Jump to content

tft monitor

RedSnake
 Share

Recommended Posts

• Replies 138
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

koji non-pva model uzeti... znaci ovo sa TN matricom (po mogucstvu Samsung). Treba mi 20"-22" wide monitor, ne mogu da se ispruzim za 215TW pa bi mi odgovarao neki TN. Bitno mi je da ima dobru reprodukciju boja i dobar kontrast, a to koliki mu je odziv to me ne zanima. 971P bi dosao u obzir da je wide, ali nazalost nije wide.

Dakle sta gubim sa TN monitorom u odnosu na PVA.

Gubiš "vibrantnost" boja i broj nijansi koje mogu da prikažu je ograničen. U praksi to sve izgleda malo drugačije, u tekućoj generaciji.

Ranije si imao 2 tabora, sa velikim razlikama između sebe:

1. brze TN, koji su mogli da reprodukuju brze sadržaje, multimediju i sve odreda, ali su imali jako neubedljive, i što je najbitnije, potpuno netačne boje.

2. veoma spore PVA, sa fantastičnim prikazom boja, bela je da se onesvestiš na jednom takvom monitoru, crna je stvarno crna, ali sem statične slike na njima ništa nije moglo da se gleda.

Iz generacije u generaciju stvar se menja u smislu: TN su ostali brzi i dobri za multimediju, ali sve bolje boje imaju od svake naredne generacije. PVA su zadržali dobre boje, ali su sve brži i brži. Razlike više nisu ni blizu kao što su nekad bile, tako da TN možeš da koristiš za fotke, a PVA da gledaš neki film.

Maksimalno sam uprostio, sad imaš i S-PVA, IPS... Ispruži se za to koliko si dugačak, i izvuci maksimum iz TN monitora koji budeš kupio, to je najvažnje. Od budžet varijanti imaš Samsung 223BW recimo (~300€), mnogo nudi za te pare i kažu da mogu boje da im se podese. Ja sam ga držao nekoliko dana na stolu i odlučio da mi je ipak bolji stari Samsung 205BW - stvarno ima poprilično jake i žive boje za TN matricu. 226BW ima super sliku kad zabodeš Samsung panel, ali to niko ne može da ti garantuje, čak ni uvoznik. Ne znam kako stoje stvari sa 206BW.

I ostali proizvođači nude sve i svašta, ali jedno je sigurno - ni sa jednim nećeš učiniti kobnu grešku, najgore što možeš sebi da učiniš jeste da i dalje gledaš CRT, po aktuelnim TFT cenama.

najgore što možeš sebi da učiniš jeste da i dalje gledaš CRT

Ja u TFT gledam od avgusta 2003 ;) ali doslo je vreme da taj matori TFT zameni neki 20-22" wide tft. Kupio bih bas taj 206BW, ali me kopka kakav je. Da li izlazi neki naslednik 215TW-a u skorije vreme?

Gubiš "vibrantnost" boja i broj nijansi koje mogu da prikažu je ograničen. U praksi to sve izgleda malo drugačije, u tekućoj generaciji.

Ranije si imao 2 tabora, sa velikim razlikama između sebe:

1. brze TN, koji su mogli da reprodukuju brze sadržaje, multimediju i sve odreda, ali su imali jako neubedljive, i što je najbitnije, potpuno netačne boje.

2. veoma spore PVA, sa fantastičnim prikazom boja, bela je da se onesvestiš na jednom takvom monitoru, crna je stvarno crna, ali sem statične slike na njima ništa nije moglo da se gleda.

Iz generacije u generaciju stvar se menja u smislu: TN su ostali brzi i dobri za multimediju, ali sve bolje boje imaju od svake naredne generacije. PVA su zadržali dobre boje, ali su sve brži i brži. Razlike više nisu ni blizu kao što su nekad bile, tako da TN možeš da koristiš za fotke, a PVA da gledaš neki film.

Maksimalno sam uprostio, sad imaš i S-PVA, IPS... Ispruži se za to koliko si dugačak, i izvuci maksimum iz TN monitora koji budeš kupio, to je najvažnje. Od budžet varijanti imaš Samsung 223BW recimo (~300€), mnogo nudi za te pare i kažu da mogu boje da im se podese. Ja sam ga držao nekoliko dana na stolu i odlučio da mi je ipak bolji stari Samsung 205BW - stvarno ima poprilično jake i žive boje za TN matricu. 226BW ima super sliku kad zabodeš Samsung panel, ali to niko ne može da ti garantuje, čak ni uvoznik. Ne znam kako stoje stvari sa 206BW.

I ostali proizvođači nude sve i svašta, ali jedno je sigurno - ni sa jednim nećeš učiniti kobnu grešku, najgore što možeš sebi da učiniš jeste da i dalje gledaš CRT, po aktuelnim TFT cenama.

Sve ovo je ziva istina, osim u slucaju kada neko iole ozbiljnije zeli da se bavi dig. fotografijom i stampom.

Trenutno TN paneli i uopsteno jeftine TFT konfekcije nisu za takvu upotrebu.

Tocka.

^word.

Nema teorije da covek za fotografiju moze da se osloni (u ovom trenutku) na 'jeftinije' TFT monitore. Bez bekapa u vidu CRT monitora sa strane ne vredi.

Ja se trenutno maltretiram sa 959NF, 970p i 971p i nema sanse da slidzu pre stampe/odlaganja na cvrsnik debelo ne osmotrim/doteram na 959NF. Nazalost, istekao mu je rok trajanja i nije vise dobar, ali cu verovatno 'skoro' da resim to pitanje nabavljanjem nekog istog ili slicnog monitora.

970p i 971p su vise puta kalibrisani na razne nacine (odokativno, softveri, gedzeti...) i slika je 'izuzetna' jedino sto ih jebe je sto gama i boje nikada nisu kako treba... (mozda mene zapali 'losi primerci').

Zakljucak: toliko su mi nervoze napravile (ne samo gore pomenute, nego raznorazne) TFT kante da necu vise ni da mislim o obradi fotki bez CRT drugara na stolu, bar u skorije vreme...

^ To bi bilo ekonomsko upoređivanje, a to često nije bitno već je bitno "šta je najbolja alatka za rad". Lično, CRT sam otpisao daaavno, iz nekog razloga jako mi je smetalo osvežavanje slike na njemu, pa čak i preko 100Hz.

Naravno, na kraju se sve svodi na lične preferencije. Ja vozim dobro klaibrisani Samsung 205BW, sasvim sa zadovoljan i nisam primetio da mi je on ograničavajući faktor. Sledeći monitor će biti neki PVA ili šta god bude aktuelno kada dođe vreme kupovini...

Zaista, treba jedan pored drugog staviti vrhunski CRT i slične cene TFT pa uporediti (i to ne filmove i igrice već FOTKE). Ali to nikada niko nije uradio. I na žalost, nema više vrhunskih CRT-ova.

To je i najbolji prirucni setap koji se moze "zauzdati" za one sa jeftinim ulaznicama. Jedan srednje skup PVA za aktivan rad i neka polovna CRT kanta pored kao kontrolni za svetlo, kolor, shrap... Ne znam kako je u Srbiji, ali se napolju mogu naci vrhunski polovni Eizo, Mitsubishi... do 100 evrica. Na vecini je geometrija otisla u pm, ali nabodu se komadi kojima je svetlo i kolor u top stanju pa se i tako stari mogu bolje kalibrisati i od srednje skupih PVA panela.

ma jok, tema su TFT monitori

evo ga uporedo test Samsunga 305T i DELLa 3007WFP-HC

Vidim da si nameracio Dellovu 30". Nisam je probao, ali nema razloga da ne bude dobra koliko i njihova 24". Ako mozes ispruzi se do nje, jer je drchnost loodeelo i cudo je koliko brzo i 24" postane malo. Hebiga, rama na ploci i incha na stolu nikada nece biti dovoljno :)

Sve ovo je ziva istina, osim u slucaju kada neko iole ozbiljnije zeli da se bavi dig. fotografijom i stampom.

Trenutno TN paneli i uopsteno jeftine TFT konfekcije nisu za takvu upotrebu.

a sta znaci ozbiljnije bavljenje dig.fotografijom ? :)

jos odavno sam odlucio da uzmem 226BW (tj sada je bolje uzeti CW) i onda vidim da se za one koji se bave fotografijom preporucuje da batale taj i uzmu 971p.

da li cu ja, koji se fotografijom bavim iz hobija, osetiti tu razliku?

da li te nedostatke (neubedljive i netacne boje) TN panela mogu da kompenzujem kalibracijom i uskladjivanjem sa fotoradnjom koja stampa fotke? do sada sam dvaput stampao par fotki 10x15 cisto da vidim kako ce da ispadne, i mozda nekad budem odstampao neki duplo veci format, ali to mi uospte nije prioritet..

a sta znaci ozbiljnije bavljenje dig.fotografijom ? :)

Znaci da ces ne tako retko iz komercijalnih ili nekomercijalnih razloga imati potrebu da svoje piksele preneses na papir.

da li te nedostatke (neubedljive i netacne boje) TN panela mogu da kompenzujem kalibracijom i uskladjivanjem sa fotoradnjom koja stampa fotke?

Ako to radis retko, onda takva gimnastika nije problem, ali sta cemo ako apetiti porastu i skapiras da si godinama razvijao, obradjivao i pickao svoje fotografije na skroz pogresnim parametrima? Ako i postoji fizicka sansa da fotke opet dovedes u pravi kolornosvetlosni odnos, za sve to ce ti trebati recimo cirka 6 meseci, i to je jos blaza varijanta jer u vecini slucajeva posle agresivnije obrade i sejva nema vise nazad.

• 5 months later...

TFT konfekcija je sranje u odnosu na bolje CRT monitore i to je dokazano 10000 puta.

Ove babaroge od TFT-a sto zahtevaju 500-600-1000-1500 evara su ludilo.Svaka cast-kupio bih kad bih mogao.

Neko rece da je ono sto vidimo na monitoru mnogo puta razlicito od onog sto dobijemo na papiru u foto radnji.SLAZEM SE.Nazalost to je cest slucaj.I sad lepo kupis TFT od puno evara i uzivas u fotkama,i kad treba da ih stampas ono-PRC.

Ovaj moj 959NF (placen 50e u extra stanju) radi poso super.Ne znam to za oci.Mene ne bole,ali cuo sam da se ljudi zale na to i po meni je to opravdan razlog za kupovinu dobrog TFT-a.Kvalitet fotografija je mozda za nijansu bolji ili za 2-3 nijanse, ali te nijanse sigurno ne vrede toliko stotina evara razlike.Ne znam.Ko ima lovu bolje zna.

Kvalitet slike na TFTu za nijansu bolji ? :) Mozda za jednu tonu nijansi :)

TFT monitori su sve bolji i ja sam uz odokativno kalibrisanje monitora dobio skoro identichne fotografije u shtampi, jer nije samo bitno da je tebi monitor kalibrisan, vec da je i mashina u foto radnji kalibrisana. Shtampam uvek u istoj i dobijam rezultate toliko blizu mom monitoru od 250e da je totalna glupost dati i 500, a pogotovo 1000e za vrhunski TFT monitor, i to su nijanse, a ne razlika izmedju CRT-TFT :)

To je isto pricha kao za prajmove. Kod nas ljudi koji se ozbiljno bave fotografijom i zaradjuju dosta na njoj, nece da prichaju bez 5 prajmova od po 1000+ evra, dok profesionalci na zapadu koji zaradjuju jedno 20x vishe, 90% vremena nose 70-200/2.8 ili 24-70/2.8 u zavisnosti shta fotkaju :) A josh su jachi oni koji kupe prajmove pa ih koriste samo u studiju na F9-13 :)

Moj zakljuchak - lozenje :)

Lepo sam rekao da postoji razlika, ali da ta razlika ne vredi toliko koliko ljudi daju.Slazem se da je sve oko toga jedno veliko lozenje.Za tu razliku u ceni bolje je otici na 2-3 lepa putovanja i napraviti tonu dobrih fotkica pa ih onda obraditi na monitoru od 100-200-300 eura.

Pa do juce smo se divili kako rade CRT-i (ovi bolji) a sad odjednom ispadose sranje.Gledao sam i upoedjivao neke fotke na 959NF I na nekim babarogama TFT od 500-600 eura jer sam se i ja lozio na TFT,ali nisam primetio bas toliku razliku.Pogotovo kad je u pitanju DO.

Naravno,22-24-30'' je super,ali neka hvala.Cekacemo neka bolja vremena.

Ako su ti komp i monitor jedno od osnovnih sredstava za rad, ne vidim zašto bi bilo loženje dati 500 ili više e za monitor. A zamisli kako ume da zaboli kada posle jedno 2 godine slanja sličica na stock, sedneš kod drugara koji ima dobar kalibrisan monitor i hoćeš da se pohvališ nekim svojim radom, kad ono vidiš da su ti sve slike zalenkaste u tamnim delovima :blink:

Čak ne mislim da je loženje ako (napredni) entuzijasta pazari takav monotor.

Kvalitet slike na TFTu za nijansu bolji ? :) Mozda za jednu tonu nijansi :)

TFT monitori su sve bolji i ja sam uz odokativno kalibrisanje monitora dobio skoro identichne fotografije u shtampi, jer nije samo bitno da je tebi monitor kalibrisan, vec da je i mashina u foto radnji kalibrisana. Shtampam uvek u istoj i dobijam rezultate toliko blizu mom monitoru od 250e da je totalna glupost dati i 500, a pogotovo 1000e za vrhunski TFT monitor, i to su nijanse, a ne razlika izmedju CRT-TFT :)

Januara sam uzeo 971p i skoro da sam zadovoljan. Prijatan osecaj, cini mi se manje zamora nego na CRTu (zato sam ga najvise i uzeo), lepo dizajnirana sprava.

Kalibrisan je spajderom, ali u konkretnom poslu, nemam takvu sigurnost kao na CRT u. Pogotovo kada radis korekcije u "tamnijim" kolornim podrucjima i ako posle tvog rada sledi recimo veci ofset tiraz. Jos uvek nemogu da potpuno procenim dali sam recimo dovoljno "otpusio" ili "zapusio" 100 pari crne obuce, a one ce biti ceo katalog, nema drugih.

Dakle, jos uvek radim finalne provere, pre stampe, na CRT-u. Videcemo vremenom dali cu se od toga odvici.

971p hoce da napravi ponekad brljotine i oko "tanjih" gradijenta, te da ih ne prikazuje kako treba (banding). Mogu i na to da se naviknem, ali ih ne pokazuje kao CRT , i nikad ih nece pokazivati.

E sad, on je najjeftinija ulaznica u svet kvalitetnijih TFT-a, pa opet nisam u potpunosti zadovoljan. Skuplji TFT su sigurno bolji.

Imam jos dva TN TFTa (150-200e), koriste ih zena i dete, kod njih je situacija jos losija za rad sa fotkama.

To je isto pricha kao za prajmove. Kod nas ljudi koji se ozbiljno bave fotografijom i zaradjuju dosta na njoj, nece da prichaju bez 5 prajmova od po 1000+ evra, dok profesionalci na zapadu koji zaradjuju jedno 20x vishe, 90% vremena nose 70-200/2.8 ili 24-70/2.8 u zavisnosti shta fotkaju :) A josh su jachi oni koji kupe prajmove pa ih koriste samo u studiju na F9-13 :)

Moj zakljuchak - lozenje :)

Sta da se radi, lepota poroka :D

(hmm, ..ispade po tebi, da Japanci prave fiksne objektive za amatere sirom sveta i profesionalce u Srbiji ;) :) )

Za 50-100 eur može da se kupi vrhunski CRT monitor kakve više ne proizvode. Ja imam 750p. I kvalitet prikaza, baš tih tamnih nijansi i onih skoro crnih i manje crnih prelaza, na vrhunskom (ali kažem vrhunskom) CRT-u je još uvek znatno bolji nego na osrednje dobrom TFT-u. TFT konfekciju ne ubrajajmo u to ali ni one raritete koje kupuju holivudski studiji za obradu materijala i koje zapravo niko ovde na forumu nema. E sada, problem je što više niko ne pravi te vrhunske ceerteove, bar da ima da se normalno kupe, ovi polovnjaci matore i sve je manje nepotrošenih ali i teefteove usavršavaju. Mada sporije nego što bih ja voleo.

Nije mi jasno, ako je toliki problem oko kalibracije monitora, to znachi da bi fotke koje ljudi po netu postavljaju bile sa omashenim bojama, ekspozicijama, vecini nas, jer vecina ima jeftinije nekalibrisane monitore, ali ja nisam provalio da je svaki drugi komentar ovih shto imaju kalibrisane monitore, "monitor ti nije kalibrisan" i uopshte se retko deshava da neko nije svestan da mu je fotka zelena i slichno, i to obichno bude zato shto je radio obradu na mnogo loshem panelu na laptopu i slichno.

(ispade po tebi, da Japanci prave fiksne objektive, za amatere sirom sveta i profesionalce u Srbiji ;) :) )

Don't kill the messenger :) Ja samo prenosim ono shto gledam po netu, fashion, studio, bilo kakvo pro fotografisanje, ljudi koriste prajmove samo kada im treba blenda koja ne postoji na zumu :)