Jump to content

tft monitor

RedSnake
 Share

Recommended Posts

• Replies 138
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ulaznica u TFT svet su samsungovi modeli 970p i 971p koji i nisu tako skupi,oko 450 eura.Svako bi mogao da se nategne za neki od ova dva modela bez problema i to je neki minimum da bi se imao ljudski TFT za obradu fotografija.

Sve ispod ovoga je drasticno losije zbog boja i kontrasta a sve sto je skuplje je skuplje samo zbog vece dijagonale ekrana,sto znaci da su ovi samzunzi keve u odnosu kvaliteta i cene.Meni je 970p idealan zbog 4/3 formata jer su mi fotke 4/3 pa je ceo monitor iskoriscen...za ove sa fotografijama 3/2 formata bih preporucio minimum 22 inca wide.

Ja bih samo stao malo u odbranu CRT-a, a po pitanju zracenja i slabljenja vida.

Staz ispred CRT-a = 18 g (14" philips, 15" daewoo, 17" fujitsu - trinitron, 21" Nokia, 22" Mitsubishi - diamondtron). Svi su bili krsevi osim ovog poslednjeg koji je jedini profi monitor koji sam koristio.

Naocare ne nosim. Glava me boli jako retko i uglavnom kada se poklope neke stvari koje veze nemaju sa monitorom.

Zasto glava boli:

- lose podeseno osvezavanje, jako cest razlog, minimum 75Hz (ko ima CRT i igra igrice neka proveri na monitoru da li mu je na 60Hz /startovati igricu do igrivog dela, odnosno ne proveravati u menijima i sl./- eto razloga zasto se brzo zamori dok igra igrice) Kako naterati GK da radi na vise od 60Hz u igricama je posebna prica, narocito sa NVidijom.

- lose osvatljena prostorija, rad u zamracenoj prostoriji izbegavati.

- mala udaljenost od ekrana (ispruzis ruku i to je to)

- trebaju vam naocare, a nemate ih, ili imate naocare ali niste dugo proveravali dioptriju.

Po meni ovi gore razlozi su jako bitni nego sama cinjenica da koristite CRT.

Pri ovome stvarno ne tvrdim da meni nije oslabio vid, a zbog zracenja CRT-a, ali tvrdim da ima jos puno faktora koji uticu na to. Mislim da je jedan jako bitan faktor genetika.

Da li kupiti polovan profesionalni CRT ili TFT/TN ? Naravno polovan profesionalni CRT.

Bitniji razlozi za NE su nemanje prostora ili strah da ce vam vid znacajno oslabiti. Svi ostali spadaju pod fenseraj.

Da li kupiti TFT ? Naravno ali ako mozes da nadjes isti ili imas para za vise njih da ti pokriju sve potrebe.

Ovde su u maleru osobe koje se bave fotografijom i gejmingom. Dve oblasti koje prozivodjaci nisu uspeli da pokriju sa jednim TFT monitorom.

Poz. Gosha

Da povučemo crtu:

------------------------------------------------

(slovima: crrrrrrrrrrrrt)

Da li kvalitetan monitor vredi te pare?

Vredi.

Da li konfekcijski monitor vredi te pare?

Vredi.

Da li svako treba da ima monitor profesionalnog kvaliteta?

Ne treba, pa čak i da može.

Da li skill i iskustvo vrede više od kvalitetne i skupe opreme?

Vazda.

Da li je skill i iskustvo vredno krunisanja kvalitetnom i skupom opremom ako je to izvodljivo?

Vazda.

Šta smo zaključili?

Bukvalno u proizvodnji više ne postoji monitor koji je neupotrebljiv za obradu fotografije. Zavisno od nivoa znanja i potrebnog vam rezultata postoje razni kvalitativni i cenovni rangovi. Mislim da svaki rang donosi puno u odnosu na plaćenu cifru, počev od konfekcijskih 22jki bez DVI, preko 20ica i 22jki TN, do raznoraznih malo skupljih SPVA, PVA i IPS panela.

Evo ja ću početi od sebe, vol'o bih da imam rezon da uzmem PVA od 24", kao što nemam, jer je spisak troškova i prioriteta u budućnosti malo drugačije organizovan (felne, letnje gume, treba da se otputuje negde, jer aparat neće da se vrati ako ga stavim na voz, itd). Phenomenon je tu u pravu kad misli da je glupo dati 1000e za PVA, a slikati sa A460 te fotografije i ne znati Photoshop. Ko živi od toga i ko naplaćuje svoj rad, svakako zaslužuje maksimalno korektnu ergonomiju u radu, i tu mu se tih 1000e može zapravo uštedeti novac, jer mu niko neće vratiti pripremu da je odradi ponovo. Par vraćenih priprema i skenj'o si mnogo više od razlike u ceni između dva monitora, počev od konkretne sume novca, preko izgubljenog vremena, živaca, i najvažnije, obraza kod naručioca.

edit: zaboravih na CRT. CRT je mrtav, treba zaboraviti na njega, baš kao na filmsku rolnu, sem iz zezanja i pukog entuzijazma. Ja entuzijazam poštujem, i to je jedina svrha u koju ću podržati film i CRT, baš kao i crnobeli televizor, i mono kineski tranzistor.

Sve ispod ovoga je drasticno losije zbog boja i kontrasta a sve sto je skuplje je skuplje samo zbog vece dijagonale ekrana,sto znaci da su ovi samzunzi keve u odnosu kvaliteta i cene.

Pa nije bas tako, za losije stoji, a li za bolje i skuplje - ne. Iako razlicite firme vozaju identicne panele, elektrinika i softwer kojim oni ferceraju su razliciti... Novi Eizo imaju citiram "12-bit hardware calibration, 16-bit color processing..." tako da nije ni sve samo u panelima. Mislis da ovaj 22" zmaj bezveze kosta 4 iljadarkice?

http://www.eizo.com/products/graphics/cg222w/index.asp

Da li svako treba da ima monitor profesionalnog kvaliteta?

Ne treba, pa čak i da može.

Ovde si vec sam odgovorio na tvoj Edit ispod

edit: zaboravih na CRT. CRT je mrtav, treba zaboraviti na njega, baš kao na filmsku rolnu, sem iz zezanja i pukog entuzijazma. Ja entuzijazam poštujem, i to je jedina svrha u koju ću podržati film i CRT, baš kao i crnobeli televizor, i mono kineski tranzistor.

Mrtav je ako imas para za ljudski TFT ili ako ti je beznacajna kontrola nad fotografijama, odnosno nemas neke specijal prohteve da budu bas takve kako si ti zamislio ili neko drugi to trazi, svejendo da li je u pitanju posao, art ili zajebavanje. U svim drugim slucajevima, itekako je ziv, zdrav i prav, samo shto ne poskochi :)

Edit:

Pre ili kasnije svako kome fotografija znaci nesto vise od obicnog utucavanja vremena, sam skapira tu bolnu cinjenicu, ali tada je obicno kasno jer je vec uludo i nepovratno potroseno nekoliko godina u nemilosrdno fotosop uporopastavanje sopstvenih fotografija...

Preterao sam za CRT, ko što si i ti pretarao sa izjavom da se fotke upropašćavaju, davno su monitori prestali da budu stvarno loši. Iskoristiću priliku da ublažim svoju izjavu, CRT nije mrtav, još pomalo virucka iz groba. :)

Testiraću mu brzinu, jer zapravo najveći problem koji sam do sad imao sa PVA je upravo to - oko računara mi se vrti sva multimedija u sobi.

Komsho pa svrati kod mene bar si mi blizu.. ja imam dell 2407 WFP-HC.. igrice, filmovi i ostalo se toliko veselo vrte na njemu da nekadasnja prica o tome kako je PVA, S-PVA itd samo za staticnu sliku prosto vise ne pije vodu.

Doduse od pre par dana igrice i filmove gledam na lcd TV od 94cm : )))))

A ne treba da zaboravimo ni cinjenicu da vrhunski monitor za zivota promeni bar tri generacije onoga sto je u kucistu tako da on ispadne jos i najjeftinija stavka na soping listi.

How very true, ljudi se po meni uvek zeznu pa kupe najbrzu plocu i procesor, nikad ne stave dovoljno memorije (fail) zatim ne stave dovoljno diska (fail) a na kraju to sve zakace na los monitor (fail).

Po meni, realan prioritet je upravo monitor na prvom mestu, pa prazno prazno prazno, pa nda memorija i disk.. pa onda tek procesor/ploca...

...

.

...

p.s. crt is dead as.... dead! :)

meni je poredjenje crt-a, i tft-a prilicno smeshno. (imam relativno/dosta dobar crt, i krsh tft - medjutim, na koji god sam tft bacio oko, a na njemu fotografija - meni je to smesno. - u korist crt-a, da ne bude neke zabune.). - doduse, dok sam imao krsh crt-ove (od 94, pa na ovamo.. do recimo 98') - stvarno je bilo (vrlo) bolno - dakle suzenje/crvene ochi i td. - obezbedjeno sve. - a mom ortaku u te iste monitore - nishta => bitno je i individualno kakve su ochi - tako da podrzavam onu teoriju - makar finalna provera na crt-u - kome treba dobar i siguran rezultat. ili ti - ubedjen sam da pripremachi shtampe koji rade slike za pireli kalendar, imaju i crt monitor.

uzgred, onaj link na hrvatski neki sajt - standardne predrasude i pausalne konstatacije nekog ko nije isao u elektrotehnicku skolu (sto ja recimo jesam).

ubedjen sam da pripremachi shtampe koji rade slike za pireli kalendar, imaju i crt monitor

u XX veku su imali :lol: pirelli kalendare radi "Mandadori" i za prepress isključivo koristi Apple računare i monitore.

inače, pirelli kalendari se rade u ofset tehnici, koja je se koristi uglavnom kada se radi veliki tiraž i nije pravi predstavnik vrhunskog kvaliteta, tako da ti i nije najbolji primer.

inače, pirelli kalendari se rade u ofset tehnici, koja je se koristi uglavnom kada se radi veliki tiraž i nije pravi predstavnik vrhunskog kvaliteta, tako da ti i nije najbolji primer.

Vidis, upravo u tome je poenta ove rasprave oko jeftinog profesionalnog CRT monitora i skupog pro LCDa. Da ti budes siguran da ono sta si napravio na kompjuteru isto tako izgleda i u tirazu od jednog (umetnickog)primerka pa sve do puno hiljada(biznis-posao-tezga-pare) komada.

Ako fotke ne stampas ili ih stampas povremeno za svoju dusu onda mozes da uzmes i monitor koji ti se licno dopada(po ceni, dizajnu, prikazu slike...). Ali, ako ti fotografije zavrsavaju odstampane onda je tacan prikaz na monitoru neophodan.

Da dodam da ti bolji Dell monitori uglavnom koriste Samsung S-PVA panele.

Takođe, mnogo mi se dopadaju ovi novi 27" modeli, pošto sam sucker za što većim pikselima na monitoru (manji zamor). Kada budem menjao dragog mi 215tw, mislim da će biti nešto te veličine.

Nego, ne znam jel još nekom bitno, ali ja recimo nisam vlasnik TV aparata. Znači TV, filmovi i ostalo, sve ide preko monitora. Nema tu mesta štednji, bar ne u mom slučaju...

Nisi me razumeo, ne branim ikome da kupi šta mu je volja, ali ako se neko profesionalno bavi prepress-om, fotografijom i sl. MORA da ima vrhunsku opremu i da zna da je koristi!!! U suprotnom, ta osoba, ne može da pruži kvalitet kakav se očekuje.

a obzirom na tvoju dalju pricu o prajmovima, ipak izgleda da ej ono prvo, tako da ipak sve zavisi od toga kakvi su ti kriterijumi i dometi.

U redu je za monitore, ja ne trezim suvi profesionalizam za kvalitet shtampe, i josh nisam doziveo da mi neko kaze "al ti je fotka promashena, kalibrishi monitor", ali shto se tiche prajmova, molim te pogledaj bilo koji photo session preko i kazi mi da najvishe ne koriste zumove, bilo to napolju ili u studiju, dok kod nas bez najskupljih prajmova nece da prichaju, i to nije povezano samo za fotografiju, ovaj narod je inache poznat po tome shto se previshe lozi i "overkilluje" svaku kupovinu :)

^

Ovde i u onoj temi govorimo o objektivima za Stok, znaci ultimativni kvalitet gde zumzare nemaju sta da traze pored daleko jeftinijih prajmova, a overklok i kilogramski i finansijski ce pre biti przenje na bele i crne cepanice sa crvenim linijama tipa 70-200/2,8 i 24-70/2,8 koje neki poseduju ili prizeljkuju, a da ih covek prosto pita - sta ce to njima, sumnjam da bi znali odgovor. Ko kupuje prajmove, dobro zna za sta ih koristi.

Preterao sam za CRT, ko što si i ti pretarao sa izjavom da se fotke upropašćavaju, davno su monitori prestali da budu stvarno loši. Iskoristiću priliku da ublažim svoju izjavu, CRT nije mrtav, još pomalo virucka iz groba. :)

Nidzo, znam da volis da prckas po PSu, veruj mi da ces pre ili kasnije skapirati ono sto sam pomenuo u Editu mog zadnjeg posta. :)

^

Ovde i u onoj temi govorimo o objektivima za Stok, znaci ultimativni kvalitet gde zumzare nemaju sta da traze pored daleko jeftinijih prajmova, a overklok i kilogramski i finansijski ce pre biti przenje na bele i crne cepanice sa crvenim linijama tipa 70-200/2,8 i 24-70/2,8 koje neki poseduju ili prizeljkuju, a da ih covek prosto pita - sta ce to njima, sumnjam da bi znali odgovor. Ko kupuje prajmove, dobro zna za sta ih koristi.

Isto tako ima i onih koji i dalje koriste filmashe i objashnjavace ti danima kako je to bolje od digitalije, bash slichno prichi o CRTu shto virucka iz groba :D

Ta dva objektiva koje si pomenuo ce znachiti svakome, i ne morash ti da zaradjujesh da bi time opravdao njihovu kupovinu, na shta se sve bace pare u zivotu, sto puta je bolje uloziti u neshto u cemu cu uzivati i shto ce mi sin naslediti. Ako si ti uporedio te objektive sa onim "obichnim" i dalje mislish da je tu crvena linija u pitanju, onda to nije za tebe :)

wow za trenitak sam pomislio da sam presaltao prozor na drugu temu kako ste odlutali na objektive :)

LM moja malenkost samtra sto vec neko gore rece da ako radis fotke kao hobista za svoju dusu kupis ono sa najboljm odnosom lepota/cena/kvalitet/velicina ... moje iskustvo je da CRT ima bolje prelaze boja ali manju ostrinu sto zbog blagih prelaza sto zbog tehnologije koja kreira pixel sto povlaci da se na crtu mnogo manje vidi sum slike, takodje crtovi znaju da tamne s vremenom i da gube ostrinu samo tako... mada sto kaze dr. treba sliku proveriti i na crt-u nije na odmet ja cesto tako odnesem fotke da pogledam na sestrin komp na kome ima jako lepo ocuvan Philips 14" CRT.

Inace ako nemate prostora na stolu za bacanje LCD je mnoooooooogo bolje resenje brat bratu sad mogu da stavim kafu grickalice i par knjiga na sto i da opet ima mesta za pisanje dok je sa crt-om to teze islo.

Ako bih jeo leba od dizajna odlucio bih se za 970p, ako bih imao i neki evro vise onda za dell wide a ako bih bas imao i para i prostora kombinacija dell wide + profi CRT 19-21" (NEC, Mitsubishi, Iiyama, ViewSonic, Eizo) bi bila savrsenstvo.

u XX veku su imali :lol: pirelli kalendare radi "Mandadori" i za prepress isključivo koristi Apple računare i monitore.

o.k. recimo da tvrdim da su novine koje mi firma hasselblad iz nepoznatih razloga shalje = victor pa sad ti pripremachi shtampe - ok. i ja sam gotovo ubedjen da rade na "jabukama" - no, i dalje sam takodjer vrlo ubedjen da je to radjeno na crt-ima (ili barem finalna kontrola). da ponovim - ja jos ne ugledah tft (ukljucujuci gore pomenuta dva zlatkova vejika monitora) koji mogu da prismrde mom malom (dobrom) crt-u. -evo drage volje cu da skoknaja do tebe kad o's - s' nekom slikom - pa da je otojimo kod tebe, cisto da se (po kozna koji put) ubedim u tacnost svojih rechi.

Nisi me razumeo, ne branim ikome da kupi šta mu je volja, ali ako se neko profesionalno bavi prepress-om, fotografijom i sl. MORA da ima vrhunsku opremu i da zna da je koristi!!! U suprotnom, ta osoba, ne može da pruži kvalitet kakav se očekuje.

ebsolutli - kome nesto donosi hlebac u usta malih pticicha u kolevci - duzan je da nabavi najbolje "to neshto" - pa sad... dal' je to trica/kec mladoga slikera, ili "jedan noz za trista marke" kasapinov...

U redu je za monitore, ja ne trezim suvi profesionalizam za kvalitet shtampe, i josh nisam doziveo da mi neko kaze "al ti je fotka promashena, kalibrishi monitor", ali shto se tiche prajmova, molim te pogledaj bilo koji photo session preko i kazi mi da najvishe ne koriste zumove, bilo to napolju ili u studiju, dok kod nas bez najskupljih prajmova nece da prichaju, i to nije povezano samo za fotografiju, ovaj narod je inache poznat po tome shto se previshe lozi i "overkilluje" svaku kupovinu :)

ono sto se gleda od preko su gejevi koji slikaju jadnice (o.k. ima tu i fotografa koji slikaju neke tamo modele) - a to smo raspravili vec u epizodi "objektivi za stok" - zum je prakticniji od prajma.

- pogledaj (ali nema gde) kako i cime se slikaju n.pr objekti, i sad dalje da ne smaram - uglavnom nabrijani likovi globalno, koriste nabrijanu tehniku - primerenu zadatku. znaci micche iz ng-a koji slikaju 'tice - koriste fixnih mnogomm/2.8, micha koji je recimo slikao u srbiji telenor mobilne telefone, koje svi gledamo - slikao ih je sa makro105nikkorem2.8, nesha grafix rece u refotetu da slika klopicu sa 60ercom i tako dalje...

fotografiju nisu izmislili gejevi iz studija, i nije pocela u studiju, te se nece tako ni sa njima ni zavrsiti.

Isto tako ima i onih koji i dalje koriste filmashe i objashnjavace ti danima kako je to bolje od digitalije, bash slichno prichi o CRTu shto virucka iz groba :D

evo ga jedan koji ima najbolji nikon aparat na zoni, i najbolji/drugi aparat na svetu u digitalnoj tehici i u formatu 35x24 - da sam blejchije karingtonsko dete, i da mogu da keshiram crnce da mi skeniraju filmove i t.d. - ne bi razmisljao deset sekundi - dal' superteski de-tri - koji staje kad baterija umre, ili super-laki ef - em koji staje kad stane moje srce i plucha...

opet - spreman sam dakako uvek dochi kod nekog uvazenog druga-chlana da sevnemo po jednu becksaru, i da se divimo njegovom tft-u, pa da sevnemo po jos jednu becksaru za mojim crt-om. - dakle ne tvrdim da je "konacna istina" nego da je "istina iz mog ugla" - i uvek sam spreman ako mi neko ukaze na stativu da je vrlo rado zaobidjem.

Pozdrav svima, retko dolazim na ovaj forum (ne znam zašto) ali sve pohvale. Nameračio sam se na Asus vw222s, jeftin, best buy, dobar za igrice ... bla bla. Do sad sam na CRT-u.

Ali ,, ja se ne bavim fotografijom bavim se webdizajnom ili webmasteringom (ps. naravno da uradim po neku vizitku ili flajer za štampu ali ne često) .. znači u dodiru sam sa fotografijama svakodnevno ali samo u domenu iseci, izoštri, malo level-a i to je to. Nebih da upadnem sam sebi u usta, samo želim da kažem da nemam profi zahteve, nisam umetnik, naravno fotografiju volim...

Znači finalno pitanje je da li da uzmem ovaj monitor? Da li on prikazuje fotke u granicama prihvatljivosti?

PS. usput, hteo bih samo da primetim da vi najviše pričate o fotografiji i štampi kao finalnom koraku a da je u mom HTML svetu monitor finalni korak. Pa kad razmislim svi moji klijenti u svojim office-ima (a verovatno i kući) imaju TFT-ove ili lapotopove, pa još kakvog kvaliteta .. možda ne treba da se brinem LOL

znači - asus vw222s ?!?

pliz dajte neki odgovor što pre, jer se kanim da ga pazarim (ili odistanem) sutra .. petak je pa da uživam za vikend.

ja mislim da mogu da kazem: jednom PVA - uvek PVA.

do sada sam koristio 17" PVA, a sada razmisljam o 21" PVA, model Samsung 214 T, da li neko radio sa njim?

i zasto svi volite wide ekrane (osim za flimove), pa skrolovanje je lakse kod 4:3, a i oci kod citanja manje moraju da idu levo-desno...