Jump to content

Recommended Posts

Nedavno sam postao ponosni vlasnik Canona 20D.

Na korištenje sam dobio plastik fantastik 50 1.8.

Pri sobnom svetlu koje pravi obična sijalica javlja se problem sa auto WB. Nekako su fotke pregrejane, nekako sve beže u crveno. To rešavam sa Custom WB.

Danju problem ne postoji.

E sad, da li je do aparata ili je možda problem sa 50 1.8?

U svakom slučaju kako padne noć ja vadim beli karton. Što baš i nije zgodno. Pogotovo što 20D ima samo 1 custom WB.

Canon ima jadan AWB sa veštačkim svetlom. Toliko jadan da je to strašno i nije mi jasno zašto to ne poprave i zašto ih više ne napljuju zbog toga.

Ako ti se ne puca RAW, nauči da koristiš preset WB, a ja sam se neko vreme izveštio u korišćenju temp. skale (u K), onako od oka.

U uslovima koje si naveo, ja lepo stavim white balance na "K", ukucam 2800 kelvina (ponekad i malo više, zavisi koliko ima sijalica i kakve su, te kakve su boje zidovi u prostoriji) i - udri... Kasnije to malkice doteram u Photoshopu ako treba i to je otprilike to... :)

Hvala!

Već sam pomislio da je do mog primerka. Ponadao sam se da je do objektiva ali OK.

E sad jadac je kad sa tim custom WB puknem blicem pa sve ode u plavo. Tada mi je opet AWB od koristi.

Ali već tragam za nekim pluginom koji će mi meriti temperaturu na fotkama pa da lepo napravim sebi neku mini legendu gde ide koliko K.

PS takodje ima kod zadnjih verzija znatno poboljsan algoritam za Autocolor, i meni se jedino desava da omane kad je WB u redu.

Mada, ne baca Canon uvek na crveno. Npr. kad slikam neko drvo ili nesto drugo pred pred zalazak sunca kad sve vuce na crveno, aparat sve baci na plavo, a u PS-u Autocolor vrati one crvenkaste tonove kao sto i treba da bude.

PS CS3 može da otvori i jpg fotku u ACR, pa tako možeš da podesiš WB bez nekog cimanja. Samo mu pipetom pokažeš belu boju.

Ptice cvrkuću i cveće miriše dok u kadru imaš nešto što bi trebalo biti belo, ali šta ako nemaš takvo štogod ? :)

Pa imaš nekoliko ponuđenih odgovora. U jednom padajućem meniju ACR te pita kakvo je osvetljenje bilo kad si snimio dotično umjetničko djelo, pa mu ti kažeš kako da ofarba. Ako ti se ne dopada, imaš i klizače kojima možeš ručno da popraviš belo.

Ako se radi blicem, onda je glavni predmet snimanja ofarbran belim svetlom (oko 5500 stepeni Kelvina, slično dnevnom svetlu). Ostatak kadra ostaviš onako kako je, ili razviješ opet istu fotku tako da dobiješ normalnje boje pozadine, pa posle u PS iskombinuješ dva lejera.

WB jeste do aparata, al` kad su slabi svetlosni uslovi, dosta zavisi od objektiva. Ja sam se prijatno iznenadio kad sam stavio 17-40 i fotkao pod slabim svetlom, reprodukcija boja je mnogo bolja nego sa kit objektivom. Naravno da je onda mnogo lakse doterati WB.

Elem, glavno zezanje je na fotkanju raznoraznih skupova/ mitinga u halama sa vestackim osvetljenjem. Tu se jedva gadja expozicija, a kamoli WB.

Sve je to lepo sa korekcijom u Fotosopu, ali bi fotka trebala da bude sto bolja - direktno iz aparata. Problem sa WB sam resavao koriscenjem Ezybalance i coriscenjem Custom WB. Ezybalance je pomalo skup, ali postoje i jeftinije alternative. Za pocetak procitaj uputstvo i probaj sa obicnim belim papirom za stampac.

Pozdrav!

Mozda koristan predlog !!!

Fotkas neko vreme u RAW-u a modifikujes i igras se sa preset-ovima u Digital Photo Proffesional-u

Canon-ovo software-ce koje je jako prakticno da pokupis fore koje ces kasnije primeniti na digitaliji !

Sretno

Fotkas neko vreme u RAW-u a modifikujes i igras se sa preset-ovima u Digital Photo Proffesional-u

Canon-ovo software-ce koje je jako prakticno da pokupis fore koje ces kasnije primeniti na digitaliji !

Reci NE drogama.