Jump to content

Košarka u dvorani, šta koristiti

DejanSt
 Share

Recommended Posts

@Dicky

Da li se prilikom korišćenja monopoda u gore navedene svrhe aparat skida sa istog ili ostaje i ako ostaje koji objektiv koristiti?

Procitaj celu temu ponovo, vec sam rekao da je monopod beskoristan za fotkanje basketa. Moje misljenje je da ne treba ici sa dva sistema vec sa jednim ali koji vrsi posao, znaci odaberi jedan a drugi skartiraj. Ako imas D300 , prodaj 40D i kupi 70-200VR. Nikon 85/1.8 je mnogo sporiji od Canona 85/1.8 bez obzira koje telo koristis. Ako fotkas sa tribina i 85 ce ti biti kratko. Probaj da sidjes do out linije, odatle je mnogo bolje za fotkanje. BTW taj 85/1.8 je daleko od idealnog stakla za basket, ali posluzice dobro.

Bi i prvi dan turnira. Moji pobediše (da se usput pohvalim). Dakle grešio sam i hulio, svetlo nije uopšte loše, kada se upali :D Izvukao sam F/2 1/400 ISO 640 na Canonu 50 1.8 i F/5 1/250 ISO 1600 na Nikonu 16-85.

Zaključio sam da je manuelni fokus zakon za sport, da su u pravu iskusniji koji hvale 2.8 a ne 1.8, da je monopod preveliko iskušenje u pojedinim situacijama (kada oni sa jeftinijim ulaznicama počnu da viču mrdni levo/mrdni desno) i da je dobar odnos sa redarima presudan.

Od Nikona 85mm sam po vašim savetima odustao, Canon 85mm još nije stigao, za sutra ću da dobijem Nikon 50mm/1.8, da vidim na šta će to da liči. Pošto uopšte nemam osećaj koji je bolji, hoću eto da ih stavim u ravnopravne uslove.

Procenat šuta očekivano nizak, od 610 ekspozicija sa 40 sam zadovoljan. Promašenog fokusa ima ihahahaha, moraću to malo da vežbam.

Zaključio sam da je manuelni fokus zakon za sport,

Loshe si zakljuchio, a evo odmah i dokaza... :)

Promašenog fokusa ima ihahahaha...

Kakav crni manuelni fokus u sportu, pa i da imash trazilo ko prozor, ne bi ti pomogloi ;)

Loše sam se izrazio, a ti pogrešno shvatio :rolleyes: Baš zato što ima promašaja hoću da probam sa manuelnim fokusom.

Fokusiras na reket, lokuješ fokus tu i čekaš da se nešto desi. Možda je podmuklo i nesportski, iz zasede, ali probaću i to danas. Mnogo je tu igrača, to trči, to beži, ne može čovek da ih pohvata.

Loše sam se izrazio, a ti pogrešno shvatio Baš zato što ima promašaja hoću da probam sa manuelnim fokusom.

Fokusiras na reket, lokuješ fokus tu i čekaš da se nešto desi. Možda je podmuklo i nesportski, iz zasede, ali probaću i to danas. Mnogo je tu igrača, to trči, to beži, ne može čovek da ih pohvata.

Ako koristis skroz odvrnut svetlosno jak a pritom dugacak objektiv, dof ti je vrlo plitak sto znaci da moras da budes ubermeister sa refleksima superheroja jer ti je u tom slucaju tajming sve i svja...

Mnogo je tu igrača, to trči, to beži, ne može čovek da ih pohvata.

fotkao sa 300D i 85 1.8

autofokus jeste gresio ali malo

uostalom predvidis gde ce da bude akcija pa pratis tamo nekog igraca iil slicno, tako fokus manje gresi

inace, 85 ima brz autofokus (ali zna da seta malo), ali probao sam 70-200 2.8 L u istim uslovima i ... shvatio da moze mnogo brze

... Izvukao sam F/2 1/400 ISO 640 na Canonu 50 1.8 i F/5 1/250 ISO 1600 na Nikonu 16-85....

...Procenat šuta očekivano nizak, od 610 ekspozicija sa 40 sam zadovoljan. Promašenog fokusa ima ihahahaha, moraću to malo da vežbam.

Probaj da skratis jos ekspoziciju (<1/500), blendom i ISO osetljivoscu, verujem da ce procenat dobro fokusiranih biti veci. (po cenu da ih i malo podeksponiras, ako ne dobijas <1/500). Hocu da kazem da je kod ovih na 1/250 sigurno mnogo manji procenat tacnih, ne zbog autofokusa, nego zbog predugacke ekspozicije. E sad, sa otvorenijom blendom moras da mnogo pazljivije pratis dogadjaj i biras tacku fokusa (imas manje prava na gresku). Kada krene akcija, oko stavi na okular i ne skidaj ga (bices skoncentrisaniji) sve dok se ne zavrsi, koristi normalno autofokus. (servo, centralna tacka ostrenja i rafalno okidanje). Za prvo vreme, ako ti tamo prostor dozvoljava, "hvataj" malo sire od onog sto bi hteo da bude konacna fotka, pa posle ako treba malo cropni.

Cestitke za pobedu :)

Prošao je i drugi dan, izgubismo za 1 poen, utakmica dramatična, ja probao svašta sa out linije, pa se posle vratio na tribine i navijao, slikao sa distance malo sa 70-300 i 16-85.

Dakle danas sam prvo probao Canon 70-300 namestio ISO 1000, F4.0, 70-80mm, 1/200, isključio IS. Zatim sam probao Canon 50/1.8 sa zakucanim fokusom, blendu privrnuo na 2.2 , ISO 640, 1/320 (fokusirao tačno gde treba, okinuo, proverio da nema greške i prebacio na manual focus, pa ko ga mrdne radiće monopod :P).

Sa prvom varijantom sam prilično zadovoljan, osim što Canon preko ISO 800 ima primetno više šuma. Varijanta sa zakucanom fokusom i blendom 2.2 mi je dala izuzetno dobre rezultate (tehnički gledano), ali je ubrzo postalo veoma dosadno tako fotografisati :rolleyes: a i rezultat se menjao, pa sam prešao na tribine i odatle penzionerski kliktao, tj. više navijao.

post-20164-1207951427_thumb.jpg

post-20164-1207951460_thumb.jpg

post-20164-1207951482_thumb.jpg

post-20164-1207951497_thumb.jpg

post-20164-1207958627_thumb.jpg

Probao sam 3d tracking, hoće u gomili igrača da se prebaci na pogrešnog, tj. da skakuće po gomili. Moram priznati da sam samo probao, nisam bio baš uporan. Danas ću malo više da eksperimentišem sa 3D, a pročitaću i šta kaže user manual :rolleyes: