Jump to content

Koliko brzo ste prerasli Fujifilm Finepix S6500fd ?

Meklaud
 Share

Recommended Posts

Veliki pozdrav svima, a za vlasnike (bivse i sadasnje) ovog aparata pitanje.

Koliko brzo ste prerasli (oni koji jesu) ovaj aparat i presli na SLR?

Pitam ovo jer vidim da je, s jedne strane, i dalje popularan model, a s druge strane se dosta njih prodaje po oglasima (kao razlog se uglavnom navodi prelazak na DSLR).

Hvala i

dovidjerzen

• Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

нисам ДОрастао, нисам ПРЕрастао ... има један Даса, мултимедијални уметник, особа за решпект, ради

фотографију Никон компактом на 4 мегапиксли са шумом изнад ИСО 100 ... и излаже фотографије снимљене тим апаратом ;) ... након кратког ПОигравања да Но-инком Д8о и Кањоном 3оД ... дефинитивно

ми недостаје АПС сензор и оптичко тражило ... да, то је 99% а остало ... фуђуцу је у срцу :wub:

ja nikada nisam bio toliko zaostao :D ;)

uvek sam smatrao taj aparat kao motor od trabanta u telu ferarija od plastike, shvatam da se previshe ljudi razocharalo u njega, ja sam ipak bio pametan i skupljao dukate za dslr,potrajalo je al se isplati :)

pre compacta sam podosta slikao slr-om 35mm, i imam fyne objektive i t.d. -dakle digitalni aparat mi je u startu bio s' konja na magarca, t.j. prvi digitalni je bio s'konja na zeza, pa je onda dslr bio na magarca.

no dobro. nadam se da cu za godinu dana kupiti digitalnog "konja" - evo samo sto nije poco da se prodaje.

Ja koristim Fuji 9600 i u "profesionalne" svrhe, naricito macro i super-macro sa samo par centimetara - zbog velike dubinske ostrine. Takodje, veoma mi koristi pokretni ekran, jer mogu da fotografisem sa dignutim rukama iznad glava ljudi, ili (sto je za moju kilazu super!) ne moram da kleknem ili cucnem - samo spustim aparat i skljocnem iz "zablje perspektive". Naravno, nije za noc - sporo fokusira itd, ali je ODLICAN u sadejstvu sa nekim mocnijim DSLR. Narocito je zgodan zbog raspona od 28 do 300 mm.

Naravno, nikad ne mozete dovoljno da zamutite pozadinu. :(

Koliko brzo ste prerasli (oni koji jesu) ovaj aparat i presli na SLR?

Neke stvari nikad ne prerasteš. Dobro reče doberman da njih 98% što prodaju fuji jer prelaze na dslr, pričaju gluposti. Ja imam taj aparat kao drugi (koji stalno držim pri ruci u autu) i vrlo rado ga koristim. Ima dobar raspon zuma, slike snimljene u RAW-u i kasnije obrađene su vrlo lijepe i tehnički dobre. Ne zamaram se previše kad slikam i jednostavno volim raditi sa njim. Dosta slika su mi ljepše od onih sa dslr-a. To ti je jednostavno stvar izbora a ne zaboravi da je svijet SLR-a postao pomodna stvar.

Lepa je to i dobra spravica, to niko ne spori, ali...

Jedini razlog zbog kojeg će neko (ozbiljno zainteresovan za fotografiju) kupiti taj ili bilo koji sličan fotoaparat, umesto makar najjeftinijeg DSLR-a, je samo jedan - lova (manjak iste). Svi ostali su tek traženje opravdanja ili nedostatak znanja...

To sam ukapirao tek onog trenutka kada sam došao u situaciju da imam dovoljno novca da kupim DSLR. Više ni sekunde nisam razmišljao o Fuji-ju...

Generalno je taj aparat odlican i sve to je ok,kvalitet slike,raspon,makro,pokretni ekran itd...medjutim postoji jedna stvar zbog koje je d-slr daleko uptrebljiviji...zbog brzeg autofokusa koji i nije neophodan svakome ali kada je u pitanju zamucena pozadina/plitak DOF tu je vec razlika takva da svako ko iole zeli da ima prave fotke i smatra svoj fotografski ukus na daleko visem nivou od tamo neke domacice,za njega je ipak D-SLR...

jos uvek imam fuji s5600, i sad se vec dvoumim da li da ga prodajem posto do sada nisam nasao zainteresovanih, mada je nezgodno jer i on trazi torbicu...

ume da da vrlo kvalitetnu fotografiju, medjutim za stvari koje su mi kriticne definitivno tesko da ijedan prosumer moze da prodje... naime, potreban mi je munjevit AF (ne mora bas USM/HSM, ali da ne bude spor kao kod prosumera) i kod DSLR-a je korisno sto postoji 'Servo' mod kad objektiv fokusira objekat u pokretu, sto sa prosumerom vrlo tesko ide pa cesto slika ispadne neostra.

stoje sve primedbe da cak i sa S5600 (a da ne pominjem 6500) sve to moze da se odradi solidno, ali ja zbog posla nemam vremena 3 dana da se namestam i da 10 puta pokusavam ne bi li aparat ubo fokus bas u trenutku kad je kadar idealan...

Dakle, nisam prevazisao Fuji-ja sto se tice svih njegovih mogucnosti, ali sam se nasao u situaciji kad mi njegova ogranicenja MNOGO smetaju... naravno, namestilo se i da sam imao para za DSLR, i pre nego sto sam ih spucao na nesto drugo, doneo sam zivotnu odluku, i 5 godina posle odlaganja 35mm SLR-a u kutiju, ponovo mogu da uzivam u optickom trazilu i zvuku zatvaraca i ogledala :)

E sad, smesno je ocekivati da neko cim predje sa prosumer-a na DSLR odmah pocne da pravi dobre fotografije. U mom slucaju, postoji preiod prilagodjavanja i upoznavanja novog aparata (mada sad imam mnogo posla pa nema mnogo vremena za sve detalje).

... To ti je jednostavno stvar izbora a ne zaboravi da je svijet SLR-a postao pomodna stvar.

Ima donekle istine u ovoj izjavi, ali ona nije potpuna. Ja i vecina mojih drugara smo zapocinjali/imali Fuji FP 9500. Niko od nas ga vise nema. Ja sam moj poklonio jer je cena polovnog bila toliko mala da je bilo zalosno prodavati ga, a onaj kome sam ga poklonio mi je ucinio par vaznih usluga u zivotu. I svi su srecni i zadovoljni. Zasto sam kupio prvo Canon G7, a potom ga zamenio za A640? Fuji daje odlicnu fotografiju, posebno je neverovatan kvalitet u stampi. Moja firma je koristila fotografije sa ovog Fujia za profesionalne kataloge. Znaci sve najbolje o njemu... A sta ne valje? Svi mi zaboravimo da Fuji samo lici na DSLR, a da nije to! Pa se onda razocaramo sto veoma sporo izostrava, posebno u losim svetlosnim uslovima. Druga moja zamerka je veoma cudan obik "zrna" (sum) koji stvara ovaj digitalac koji je jako tesko otkloniti. I poslednja moja zamerka je da je ovaj ne-DSLR previse kabast i glomazan...

Ja bi najradije jedan kvalitetan RF od 1000E, ali kao toga nema onda sam se nevoljno opredelio za Nikon D300 (tezak je kao vrag). Drugi moj digitalac (za veoma nepovoljne vremenske i ostale uslove) ce mozda biti Fuji S8000fd. Stara ljubav, zaborava nema...

Janus

ume da da vrlo kvalitetnu fotografiju, medjutim za stvari koje su mi kriticne definitivno tesko da ijedan prosumer moze da prodje... naime, potreban mi je munjevit AF (ne mora bas USM/HSM, ali da ne bude spor kao kod prosumera) i kod DSLR-a je korisno sto postoji 'Servo' mod kad objektiv fokusira objekat u pokretu, sto sa prosumerom vrlo tesko ide pa cesto slika ispadne neostra.
Ja imam veoma brze modele i sto se ovoga tiche ja sam relativno zadovoljan, slike mi se svidjaju naravno moze uvek bolje ali pricamo o prosumeru :)

45.jpg

Ja od pocetka avgusta imam s5700 prvi manualno sposoban aparat dosad (pre imah nikon 3500) i ne mislim da sam ga prevazisao niti cu uskoro a debelo je ispod s6500, LM imao sam novaca za slr ali nisam hteo glumeti ludilo i kupovati isti prazne glave da se na njemu ucim i da mi sluzi za zazanciju i svakodnevno nosakanje vec sve mora ici svojim tokom.

Kamo lepe sreće i nesentimentalnosti pa da je svako od vas koji fuji još niste zamenili umesto njega za slične pare kupio neki Canon 300-350d.

Pre ili kasnije, neki od vas će to i učiniti. I ja sam svoj s5600 ove godine poslao niz vodu i uopšte mi se ne čini da je bilo pametno što sam se na njemu učio. Sa polovnim DSLR-om za slične novce koje bi dali za fuji-a, rešili ste se brige oko prodaje aparata koji niste dovoljno ni koristili a apetiti su vam veoma brzo porasli. O kvalietu fotografija uopšte ne treba trošiti reči. Svako poređenje je izlišno.

Ovo sve što sam sad naškrabao važi samo za one koji će u nekoj bližoj ili daljoj budućnosti preći na DSLR, dok za one koji su zadovoljni trenutnim stanjem, neka tako i ostane - rešili su se bede ulaganja novca u skup sport pošto nije bitno samo startovati...

Kamo lepe sreće i nesentimentalnosti pa da je svako od vas koji fuji još niste zamenili umesto njega za slične pare kupio neki Canon 300-350d.

Ne bih se slozio jer ja na pr. uzeo sam fuji letos da pre njega nisam imao blage o fotkanju jer kliktanje aparatima tipa Nikon 3500 ili Canon A*** serije na auto modu nije bas ucenjacki. Nosio sam se i ja mislju da uzmem polovan ili cak nov dslr ali ipak mislim da nije njemu mesto u rukama potpunog laika i da je bolje da uzmem kompakt koji je dosta manji i laksi za pocetak da se naucim da "ckiljim" i td. i td. ko zna mozda me sve to i ne ponese toliko da sutra kupim dslr nego isto neki kompakt tog tipa videcemo.

Sto se tice odnosa laik-slr moj dobar drugar, koji je dosad koristio samo kutije cigara jednu nikonovu i jednu hp i sony-ericsson k850i sa oznakom cybershot i carl zeiss optikom... hteo on da kupi s9600 i mislio je kako je to slr a da je canon 30d na pr dslr??????? zgranuo se kad sam mu rekao da se objektivi ne manjaju na s9600 i da je to kompakt, on je mislio da su slr i dslr oba digitalni a da je razlika nesto onk burst moda i kvaliteta slike :blink: onda kupi on 30d odluci se isprsi pa se skoro culi on mi kaze kako nikako ne moze da gleda na monitor dok slika mislio je da mu sjeban aparat a onda ej nasao u uputstvu gde pise da aparat to ne podrava pa mu je laknulo - on ne zna ni kako radi slr u odnosu na kompakt jes da ima i njih koji imaju live-view ali su retki i po difoltu slr to nema zbog sistema ogledalaca ali on to ne zna... :o i sad mi je drago sto ja nisam uzeo dslr vec kompakt za pocetak postoje sprave koje su za pocetnike

i sad mi je drago sto ja nisam uzeo dslr vec kompakt za pocetak postoje sprave koje su za pocetnike

A jel ti misliš da ne bi naučio da koristiš DSLR, M na dslr-u je isto sto i M na fuji-u 5600 i ostalim fuji nesto... modelima?

Ja znam ljude koji i DSLR drže na A :(

Ja odgovorno tvrdim da se eskponometrija lakse uci na aparatu sa live view funkcijom jer odma' lepo na ekranu vidis uticaj promena parametara, bolje vidis kako aparat meri tj. gde meri svetlo i td.

Ljudima koji ulaze u svet fotografije, "1/125 F4 ISO100" izgleda apsolutno isto kao 什麼他媽的 i zbog toga ne treba male aparate ili prosumere odbacivati kao inferiorne jer su u pitanju odlicna sredstva za edukaciju...

zbog toga ne treba male aparate ili prosumere odbacivati kao inferiorne jer su u pitanju odlicna sredstva za edukaciju...

Druže, nisam ja baš ni mislio da ih treba odbaciti...

Već, da većina nas ovde, ili bar dobar deo priželjkuje da posle prosumera kupi DSLR, pa ja postavljam pitanje: zašto ga i ne kupiti?

Posle FUJI-a S5600 sam kupio polovni Canon 350D i sad da me neko ne shvati pogrešno, slike nastaju uvek na isti način: blenda, ekspozicija itd. Meni je lično bilo svejedno i da sam odmah krenuo sa Canonom u smislu da bi pohvatao konce i sa njim i bez njega, samo što bih imao više novca da sam odmah kupio Canona.

Neverujem da se sećaš, ali sam u tom početnom periodu postavljao glupa pitanja (tebi) :) a verujem da bi takva ista pitanja postavio i da sam kupio dslr.

Znaš, ovo je čisto moje razmiljšanje i ne mora da bude uputno za sve ostale, samo mislim da bi sad možda imao još poneki objektiv da nisam lutao :)

Poenta: ako znaš šta hoćeš, uradi to ne šetaj se previše, ako znaš šta hoćeš a ne možeš - štedi (pa makar i plovno)i ne lutaj previše...

Neke stvari nikad ne prerasteš. Dobro reče doberman da njih 98% što prodaju fuji jer prelaze na dslr, pričaju gluposti.

mislim da je proseravanje daaaleko manje (procentualno). doduse, ne sporim da verovatno dobar deo tih ljudi (kao i u bilokojoj drugoj oblasti) zapravo se ne potrudi da nauci nesto, ali, opet, verujem (t.j. tvrdim) da svaki "za" (upgrade sa "malise" na "velisu") - je ono za-za - i to velik k'o kuca.

lepo je rekao neko gore - kamo lepe srece da smo svi pri lovi - nisam nesto siguran da bi se prosumeri kupovali toliko vise od slr-a.

Pitanje je najviše percepsije sopstvenog rada... evo moje progresije:

Pentax Optio 33L (2004-10.2006) - Canon S3-IS (10.2006-12.2006) - Canon Digital Rebel (12.2006-9.2007) - Canon 30D

Pentaxa sam platio 500€ "back in the day" i godinama sam škljocao njime bez mnogo razmišljanja, sve dok tehnika nije dovoljno napredovala, a cijene pale... u početku sam mislio da će ultrazoom zadovoljiti moje potrebe, ali sam za par mjeseci korišćenja S3 uvidio da meni lično sve prednosti koje nudi kompakt ne znače ništa naspram onoga što pruža DSLR. Rebel me je služio sjajno, nategao sam ga do kraja mogućnosti i naučio mnogo toga o tehnologiji, optici, i korišćenju istih za postizanje rezultata. Slučaj je htio da se određeni priliv sredstava poklopi sa dostupnošću polovnih 30D tako da sam ugrabio priliku. 30D je sjajna mašina za taj novac - prvi put sam miran i imam osjećaj da me ništa ne ograničava sem optika, i moja kreativnost. U tom smjeru idu moji trenutni napori.

Poenta je - nisam ništa bolji fotograf sa 30D nego što sam bio sa S3 IS, već su moje potrebe prevazišle tehničke mogućnosti aparata, a finansije mogu to da isprate...

@ DraganR

Ma sve je to lepo al evo ja na pr. jos uvek nosim mog fujija cesto sa sobom i kad mi ne treba da okidam na svasta experimenta radi i tako se najbolje uci a zamisli da se ucim na dslru pa da moram vukljam torbetinu sa kilo opreme verovatno bi ucenje islo sporije. Takodje ako pokusavas izvuci sto vise iz necega vrlo ogranicenih mogucnosti par godina sutra ce se mnogo vise oduseviti dslrom i shvatices lepotu zivota i tehnologije mnogo lepse nego onaj ko je dslr i njegove mogucnosti uzeo odma na pocetku zdravo za gotovo, evo ja na pr. trudim se cesto izvuci nemoguce iz fujija okinem nesto 500 puta pa posle sve to u tjop pa gledam iz koje mogu nesto napraviti a da imam 350D iz 3 fotke bi dobio rezultat dobar malo tjopa i sooper i tako bi mnogo manje vezbao slikanje i obradu u tjopu jer nebi imao nesto da me na to tera.

:puke:

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! grom i pakao :angry:

Pre 4-5 godina sam imao digitalca, mustek mdc 3500, krs, danasnji telefoni su bolji. Nisam mogao da naucim nista na njemu, eventualno da vezbam kompoziciju. (nije imao ni fokus, ako se dobro secam) Sa analognim apratom jedva da sam fotkao, i to je bilo zato sto sam morao, radi skole. I onda sam u decembru prosle godine uzeo 9600fujija. Sve sto sam znao, to je da nema promenjive objektive, i to je to. Ipak, preko tog aparata sam naucio dosta toga, tako da prelazak na dslr nisam ni osetio, osim sto mi je trebalo neko vreme da se priviknem na plici dof (ne tolerise greske kao fuji) i na 2:3 format. Onog momenta kad sam uzeo 30D, moje fotke nisu postale bolje, ali su se otvorile nove mogucnosti, tako da mogu dalje da napredujem.

Dakle, fuji sam furao nekih 9 meseci, ispucao preko 25000 fotki...(za godinu dana slkjockanja, zadovoljan sam rezultatom)

Da sam sad opet na istom kao prosle godine, opet bi uzeo fujija (verovatno fd 6500)

A jel ti misliš da ne bi naučio da koristiš DSLR, M na dslr-u je isto sto i M na fuji-u 5600 i ostalim fuji nesto... modelima?

Ako pod "A" podrazumevas prioritet blende onda, evo ja, da se prijavim da mi je 60% vremena aparat na "A". Ne vidim sta je tu za cudjenje?