Jump to content

Kupovina novog SLR-a

ARVIN
 Share

Recommended Posts

Pozdrav svima...do sada sam bio vrlo zadovoljan sa svojim Olympusom E-10 od 4mpx jer za posao koji radim on mi je dovoljan..bio ali bi da se malo obnovim...

Fotografisem uglavnom u sportskim halama, zatvoren prostor i vrlo cesto low light uslovi...a treba mi brzo i precizno fokusiranje, veliki shutter jer mi treba ostra fotka i mali nivo graina...posto je moj olympus maksimalni iso imao 320 na njemu dobijao sam shutter oko 80tak ali ima graina..pa mi ne odgovara.

e sada...velicina slike u megapixelima mi nije u sustini primarka..jer se radi za novine,,probao sam Cnaona 400D...i drugar mi kaze da mogu da pasuju objektivi od analognih Canon aparata pa je samim tim povoljnije pazariti jer stedis na objektivima...

na sta bi se bazirao izbor je:

budzet 500e

brz i precizan fokus

sto manji grain uz sto veci ISO - da dobijem sto jasniju sliku u pokretu u low light uslovima

isplativost dodatnih objektiva jer slikam sa poprilicne udaljenosti..oko 300mm(35mm eqv) bi kasnije dobro dosao...

posto mi se iz budzeta svelo sve na ova 2...sta mi iz iskustva savetujete..

PS. Canon sam testirao i nije los a Nikon nisam. Cena dodatnih objektiva?

Hvala unapred..bas mi treba savet

Pozdrav svima

Da ne trazis mnogo za malo?

Pre nego sto masturbatori krenu da smaraju oko detalja pokusaj da shvatis da ti za najosnovniju opremu sposobnu da se bori sa losim svetlosnim uslovima kakvi vladaju u halama treba minimum duplo vise novca.

@Abdee

Da li mozes za nas ambiciozne amatere, posto cenim da imas veliko iskustvo, da das neki predlog za objektiv koji bi mogao da se nakaci na 400d i da cenovno bude oko 500e a da koliko toliko ispunjava pomenute uslove?

Na Canon telo 70-200 F4 L - minimum, a to nikako nije 500e, pa čak ni posebno.

Što reče Srđan, da ne tražiš malo mnogo za mnogo malo?

Za ono što ti želiš ti je potreban optički dobar, a uz to i brz objektiv, a opet i dovoljno dugačak, a taki komadi ne koštaju ispod 500 evrića, uglavnom.

za 500 eur mozda mozes da nadjes neku polovnu sigmu 70-200 2.8 mislim da bi onda bila upotrebljiva u sali,sve preko 200mm a da valja je bas bas skupo tako da to nije moguce kupiti za 500 eur,kupi sad telo sa kit objektivom pa stekaj pare za neki telac.

za 500 evra imas na berzi pentax k 100 d super sa kit objektivom i tamronom 70 - 300. I jedan i drugi stabilisani , sta ces vise.

Derane, aj' se uzdrzi od komentara kada se radi o materiji koju ocigledno ne poznajes. Stabilizacija je divna jedna stvar ali da bi u sali dobio pristojne rezultate ista mora biti sparena sa velikom svetlosnom moci.

Ulaznica za 1/250 u losim svetlosnim uslovima je jako skupa, pogotovo u zum aromi.

Covek je rekao da mu je budzet 500 evra i u toj granici skoro da nema nista bolje. Ovaj Tamron se na 200 mm, preko toga neka ni ne ide,otvara po mojoj proceni, nisam ga koristio, negde oko 4, 8 sto je pola blende slabije od nekog fiksnog 200/4 koji kosta mnogo vise nego ceo ovaj paket zajedno. Preporucivati coveku 200 /2,8 ako je vec rekao d amu je ukupni budzet 500 evra , ne znam koliko ima smisla.

Dzaba sto je to "u toj klasi"najbolje kad to,za funkciju/potrebe gore navedene,nema sanse da je dovoljno-sto manji grain na visim ISO?rad u slabim svetlosnim uslovima?brz i precizan fokus?=va kombinacija...? :blink:

...'ajde vazi...ne kazem,fotkao sam ja sa D70s +70-210 4-5,6 MF Shaolin spektakl i lichilo je na nesto,ali>ali je bilo maaalo mutnih fotki(omashen fokus),ali sam morao da fotkam sa 1000-1600 ISO,imajuci tu srecu da nabodem korektno exponiran snimak(kazem nabodem jer ne radi merenje svetla pa je bila "shacometrija" ;) ),pa da ne bude previshe shuma...Pre bih,za low-light sada uzeo 85 1,8 pa mozda i TC pride-pa ako je potreban jachi zum,koristio ga a van toga solo objektiv...ali je sve to jaaaako nezgodno...mislim da za ove gore prohteve min. je D200~800e polovan,mozda i manje,+80-200 ili mozda 85ica...znachi bez 1k evrica-govora nema!Bar ja to tako vidim,iz mog lichnog iskustva...

Ma čoveče da ne lupamo više neće to ići za tolko para.

Za lepše slike navećem ISO u tom cenovnom rangu ti treba Canon.

Recimo polovan 20D je oko 400e i može da digne u H modu ISO na 3200.

ZA 100 evra možeš da kupiš samo puno jaja 7 dana pred uskrs po 7 din pa da ih prodas po 10din na veliki petak pa tako više puta dok ne skupiš dovoljno za nešto od gore pomenutog.

ILI

Kupi ovaj novi prosumer FUJI S100 za 550e pa nek ti je bog u pomoći na nekih ISO 800 ili 1600.

Ajd zdravo!

Posto je budzet oko 500 eur jedino sto mozes da kupis za low-light sport je Canon 400D i 50mm f1.8 objektiv. To ti je ekvivalent 80mm na tom telu. Ako pridjes malo blize, na 10-tak metara, vrsice ti posao.

Sve sto je preko 2.8 ti je neupotrebljivo, sve sto nije DSLR je neupotrebljivo. Stabilizacija ti na 1/250 ne znaci bas nista, i najbolje je iskljuciti je da ne trosi bateriju bezveze, ili jos bolje kupiti objektiv bez stabilizacije posto je brat bratu bar 40% jeftiniji.

Stabilizacija je u vezi sa ziznom daljinom , dakle i na 1/250 s moze da odigra ulogu. Da se ne bi desilo da imas nerazmazan pokret objekta ali da te zezne sto ti je ruka zadrhtala.

LOL^

A kako ce u hali da dobije tih 1/250? sa F5.6? sumnjam. A i kad bi vec imao 1/250 stabilazicija mu taman toliko treba kao _________________ <ovde nesto odvaliti.

Polovan 350D (300e) + 50mm 1.8, (80e) a kasnije da steka za 85mm 1.8

Dobice vrlo prosto, digne ISO na 6400 i bog da ga vidi. Mozda kasnije i prepozna ko je ko na slici.

Vidim da je nov 400D vec pao ispod 500 EUR, a ipak ima 2mpix vise od 350D, sto bi moglo da znaci prilikom naknadne obrade fotke. Inace je besmislena razlika, ali u ovom slucaju nesto bi i mogla da znaci s obzirom na fiksni objektiv.

Nekada znači, ali u tom slučaju ne (naročito jer je 400 D slabiji po pikselu od 350 D).

Više od toga znači bolji fokus na 400 D.

Za focus se slazem, ali za ovo 'po pixelu' da li postoji neki egzaktniji dokaz od 'ja sam tako rekao'? Ne pitam da napravim flame nego me interesuje koji kriterijum da primenim izmedju 400D i 450D.