Jump to content

OS X - razni utility programi

vili
 Share

Recommended Posts

• Replies 312
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ono što konstantno zaboravljam a bez čega ne bi mogao da živim je Moom. Fantastična aplikacija za window management. Ima ih gomila, sve sam ih probao ali ovaj je daleko najlepše radio, nudio najviše opcija a pritom i najmanje smetao kada je nepotreban.

Takođe za mene musthave je Hazel. Ovo možda nije za kompletne OS X početnike.

Ja koristim ClamXAV, samo za skeniranje fleševa i takvih stvari, s obzirom da često dovlačim raznu muziku iz zajedničkog studija u kome nemamo net, pa ume da se zapati svašta. Da ne bih eventualno preneo neko sranje na druge win makine u okruženju.

Znam da ima ono kao Mac ne kupi viruse itd ....kroz update operativnog sistema se kao i zastite skidaju i sta ja znam .... No, koliko vidim pojavljuju se razne smicalice i za Mac ... Koliko je nam je stvarno potrebna zastita ...ajde iskusni drugari ...pomagajte pocetniku ... Iskreno najradije bi da ne gledam antivirus software na ovom malisi (da tepam mu :D )...

@henrik pametno zboris ...svasta se na tudjim fleshevima moze naci

f.lux ako već nije bilo. F.Lux

flux-shot.png

F.Lux je ukratko, program za one koji pate od nesanice i sede mnogo za kompjuterom do kasno u noć. Ljudi koji prave F.lux su skapirali su da ekran u većini slučajeva svetli jačinom od 6500K i time signalizira mozgu da je napolju još uvek dan što utiče na proizvodnju melatonina i šta sve ne. Napravše programčić koji spušta postepeno osvetlenje monitora na 3500K prema lokaciji korisnika kako pada noć. Na hiljade korisnika je prijavilo da im se vratio normalan san posle upotrebe ovog programa.

Dizajneri i oni kojima je preciznost boja ključna za rad mogu da ga isključe dok rade.

Ima i za windows, ios, linux itd itd.

Ako nije bilo…. evo ga i Onyx

onyx.png

Skapirao sam da sam ga upotrebio već desetak puta za razne stvari koje su mi trebale, pa je time ušao u listu korisnih utility programa. Po rečima njegovih kreatora:

OnyX is an all-in-one system maintenance tool and optimizer. It is a very simple and light application that comes with a variety of maintenance tools that can be run to make sure that you are enjoying your system at its fullest.

Recimo ako vam treba da privremeno "otkrijete" sakrivene foldere (što bi preporučio da posle vratite na staro) ili izbrišete gomilu cache-a koje ostavljaju programi, pa i optimizujete meka. Kao i kod svakod ulitity programa, potreban je oprez pa nemojte da radite sa njim nešto što ne razumete.

" kada treba da se radi nešto ozbiljno sa 4 giga memorije" - nista ozbiljno nije u pitanju.

Ovaj komp je uglavnom namenjen od pocetka za net browsing i phone management. Znaci email/chrome/itunes....importi slika sa telefona i ponekad iPhoto. Za tu namenu radio je kao sat od pocetka do Maverika.

Inace masina je dizajanirana za 2GB te 2008. 4GB je maksimum i to je jedino blagosloveno by apple. Neki ljudi su stavljali 8 GB i to je na SL nekad radilo a nekad ne. Kome je i radilo na Maveriku vise ne radi. 4+2 i dalje nastavlja da radi - jedini problem je sto se moduli od 4GB SODIM DDR2 teze nalaze.

Videcu da ga rasklopim i ubacim SSD od nekih 250GB umesto sadasnjeg diska i instaliram frisak maverik. Ako to ne pomogne, idem nazad na ML i tu i ostaje narednih 3-4 godine. U svakom slucaju, ko jos koristi 10god mator komp ?

Jbg, fora je u tome da danas više nema te varijante "stara mašina za browsing", s obzirom na šta browseri liče, koliko su pretrpani i kakav sadržaj cirkuliše netom.

Ja bih mu prvo dodao još tih 2 giga koji fale da se nakrca do kraja, uradio clean install Mavericksa i video kako stvari stoje. Glupo je da u startu ulažeš u SSD za mašinu koja ne služi pravljenju para.

Btw, moja kućna radna mašina je Mac Pro 1,1, early 2007, sa 12 giga rama trenutno (planiram da u najskorije vreme pojačam na 16), i jedini upgrade osim memorije (ne računajući hardove) je Radeon 5770 umesto stare kartice. Ograničenje je to što zbog 32-bitnog EFI-ja ne može da tera ništa preko Liona, ali čisto hardverski ne bi bilo problema.

ontopik: krenuo pre neki dan da koristim SyncTwoFolders, korisno free softverče, pošto sam počeo da skladištim poslove na Copy cloud, pa mu ovo dobro dođe da se pusti u nekoliko dana i lepo sve sinhronizuje između lokala i clouda.