Jump to content

Komercijalno retusiranje?

tarzan
 Share

Recommended Posts

Da li neko zna neki koristan sajt gde je opisan nacin retusiranja koji se koristi za reklame kao u onim dobrim stranim casopisima i magazinima. Ako treba ja cu postaviti i konkretne primere ali mislim da svako zna kako izledaju reklame za velike svetske brendove. Ne zanima me konkretno retus portreta, vec vise objekata i okruzenja.

p.s. Samo mi nemojte preporucivati knjigu "OReilly Commercial Photoshop Retouching In the Studio" posto je vec imam i u njoj nije opisano ono sto meni treba.

Unapred hvala i izvinjavam se ako se o ovome vec negde raspravljalo. :rolleyes:

hm, pod "retushiranjem" se svashta podrazumeva, obicno jedno 20-30 fotoshop tehnika...

u sustini se svodi da jako dobro ovladas photoshopom

pogledaj temu "korisni linkovi" http://www.dizajnzona.com/forums/index.php?showtopic=21

Photoshop Tips&Tricks

http://www.dizajnzona.com/forums/index.php?showtopic=24082

Ako pricamo o fotkama koje izlaze na stranim reklamama, cesto su one vec u prvom koraku jako dobro odradjene, znaci dobro svetlo, dobra kamera, objektiv, model, scena i ostalo, pa kasnije nije tesko "retusirati" tu fotku.

A opet, ako je polazna grafika/fotka govan*e, onda tu neces pitu napraviti...

ali opet, sve se svodi na to da ovladas photoshopom shto bolje.

neke knjige za PS:

Photoshop for Photographers

Real World Adobe Photoshop CS2

Photoshop Masking and Compositing

....

Ne zanima me konkretno retus portreta, vec vise objekata i okruzenja.

Ili ja nisam bio jasan ili... :blink:

Zanimaju tutorijali u kojima je opisan nacin na koji se dobija izgled ovih modernih reklama, gde su do detalja "izlickani" objekti, proizvoda, ponovljam PROIZVODA (ne portreta). Kao na primer, kozmeticki proizvodi, flase, hrana, pa cak i veci predmeti i objekti, npr. namestaj, zidovi prostorija, pa i okruzenja prirode. Vidio sam da recimo u zutim kanalu takve reklame imaju najvise noisa. Sumanjam da je to nije retusirano, ali dobija se tako super efekat, izlickanih povrsina sa ostrim ivicama i sa noisom koji mu i daje taj neki "svetski smek".

Nadam se da sam ovaj put bio jasniji. A ako ne postavicu primer.

p.s postavio bih ga i odma ali ne mogu jos da nadjem pravi primer ;)

Znao sam od pocetka da cu morati postavljati primere. Nije sto necu nego sto ne mogu sad kad mi trebaju da nadjem bas one prave primere. :(

BoneAppetitMARTINI.jpg

BoneAppetitCAVIAR.jpg

BangOlufsen.jpg

BangOlufsen2.jpg

Fiat.jpg

Eurodom.jpg

E sad ono sto mene zanima (ponavljam) da li znate neke sajtove gde su objasnjeni konkretno obrade fotografija za reklame. Proizvodi ili npr, vocke, izgledaju onako "plasticni", izlickani, a ujedno i ostri i vidljivi. Predpostavljam da rade neki median, ili blur pa da sa history brashom to primenjuju na sve osim na ivice ili tako nesto. Ali bas bi voleo da vidim neki konkretan primer.

ima ne kekih sajtova koji prikazuju portfolio tog tipa ( http://www.treehaus.co.uk/jeanmichel/page0/page0.html ), ali me zanima da li je neko naisao na nesto o postupcima.

Eto ja se nadam da sam bio konkretniji ovaj put.

Hvala ;)

nadam se da si svjestan da su cesto reklame kombinacija 3d i foto /crteza , da ne postoji default pravila za retouch, da se koriste vjestacki led, kapljice, vocke (koje izgledaju savrseno) itd...Dobra svijetla, ljudi koji sve to znaju da naprave jako dobro...

Nije to kao kod lica pa pod "face retouch" uvijek nadjes nacine skidanja bubuljica i nepravilnosti.

Ako si dovoljno vičan PS-u onda vježbaj, kupi neku knjigu o svijetlu za product fotografiji itd.

Knjige vec imam, vican sam PS-u ali me eto zanimalo kad ima toliko sajtova o raznim obradama fotografije mislio sam da neko zna i neki gde je opisan taj "komercijalni look" B)

Znam da se ubacuju 3D elementi i znam da se ubacuju savrsene fotografije predmeta slikanih u studiju ali nailazio sam na sajtove (jedan link sam vec stavio) gde ljudi pokazuju sta su uradili ali ne i nacin na koji su to uradili.

Dobro, mislim da lagano odustajem od pomoci. Pokusacu ili da kopam dalje po netu ili cu vec skontati nesto i sam. :rolleyes:

Hvala u svakom slucaju. Ali ako neko slucajno nabasa na neki takav sajt nek slobodno javi. ;)

Prijatelju, to što ti tražiš nećeš naći na nekom sajtu...

Nije to tek par akcija u Photoshopu pomoću kojih ćeš na isti "recept" napraviti tako nešto. To je jedan ceo zanat koji se uči godinama i to kroz rad. Autora jednog takvog rada da pitaš šta je sve radio rekao bi ti najverovatnije da ni sam ne zna sve tačno (nema tog "history-a" koji može sve to upamtiti)...

Dakle, Photoshop u ruke, nađi konkretne primere pa vežbaj, eksperimentiši...

Sale nisam ni mislio da cu sa par akcija zavrsiti posao i znam da je ovo radjeno i radjeno da bi ispalo kako treba. Nego eto ja mislio (mozda) je neko nabasao na nesto slicno ovome sto me je zanimalo. Hvala u svakom slucaju. Ali eto da ne bude zavrsena prica, ako iko naidje na nesto sto bi moglo da koristi nek okaci link. Hvala. ;)

Svaka fotografija / reklama je priča za sebe. Mislim da nećeš mnogo dobiti od toga što ćeš videti kako je nešto uradjeno ako ne počneš sam da smišljaš toplu vodu. Imaš milijardu i 1 tutorijal o tome kako se rade odredjeni efekti, a sve to pojedinačno nije ništa dok ne uklopiš u celinu i vidiš da se od desetina upotrebljenih efekata na celom plakatu / fotografiji / reklami u ne vidi ni jedan već jedna priča. To se zove majstorluk i to ne mogu nikakve knjige da ti pokažu, već samo rad rad rad ...

Evo i ja da prozborim koju na ovu temu.

Svojevremeno sam posetio profesionalni studio, zadatak je bio da budem očevidac nastajanja fotografije pivenceta u reklamne svrhe ;) (isti sam profesionalno izvršio :D )

Poenta je u sledećem, najviše vremena je potrošeno na nameštanje osvetljenja i pripremu same flaše. Na samo snimanje je otišlo najmanje vremena.

Tu spada minuciozno (do besvesti) podesavanje reflektora, lakiranje flaše, postavljanje kapljica, -ne valja, ajmo ponovo metoda, itd, itb... na kraju, kao glavni egzekutor d2x i nikkor 60 mm preko računara, bez ikakve obrade. A pazi sve to nije bilo "izistinski, već k'o bajagi" :D , kada se radi za kintu onda dolazi čovek umetnik, zanatlija koji priprema sve te "predmete snimanja" da izgledaju lepše i ukusnije negoli su to u realnom životu

(Tu negde sa strane je stajao nekakav rolat sa nožem po sredini koji je izgledao ukusniji nego pravi :D i čega sve još nije bilo.)

Obaška obrada u programu za 3D animaciju u nekim slučajevima...

Za sad me takve stvari ne zanimaju, ali zaista vredi ulagati u kvalitetno osvetljenje.

druze kreces od pogresne pretpostavke.. nije bitna "obrada", bitno je nastajanje, ko shto ti je vec receno..

sve shto si postavio nije nastalo u obradi nego u planiranju, fotkanju, 3d modelovanju i ostalo.. pa tek na kraju i obrada..

Da, cijeli problem je u riječi "retuširanje" kojoj se "kod nas" daje puno šire i magično značenje nego što je realno... većina "fotorealističnog" foto materijala koji se danas koristi u komercijalne svrhe je prije u domenu digitalne umjetnosti nego fotografije.

• 2 weeks later...
  • 3 months later...