Jump to content

tft monitor

RedSnake
 Share

Recommended Posts

Kao što rekoh, ako ti to stavlja 'leba na astal ili jednostavno hoćeš da si 100% siguran u to što radiš, kvalitetan i kalibrisan TFT itekako ima smisla. Recimo da pripremaš fotke za kalendar koji će da se štampa u takvim dimenzijama i tiražu da će cena izaći oko 5000e, svakako da ne želiš da ostavljaš mesto sumnji da li si stvarno dobro video boje/kontrast ili ne. A da li postoji razlika u kvalitetu slike između monitora, postoji.

• Replies 138
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Zbrka baba i žaba. Niko ne kaže da su TFT-ovi toliko loši da bi sve izgledalo OVAKO da eto, nije i CRT-ova. Rekoh samo da za manje para ima vrhunskih CRT-ova koji daju mnogo boje prikaze, pogotovo u skoro crnim delovima, nego konfekcijski TFT-ovi. Kalibrisan i jedan i drugi. A ko zarađuje x1000 evra po poslu, ne filozofira ovde o monitorima. Kupi najbolje što postoji. I ne znam koji ću i ja ovde.

slika govori vise od 1000 reci... Hajte neka neko predlozi neku fotografiju sa puno ostrih detalja koju cemo postaviti na monitor u 100% velicini i fotografisati, a zatim okaciti ovde 100% crop, da vidimo kolike su zaista razlike.

Razlika se mozda ne primeti toliko u stampi ili kada se vec obradjena fotka gleda na drugom (kalibrisanom) monitoru, ali kada se gleda na losem TFT monitoru, to moze da bude od prihvatljivog do uzasno loseg.

Predlozite sliku, pa cu vec sutra okaciti primerke za Philips 190C i BenQ T221WA (i ako na poslu stignem da iskoristim jos po neki model), kao i za neke jeftine CRT-ove, a nadam se da ce i drugi.

Hajte neka neko predlozi neku fotografiju sa puno ostrih detalja koju cemo postaviti na monitor u 100% velicini i fotografisati, a zatim okaciti ovde 100% crop, da vidimo kolike su zaista razlike.

Ovo čak ni Ken Rokvel uz saradnju Čak Norisa ne bi uradio. :blink: :wacko:

Kako ti je samo to palo na pamet.

Ovo čak ni Ken Rokvel uz saradnju Čak Norisa ne bi uradio. :blink: :wacko:

Kako ti je samo to palo na pamet.

evo ja se javljam da fotografisem fotografiju tvog monitora na svom monitoru. na kraju dobijemo ponovljen eksperiment s fotografisanjem uvecanja, pa razvijanjem, pa fotografisanjem tog uvecanja, dok na kraju ne dobijemo vrlo istoricnu sivu mrlju.

ja sam zadovoljan dell-om svojim, 2407, ali mi se cini da je samsung 19-ica, onaj koji nije mb, nego malo skuplji, ne secam se sad, za nijansu prijatnijeg prikaza slike, narocito prelaza tamnih tonova (moj je, da se razumemo kalibrisan, spajderom i vide se razlike izmedju bilo koje dve sive, od nula do 255, ali ti prelazi izgledaju prirodnije na crt-u, isto kao sto mi prirodnije izgledaju prelazi na skenu cb filma, nego na 99 posto digitalnih cb konverzija)

Neko ovde pomenu CRT? Nema nikakve šanse da svoje oči podvrgnem ponovo takvom mučenju. Moje oči vrede MNOGO više nego bilo koji postojeći DSLR ili objektiv ili koješta.

Dalje, ovde se radi o 1000€+ opreme za već malo ozbiljnijeg amatera/hobistu u današnjem foto svetu. Iste osobe provode sate drljajući o tome da li ima koje zrno šuma ovaj ili onaj aparat, tj. teško pikselpipovanje. Znamo koliko dobra obrada fotke doprinosi krajnjem rezultatu, a za to je vrlo bitno videti jasno šta se dešava. Kako podešavati WB ili boje ako se ne vide precizno? Ili ako je kontrast slab pa pojede pola šuma ili detalja u senci? Dakle, monitor je deo foto opreme slično koliko i senzor ili objektiv.

Monitor je deo i PC sistema. Monitor je koštao oko 50% mog računara. Uštedeo sam na CPU-u, grafičkoj, zvučnoj, itd. U monitor gledam, a tastaturu i miša non-stop drljam. I to su *apsolutno* najvažnije komponente mog računara. Jer utiču na moj komfor i zdravlje.

Ne mora se kupiti mnogo skup monitor.. Može i neki noviji TN da posluži (ne i meni, doduše). Ali se monitor treba KALIBRISATI određenim uređajem. Ne postoji razlog da se to ne uradi, a potrebno je i ko misli drugačlije je u velikoj zabludi. Već ima tih uređaja okolo, platiti nešto vlasniku za korišćenje i miran san...

Originalno pitanje.. Dell daje mnogo za svoju lovu, zavisno doduše i od tržišta i uvek je siguran izbor. Samsunzi su kod mene slične cene kao Dell, nekad jeftiniji, nekad skuplji. HP isto nudi neke odlične monitore za fine pare.

Kad je Zlatko otvorio studio, radio sam na Samsungu 205b. Fotografije sa prva dva snimanja obrađivao sam tri puta, jer sam video šum tamo gde ga nema i pokušavao da se izborim sa bendingom. Kada je nabavljen 971p te fotke su izgledale debelo podeksponirano. Boje su bile pepeljaste. Tako se ne radi posao.

Kada su nam stigla dva Dell 2407, progledao sam. Ali bilo je problem ukalibrisati ih običnim Spyder-om (onim od 80$), jer na njega drastično utiču svetlosni uslovi u prostoriji. Mislim da je to dečja igračka.

CRT monitori imaju mnogo bolji prikaz od TN panela, ali kao što AMomcil kaže, ako koristiš neki veći ekran možeš oštetiti zdravlje. Ja više od osam sati dnevno koristim računar i primetio sam veliku razliku između CRT i TFT. Prosto, manje se zamaram i glava me ne boli posle šljake.

opet se poteze: konfekcijski TFT vs CRT

valitetnih CRT-a vise i nema, treba traziti i opet nije jasno na koliko koriscen si nabasao

konfekcijske TFT-e mislim da ne razmatramo ovde

inace se 100% slazem sa AMomchil-om

kad ne obradjujem fotke, onda programiram, te opet buljim u monitor

CRT?

ne, hvala

hvala onima sa 2407 koji su se javili i dali misljenje :)

A zamisli kako ume da zaboli kada posle jedno 2 godine slanja sličica na stock, sedneš kod drugara koji ima dobar kalibrisan monitor i hoćeš da se pohvališ nekim svojim radom, kad ono vidiš da su ti sve slike zalenkaste u tamnim delovima

100% correct. A ako se na to doda da je papir poslednja stanica putovanja svake bolje fotografijeje, onda to postaje 200% correct, svejedno da li je biznis, art ili kucna namena. Ne postoji gore prokletstvo od onog da na konfekcijskom monitoru u fotosopu godinama ulepsavas (unistavas) svoje fotografije :)

Ne znam to za oci.Mene ne bole,ali cuo sam da se ljudi zale na to i po meni je to opravdan razlog za kupovinu dobrog TFT-a.

Pa evo ja znam jer imam taj problem. 10ak godina intezivnog nehumanog celodnevnog zveranja u CRTove su mi ogolile nerve koji povezuju oci i trigeminus (faciajalni nerv) koji posle duzeg rada zna da prenese uzasnu netipicnu glavobolju, tako da mi je za sada jedino resenje doziranje u radu, kao i to da sam koriscenje CRTa sveo na eventualnu brzu kontrolu onoga sto radim na TFTu.

Ne mora se kupiti mnogo skup monitor.. Može i neki noviji TN da posluži (ne i meni, doduše). Ali se monitor treba KALIBRISATI određenim uređajem. Ne postoji razlog da se to ne uradi, a potrebno je i ko misli drugačlije je u velikoj zabludi. Već ima tih uređaja okolo, platiti nešto vlasniku za korišćenje i miran san...

Ovo za TN se nikako ne slazem. Ne preporucujem cak ni onome ko nece nikada imati nijedan nazovi biznis zahtev, vec ce na njemu iskljucivo drljati u fotosopu po svojim kucno/turistickim uspomenama. Probao sam da kalibrisem nekoliko TN panela i jednostavno to ne radi kako treba. TN paneli su uza igre, video... niakako za bilo kakav rad sa fotografijama.

TFT monitori su sve bolji i ja sam uz odokativno kalibrisanje monitora dobio skoro identichne fotografije u shtampi, jer nije samo bitno da je tebi monitor kalibrisan, vec da je i mashina u foto radnji kalibrisana. Shtampam uvek u istoj i dobijam rezultate toliko blizu mom monitoru od 250e da je totalna glupost dati i 500, a pogotovo 1000e za vrhunski TFT monitor, i to su nijanse, a ne razlika izmedju CRT-TFT :)

To je isto pricha kao za prajmove. Kod nas ljudi koji se ozbiljno bave fotografijom i zaradjuju dosta na njoj, nece da prichaju bez 5 prajmova od po 1000+ evra, dok profesionalci na zapadu koji zaradjuju jedno 20x vishe, 90% vremena nose 70-200/2.8 ili 24-70/2.8 u zavisnosti shta fotkaju :) A josh su jachi oni koji kupe prajmove pa ih koriste samo u studiju na F9-13 :)

Moj zakljuchak - lozenje :)

Moj zakljucak je - opet prepausalno i lupatanje o necemu sto se povrsno poznaje, pa ako prodje - prodje... To sto govoris da na TN monitoru od 200e imas pravilan kolorno svetlosni odnos govori o tebi u dva pravca. Prvi je da imas uzasno slabe kriterijume (mozda ti i nisu potrebni veci), drugi je da nisi video niti pomirisao nista skuplje i kvalitetnije i po zilioniti put pricas napamet, a obzirom na tvoju dalju pricu o prajmovima, ipak izgleda da ej ono prvo, tako da ipak sve zavisi od toga kakvi su ti kriterijumi i dometi. Cinjenica je da je osrednjost majka sigurnosti, nema u tome nista lose :)

Za TFT kratko i jasno: mozemo da govorimo samo o PVA panelima pa na gore.

Za CRT kratko i jasno: ko hoce da se ozbiljnije bavi vizuelnim stvarima koje kad-tad zavrsavaju na papiru a trenutno nema dovoljno za ljudski TFT, pod obavezno mora taj konfekshn TFT privremeno upariti sa nekom boljom kalibrisanom CRT kantom za kolorno-svetlosnu kontrolu.

Ja sam sa Hansola CRT od 19 inca sa poluooblim ekranom presao na samsung 970P i tvrdim da je hansol bio prijatniji za gledanje fotki,dok ga u svemu ostalom TFT dere....radi ovaj samsung kao zmaj,nema greske,ali nikada necu zaboraviti sliku sa Hansola.

Kad je Zlatko otvorio studio, radio sam na Samsungu 205b. Fotografije sa prva dva snimanja obrađivao sam tri puta, jer sam video šum tamo gde ga nema i pokušavao da se izborim sa bendingom. Kada je nabavljen 971p te fotke su izgledale debelo podeksponirano. Boje su bile pepeljaste. Tako se ne radi posao.

Kada su nam stigla dva Dell 2407, progledao sam. Ali bilo je problem ukalibrisati ih običnim Spyder-om (onim od 80$), jer na njega drastično utiču svetlosni uslovi u prostoriji. Mislim da je to dečja igračka.

ajde pojasni mi shta znachi ovo shto si rekao, poshto planiram da nabavim spajdera, i poshto trenutno imam 971p...

da li to znachi da je kalibracija spajderom nezadovoljavajucja na pomenutim monitorima...???

davati 800-1000 eura za monitor je no comment

Vidi, pazi, ovako, derane... Jedino sto je "no comment" je tvoja ishitrena izjava. Kad se nema para i 100 evra je mnogo ali kad se ima, poslednje na cemu treba stedeti su monitor, mis i stolica. Uostalom iscimaj nekog sa onim velikim Dell-om da te pusti da pola sata radis u PS pa ces videti o cemu govorim tj. vise neces biti zadovoljan tim El Dzijem...

Derane, nekad nisu imali nikakve extra giga mega nabudzene monitore pa su se pravile ekstra fotografije.... ne sumnjam da postoji razlika u odnosu na dell-ov monitor(najbolje da ne postoji a 5 puta je skuplji) ali sam poredjujuci boje, ostrinu, kontrast u odnosu na toliko hvaljeni samsung 226bw tada sebi uzeo lg iz razloga sto smo ga nas petoro uporedjivali i skontali da je lg bolja kupovina i jeftinija.... Mozda bih i ja kupio sebi 1000 eura monitor ali to je i za amera extra cifra o kojoj cu se samo nasmijati i radije kupiti neko L staklo... Mora li da se ovdje sva prica svodi na najskuplje stvari u svijetu?

Derane, nekad nisu imali nikakve extra giga mega nabudzene monitore pa su se pravile ekstra fotografije.... ne sumnjam da postoji razlika u odnosu na dell-ov monitor(najbolje da ne postoji a 5 puta je skuplji) ali sam poredjujuci boje, ostrinu, kontrast u odnosu na toliko hvaljeni samsung 226bw tada sebi uzeo lg iz razloga sto smo ga nas petoro uporedjivali i skontali da je lg bolja kupovina i jeftinija.... Mozda bih i ja kupio sebi 1000 eura monitor ali to je i za amera extra cifra o kojoj cu se samo nasmijati i radije kupiti neko L staklo... Mora li da se ovdje sva prica svodi na najskuplje stvari u svijetu?

Vidi, i taj samsung i lg i ono u šta ja blenem su TN tehnologija i tu nema mnogo razlike.

Ovo što oni pominju je PVA i oko nje tehnologije i to je razlika koja se baš vidi. Jeste skupo, ali je i razlika. Jedino možeš da uštediš tako što nećeš kupiti samsunga 245T nego dell 2407 jer je razlika 300-400€ a oba imaju isti panel.

Naravno, znaju se prioriteti, pa polako.

...nekad nisu imali nikakve extra giga mega nabudzene monitore pa su se pravile ekstra fotografije....

Ono sto su danas monitor/kalibrator/fotosop, nekada su bili mracna komora/tehnikalije/hemikalije, u buducnosti ce biti ko zna sta... I tada i sada i ubuduce, u tom 2. delu nastanka jedne fotografije (danasnji pp), dva chimbenika su bila i bice presudna za dobijanje dobre fotografije: kvalitet navedenih alata i kvalitet majstora koji ih koristi. Ko se danas aktivno bavi fotografijom "mora" tretirati monitor kao sastavni i veooooma bitan deo fotografske opreme...

Derane, nekad nisu imali nikakve extra giga mega nabudzene monitore pa su se pravile ekstra fotografije...

He he... Zar stvarno mislis da mozes nekom da doskocis jeftinom logickom zabludom? Neee...

Monitor je u svet fotografije usao zajedno sa sveprisutnom digitalizacijom i kompjuterizacijom tj. fotografija je postojala davno pre bilo kakve elektronike tako da je ovo sto sam citirao najblaze receno glupost.

Ovde govorimo o obradi fotografije kao sastavnom delu procesa pripreme za neku vrstu prezentacije iste. Tu TN monitori jednostavno jos uvek kaskaju za CRT modelima i potrebno je izdvojiti mnogo novca za TFT da bi se dobilo ono sto se dobijalo na CRT-u. Ti na tvom El Dziju (ili ja na mom jos govnastijem TFT monitoru neidentifikovane kineske marke) vidis nesto i nadas se da ce to tako da izgleda i u stampi a onaj sa skupljom ulaznicom, ako je sve dobro nacinculirano zna kako ce to da izgleda u stampi (po uslovom da je svaka karika u lancu koji vodi do finalnog proizvoda ispravna).

Ne vredi ti pet L stakala ako ne mozes da vidis bas tacno sta su ta stakla u stvari nacrtala.

EDIT: kad bolje razmislim, i pre digitalizacije je bilo razlike u "nepapirnom" prikazu fotografija tj. i tada su postojali npr. Leitz i neki SSSR slajd projektori... Sta mislite koji su bili bolji?

EDIT: kad bolje razmislim, i pre digitalizacije je bilo razlike u "nepapirnom" prikazu fotografija tj. i tada su postojali npr. Leitz i neki SSSR slajd projektori... Sta mislite koji su bili bolji?

Ako smem mali OT, ali imao sam neki zapadnonemački aspektomat 300 sa sijalicom od 300W i ležištem G17Q (mislim da se i danas sećam tačno). E onda više nije bilo tih sijalica u prodaji, pa ja negde nađem neku zamenu od 150W ... uf, kako su ružni bili slajdovi. A onda dođe digitalija i ja za male pare nađoh rollei i sad kad poredim sliku na platnu sa slajda i sa projektora (toshiba, xga), šta mislite šta je bolje za gledanje? Šta je lakše za korišćenje?

Dell 2408 je ispod 800€. Nabavljam do kraja meseca 4 komada za neku firmu, pa će ih verovatno biti moguće videti. S obzirom da sam za TN od 20", kojim sam, istina, i dalje veoma zadovoljan, dao jedno 400 i kusur evra pre 2 godine, <800€ za brutalno vrhunski PVA od čak 24" i ne zvuči tako mnogo.

Testiraću mu brzinu, jer zapravo najveći problem koji sam do sad imao sa PVA je upravo to - oko računara mi se vrti sva multimedija u sobi. Za osnovno sredstvo za rad, +250€ u odnosu na konfekcijski TN apsolutno nije nešto. Ko sedi puno za računarom, taj za miša i stolicu treba da više od razlike između TN i PVA.

@Abdee

Zabrinucu se za tebe kada budes napisao komentar u kojem nece biti nipodistavanja logike i intellekta clana foruma sa kojim diskutujes.....

Ja zivim u Crnoj Gori, vi zivite u Srbiji, balkanskim zemljama u kojima su prosjecne plate koliko znamo daleko od razvijenih zemalja koje nas obasipaju novim tehnologijama za kojima masturbira veliki dio populacije ove plave planete. Ako je vec realnost takva da vecina nas moze da priusti sebi jedino samsung ili lg ili acer koji su ovdje najprodavaniji modeli mislim da je dobro diskutovati o najboljim modelima pomenutih proizvodjaca koji su vecini nas dostupni. Meni ne ne dize ona rabota na monitore od 1000 eura i jos nisam toliko odlijepio da bi me ubjedjivali da je razlika izmedju nekog dell-a od 1000 eura ili nekog samunga od 300 bas toliko drasticna kao sto pricate da sve sto radimo na monitorima kojima radimo uopste nije realan prikaz onoga sto izadje iz aparata i sto obradjujemo. Ja u to iskreno tesko mogu povjerovati.

Ti na tvom El Dziju (ili ja na mom jos govnastijem TFT monitoru neidentifikovane kineske marke) vidis nesto i nadas se da ce to tako da izgleda i u stampi a onaj sa skupljom ulaznicom, ako je sve dobro nacinculirano zna kako ce to da izgleda u stampi...

Ne samo da zna, nego i utice i ima potpunu kontrolu nad tim kako ce fotografija izgledati na kraju. Znalacki PP i PS, po meni nije ni obrada ni prerada ni budzenje, vec sastavni i nerophodni deo nastanka jedne digitalne fotografije, za koje je potrebno isto onoliko majstorstvo i vestina koliko i za prvi deo do pritiska na okidac i spustanja zavesice, pa se shodno tome mora imati i kvalitetan alat za to.

Napravimo recimo analogiju sa mracnom komorom i filmom, sve to isto se radilo i tamo, brze, spore, kontrastne, mekse hemikalije i papiri, parcijalna razvijanja i kropovanje pozitiva... sve je to bilo vrlo individualno i veoma kreativno. Od jednog istog nerazvijenog negativa, 10 fotografa ce u mracnoj komori dobiti prilicno razlicit pozitiv i u vizuelnom i u sustinskom smislu. Danas je mracna komora preseljena u monitor, razvijanje sirovog Rawa, dalja PS zavrsnica...

Ja zivim u Crnoj Gori, vi zivite u Srbiji, balkanskim zemljama u kojima su prosjecne plate koliko znamo daleko od razvijenih zemalja

Jebiga...

Meni ne ne dize ona rabota na monitore od 1000 eura

Dize ti se ali si u gornjem citatu objasnio zasto se dize za dzabe. Nema se para. Da se ima, jos kako bi kupio i L stakla i dojajan monitor i nadrkanu koznu fotelju.

A i sam si rekao:

Mozda bih i ja kupio sebi 1000 eura monitor ali to je i za amera extra cifra o kojoj cu se samo nasmijati i radije kupiti neko L staklo...

Tako da prica o tvom "nedizanju rabote na luksuz" uopste ne pije vodu :) Samo je pitanje sta je kome prioritet.

Ovi drugovi sto prodaju fotografije to sto prodaju vrlo uspesno odrade sa objektivima koji slovo L videli nisu ali im problem moze predstavljati cinjenica da na nekom LG/Acer/Asus monitoru nisu videli da senke vuku na zeleno ili da su im snajke na belom crvene u licu.

jos nisam toliko odlijepio da bi me ubjedjivali da je razlika izmedju nekog dell-a od 1000 eura ili nekog samunga od 300 bas toliko drasticna kao sto pricate

Nije drasticna koliko pricamo. Drasticnija je.

Sergej, bilo je situacija kada je Spyder, umesto da približi prikaze na dva monitora pravio još veću razliku. Kalibrisali smo prema uputstvu programa. Možda je problem bio u tome što su monitori bili iz različitih serija, ali to opet ne bi smelo da bude smetnja ozbiljnom uređaju. Kad smo nabavili dva iMac-a (jedan je nov, drugi iz prethodne generacije) došao je čovek sa nekom profi opremom (ne znam šta je koristio, nisam bio na poslu tada) i prikaz im je sada identičan.

Mada, znam da su mnogi zadovoljni tim uređajem. Ovo je samo moje iskustvo.