Jump to content

Sigma DP1

Janus
 Share

Recommended Posts

Izinjavam se, ali nisam odoleo! Ovo cekam godinama!

http://www.sigma-photo.co.jp/english/news/...sage_071130.htm

Hvala veliko inzenjerima i dizajnerima iz SIGMA! Gospodo, vi ste otvorili novu dimenziju u digitalnoj fotografiji! Neka vam se posreci i da zaradite velike novce kada gospoda iz Canona i Nikona nisu hteli ni "prstom da mrdnu" po pitanju DRF!

Janus

Sa mog aspekta to je ono sto odvano ocekujem: APS-C senzor u RF telo i odlicnu fotografiju. A, ne mogu da verujem da nece imati manuelnu kontrolu parametara? Ostalo nije tako bitno jer ce i drugi slediti SIGMA primer! Novi modeli ce biti sve priblizi "idelnom" DRF. Bitno je da je neko pokrenuo ovu STVAR! Jos jednom, hvala Sigma, nestrpljivo cekamo finalni proizvod!

Janus

Ne radi se o manuelnim kontrolama tj. njih ce biti vec o cinjenici da DP-1 nema daljinomer i samim tim nije RF.

Da bi imao RF potrebno je da aparat koji imas ima RF. Razumes?

Kompakt - mali aparat

Rangefinder - aparat sa kuplovanim telemetrom :)

Zaista nisam strucnjak za RF i to Sigma "cudo" mozes da nazoves kako hoces (ja cu ga uslovno-laicki zvati DRF). Vazno je da je kompaktan i da ima "veliko oko" koje vidi priblizno dobro kao i "oko" na DSLR. Valjda ce i kvalitet fotografije biti tu-negde?

Janus

Vazno je da je kompaktan i da ima "veliko oko"

Pa i nema veliko oko. 28mm F4 nije nesto sto se sanja na takvom aparatu. Mozda se do kraja ipak saberu i stave makar F2.8 ili jos bolje neki ekv. 45mm ali F2.

ja cu ga uslovno-laicki zvati DRF

Ali to je glupost. DP1 je kompakt sa velikim senzorom, a lajka M8 je D-RF. Aj' sedi, razmisli i pokusaj to da shvatis.

DRF su M8 i R1.

Не R1, Сигмастични, већ RD1 / RD1s ( '' rangefinder digital '' ). Не збуњуј чо'ека, чак су га и овде :

назвали дигитал. жутомрљашем. Оно што је важно јесте да су се први сетиили и чули кукњаву многих фотографа: компактног апарата испод 1000 Е/$ са ДСЛР квалитетом слике још нема! Надам се да ће бар ИСО 800 бити

употребљиво ...

^^

Shvatio sam! Sa formalnog aspekta ti si potpuno u pravu, DP1 nema "zutu mrlju" (kuplovani telemetar, ma sta to znacilo?). Sa mog aspekta to je kompaktan digitalni fotoaparat sa velikim senzorom, dobrom optikom, malim telom i odlicnom fotografijom (po formi i upotrebljivosti trebao bi da bude slican/isti kao DRF?). Samo sada ne mogu da shvatim sta ce mi DSLR? Pomozi mi urednice, dilema je velika, ali i pare su velike? Koliko ce nas posle ovoga biti spremno da daje hiljade zelenih novcanica za sve ono sto prati DSLR sistem? Naravno, pri tome ne mislim na profesionalce i "ovisnike"...

Nazalost, na kraju se ipak sve svede na novac... cak i - zadovoljstvo...

Janus

Не збуњуј чо'ека, чак су га и овде :http://www.youtube.com/watch?v=WFPkxfI5-B8назвали дигитал. жутомрљашем.

Pa i oni su odvalili glupost...

Sigma bi stvarno mogla da se uortaci sa Voigtlanderom tj. Cosinom i da lepo izbace Bassa RxD sa M bajonetom i kolekcijicu jeftinijih staklica.

Jer...

Ja ne zelim uvek 28mm i jos vise ne zelim stalno da imam F4. Ende.

^

Nisu prokomentariso znacaj pojave ovog digitalca na trziste? Forma nece promeniti sustinu. DRF ili "DRF", sta tu menja sustinu? Nova era u digitalnoj fotografiji je zapocela. Stvari u ovoj biznis bransi ce se sigurno izmeniti. U nasu (kupaca) korist, svakako!

Janus

Nisu prokomentariso znacaj pojave ovog digitalca na trziste?

Ovaj aparat nije znacajan za trziste. Znacajan je za jedan promilcic istog.

Nova era u digitalnoj fotografiji je zapocela.

Ne preteruj 'leba ti. Kakva nova era? U malo vecem pakovanju je Sony R1 nudio i veliki senzor i odlican (i siri, i brzi, i duzi) objektiv i pokretni displej ali nije nikakvu novu eru zapoceo. Bio i ostao usamljen primer...

jesu im neki inzenjeri, treba ima 2-3 godine za nesto sto vec postoji decenijama u verziji za film (a skoro izaslo i u digitalnoj verziji) i sto je vrlo prosto za konstrukciju...

Ostavio sam negde ovde link, ali evo ga opet:

http://www.davidoliver.com.au/

David Oliver,jedan od retkih fotografa, koji vecinu fotki pravi Lajkom (na film!)...

E sad, izasla je i digitalna verzija Lajke, i nije izazvala bas neku revoluciju, osim mozda za one koji vec imaju lajke i koji su spremni da pljunu jos 5-6 hiljada eura da upotpune kolekciju...

REVOLUCIJA ce biti kad naprave nesto poput Fuji f31 ali sa velikim senzorom, medjutim pitanje je da li se za veliki senzor moze napraviti objektiv da bude isto tako kompaktan.

... pitanje je da li se za veliki senzor moze napraviti objektiv da bude isto tako kompaktan.

Да ли су ти Пентаксове палачинке довољно компактне? Зар Сигма не уме да направи(добар)обџектив?

Сумњам ... f/4 је жесток компромис ... али још увек није касно :) ... Zeiss ће, вероватно, направити жутомрљаша да се смрзнеш, треба сачекати да се сензори још усаврше и конструктори реше проблем

фул фрејм сензор у нерефлексном телу ... то ће бити прави дигитал. жутомрљаш :wub:

f4 je svakako lose.

24mm i bar f2.8, i odmah bi zamenio svoj r1...

revolucije su retke, nekada se pricalo o povratku nikona na RF trziste sa diitalnim FF aparatom... ali do sada ni traga o tome.

da je M8 izasla odmah sa FF senzorom, to bi bio skok, i imalo bi neki uticaj na trziste.

da je sigma izbacila SD(bar)24, to bi bilo nesto, i da taj isti planira za DP2!

da pentax konacno izbaci taj 645D...

tako da ako se radi o kompaktima, kvalitet se jos ceka, i nakon DP1.

znaci, ko voli RF neka se muci filmom, ili da dize kredit...

Zeiss ће, вероватно, направити жутомрљаша да се смрзнеш

то ће бити прави дигитал. жутомрљаш

Mani se tih zaljubljenih smajlija, takav aparat ces kupiti, ali nikad...

da je M8 izasla odmah sa FF senzorom, to bi bio skok, i imalo bi neki uticaj na trziste.

Aha, uticala bi na to da je jos manje ljudi kupi jer bi kostala 10.000EUR :D

Ljudi moji, spustite koplja! ;)

Ja imam R1. Nije se pokazao bas najbolje. Tezak, gomazan, spor, sumovit... :angry: Objektiv mu je super, ali to nije dovoljno i to nije DRF!

Januse, druze moj, Abdee je u pravu, DP1 nece potresti sada svet. Prvi macici se ... A i ti si u pravu, takvi digitalci ce u narednom periodu osvojiti Svet!!! Lagani, dobra i izmenljiva sociva, kvalitetni senzori, fantasticne slike! :rolleyes: Ali to ce se desiti kada igraci iz druge lige ulete zesce na teren portabilne digitalne fotografije. Tu pre svega mislim na Pentax, Sony, Olympus... To je njihova velika sansa da otmu neko parcence trzista velikom Nikonu i Canonu. I ja se tome radujem, ali to ce se desiti za koju godinu. :huh: Za sada nam ne gine D300! :)

Kada je moja Draga videla ovo http://www.sigma-dp1.com/, tusno je izjavlia:

- Boze, kako je ruzan?!

Nema cekanje ljudi moji, kpovati se mora! :lol: I prodavati jos vise... :lol:

Vlah B)

r1 sumovit? mozda na 100% jpeg slikan na iso 800. inace nisam primetio u ove 3 godine.

r1 je spor i glomazan, to su mu najgore mane. pomenut je samo ka primer kako se moze napraviti nesto drugacje nego prosek/masa.

ne znam da li bi FF lajka bila puno skuplja nego sadasnja m8. mislim da je odluka pala zbog vec vazecih ugovora koja lajka ima sa dostavljacima.

a ima i one politike "sto da izbacujemo novu teniku kada se sa satrom jos moze praviti lova". puno proizvodjaca koci napredak da bi iskoristili momentalno dostubpne tehnologije...

dakle, tek DP2...

^

r1 sumovit? mozda na 100% jpeg slikan na iso 800. inace nisam primetio u ove 3 godine.

r1 je spor i glomazan, to su mu najgore mane. pomenut je samo ka primer kako se moze napraviti nesto drugacje nego prosek/masa.

Bas tako re_visible, preko 400 ISO ne blista! Ali optika... savrsenstvo! <_<

^^

Cuj Dima, zene tretiraju nase tehnicke ljubimce kao svoj donji ves - lepo, senzualno i provokativno! :) Meni DP1 nije ruzan, vise mi je spartanski dizajniran. To ima svojih prednosti. Kompaktan, lagan, jednostavan...

Sto se kvaliteta slika tice, ja mislim da ce one sa DP1 biti na nivou donje klase D-SLRa, nesto poput slika sa R1? Neki DP2 ili DP3 ce vec biti ozbiljan igrac?

Nazalost, svetlosna moc objektiva DP1 nije bas zadivljuca. :huh: Ali vremenom bice sve boljih sociva, onda ce uvesti zum objektive, pa navoj-bajonet sa nekoliko izmenljivih objektiva... Mislim da ce razvoj ovih kvazi-DRF biti kao onaj u doba filma. Nemam podatke, ali pretpostavljam da je u doba filma bilo vise zastupljen ne-SLR sistem nego SLR? To ce se verovatno desiti i u digitalno doba? :mellow:

Ja cu svakako kupiti jedan kada bude nivo kvalieta slike bude bar priblizan slici nekog boljeg D-SLR.

Do tada ce posluziti jedan Nikon D300 + 18-200 VR! :wub: Sta da kazem, ljubav je slepa... :huh:

Uzivajmo slikajuci, manje prepiruci se! :lol:

Vlah B)

управо у томе и јесте виц: овај копакт треба да замени SD14 дајући исти квалитет фотографије - погледај пажљивије писамце на Сигмином сајту. Зар њима није стало да одмах згрну лову? Боље је

чекати још годину, две, него направити грешку која се зове Canon G7 ...

^

Saglasan! Imao sam G7 i posle mesec dana sam ga zamenio za A640. Bila je to mudra odluka!

Nisam tvrdoglav, netolerantan i iskljuciv, ali mislim da ce DP1, tj. koncept koji on donosi, snazno uticati na buduci razvoj digitalne fotografije. Istorija se uvek ponavlja! U digitalnoj eri ce se desiti ono sto se desilo u analognoj eri. Niti su SLR sistemi dominirali na trzistu, niti ce to biti DSLR sistemi. Zasto? Covek je oportunisticko i komformisticko bice. On zeli kvaliteno resenja sa utroskom sto manje reursa (vreme, pare, prostor,...). Buduci DRF i "DRF" su resenja koja odgovara vecini neprofesionalaca: mali, lagan, prenosiv, odlicna optika, dobar senzor, odlicna fotografija... Koliko je onih koji brinu kako ce digitalac izostravati ili meriti kolicinu svetlosti? Da li je to "zuta mrlja", "radar" ili "laser", bas me to nimalo ne uzbudjuje. Ali imati malu, prakticnu i ne previse skupu spravicu u dzepu koja pravi odlicne fotografije, to je ono sto nama vecini treba.

Ovim zavrsavam diskusiju po ovoj temi. Ovo je SAMO moje misljenje i moj stav. Sta ce biti, to ce pre svega odluciti - kupci! Zivi bili pa videli.

Janus