Jump to content
Sign in to follow this  
OTPOR

Interesuje me misljenje

Recommended Posts

Eto posto sam relativno nov ovde bas bi mi bilo drago da cujem ocenu (vise bih voleo da cujem kritike)

za moj sajt

I generalno misljenje o mom konceptu

flash sajt vs. validan i optimizovan sajt

Link je http://www.e-vlasotince.info

Unapred hvala na kritikama

Interesantno, cim sam otvorio sajt rekao sam "ovo mora da je radio programer", bacim pogled na kod, a ono sve pod konac...

Problem je sto programeri misle "lako cu ja za dizajn, pa znam ja corel i shop!" dok dizajneri (graficki na pr) slicno misle, "s`da cu mu stavim jednu veliku sliku...kao plakat.." Da ja ne pametujem na tu temu, baci pogled ovde: http://www.dizajnersi.com/ text "Puno je pogrešnih načina, a malo pravih" me je odusevio.

Jos da dodam da mene kao dizajnera uzasno nerviraju senke koje su sasecene, te se jasno vidi prelaz, kao i krzave ivice. A to je samo detalj....

Evo moje lično mišljenje.

1. Dizajn u smislu grafičkog rešenja je dosta loš. Slaganje boja, pisama, kompozicija i ostali likovni elementi vrlo škripe. A tu je i, ipak moram da kažem, i nedostatak maštovitosti u likovnom smislu.

2. Obrati pažnju na loše optimizovane grafičke elemente. Taj ugao papira koji se savija zaklanja senku, pikselizacija je vrlo vidljiva kod svih slova u grafici...

3. Pozicioniranje je tableless sto je dobro i kod mi izgleda prilično čist.

4. Vrlo ozbiljan nedostatak je sto je sav tekst ispisan bez naših slova: č, ć, š, đ i ž. Apsolutno nema razloga za to.

5. Tu su i brojne pravopisne greške, pogotovo vezane za interpunkciju i veliko slovo I. Preporučujem ti da neko lepo izlektoriše tekst. Takodje, mislim da nije dobro kada se na home-u klijentima obraćas sa "za vas obične smrtnike". To je, u izvesnom smislu, uvredljivo.

5. A sad SEO:

- izbor domena e-vlasotince je loš. To je toliko uopšteno i neodredjeno ime da garantujem da to niko ne ukucava u Search polje bilo kog pretrazivača. SEOkonsultant.com je, recimo slobodno, a .com je i bolji od .info domena iz ugla klijenta.

- za optimizacija sajtova zaista jesi na prvom mestu, međutim, proveri poziciju za ostale ključne reči. Za većinu nisi čak ni na prvoj strani. Nisam proveravao za sve, ali za SEO, SEM, optimizacija za pretraživače, optimizacija za Google... Pogledaj konkurenciju, neke od njih ces videti u samom vrhu za svaku od ovih fraza.

- Neke od ključnih reči su vrlo diskutabilno dobro odabrane. Optimizacija web sajta je još i OK jer Google frazu odmah izbacuje u padajucoj listi ali neke od njih uopšte ne izbacuje. To znaci da je broj pretraga za te kljucne reci zanemariv.

- navigacija na sajtu je uradjena iz slika. Sam znaš da to spideri ne mogu da procitaju.

- imaš malo naslova i podnaslova i u njima još manje ključnih reči. Vrlo loše.

- ni u jednom linku nemaš ni jednu od ključnih reči na koju ciljaš. A ovo je na drugom mestu najvažnijih faktora za SEO... Vrlo loše.

- alt tagovi su, takodje, uopšteni. Garantujem da niko ne ukucava direktni_kontakt u Search polje. Ali da si stavio kontaktirajte SEO konsultanta to bi, recimo, bilo bolje

- ostaje pitanje da li si se uvrstio u direktorijume? U Google-ovm te nema. Bar tu bi trebalo. Na Yahoo i MSN takođe te nema. To je bazicna stvar u SEM-u.

- i na kraju, imena fajlova su potpuno uopštena. Takodje garantujem da niko ne trazi web_kontakt, ali da se stranica zove SEO_kontakt.htm ili nesto slicno to bi bilo bolje. Ovo ne doprinosi boljem rank-u ali svi pretrazivaci ispod opisa sajta ispisuju putanju i ime fajla, a ako se tu nalazi ključna reč, onda je bolduju. Posto je tako uočljivija, time privlači pažnju klijenta, dakle, doprinosi tome da se klijent odluči da tebe izabere čak iako nisi na najvišoj poziciji.

Sve u svemu, na sajtu ima još poprilično posla. I sa tehničke strane ali pogotovo obrati pažnju na psihološki aspekt SEO. Čini mi se da se uopšte nisi bavio analizom ciljne grupe i koje ključne reči koriste ti ljudi.

Pozdrav.

Veliko hvala na kritikama Znaci stvarno sam zahvalan i definitivno prihvatam uocene nedostatke

Kao sto sam i sam rekao nisam dizajner tako da sam upravo zbog toga ovde da pokupim par saveta u cilju poboljsanja sajta (izgleda)

Pravopisne greske su u fazi ispravke,senke na slicicama za navigaciju skidam definitivno,onaj papir na vrhu odradjujem ponovo.

Ne mogu se sloziti sa par sitnica koje su navedene (ali sitnica) vezanih za SEO):

Evo recimo ovako .

- Sajt je postavljen septembra tako da za ovaj relativno kratki period priznaces dobro se kotira na pretrazivacima A i sam znas da je (Domen Age ) jedan od faktora za dobar SEO

- Za domen .COM iskren odgovor je nisam imao para ,a za ime domena ogranicio sam svoj rad na deo Srbije u kome zivim.(za sada)

- Imena fajlova su relativno naivno odabrana,ali radim englesku verziju sajta tako da sve ono za rec "SEO" (kao prefiks ili sufiks) ulazi u tu verziju.

- E da.Nisi zapazio da na dnu sajta imam i textualne linkove (navigaciju).Dobro znam za trik sa slikama linkovima. A kljucne reci u linkovima i ostalim elemnentima ?Jednostavno bojao sam se preoptimizacije.

Sacekacu jos koji mesec da se ustalim pa menjam do keyword density preko 10% po kljucnoj reci

- Svetski diretoriji Prijavio sam sajt Ali ko sto znamo proci ce neko vreme dok me ne ubace Zar ne?

- I poslednje.Fraza "za Vas obicne smrtnike" je recimo neki vid mog razmisljanja. Hteo sam da se razlikujem od ostalih koji su u fazonu (bicu vulgaran sad ) uvlacenja klijentima. U principu na jednoj strani sajta stoji otprilike ovako "bicete na prvi stranama pretrazivaca,a kako ne tice Vas se" Tako nekako.Naravno daleko od toga da nekoga zelim uvrediti.

E sorry ako sam malo udavio sa ovim ali eto

Bas mi drago sto smo razmenili ( i razmenjivacemo misljenja)

Veliki pozddrav

Sto se izgleda tice, uvek je dobar savet da malo prodjes po template sajtovima i potrazis inspiraciju za svoje resenje.

Za datum postavljanja sajta si zaboravio da napises u prvom postu, a ja zaboravih da pitam. Tu si potpuno u pravu, period jeste vrlo kratak.

Sto se tice preoptimizacije, mogu samo da ti kazem da preterano strahujes. Pogledaj, recimo, ovu stranu Wikipedije:

SEO u Wikipediji

I videces da se kljucne reci nalaze gde god je to bilo moguce staviti. Pogledaj samo koliko linkova ima na toj strani i to u obicnom tesktu. Zapravo svaka stranica na Wikipediji je vrlo opterecena linkovima i to su bas kljucne reci. Svaki put kada se pojavi neki, potencijalno, nepoznat pojam, oni ga linkuju sa stranom koja objasnjava znacenje. To je izuzetno dobra tehnika jer kljucne reci u linku zaista imaju veliku tezinu.

Mada na toj stani nema mnogo slika, pogledaj njihove alt tagove. Takodje su uredno popunjeni kljucnim recima. A takodje, proveri i imena fajlova tih slika. Takodje su opisna i imaju kljucne reci u sebi.

Pogotovo proveri dno strane. Toliko je optereceno linkovima da postaje problem citati taj tekst...

Da me ne razumes pogresno, ne zagovaram black hat (tj. neeticni) SEO, samo navodim primer odlicno optimizovane stranice. Linija je ovde tanka ali postoji. Kod neeticnog SEO-a kljucne reci se trpaju bez ikakvog reda i, obicno, jedne do drugih u velikim celinama. Ovde, kljucne reci su stavljene gde god moze. Ali ne toliko da trpi tekst. Drugim recima, tekst je potpuno normalno napisan, ali su kljucne reci naglasene. U Wikipediji, po meni, kljucne reci previse odstupaju od obicnog teksta, ali to je stvar njihove politike koja se lako da ispraviti CSS-om.

Jos jedna stvar koju mozda znas, a mozda i ne znas, a Wikipedia je, takodje, odlican primer je razbijanje fokusa SEO.

Ne moraju svi da dodju na home sajta. Zapravo, u tvom slucaju bi bilo dobro da imas stranicu koja sadrzi informacije o izradi sajta, drugu koja iznosi podatke vezane za odrzavanje, trecu za SEO i SEM, itd... Onda stranicu o izradi sajtova optimizujes za frazu "izrada web (internet) sajta", stranicu o odrzavanju optimizujes za "odrzavanje web (intentet) sajta", a stanicu za SEO i SEM optimizujes za te fraze i skracenice...

Tako ce se razlicite stranice tvog sajta visoko kotirati za odgovarajuce fraze. Sto je odlicno. Tako se, takodje, rasterecuje index koji, inace, i nema veliki potencijal za rangiranje jer, obicno, sadrzi malo relevantih podataka i kljucnih reci.

Bas razbijanje fokusa SEO ce ono sto odvaja eticni od neeticnog SEO-a. Ako tako radis tesko da ces ikad doci u situaciju da je stranica preoptimizovana.

Pozdrav.

Prvo, dobar ti je sajt, veoma dobar. To govorim po sadržajnosti, i prije svega korisnim linkovima.

E sad, da ne misliš kako ti se uvlačim, da ti napišem par grešaka koje sam uočio.

Prvo i osnovno, ne sviđa mi se što ne koristiš ČĆŠĐŽ i ostala slova "naših naroda i narodnosti" ;)

drugo, u želji da ispoštuješ tu optimizaciju kojoj toliko težiš, preimenovao si stranicu u SEO_kontakt (možda nisam u pravu, nagađam), ali si i dalje ostavio ako neko ne ispuni obavezna polja na toj stranici, da ga vraća na web_kontakt (koji ne postoji više, pa eto problema :o ) Mislim da je previd u pitanju, pa poveži končiće ...

I ako je vlasotince najljepša opština, kako kažeš - a ne sumnjam, daj nam još koju fotografiju, ove na sajtu su ti veoma slabe (ovo govorim kao ljubitelj fotografije, ne kao web-dizajner). Dakle, foto-aparat u ruke pa na ulicu ;) , napravi 10ak finih fotografija koje će se moći uvećati kad se klikne na nju. To nije neki problem, a sajt će biti puno efektiniji, pogotovo zato što nosi ime po toj opštini...

Pozdrav,

Peđa

E mnogo hvala na sitnim propustima koje si uocio (i uocavate)

Prvo i osnovno, ne sviđa mi se što ne koristiš ČĆŠĐŽ i ostala slova "naših naroda i narodnosti" ;)

drugo, u želji da ispoštuješ tu optimizaciju kojoj toliko težiš, preimenovao si stranicu u SEO_kontakt (možda nisam u pravu, nagađam), ali si i dalje ostavio ako neko ne ispuni obavezna polja na toj stranici, da ga vraća na web_kontakt (koji ne postoji više, pa eto problema :o ) Mislim da je previd u pitanju, pa poveži končiće

"Nasi narodi i narodnosti "su u fazi izrdae jos koji dan pa ce videti svetlost dana

Za kontakt formu je previd Vec ispravljeno Hvala.

A slike slazem se Imam mali milion pa cu psotaviit Naravno i da s e uvecavaju

Hvala jos jednom

Ništa ti ovo ne valja :o hehehehe

Sad ozbiljno, bolje je od prethodnog, ali moraš još malo popraviti. Prvo ove fotografije moraš malo u PhotoShopu zarotirati da , recimo, mlin ne izgleda kao da će svakog časa da se prevrne :( Ispravi perspektivu na dosta slika. Takođe, slike se predugo učitavaju, snimi ih kao "save for web", mislim da je u tome problem.

Onda, ni ova varijanta 4 slike pa onda 2 ispod nije nešto... napravi recimo dva reda od po 5 slika i da budu malo manje.

Ajd popravi za početak to, pa ću još da ti džangrizam heheheh

(nadam se da shvataš kritiku kako treba, iz najbolje namjere)

Pozdrav

he naravno

ma ono na listi prioriteta ova strana mi je na zadnjem mestu ono iskreno ALi doradicu je

joj vi fotografi i mi programeri

kad uradim "save for web" dobijem komentar ubio si kvalitet

kad ostavim original smanjuj hehehe

ma nacicu kompromis valjda

pozz i tnx

he naravno

ma ono na listi prioriteta ova strana mi je na zadnjem mestu ono iskreno ALi doradicu je

joj vi fotografi i mi programeri

kad uradim "save for web" dobijem komentar ubio si kvalitet

kad ostavim original smanjuj hehehe

ma nacicu kompromis valjda

pozz i tnx

Pa jeste, u kompromisu je poenta, da se ne učitava dugo a da ne izgubiš detalje...

Jbg, ne znam kako da ti pomognem osim da mi pošalješ originale na mail pa da ti ih ja "sejvujem for veb" ne izgubivši detalje. Ne znam drugi način :)

Evo ti još jedna zamjerka i jedno pitanje ;) zašto si postavio u gornji ćošak onaj zavraćeni rub, čini mi se da ti nije neophodan, da ne kažem neku drugu riječ ;) . A dobro kad si već stavio, jesi li primjetio da ti je to pokrilo ćošak ovog prozora za "Yahoo"? Rješenje je da uradiš .gif fajl.

a pitanje je: kako radiš ovo otvaranje fotografija, sviđa mi se poluprovidni crni dio gore, da li bi bio ljubazan da mi malo objasniš kako se to radi? hvala

Hello,

da ti kazem misljenje dizajnera ili programera ili misljenje "obicnog smrtnika" iz srbije?

1. Kao Dizajner moram da ti kazem da ti je sajt dosta los. Ti kao profesionalac u tkz. "web-designu" bi trebao da se kontas i u graficki dizajn a ne samo u programiranje, ako to vec ne kontas, pusti nekoga drugog da ti uradi dizajn, ti ga kodiraj. Jos jedna mogucnost je da sam naucis, i to na www.cssmania.com itd.

2. Kao Programer sam iznenadjen ovim cistim kodom (ne pricam o SEO).

3. A kao "Obicni Smrtnik" mogu da ti kazem da mi se veoma svidja sajt, i dizajn a i cene. ajd da uradis nesto za mene...aaaa?? LOL

"Sto se izgleda tice, uvek je dobar savet da malo prodjes po template sajtovima i potrazis inspiraciju za svoje resenje."

Mislim da je ovo stvarno dobar savet - i ja to praktikujem!! Nisam gledao kod, ubeđen sam da je "pod konac", ali što se tiče dizajna, mogao bih i ja da ubacim koji komentar.

-Pikselizacija. To ti je nemarnost do zla boga! Vidiš da nije u redu - odmah ga popravljaj! Valjda su fotke bile prevelike pa si ih smanjivao. Još kad su slova u pitanju, znaš da postoji "antialiasing"...

-dugme "lokacija". Vidiš da ide preko senke palete iznad! To je velika nemarnost....

-dugmići. Brate, ovo su ti dve kocke jedna iznad druge i šta još? Rounded corners ili kako se već zove? Pa daj malo "bevel and embross"!!! Imaš gomilu gotovih stilova, treba samo da odabereš nešto prihvatljivo....

-nekako mi sve izgleda previše nagužvano... Ko još koristi 15" monitor? Gledam, Yahoo je jedan od najpopularnijih sajtova na svetu, a rađen je za 1024X768!!! Ako baš moraš negde da pogrešiš, mislim da tu najmanje boli. Pogledaj kako je urađen ovaj sajt (dizajn zona), mogao bi da uradiš nešto slično po tom pitanju...

Nadam se da će biti od koristi....

Video sam Ti cene na sajtu. Ja ne zivim u Srbiji, ali smatram da je to jako puno... za ovakav posao...

Njegove cene nisu tema rasprave na ovom forumu, mada po meni su te cene sasvim normalne pa cak i za uslove u Srbiji. Ko zeli kvalitet, mora i da plati. Ko ne zeli, neka angazuje indijance koji rade za kikiriki ili pocetnike koji jos peku zanat - vrlo jednostavno.

-dugme "lokacija". Vidiš da ide preko senke palete iznad! To je velika nemarnost....

Da da vidim Bice ispravljeno.

-dugmići. Brate, ovo su ti dve kocke jedna iznad druge i šta još? Rounded corners ili kako se već zove? Pa daj malo "bevel and embross"!!! Imaš gomilu gotovih stilova, treba samo da odabereš nešto prihvatljivo....

U sledecem redizajnu sajta (do kraja decembra).

-nekako mi sve izgleda previše nagužvano... Ko još koristi 15" monitor? Gledam, Yahoo je jedan od najpopularnijih sajtova na svetu, a rađen je za 1024X768!!! Ako baš moraš negde da pogrešiš, mislim da tu najmanje boli.

E ovo nisam bas najbolje shvatio.Jel pokusavas da kazes da moj sajt nije napravljen za 1024x768 ili aludiras na posetioce sajta koji (ne)koriste 15" monitore.

Dva podatka:

-u statistikama koje redovno pratim o posecenosti svojih sajtova mogu ti reci da je gore navedena rezolucija "rame uz rame " sa "1280x1024" Naravno 1024x768 nema premca tu se slazemo.

-Pouzdano znam da recimo u dve ustanove u Srbiji (fakulteti us u pitanju) jos uvek se koriste 15" monitori u najvecem broju.

Tako da je "15"" jos u opticaju ,ali i to iscezava polako.

Naravno hvala na ukazanim greskama

Njegove cene nisu tema rasprave na ovom forumu, mada po meni su te cene sasvim normalne pa cak i za uslove u Srbiji. Ko zeli kvalitet, mora i da plati. Ko ne zeli, neka angazuje indijance koji rade za kikiriki ili pocetnike koji jos peku zanat - vrlo jednostavno.

Pa da, ko zeli kvalitet, ali ja ovo ne smatram bas kvalitetnim sajtom (bez uvrede).

Jer sajt je ipak celina - kod + dizajn, a ovde je dizajn bas na nezavidnom nivou.

Realno, koliko bi vredeo ovakav sajt... iliti koliko bi ti bio spreman da platis za ovo ?

Pa da, ko zeli kvalitet, ali ja ovo ne smatram bas kvalitetnim sajtom (bez uvrede).

Jer sajt je ipak celina - kod + dizajn, a ovde je dizajn bas na nezavidnom nivou.

Realno, koliko bi vredeo ovakav sajt... iliti koliko bi ti bio spreman da platis za ovo ?

Ja nebi dao nista, posto sam sebi pravim sajtove ;)

Realno, ovo je kvalitetan sajt kome treba samo malo vizuelnog peglanja, sto je daleko lakse, nego da treba lep sajt da sredis "iznutra", ako kapiras sta mislim.

Inace, u mom komentaru za cene nisam uopste mislio na ovaj konkretan sajt, vec na cene generalno.

Ja nebi dao nista, posto sam sebi pravim sajtove ;)

Realno, ovo je kvalitetan sajt kome treba samo malo vizuelnog peglanja, sto je daleko lakse, nego da treba lep sajt da sredis "iznutra", ako kapiras sta mislim.

Inace, u mom komentaru za cene nisam uopste mislio na ovaj konkretan sajt, vec na cene generalno.

-> ne bi platio nista..... :lol: stipso :P

...ja ne znam koliko se krecu ovde cene, stvarno duuugoooo nisam radio za nase (uglavnom sljakam za engleze i amere), mada kad pogledam cenovnik.... pocecu da se osvrcem i na nase trziste :)

Pa dobro, ajde da ne ulazimo sad u raspravu o kvalitetu, ali je ovo ipak par staticnih stranica, tako da mislim da bi u ovom slucaju lakse bilo ispeglati kod da ne valja... nego raditi redizajn (jer ce u ovom slucaju redizajn gotovo sigurno povuci i promenu koda, jer ovde nije rec da se malo doradi dizajn u smislu promene boje.... ovde treba kompletan redizajn... a koliko ce mu ovaj kod koristiti posle.... to je diskutabilno...)

za otpor: sto nisi odradio sajt u strict modu ? i sto bre nisi lepo centrirao stranicu nego mi

" 'vako nesto vuce ulevo "

...u ovom slucaju lakse bilo ispeglati kod da ne valja... nego raditi redizajn (jer ce u ovom slucaju redizajn gotovo sigurno povuci i promenu koda, jer ovde nije rec da se malo doradi dizajn u smislu promene boje.... ovde treba kompletan redizajn... a koliko ce mu ovaj kod koristiti posle.... to je diskutabilno...)

Sta bre?! Pa ne bi' ni pipnuo kod, apsolutno nema potrebe! :)

Mislim ozbiljno, kod uopste nije los, seo je odradjen sasvim solidno, a pri samom redizajnu, nebi bilo potrebe za vecim zahvatima na istom. Potrebno je samo usminkati i utegnuti. Mislim, nemoj pogresno da me shvatis, ni meni se vizuelni deo ovog sajta ne svidja, ali to mi nekeko dodje kao najlaksi deo.

No, nebitno, otisli smo donekle u offtopic. Samo sam hteo da kazem da mi cene deluju realno za kvalitetno obavljen posao u Srbiji (i ja uglavnom radim za engleze), tacnije klijenti u Srbiji treba da se nauce da web dizajn nije kliktanje misem po photoshopu i dreamweaveru.

cenovnik je u redu osim onih prevoda sto je malo mnogo, jer bilo koji sajt da je moze da se prevede za par sati, a dizajn je veoma slab- bar meni i nikad ti ne bih dao da mi napravis sajt, u programiranje se ne razumem, tako da poradi obavezno na izgledu sajta jer izgleda ko da je sa zx spektruma ili jos gore sa nekog seoskog spektruma :D

.

E ovo nisam bas najbolje shvatio.Jel pokusavas da kazes da moj sajt nije napravljen za 1024x768 ili aludiras na posetioce sajta koji (ne)koriste 15" monitore.

Dva podatka:

-u statistikama koje redovno pratim o posecenosti svojih sajtova mogu ti reci da je gore navedena rezolucija "rame uz rame " sa "1280x1024" Naravno 1024x768 nema premca tu se slazemo.

-Pouzdano znam da recimo u dve ustanove u Srbiji (fakulteti us u pitanju) jos uvek se koriste 15" monitori u najvecem broju.

Tako da je "15"" jos u opticaju ,ali i to iscezava polako.

Naravno hvala na ukazanim greskama

Mislio sam na to da treba da ide od jednog do drugog kraja monitora.....

Kad kazem redizajn ne mislim promenu "iz korena". Dodajem par novih stranica, malo pomeram sadrzaj sa strane na stranu, i pokusacu da nadjem neko dobro resenje za navigaciju ( to mi je rak rana).

Inace kad bih sve menjao izgubio bih pozicije na petrazivacima A to nikako ne zelim

Sajt je malo ulevo. Da jeste Namerno je.

Morate shvatiti da sam ja programer koji optimizuje sajtove .To mi je glavni posao.

Izrada je samo ono "kolateralna steta" Salim se ali tako stoje stvari.

A i dalje sam pri stavu da je moj sajt "glup" i ima oko 100 poseta dnevno, i da je to bolje od nekog po izgledu boljeg ali nikao ga ne vidi .Naravno kombinacija ta dva je upravo ono cemu se tezi.

p.s. Ako imate neki savet za navigaciju POMAGAJTE