Jump to content

OS X - razni utility programi

Recommended Posts

ima li neko predlog za divx spliter... imam neke snimljene utakmice iz kojih treba da izvučen segmente, vrlo kratke. Rijetko mi ovakvo što pada podruku a nakon 10ak minuta idiotskih softvera koje sam našao sa gugla, odustadoh... help

a sad se $etih... demonoida... lagano... Xilisoft Video Converter

banja ;) neka sam ja malo probudio temu... heheheh

• Replies 312
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• 2 weeks later...

Evo ga ja opet... čačkao sad nešto, reinstalirao i sjetih se da je jedan kolega skoro imao tešku krađu, ostao bez Pro-a i iMaca. Klasična sačekuša, neko ga tipovao i ćao. Međutim, uspio je on nešto jedva da ufati, gmail je prijavio neki IP i tamovamo...

Da li neko ima kvalitetno a jeftino rješenje za vakvu rabotu. Dal je neko koristio neke od ovih aplikacija ... ili možda ima predlog za vako nešto.

(jedino što bi mene trenutno je zaštitilo je logmein aplikacija, kojom bi možda mogao da navatam IP ili nešto slično, al nekako to mi nije rješenje davalja)

• 3 months later...

Da li postoji neki utility koji bi možda mogao "softverski" da ugasi jedan interni HDD...

Imam ssd, pa bih možda povremeno gasio ovaj obični disk, da ne vuče struju... inače kuburim sa baterijom, jedva da izgura dvasata...

• 2 weeks later...

kako da u "startup" upišem egzekuciju ovog skripta...

stavio sam ga u login items, ali onda ga on samo otvori u skrip editoru... a buni me i to kad otvorim skript, kliknem na dugme compile, ništa ne dobijam... skrip je sasvim prost, par linija. Sad probah i da mu uradim play i nemere...

nešto ja tu ne umijem da uradim...

tell application "Finder"

activate

make new Finder window

eject disk "300"

eject disk "200"

close Finder window 1

end tell

Nije ti skript izvršan verovatno.

U terminalu ukucaj

chmod x "pa prevuci skript fajl na Terminal prozor, a onda Enter"

Ali ako ne želiš da se ti diskovi ikada mountuju, dok ti to ručno ne uradiš, sofisticiraniji pristup je sledeći...

You need to create an entry in your filesystem table to tell the OS not to mount that specific volume. This is relatively easy.

First, we need to uniquely-identify the volume to hide. The name’s not good enough (how many “Untitled” CDs have you burned?), we need something more unique. Luckily, every HFS volume has a UUID identifier that we can use for this. This way, renaming the volume will not change this behavior.

Using diskutil we can see what the UUID of a volume is. With the disk connected run this:

diskutil info /Volumes/[name]

Look for the UUID in the output and copy it to the clipboard. Now that we have a UUID for the volume we should create ye olde fstab file. Save something like the following in a new file called

/etc/fstab:

sudo /Applications/Fraise.app/Contents/MacOS/Fraise /etc/fstab

# Identifier, mount point, fs type, options, dump order, check order
UUID=49E2BED4-9CF0-37F8-8223-3D02693A05C3 none hfs rw,noauto 0 0

Now reboot (for internal drives) or unmount, disconnect, and reconnect the drive (for external drives) and it should not mount the partition we identified. If things don’t work, start at the top and try again. If things still don’t work, leave a very, very detailed comment below.

And I bet you thought it was a flag somewhere. Well, it used to be in Mac OS 9, but no longer. In Mac OS X, diskarbitrationd is the king. Now, this just changes the automatic behavior. You can still manually mount this disk in Disk Utility or via the command line. If you don’t want the partition available at all, you’ll need to move the superblock elsewhere and manually identify it on mount. That’s a tip for another day.

Ja koristim Fraise editor, zato mi je u putanji editora Fraise, ali ti možeš i TextEditom to da završiš.

Ovim metodom ti se dakle uopšte neće mountovati particije koje definišeš u fstab fajlu.

• 1 year later...

Ja sad kao novopeceni vlasnik Mac masine da pitam par gluposti :)

Koji player deco koristite za ove nase narodske filmove a da ferceraju i titlovi kako treba ?

Moj predlog vama jedan super fin radio programcic .... Radium ... verzija za iPhone je besplatna ....

Ove ostale programcice kao PS CC, Illustrator itd sam "sredio" :) ....

...ai vidim odavno je tema mrtva pa bih voleo da iskusniji predloze lepe neke softvere za Mac .....od tralala programa do ozbiljnih stvari

1. MPlayerX ipak :)

3. Bartender, da posakriva višak ikonica u menu baru

DaisyDisk, da vidiš gde ti nestade dragoceni prostor sa diska :D

iStat Menus, za sve žive i nežive statistike, od RAM-a do internet protoka i kilometraže baterije

MenuWeather, za prognozu u menu baru

CleanMyMac, za pravu deinstalaciju programa i čišćenje smeća sa diska

1Password, za čuvanje šifri i logina

doubleTwist, za sinhronizaciju muzike iz iTunesa sa Android telefonom

Photomatix Pro za HDR

PTGui Pro za panorame

StartNinja, da ubije onaj zvuk pri paljenju Maca

Xee, brz, full-screen pregledač fotki

TextExpander, u kome možeš da definišeš reči ili simbole koji kada se otkucaju budu zamenjeni drugim rečima (recimo otkucaš "žračun", a on to pretvori u broj tvog tekućeg računa

Uncluttered, fioka u koju možeš da potrpaš neke fajlove kojima često pristupaš...

Kul je Radium, samo što nema baš neku preteranu bazu stanica. Ja pre neki dan srčovao 60s garage punk, i našao jednu i po. Ali možeš da mu ubacuješ custom urlove sa neta.

..ai vidim odavno je tema mrtva pa bih voleo da iskusniji predloze lepe neke softvere za Mac .....od tralala programa do ozbiljnih stvari

Većina predloga stoji i dalje.

CleanMyMac, za pravu deinstalaciju programa i čišćenje smeća sa diska

Ne ne ne. Nikako.

Imao sam u ovih desetak godina prilike da vadim fleke kompovima gde su harali CleanMyMac i MacKeeper. Realno, svi ti all in one održavački™ softveri koji rade svašta mogu da naprave sranje, pod time mislim i na Xslimmer, Monolingual i ostalo.

Jedino što sam na gajbi koristio sve vreme je Onyx, a i njega sam relativno skoro batalio posle nekog sranja koje mi se desilo. Proširio sam HDD mesta i više ne razmišljam o tome, ionako nikad ne gasim komp, tako da unix cron skripte slobodno mogu da ga pohode noću i čiste šta treba da se čisti.

Od softvera (striktno) za deinstalaciju povremeno koristim samo AppCleaner, a ima ih još par na taj fazon. Kupe -kažu- samo .plist i slične fajlove vezane uz softver koji se deinstalira, mada ni tu nije nemoguće da se desi bagčina. Generalno, sve što imam od tih OCD tweaking i održavačkih navika vuče korene iz Win faze, zašto i to ne reći.

Haha, ja OCD fazu vučem od rođenja, taki mi 'oroskop :)

A programi rade ono što bih i ja mogao uraditi, samo što ja da praznim browser cache folder, ganjam restlove plistova i sl. kad imam ovaj program :) AppDelete je identičan fazon kao i CMM, samo što se likovi na CMM nisu zadržali na samom uninstallu. E sad, kad pustiš bilo šta da ti hara sistemom, imaćeš problem, makar bio i browser :)

Ja sam relativno skoro počeo da koristim CleanMyMac i na prethodnom Macbook-u mi je očistio nekih 30ak GB raznoraznog sranja što je za 256 GB SSD prilično dosta. Aplikacije je sam brisao sa AppCleaner-om ali pošto mi se svideo CleanMyMac a izbegavam da imam više aplikacija koje rade istu stvar AppCleaner je otišao u trash.

CleanMyMac vozim nekih 6 meseci i za sada bez ikakvog problema.

Ima li nesto kao sto je Google Talk za win ..... da cuci u menu bar i javlja kad email stigne ali najvise za chat sa gmail korisnicima ....

What Mario said, Adium i nema dalje. Što se tiče javljanja stizanja mejla, svaka mejl aplikacija to radi, a možeš da koristiš i Growl za globalne notifikacije.

A evo i dopune zanimljivog softvera - Carbon Copy Cloner za kloniranje sistema (pravi butabilne kopije), Unarchiver ili/i Springy za arhive, Vox za instant slušanje muzike u trenucima kad nisi u fazonu da je kopiraš na hard, SpamSieve je odličan spam filter za Mail, Evernote za zapisivanje i organizaciju sopstvenih jebenih genijalnosti, FontXChange za instant konverziju fontova nečitljivih na ovom ili onom sistemu.