Jump to content

Compositing softer koji najcesce koristite

Compositing Software  

91 members have voted

1. 1. Compositing Software

• Adobe After Effects
      77
    • Eyeon Fusion
      9
    • The Foundry NUKE
      3
    • Apple Shake
      2
    • Jahshaka
      0
    • Autodesk Smoke
      0
    • Autodesk Flint, Flame & Inferno
      0
    • Autodesk Combustion
      7
    • Autodesk Toxic
      0
    • neki drugi...
      2

Recommended Posts

Hajde da vidimo sta se koristi od kompoziting softvera u ovim krajevima....

Sta izabrani kompozit softver vama pruza, a sta vam ostali ne mogu dati...?

Za kakve potrebe ga koristite...?

U kombinaciji sa kojim drugim softverom ga koristite...?

Sta preporucujete za pocetnike...?

Postavio sam sledece softvere ili sisteme... Ako sam neki preskocio, obavezno me podsetite...

Adobe After Effects

Eyeon Fusion

The Foundry NUKE

Apple Shake

Jahshaka

Autodesk Smoke

Autodesk Flint, Flame & Inferno

Autodesk Combustion

Autodesk Toxic

Hvala na konstruktivnim odgovorima...

Vec deset godina je kako koristim After Effects... Savrsen je za televizijsku produkciju kod nas...

Mogucnost hendlovanja gomile kadrova i gomile reklama u jednom projektu, bez preteranog usporavanja (osim snimanja i ucitavanja projekta)...

Zaista pruza veliku brzinu u radu... i rad u vremenu, sa ubrzavanjem i usporavanjem lejera...

Ono sto najvise zameram je rad sa opacity maskama... Kada hoces da iskombinujes nekoliko alfa i luma kanala, moras da napravis i do nekoliko precompose-ova... Zaista otezavajuce za kompozit komplikovanih kadrova... Tu je granica gde dolaze node based softveri kao elegantno resenje... Isto tako mu zameram na nedostatku integrisanog univerzalnog CC alata (Ne racunam Color Finesse)

Krive u Graph editoru su uzas... :)

After sija u uslovima hiper produkcije... tj... kod nas... :)

Sa druge strane, na Carlstonu sam radio u Fusionu... Tu dolaze do izrazaja sve prednosti node based softvera...

Posvecivanje jednom kadru do najsitnijih detalja, bez gubljenja koncepcije i u organizaciji projekta...

Projekti se lako citaju i nasledjivanje kompleksnog projekta nije nemoguce...

Rad sa maskama i kanalima je daleko naprednije nego u afteru...

CC, skoro pa kakav treba... :)

Tajming i izmene u vremenu znaju da bole... :)

Za nase trsiste preporucujem After effects kao ultimativni alat...

Za rad na filmu i rad preko mreze, iskljucivo node based programi...

• 3 weeks later...

Autodesk Combustion.

Jos od vremena kada su to bila dva softvera Discreet Paint / Effect poceo sam njima da zamenjujem AE. Rad sa bojama i fajlovima koji su vece dubine od 8 bita po kanalu, a posebno sa Cineon 10bit log je primetno bolji nego u AE. User Interface je compositor oriented i nalik ostalim clanovima autodesk "systems" familije softvera. CC je top level, a sa verzijom 2008 u koju je ubacen i Color Warper mislim da je apsolutni vrh u domenu kolor korekcije desktop kompozitora koji uglavnom imaju prilicno losu i nepreciznu kolor korekciju.

Sa gornje liste bih uklonio Smoke koji je editor (odnosno jedan jako ozbiljan Sony Vegas po svim kriterijumima :D ) i zadrzao FFI od autodesk "systems" familije.

Ako i postoji, ne koristi se... :)

Sta mislite, da li ima potrebe za takvim sistemom kod nas...?

Pa to bi vec zavisilo od naseg trzista, sa obzirom da su ovi jako skupi. Mislim da za flame i inferno ide otprilike 1000-1500 USD po satu :blink:To je i takodje "Disi operateru za vrat" real time varijanta , pa je zato i skupo. Nisam bas siguran da su u Srbiji klijenti spremni da plate toliko love da bi preuzeli dobar deo kreativne odgovornost i dobili real time feedback. Mada kapiram da ni u Srbiji budzeti za rekalme nisu vise tako mali.

Eh, sad kad smo kod toga,opet imam pitanje: Koliko bi mogao biti budzet za VFX za reklame kao ono recimo sa sovama i Guaranu ili ono sa onim bombonicama, zmajem i onim klincima (mislim da je u pitanju Fried Pictures)?

Ne bih ovde da sirimo temu vezanu za cene. Mozda je bolje otvoriti novu temu...

Samo jedna stvar... VFX usluge kod nas su jeftinije od mnogo cega...

Zanimljivo... nisam ocekivao da je toliko zastupljen combustion kod nas... Pored Xandrosa i jos jednog coveka, ne secam se da znam nekog ko sljaka combustion...

Ne bih ovde da sirimo temu vezanu za cene. Mozda je bolje otvoriti novu temu...

Samo jedna stvar... VFX usluge kod nas su jeftinije od mnogo cega...

Zanimljivo... nisam ocekivao da je toliko zastupljen combustion kod nas... Pored Xandrosa i jos jednog coveka, ne secam se da znam nekog ko sljaka combustion...

Ok, razumem, ali bi bilo lepo da se i o tome malo vise zna, siguran sam da bi ta tema bila jako interesantna za mnoge. Jasno je da nije pristojno pricati o novcu ali takodje ne vidim to kao neki veliki problem...kompanije cesto stave "Rate Card"pa se odmah zna o kojim redovima velicna se tu radi...

PS radovi su stvarno profi i jako kvalitetni, svetska klasa... stvarvo steta ako nisu placeni adekvatno...

Ok, razumem, ali bi bilo lepo da se i o tome malo vise zna, siguran sam da bi ta tema bila jako interesantna za mnoge. Jasno je da nije pristojno pricati o novcu ali takodje ne vidim to kao neki veliki problem...kompanije cesto stave "Rate Card"pa se odmah zna o kojim redovima velicna se tu radi...

PS radovi su stvarno profi i jako kvalitetni, svetska klasa... stvarvo steta ako nisu placeni adekvatno...

MIslio sam da u ovoj temi ne sirimo pricu o tome... Izvan ove teme moze da se otvori thread o cenama i cemu god vezano za video i film...

• 3 months later...

Evo ja koristim combustion (3).

I to uglavnom da spajam passove iz 3D studio maxa. Nisam suri profesionalac kao mnogi od vas pa da dosegnem i znam limite svakog composite programa, već ga više koristim... ono... mogu reći početnički.

Znam da animiram u njemu, sklapam passove (duffuse, neka alpha iz maxa ako treba, Ambient occlusion i td.), da koristim filtere i partikle (a ko to ne zna :D), a to što je "node based" software mi nikada nije imalo upotrebnu vrednost (mislim, meni nije imalo upotrebnu vrednost... ne kažem da node based sistemi nemaju upotrebnu vrednost... naprotiv). Jednostavno, nisam došao do problema da bih morao da otvaram ono prozorče, pa da prevezujem kompoziciju.

Jeste malo sporiji (btw. u trojci je po defaultu u properties uključen software rendering, pa savetujem svima onima koji rade sa particles da to isključe).

Inače, davno sam probao i After (koristim premiere redovno) i šta znam... verovatno imam najgluplji razlog na svetu zašto ga ne koristim, ali me ubila ona pipkavost. Jbt. moram da čkiljim na jedno oko kad mu otvaram layere da bih animirao keyframeove.

Anyway, u najskorije vreme planiram da ponovo bacim pogled na After.

• 6 months later...

After Effects najcesce kad radim neki motion graph...

A najvise volim u fusion-u , njega sam bio primoran na poslu da koristim zbog SGI-a (onog jedinog eksperimentalnog pod NT) ali mi se svideo proceduralni pristup

I naravno particle sistem koji koristim kad god mogu

Pored njih nuke i shake su interesantni ali nista komercijalno nisam u njima radio (odnosno nista korisno :-) ) jer ih ne poznajem dovoljno.

Mislim da je Fusion najbolje izbalansiran compositing sistem i sto je veoma bitno odlicna color korekcija

Dok je After Effects nezamenjiv kod motion graphics formi

Tako ih bar ja vidim i koristim :-)

• 3 weeks later...

Radim vec 2 god. u Eyon Fusionu i mislim da je TEDDY veoma temeljno objasnio razlike izmedju rada u Afteru i Fusionu

Dodao bih, da je u Fusionu veoma dobar tracking(u Afteru je smesan),solidno se mogu uraditi i kolor korekcije uz dobar monitor,

a velika prednost je rad sa velikim rezolucijama (2k,4k).Naravno postoji i veliki broj pluginova a mogu se koristiti i Afterovi plug.

Moja peporuka je svakako Fusion