Jump to content

laptop za fotografa?

vukas
 Share

Recommended Posts

Ovo nije baš direktno fotografska tehnika, ali kad se bolje razmisli i jeste (služi u fotografske svrhe ne manje i od samog fotoaparata)

Poželjan latop:

1. Mali

2. Lagan

3. Velika autonomija (dobre baterije)

4. Ne mora uopšte biti ultimativna mašina (slabiji manje troše struju). Dovoljno je da može pogurati Photoshop.

5. Kvalitetan (čitaj robustan i pouzdan)

6. Wireless mogućnosti obavezno

Ako ne model preporučite mi bar marku. Šta imate i čime ste zadovoljni?

Pretrazivao sam fotografske forume ali ne nadjoh bas ovakvu temu.

• Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pitao si svasta i nista, jedna od najbitnijih stavki nije spomenuta, a to je budzet, dakle do koliko si spreman da platis?

Mali 14-13 inca je skuplji od 15', bolji izbor ti je kod 15' modela.

Apple bih licno izbegao samo jer je mnogo skuplji od pc konkurencije, ali ako kinta nije problem poslusaj lar10-ov tip.

Sto se pc varijanti tice ja imam odlicna iskustva sa Toshiba i Sony modelima. Dell koristim na poslu, dosta modela sam promenio iz latitude klase i mislim da uopste ne opravdava cenu, dakle zaobici Dell.

Ovde se prevashodno neces usreciti panelima, detalj koji mi nekako dodje presudan za fotografa. Svi jeftiniji monitori imaju generalno uzasne panele, ne toliko po uglu vidljivosti, vec po bojama, kontrastu i osvetljenju. Moj savet je da malo lutas po ovim radnjama koje izlazu laptopove i da pogledas monitore, mada i to je heavy. Ono sto je sigurno, T serija IBM-a ima uglavnom odlicne panele, al su potpuno neopravdano skupi (skoro sve preko 1000 evra).

Godunu dana sam jurio nešto što odgovora tvom otpisu i napokon se skrasio sa modelom Dell D620 .

14.1 Wide 1440x950 , mentalno kuciste , tanak i mali (biznis klasa), solidna baterija oko (2.5h), josh mu nisam nashao zamerku!

nedavno je izasao i D630 koji izgleda potpuno isto, s tim da ima jos manju potrosnju pa iz iste baterije izvlači malo vishe.

MSI ER710X-052EU

17" wide

AMD Turion X2

2Gb RAM, dual-channel

160Gb disk

napucan periferijama, wifi, firewire... spisak podug

odličan finiš, vrlo kvalitetno kućište

Postoji identična verzija sa Intel Core Duo, 20tak € skuplja.

Najslađe u celoj priči je cifra od 700€, 2g garancije, garantovan servis u roku od 72h.

Ako ti je ovo skupo, alternativa:

MSI M670X-069EU

AMD 3500+

Giga rama, 160 harda, GeForce 6100go, 15,4" wide, gloss white, numerička tastatura, takođe fenomenalan finiš...

Mislim da je ispod 500€.

Samo lud čovek sad može da kupi neku drugu marku, MSI ozbiljno puca na tržište. Treba ih pogledati, ja nisam verovao i otišao sam da ih vidim, preporučujem svima pre nego što se zalete na Dell, Toshibu ili nešto slično, da uštede 300-400€ i kupe lepo neki objektiv za razliku u ceni.

^^^Proslo mi je nekoliko MSI m670X modela kroz ruke u poslednje vreme, a onda jedan HP 6720s iz iste klase. HP ima samo losije zvucnike, ostalo je na njegovoj strani, odusevio me je za te pare.

Inace, bez dva jezgra i 2 GB rama je po meni suludo uzimati masinu (blo desktop bilo laptop) u danasnje vreme. Takodje prilikom kupovina vazna stavka je i duzina garancije, pa obratite i na to paznju.

Edit: Monitor je takodje bitna stavka tj. tip panela koji je ugradjen.

U koliko ne nameavas da puno kucas slobodno preskoci moj komentar :).

Obrati paznju na zonu gde se greje tastatura laptop-a. Razlicito je za razlicite modele. Na par MSI-jevih laptopova ta zona se nalazila sa desne strane kod space dugmeta. Na prvi pogled ne izgleda bitno. Jeste toplija zona ali nema veze. Posle nekog vremena izaziva jako neprijatan osecaj u ruci. Toliko da sam poceo da kacim USB tastaturu na laptop.

Koji HP može da se kupi za 485€?

Ni mobilni njihov ne možeš da kupiš za te pare... ;) BTW, HP je na poprilično lošoj reputaciji u poslednje vreme, tako da bih ja pre rizikovao sa bilo čim drugim.

hpzu1.jpg

^^^ Zavisi koliko racunas evro ali je svakako manje od 485€ ;) Pomenuti HP 6720s je tu negde oko 38.000,00 din tako da se i on tacno uklapa u navedenu cenu. Pogledaj, ima dosta modela koji su ispod 500€, od skoro svakog proizvodjaca. Kvalitet i trajnost su diskutabilni faktori, tako da sam zbog toga preporucio sto duzu garanciju.

Naravno ovaj ne preporucujem za fotografiju, vec kao office, internet, film masinu za po kuci, nista vise.

Celeron vs full Athlon, klasična Intelova GMA vs 6100go, duplo više RAM-a, duplo veći hard, blutut, gloss white ekran, full tastatura. Taj cely ako izgura sat vremena sa baterijom, ma šta pisalo u specifikacijama, seci me 'ovde'. :D Elem, MSI će da izgura sigurno barem 3 puta više.

Mada sam mogao to i kraće da napišem, u pitanju su sasvim različite klase uređaja, po svakom kriterijumu. Cela mašina je fantastično brza, a AMD tradicionalno gura Photoshop fenomenalno.

hpzu1.jpg

^^^ Zavisi koliko racunas evro ali je svakako manje od 485€ ;) Pomenuti HP 6720s je tu negde oko 38.000,00 din tako da se i on tacno uklapa u navedenu cenu. Pogledaj, ima dosta modela koji su ispod 500€, od skoro svakog proizvodjaca. Kvalitet i trajnost su diskutabilni faktori, tako da sam zbog toga preporucio sto duzu garanciju.

Naravno ovaj ne preporucujem za fotografiju, vec kao office, internet, film masinu za po kuci, nista vise.

Za fotografiju zaboravite bilo sta ispod 800 evra...sve ostalo je surogat.

Ja za posao narucio ovaj, cena 60+ hiljada (mada sad je skocio euro pa...)

MSI Megabook ЕR710-014EU

AMD X2 1.6GHz

2GB ram

160GB HD

ATI X1270

17" display

itd.

e sad kakv mu je ekran za te pare, ne znam, ali...

ako monitor sa PVA panelom kosta 500+ eura (cak i 19" preko 450e), ne moze se ocekivati za 300e vise dobar notebook sa PVA panelom (pa neka je i 15").

MSI Megabook ЕR710-014EU

AMD X2 1.6GHz

2GB ram

160GB HD

ATI X1270

17" display

itd.

ako monitor sa PVA panelom kosta 500+ eura (cak i 19" preko 450e), ne moze se ocekivati za 300e vise dobar notebook sa PVA panelom (pa neka je i 15").

E to je posao!

MSI Megabook ЕR710-014EU

AMD X2 1.6GHz

2GB ram

160GB HD

ATI X1270

17" display

itd.

Mene interesuje koji je to lap top sa PVA panelom ? jel to postoji uopste? idem o'ma da ga kupim! :D

MSI Megabook ЕR710-014EU

AMD X2 1.6GHz

2GB ram

160GB HD

ATI X1270

17" display

itd.

:) uzeo si nesto suprotno od onog sto si prvobitno trazio.

Mali, lagan i dug vek baterije = zaboravi ;)

Inace mislim da je dobar izbor, trebalo bi da bude dobra masina, bar na papiru, koja je rezolucija ekrana?