Jump to content

[info][pomoc] Novosadska Škola Flash-a, PHP-a, Javascript-a

MrSteel
 Share

Recommended Posts

ok, najavljivao

predomisljao, razmisljao i odlucio

da ipak pokrenem jedan kurs a mozda i nesto vise od toga koji

bi primarno naucio talentovane ljude Flash, a neminovno onda i Javascript i PHP koliko treba a i vise od toga

postoje dve varijante kako bi se kurs mogao odrzati,

1. predavanja kod mene u stanu, losije resenje, downside - manji broj ljudi koji mogu da prisustvuju,

manja koncentracija, nema individualnog rada na casovima, svi prate isti kurs, dobra strana - nece vas kostati nista osim zivaca ili neceg tako nebitnog, :D

2. predavanja u iznajmljenom stanju, downside: morali bi placati i doneti neki racunar ako ste spremni ali to nudi sijaset vise mogucnosti, dobre strane: svako bi mogao da prati neki svoj nivo, predavanja bi mogla da se odvijaju ceo dan a moglo bi i da se radi i zaradjuje gde bi vam ja mogao pomagati

u zavisnosti od kandidata (ako ih bude :)) mozemo se dogovoriti da li je varijanta 1 ili 2

sasvim je jasno da je varijanta 2 odlicna

jedan kulturan hangout u kom bi se naucilo puno, i radilo puno

ja radim do 3 odmaram ali posle radim ceo dan uglavnom a vi bi mogli profitirati dosta

na kraju to bi moglo i da preraste u tim, odabirom najboljih kandidata koji ce se sigurno sami izdvojiti

pa, da cujem vase misljenje i ideje

ja imam vec 2 drugara koji bi verovatno isli na kurs, ne znam da li 1 ili 2 varijanta ali ako nas bude 6-7 to je mesecno po 30 eura recimo sto je kul, racunari i dalje ostaju problem pretpostavljam

pozdrav svima

Nisi rekao najvazniju stvar. Mislis na Novi Sad, pretpostavljam?

edit:

Ah, rekao si u naslovu, sad tek vidim.

edit2:

Heh, eto nama i novosadske sekcije.

Verovatno ce ti se desiti isto sto i meni: jedni bas znaju, drugi bas ne znaju.

Ovi koji bas znaju, klimaju glavom, ali nisu morali da dolaze, jer vecinu toga ili vec znaju ili ce lako saznati.

Ovi koji bas ne znaju, klimaju glavom, ali nisu morali da dolaze, jer im nista nije jasno i nemaju nameru da saznaju.

Interesantan psiholoski problem :)

Mozda ga ti neces imati, ako polaznici budu placali. To ume da promeni stvar drasticno, ali i da smanji broj polaznika.

Doduse, ja nisam ni pravio skolicu za "Kliknes na New, i eto! Novi dokument", ali ne zalim se -- bilo je zanimljivo druzenje.

Odlicna ideja!

Steta sto nisam iz Novog Sada, a rado bih prihvatio ponudu.

Mada bi mogao i da snimas predavanja pa da DVD prosledis onima koji nisu iz NS, nesto slicno kao sto je Istok radio, samo da bude malo naprednije, a ne samo osnove.

U svakom slucaju ideja je odlicna.

to je jedan od razloga zasto ja zelim da organizujem varijantu 2 pre nego 1

u varijanti 2 (stan i par racunara)

- svi bi mogli da rade

- svako bi pratio svoj nivo

- stalno bi imao nekog da cimnes za pitanje

od mene svakako moze dosta da se nauci i ja nesebicno uvek delim svoje znanje

prihvatam za polaznike sve od pocetnika do intermediate pa cak i advanced jer oni ni ne bi bili polaznici

mogu samo ucestvovati u prostoru zajednicki koji bi nam sluzio za rad (uvece za otpadanje) jedan kreativni centar koji bi edukovao ljude a posao koji ste do sada radili kod kuce mogli bi raditi u jednom boljem i dinamicnijem okruzenju

svaki polaznik nakon prolaska kroz ovu radionicu imace svoj portfolio ako bude radio kako ga zamolim

to ce biti veliki plus posle pri trazenju freelance posla

preci cemo sve, bukvalno sve sto treba da znate ali polako i sigurnim korakom

sve vise mi se cini da kucnu varijantu ne bi ni drzao jer ne verujem da mi se sprema i ostalo posle ekipe

drugo, sto se tice placanja

ono bi bilo iskljucivo izracunato

(stan + stanirina i ostalo + internet + mozda jos nesto) / broj osoba

ne bi niko placao sam "kurs"

videcemo kakva ce zainteresovanost biti, da ne ispadne za dzabe da ovde pishem

javite mi se ove na private ili na email putrefactive@yahoo.com

mozda nece biti video, ali primeri i tutoshi hoce posto uskoro sa ekipom otvaram

http://www.tutorialguru.org

lol, sto da ne ako si spreman da ucis :D

salu na stranu, malo ljudi se naravno prijavljuje, nazalost

verovatno svi vise vole da sede kuci ako nesto znaju a ovi drugi ili nemaju vremena ili zelje da posegnu za lepsom buducnoscu ;)

ako nas se skupi i 4 da mrvimo bice dobro, al onda ce to vec biti radionica i money machine a ne skola

koncepcija odudara od standradne skole,

kada bi isli na nedeljnu varijantu kod mene kuci to bi onda bilo mozda 2 puta nedeljno, mozda 1

ako idemo na varijantu sa gajbom onda je ucenje neprestano

sednes za svoj komp i radis a ja ti pokazem kako ako ne znas

dakle, dok se ljudi ne jave sa zeljom da radimo i ucimo nema planiranja

oseti se manji odziv jer je flash sekcija znacajno opala u zadnje vreme

@ MrSteel

Verujem da se na ovaj nacin nece javiti dovoljno ljudi iz samog NS-a tako da mozda ne bi bilo lose da razmislis o sledecem:

- da se kurs odrzava vikendom, tj. subota ili nedelja. Ako uspete da se organizujete za spavanja onda i subota i nedelja.

- Ako je gradivo izlozeno na postupan i zanimljiv nacin polaznici uspevaju da izdrze i 8 casova za dan, sto je zaista dosta. Samo neka na pola bude veca pauza. Ja radim ovako: dvocas (sat ipo) pa 15 min pauza, dvocas pa 1 sat pauza (za rucak), dvocas pa 15 min pauza i na kraju dvocas. To dodje 8 casova ukupno.

- Broj casova za koji moze da se stekne sasvim solidno znanje (osnovni, srednji i nagovestaji naprednog nivoa) je oko 25-30. Mozda moze i manje ali to vec ako je grupa bolja.

- U prevodu, mogli bi da izvedete to za 2 vikenda, mada bi bilo prilicno intenzivno.

- Bolje bi bilo 4 vikenda po 1 dan.

- Kod vikend varijante bi polaznici imali nedelju dana da vezbaju do sledeceg sustreta, sto je vrlo dobro.

- Posle mozes da pravis tematske napredne kurseve koji opet traju po dan.

- Uglavnom, trenutna situacija je da je trziste sazrelo za seminare od 1-2 dana kako se, inace, radi na zapadu... Ljudi, uglavnom, imaju previse obaveza i lakse im je da izdvoje par vikenda nego da to traje mesec ipo-dva kako je bilo do sad. Mada, daleko je bolje da kurs traje duze vremena u kontinuitetu, ali sad, sta je tu je...

- E da... U principu je nezgodno kad polaznik nema kompjuter ispred sebe. Takodje je nezgodno ako ima dosta ljudi a ti nemas projektor... Ali, ako nista, naravno da moze da prodje, da ti sedis i pokazujes a polaznici samo zapisuju u sveske. Kad dodju kuci probaju, ako nesto nije jasno, tu je mail, telefon i sl. Znaci, moze i samo jedan komp. Kad deca nisu besna, kuca nije tesna. ;)

Pozdrav.

hvala ti na odgovoru

inace sam imao ideju o seminaru, i mozda se moze spojiti sve u jednu ideju

to bi onda omogucilo da se pojave i drugi predavaci poput Syndroma ...

inace, ideja NS kursa i samog stana i svega ostalog je da se nadje 3-4-5 lokalnih ljudi koji ce neki nauciti sve skoro sa nama a neki usavrsiti znanje kako bi mogli zajedno da radimo,

u nekom prvom vremenu dok svi ne steknu dovoljno znanja za kompleksne projekte radili bi ono sto se ionako dosta trazi a ne mora se biti ekpert

na taj nacin bi sigurno bili u prilici i da zarade

naravno za to je potrebno vreme, tako da bi se ljudi koji imaju volje i zelje iskristalisali sami

za sada postoji mogucnost da nas bude cetvoro, necemo mi nista raditi jos sigurno jedno 3-4 nedelje

al onda prelazimo u akciju i ponuda vise nece vaziti

SEMINAR bi bio savrsena stvar sto se tice povezivanja domacih Flash autora, ali i onih koji uklapaju u svoj sadrzaj Flash

^ posto se toliko upinjes da vidis predavanja a da ne dodjes, tu su ti kursevi Lynda.com, Total Training, VTC i sl. Imas ih na p2p mrezama. Ako imas ADSL ili kablovski skini ih sam, ako ne javi se na pp da ti dam adresu decka koji ih stvarno jeftino prodaje. Inace je iz KG.

Kursevi su fenomenalni, ali ja, ipak, radije preporucujem predavanje pogotovo potpunim pocetnicima. Dobar predavac je resenje kakvom nema premca...

@ MrSteel

Elem, sto se kurseva (seminara) tice, moja preporuka je da osnovni i srednji nivo izvede jedan predavac. Vrlo je bitno da pocetnik dobije zaokruzenu pricu. Ako se kombinuje vise predavaca, postoji problem razlicite metodologije. Jedino kada to nije problem je ako obojica imaju visegodisnje (ali visegodisnje) iskustvo.

U celoj prici vezanoj za kurseve, najbitnija je dobra osnova. Za te osnovne stvari, covek ne mora biti izvrstan strucnjak, ali je zato, vrlo bitno da ima zaokruzenu pricu sa dobrim primerima. To je ono sto cini dobrog predavaca. Posto svaki predavac ima svoju pricu koju je razvio tokom vremena, obicno kombinovanje vise predavaca na tom osnovnom nivou daje lose rezultate. Zato bi moj savet bio, da gostovanje drugih predavaca ostavis za ozbiljnije teme a ne osnove. Verujem da bi se to svidelo i tim ljudima jer osnovni i srednji nivo znaju da budu dosadni.

Takodje, za napredni deo, moj predlog je da bude organizovan tematski. Recimo audio i video u Flashu, web workflow, Illy i Flash, ActionScript i sl. tako da svaki predavac spremi po jednu oblast i isprica zaokruzenu pricu. Ili, ono sto polaznicima koristi, mozda vise nego bilo sta drugo, da gledaju kako nastaje projekat. Znaci od nule do gotovog proizvoda. Moze seminar da bude i takav.

Nego, treba doci do naprednog nivoa... Pre toga, jos jedan plus za celodnevne sastanke sto bi mogli doneti kompove kod nekog samo za taj dan. Ako je kurs par puta nedeljno, to je malo teze izvesti.

Sto se prostora tice, porazgovarajte o tome da li neko, mozda ima neku vecu sobu koja nije mnogo prometna (zbog ostalih ukucana), odvojen deo kuce, garazu i sl. Ne morate da iznajmljujete odmah stan... To bih preporucio tek kad ne budete vise mogli drugacije.

Pozdrav.

polako se okuplja ekipa

verovatno cemo krenuti prvo kod mene malo svi da se upoznaju a onda cemo uzeti stan, koji ce naravno kao sto sam rekao preci granice shkole

moj stan je nazalost mali 30m2 da bi primio puno ljudi u prvom krugu

jos eventualno 1-2 da se prijavi i moci cemo da organizujemo prvi skup

predavanja ce 99% biti samo vikendom jer radim ceo dan, a vikend mogu da isplaniram

ako zelis prijavi se

baci neke osnovne podatke, sta te zanima, koji nivo imas i sl.

pozz ekipi,

imam jedan predlog celom community-juuuu, a u vezi sa predavanjima ,

Naime mislim da bi bilo zanimljivo da se organizuje neshto slichno kao npr. Sinergija, samo mnogo manjih razmera, a u vezi sa Flashom i stvarima koje su vezane za Flash, tako da se prijave predavachi sa nekim advanced temama.. Naravno odabrali bi ekipu koja bi procenjivala koji topici su interesantni i specifichni i da napravimo to recimo 2-3 dana full, recimo neki week..

pozz