Jump to content

Drvo i metal + beton vs KKPM

pailhead
 Share

Recommended Posts

bash sam ocekivao tvoj post... ja ni u jednom trenutku nisam svrstao ljude sa GAF-a u nizu rasu, normalno da zavisi od individue, ali kako covek koji je zavrsio gaf moze da radi vise od coveka koji je zavrsio fax u Beogradu, Sarajevu i na slicnim mestima gde je arhitektura (tada bar) bila ARHITEKTURA... Sada ne pricamo o coveku kao kreaturi vec o njegovoj licenci...

Na tu stranu je ista moja prica...

Za novi sistem skolovanja se potpuno slazem, ja sad zavrsavam prvu godinu preko nekih predmeta se preleti da ne primetis izadjes dobijes 8,9 (citaj visoke ocene)... Ali kakva nam je drzava takvo je i skolstvo, mi tu ne mozemo nista, ama bash...

• Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Mislim da se na Beogradskom forsira vise neka da nazovemo apstraktna arhitektura,neke filozofije ... dok se na Niskom rade konkretnije stvari i ljudi su osposobljeniji da se bave klasicnom,svakodnevnom arhitekrom, tu pre svega mislim da stambene zgrade i porodicne kuce pa cak i javne ali u domenu prakticnog vise nego nekih specijalnih dostignuca,neke ludorije koja se forsira na Beogradskom po gotovu u zadnje vreme, Beogradski tezi nekom umetnickom pristupu pa i predmeti su takvi i onda dolaze do problema sa licencama jer se kod licenci trazi iskustvo u projektovanju odredjenog tipa objekata i sta sve ne, nema veze ko zavrsio koji fakultet koliko ja znam ??

Ja sam hteo da upisem u Novom Sadu... Spremao se godinu dana, Beograd sam odma otpisao...

Medjutim crtanje sam rasturio i teoriju ali na prostornoj kompoziciji sam imao manje od minimuma za upadanje na fakultet... I ja i covek koji me je spremao se nismo raspitali sta se trazi nisam isao na pripreme u Novi Sad i jednostavno to mi se na kraju obilo o glavu...

U septembru ne znam sta cu od sebe i sa ortakom koji nije upao na fax odem u K. Mitrovicu da polazemo prijemni, upadnemo dole lagano, sa namerom da zavrshimo prvu i begamo tamo gde smo i planirali... Onda dodju 23 ispita, svi misle da je dole lakse, ali ti projektovanje predaje Folic (kod koga smo prosli sve moguce tipove kuce u projektovanju) i kod koga se strepi do zadnjeg dana sta ces da dobijes... Nebitno prodje se on, a onda dodju konstrukcije koje su preteske i pored toga kriterijum je malo cudan... @marija: Ti verovatno znas sta to znaci kad ti spomenem jedno prezime: Gavrilovic...

E sad guram sa namerom da skolovanje nastavim u Novom Sadu, ostalo mi je jos nekoliko ispita i tako... Ali sam siguan da su svi fakulteti u Srbiji izgubili na kvalitetu uvodjenjem Bolonje. Ne potcenjujem ni jedan fakultet ali sam siguran da ti fakultet daje samo osnove i da si ti taj koji posle treba da izgura svoju pricu kroz ideje... Niko ti ne garantuje ako zavrsis Politechnico di Milano ili AA LONDON da ces biti vrhunski arhitekta... To je sve individualno... Do coveka...

Znam da sam smorio, sa mojom biografijom ali reko mozda neko procita ko je u slicnoj situaciji... Da zna sta ga ceka DOLE...

@Marija

Sto se tice licenci pricam o tome da ljudi koji su zavrsili pre 30-ak godina u Beogradu rade MANJE nego ljudi koji su pre 30-ak godina zavrsili u Nisu... Niko nije spominjao sadasnje vreme...

Niko ti ne garantuje ako zavrsis Politechnico di Milano ili AA LONDON da ces biti vrhunski arhitekta...

Garantuju. Svuda gde moras nesto da uradis i naucis da bi dobio neki sertifikat ili diplomu, taj ko izdaje dokument (potvrdu) garantuje da si je ti zasluzio, odnosno da si naucio to sto oni poducavaju. Drugim recima, ako u milanu ili na AA uce arhitekturu, sa njihovom diplomom, oni garantuju da si je ti i naucio.

ah da, poznat mi je Gavrilovic, kod nas je iz arhitektonskih konstrukcija 1 koje je on drzao najveca ocena bila 7 a i do same 6 dok dodjes poludis.Ja nisam toliko tesko polozila,iz 2 puta cini mi se ali me je zato zezao nekoliko godina za graficke ...

sto se tice uspesnosti u ovom poslu i ja sam misljenja da nema to veze toliko sa fakultetom koji zavrsis.ako si citao ili budes iz predmeta istorije arhitekture,videces da mnoge najpoznatije arhitekte cak nisu ni zavrsile fakultet arhitekture a gradili su cuda. kreativnost i zdravala logika ,i nista vise ti ne treba .... naravno neko osnovno znanje moras da steknes .... ne mislim da moze bas bez ikakve skole da se radi ovaj posao,daleko od toga ...

nece ovaj citat da radi

@ pailhead ma daj, mozda ti naucis da radis konkretne stvari i da ne brljas ali kreativnost niko ne moze da ti sipa u glavu, sa time se radjas,mozda mozes do neke granice da je razvijes pohadjanjem takvih skola ali daleko,daleko ,daleko si od toga da napravis nesto sto ce biti originalno i posebno ... imas veliki problem ako tako mislis...

nece ovaj citat da radi

@ pailhead ma daj, mozda ti naucis da radis konkretne stvari i da ne brljas ali kreativnost niko ne moze da ti sipa u glavu, sa time se radjas,mozda mozes do neke granice da je razvijes pohadjanjem takvih skola ali daleko,daleko ,daleko si od toga da napravis nesto sto ce biti originalno i posebno ... imas veliki problem ako tako mislis...

Mada, moze i po tvom. Mozemo da ukinemo arhitektonske fakultete u Srbiji, dozvolimo svima da se bave arhitekturom, i kad tad ce da se nadje i neki kreativac.

Hm... kad bolje razmislim, u Srbiji se vec svi bave arhitekturom. A fakulteti (barem beogradski) je tu nominalno, ali nastava na njemu, kao da je ukinuta....

Mislim da u americi ne smes da koristis izraz "Arhitekta" ako nisi clan AIA, inace se koristi "dizajner". Ove moje kolege se sve ispotpisivase kao arhitekte cim su zavrsili 3 godine studija.

Citiraću, dragog mi profesora, da je "arhitektonski fakultet u beogradu medju najboljim u evropi."

Na vama je da li ćete da poverujete tom profesoru ili postu iznad ;)

chuj bolji, najbolji! ;)

Crveno je boja ljubavi!

Citiraću, dragog mi profesora, da je "arhitektonski fakultet u beogradu medju najboljim u evropi."

Na vama je da li ćete da poverujete tom profesoru ili postu iznad ;)

U Srbiji svi zive srecno, u izobilju i slozi. Standard je visok, i svako ima podjednaka prava.

Na vama je da poverujete u ovu glupost... ili da ne poverujete.

Bezvze je sto nije moguce voditi ozbiljnu diskusiju na ovu temu. Jedini koji se javio sa protiv argumentom je anonimus "ganga" koji se pozvao na neimenovane izvore.

Moze biti bilo ko iza tog profila i komentara. Moze recimo biti dekan fakutleta.

Kao kad bih imao kiosk sa brzom hranom gde se pola grada otrovalo, i onda dolazim pod nekim pseudonimom da ga branim na forumu "ma jok, samo najsvezije meso, zaposleni peru ruke posle wc-a, mnogo zadovoljnih musterija..."

sto se mene tice slobodno mogu da me zovu dizajner , meni nije bitna etiketa :)) meni je samo bitno da dobijem sansu da pokazem ono sto znam i to me jedino brine, sve sto ne znam naucicu ... tu su knjige, starije kolege ...

ja nisam rekla da su nasi fakulteti dobri,daleko su od toga i trebaju im ozbiljne reforme i pre svega kadar koji je zainteresovan studente nesto da nauci ali hocu da kazem da mislim da ti diploma ni tih dobrih fakulteta nista ne znaci ako nisi kreativan po priridi, ako me razumete ....

put ce biti mnogo tezi i mnogo ce morati da se cita i uci van faxa sto je zalosno naravno ali ne znaci da mi ne mozemo da uspemo :))

treba verovati u svoje sposobnosti i boriti se za svoje mesto pod Suncem pa sad na kraju sta bude bitno je da ne procerdas zivot kukajuci nad svojom sudbinom i sto nisi rodjen u Italiji,Austriji ... ili sto nisi rodjen u porodici koja te moze poslati na studije tamo, nego da se uhvatimo u kostac sa situacijom takvom kakva je i probamo da ostvarimo najbolje moguce rezultate :))

pozdrav svima i ne dajte se ljudi ....

skrecem na kratko sa teme, ali da ne otvaram novu za samo jedno pitanje :)

sta mislite o studentskoj praksi? da li je dobro (da li postoji realna mogucnost da se nesto nauci a ne rade vizualizacije za dzabe vlasnicima biroa) i koliko bi bilo pomoglo nekome ko je sad zavrsio prvu?

hvala.

put ce biti mnogo tezi i mnogo ce morati da se cita i uci van faxa sto je zalosno naravno ali ne znaci da mi ne mozemo da uspemo :))

treba verovati u svoje sposobnosti i boriti se za svoje mesto pod Suncem pa sad na kraju sta bude bitno je da ne procerdas zivot kukajuci nad svojom sudbinom i sto nisi rodjen u Italiji,Austriji ... ili sto nisi rodjen u porodici koja te moze poslati na studije tamo, nego da se uhvatimo u kostac sa situacijom takvom kakva je i probamo da ostvarimo najbolje moguce rezultate :))

pozdrav svima i ne dajte se ljudi ....

apsolutno se slazem. ali, sada konkretno, sta bi moglo da bude ono sto bi nadomestilo ono sto trenutno nemamo? imam leto pred sobom, dosta vremena slobodnog i nesto tog vremena bih posvetio ovome. knjige, casopisi, internet, mozda neka praksa kao u postu iznad?

pa idealno bi bilo da nadjes praksu u nekoj dobroj firmi ali pitanje je da li ce te primiti ... mozda jos bolje da odes negde u inostranstvo preko leta i vidis kako se radi u stranim firmama ... moguce je da imas mogucnost za to preko samog fakulteta, raspitaj se ...

sto se tice knjiga odi do Mamut-a ili neke druge vece knjizare pa vidi sta ima od knjiga modernog dizajna, vidi i od magazina, mislim da imas preko torrenta da nadjes neke ozbiljne sttrane casopise iz oblasti arhitekture... uclani se na forume , facebook grupe raznih tih dizajn sadrzaja ... ako imas mogucnost putuj i gledaj ...

jos jedan predlog ( mozda ga neki smatraju glupim ) gledaj filmove i serije gde se radnja desava u bogatim naseljima i domovima jer tu mozes da vidis svasta :))

npr ima serija na B92 indija gde ljudi zive u tako dobrim luksuznim kucama da ti pamet stane a i vidis ceo rio de geneiro ...

takodje posmatraj prirodu i inspiraciju trazi u njoj, tu ne mozes da pogresis ...

generalno gledaj sve oko sebe i pokusavaj da uocavas detalje ... ja sam vise opredeljena za enterijer pa je meni to bitnije,jer sustina enterijera je na detaljima, kod exterijera je malo drugacije mada slicna prica :))