ćeš da koristiš Rhino, koji je zaista top za modelovanje onda ti je najbolja kombinacija rhino modeling - max rendering. Da se ne bi cimao oko eksportovanja modela u Max, jer Rhino zna da uništi mesh prilikom eksportovanja po posle da ti štrče neki trouglovi, gargojle i ostala sranja ... Koristi nPower Translators plug-in za Max, na taj način ćeš model izmodelovan u RHino-u moći da otvoriš direktno u Max-u, dodeliš mu materijale i izrendaš šta ti treba. To znači i exploded view i animacije ... Za render ću onma da ti predložim da instaliraš V-RAY ili Maxvell za Max, možeš i Brazil ali ova prva dva su mnogo šire upotrebe ...

5. ProEngineer je super program ali samo ime ti kaže da je za inženjere ... Znači preterano obiman za dizajnere, to što Duško forsira na Kaljavoj™ inženjer je njegova stvar, ali za fensi prezentacije na kojima uzimaju dizajneri pare bolji je Rhino + Max. To će ti reći svi koji se bave ID-om.

6. Poziv dizajnera si shvatio previše inženjerski, to merenje i pravljenje na osnovu jezgra je totalno pogrešan prostup, sem ako nećeš da radiš nešto što se zove reverzibilni inženjering, ili u prevodu RADIŠ ko KINEZ. Da kopiraš već postojeće proizvode. Na tebi kao industrijskom dizajneru je da se razumeš u sve i svašta, ali pre svega da znaš kako da odradiš dobar research pre nego što kreneš u neki projekat. Dakle ne moraš da budeš inženjer, treba samo da si obavešten. Ti si tu da radiš na formi, funkcionalnosti ... Pusti inženjere da se smaraju sa ostalim. Ti uradi dizajn i ideju, oni će da gruvaju ostalo, zašta su išli u školu tolike godine ...

Eto, dobio si odgovor...

Hvala za odgovor !!!!!

Problem je sto sam ja krenuo sa idejom da prodjem ceo proces

od ideje, skica, modela pa do prihvatljivog resenja za proizvodnju.

O.K. su meni Varda i Dusko svako ima svoj pristup i sve dok ima bilo

kakve veze sa dizajnom je dobro. Najveci problem je gomila

ispita koji nemaju veze sa dizajnom, a oduzimaju dragoceno vreme.

Upravo i radim modele u rhinu pa prebacujem u Max posto sam

savladao osnove Max-a i V-raya.

Upravo se spremam da krenem na jedan besmislen ispit pa cu veceras

da postavim jos jednu temu ili nastavim u okviru ove.thermocutcacdrawdy8.jpg

Vezano je za dizajn uredjaja (mada i nije neki uredjaj) za secenje stirodura !

Inace gledam da se otarasim ovih besmislenih ispita pa da se posvetim

vezbanju rucnog crtanja skica i radova. Trebace prilicno vremena!

Pozdrav

2. J***** te Kaljava™

ahaha

E denise ako nije frka shibni mi nPower translator ako imash ,,narodnu" ediciju na pm. Radim ms kurs za zvuchnjake i ebu me modeli.

shto se tiche topica

poradi malo na tom sekachu za stirodur. Mnogo je bre kockast i inzenjerski, nema dushu :)

Dobrodosao covek na Zonu

Za prvi model moram da pohvalim zaista dobro,e sada sto se tice ostalog slozicu se sa Denisom da vise treba da se usresredis na sam dizajn od samog korena research,develope sketch,mnogo skica pa preko ideje glavne do mera pa i 3d modela-rendera.Svakako da trebas znati i te stvrai to je sve jako povezano sto vise znas to bolje po tebe da resis problem ali taj deo prepusti inzenjerima.

Kada je rec o programima imao sam priluku da radim u ProEngineer,i Autocad-u na Politehnickoj ali mislim da za Id je Rhino mama.Sto se tice rendera instaliraj plug in V-ray za Rhino ne znam koji imas Rhino ako je 4 onda instaliraj 4 posto je skroz sveze i super je.Takodje Maxwell render je bruka jeste nesto komlikovaniji i cekaces po prilicno za render ali je odlican,takodje imas i treci koje je dobar Bunkspeed-Hypershot.Toliko za sada ako imas samo pitaj...

Poz i udri dalje

P.s pozdravi Vardu i od mene;)