Jump to content

Windows xpx64

Recommended Posts

misljah da dodam RAM-a na ova 2 gb, s obzirom da bi trebalo da radim reinstalaciju.

Uglavnom, jos uvijek ne podnosim Vistu /misljenja o njenom radu su podijeljena/nikako mi se ne svidja ni izgled niti kako je rijesen sistem sto se tice pregleda foldera browsinga istih i sl. ... . Window xp x64 bi mi, recimo, za sada vise odgovarao.

Masina je: Intel e6750, Asus p5k-e ploca, grafika MSI ati r2600 pro, 2gb rama, monitor NEC 20 wgx2 pro,

Masina je vezana na mrezu, na mrezi je Xerox Phaser 7760 - drajveri za xp x64 imaju

Ploca je dosla sa cd-om sa 64-bitnim driverima

Na masini se ISKLJUCIVO koristi Adobe paket (CS3 - Photoshop, Illustrator, Acrobat, ... ...), znaci nema igrica i ostalih zezalica.

Software od koga zivot zavisi, pored gore pomenutih - Total Comander Power Pack, Nero 6.3, zoom player

Dakle, zanimaju me direktna iskustva korisnika. Uglavnom, posto radim sa relativno zahtjevnim aplikacijama za RAM, a i planiram da se pozabavim (iz hobija) sa Premierom i After effects - interesuje me gdje se dobija, a gdje gubi sa x64 windowsom. Koliko znaci povecanje RAM memorije za rad, koliko je sistem pouzdan ("pada" li chesto), usporava li WOW rad ...

Konkretno za Adobe cs3 - ima li korisnika koji imaju iskustva pod x64 sistemom?

... posto se kupuje legalan software, ne bih da posle kazem "ups ..."

Pozdravvvv

P.S. Pretraga po zoni nije mnogo pomogla, bar ne direktnim temama ... a ovo xpx64 je pisano zajedno zbog limita zone na bar troslovne rijeci u pretrazi ... ;) :D :D

Ja radim vec mesecima pod WinXP64 i u potpunosti sam zadovoljan, sistem mi radi stabilno, brze nego obican XP, 4gb ram u potpunosti iskoristljiv.

Od paketa koristim 3ds max, adobe cs3 (photoshop, dreamweaver, illustrator), corel draw x3.

I nemam nameru da prelazim na Vistu.

Koristim x64 na quad core i 4 gige rama i zadovoljan sam kako se aplikacije ponašaju. Autocad, CS3, 3dstudio i vray - sve leti. Za programe gladne rama to je pravi izbor, zato ga i koristim i radi kako se i ocekuje. Najveće pozitivne razlike zbog same x64 arhitekture sam dosad primjetio u Photoshopu (pogotovo na nekim filterima) i Lightroomu, nešto manje u Autocadu i vrlo malo u 3Dstudiu. Čak bih rekao da nema realne koristi (čak možda i suprotno) od 64 bita kod rendanja manje zahtjevnih stvari, no ako radiš nešto memorijski zahtjevnije; onda se osjeti... barem se meni tako subjektivno čini... Također mi se čini da je vray brži.

Rade i igre, isprobano ;)

Vista 64 radi isto fino, ali ne bih preporucio za rad.

Zamjerke?

- Na mojem stroju ati driveri uzrokuju BSOD ako se proba baciti u standby, hibernacije nema na 4+gb rama.

- Neke starije aplikacije ne rade (16-bit legacy)

- Teško je naći dobar firewall (preporuka: comodo).

- Skeneri ne rade zbog drivera, pa skeniram na laptopu.

- Ima nekih sitnih problema (tipa "desni klik->send to->mail" ne radi)

- WOW usporava rad (ne jako, doduše)

Iskreno, sve ono što koristiš će raditi bez problema. Osjetit ćeš brži rad u CS3 kod rada s VELIKIM tiffovima na primjer s 4 gige rama... i osjetit ćeš da ti neke banalne stvari rade 2-3% sporije nego prije ;)

sitan offtopic, ako to jeste..

imam vistu 64 ultimate, da, traljavi majkrosoft, zapanjujuce je koliko dugo treba da se iskopira fajl od 5 kilobajta na core2quad mashini sa 8GB rama, ali te neke munje bi trebalo da se reshe sa pojavom servis pack-a 1 za vistu..

Koristim CS3, 3d studio max, najvise obradjujem fotke.. ali.. i igram igrice..

I osim pomenutog interfejsa i pomalo traljavog utiska o Visti manje vishe sve aplikacije rade dobro, cak i igre..

A Photoshop cs3 i MAX 2008 prosto uzivaju u core2quad i 8 GB rama.. u pomenutim aplikacijama zaboravim da sam na visti jer sve prosto - LETI

Za vistu sam se oducio jer je to the next windows i ma kako se meni ne dopadao u nekim segmentima, ocekivano je da ce vremenom aplikacije i ostalo da se rade samo za vistu... (doduse proci ce jos neka godina dok se ne izbaci XP iz podrske)

^^ Lijepo to zvuci, n'o sam ja i dalje hARDCORE windowsdzija, old school, pa mi je mnogo i xp interfejs, nego ga drzim na classic, k'o da ima smisla to raditi danas, sto sa ram-a tice (gigabajta rama).

A i background mi je smrtni neprijatelj!!!

... nekih se navika chovjek teshko rjesava ...

what's done is done - instaliran xp x64.

NIKAKVIH problema prilikom instalacije, ni sa driverima, ni sa software-om - za sada.

Medjutim, problem se pojavio sa input jezicima - nema ni serbian l/c ni croatian ... tj, defaultna instalacija ih nema. Kako da sredim ovo - tj, pretpostavljam da ih na disku ima, ali ne znam kako da ih ubacim.

Postavicu i novu temu, radi vece sanse za odgovor, i radi ostalih koji mozda imaju isti problem.