Jump to content

Intervjui za posao...

Recommended Posts

Evo spiska 15 pitanja koja treba da postavite sebi pre nego što odete na razgovor za posao. Ova pitanja vam može i ne mora postaviti onaj koji vas intervjuiše, kakogod, nije zgoreg da se pripremite.

1) Opiši posao svojih snova i idealnog šefa

2) Zašto tražiš posao? Zašto napuštaš postojeći?

3) Koje su tvoje jedinstvene prednosti i kvalifikacije koje te izdvajaju u odnosu na druge kandidate?

4) Opišite sebe u 3 minuta.

5) Koje su vaše snage (jake strane) i koje slabosti posedujete?

6) Nabrojte svoje dosadašnje uspehe (dostignuća) u karijeri

7) Koji su vaši kratkoročni i dugoročni ciljevi?

8) Opišite jedan primer poslovnog izazova i kako ste ga rešili.

9) Koji su vaši zahtevi po pitanju primanja?

10) Zašto ste zainteresovani za ovu poziciju? Za ovu kompaniju?

11) Da li vas mogu preporučiti vaši prethodni pretpostavljeni i/ili kolege?

12) Koje su loše i dobre strane vašeg prethodnog posla?

13) Šta znate o našoj kompaniji?

14) Šta vas motiviše? Kako vi motivišete druge?

15) Kakve su vaše mogućnosti adaptacije odnosno kako reagujete na promenu sredine?

Univerzalni hintovi za odlazak na razgovor...

Uvek idite pola sata ranije, pronađite kafić gde možete da sednete i popijete piće, da vam mesto intervjua bude na samo par minuta. Smirite se i uđite pet minuta pre razgovora. Ukoliko dođete ranije, možete ostaviti utisak da po svaku cenu želite da impresionirate ili da ste očajni u traženju posla, a kašnjenje generalno ostavlja loš utisak.

Nije loše ukoliko imate vremena, da se dan dva ranije pre razgovora prošetate do mesta gde ćete imati razgovor, da upoznate kraj, da pronađete ulaz u firmu i slično, mnogo olakšava situaciju kada znate gde idete, možete se lakše koncentrisati, bez razmišljanja o tome gde je firma...

• 2 months later...

U nekoliko velikih nasih firmi postavljaju se sledeca pitanja:

1. Imas svoj posao i imas svog sefa, a tvoj sef ima svog veceg sefa. Tvoj sef od tebe trazi da hitno obavis odredjeni posao, a ovaj drugi visi sef trazi od tebe da odes po dorucak. Sta ces ti da uradis i zasto?

2. Visi sef od tebe trazi da citas mailove tvog sefa tj. da ga spijuniras. Da li ces uraditi i zasto?

Zanima me misljenje, sta odgovoriti tj. sta je tacan odgovor. Kako oni tumace nase odgovore na ovakva pitanja?

U nekoliko velikih nasih firmi postavljaju se sledeca pitanja:

1. Imas svoj posao i imas svog sefa, a tvoj sef ima svog veceg sefa. Tvoj sef od tebe trazi da hitno obavis odredjeni posao, a ovaj drugi visi sef trazi od tebe da odes po dorucak. Sta ces ti da uradis i zasto?

2. Visi sef od tebe trazi da citas mailove tvog sefa tj. da ga spijuniras. Da li ces uraditi i zasto?

Zanima me misljenje, sta odgovoriti tj. sta je tacan odgovor. Kako oni tumace nase odgovore na ovakva pitanja?

odgovori ono shto mislish, ne mislish valjda da postoji univerzalan odgovor? :blink: sto ljudi... ;) svako ima svoj stav. bitno je da nastupish onako kakav jesi. bez foliranja.

a tumache kako im odgovara. najvishe ih interesuju tvoji stavovi i kapaciteti, shto je i logichno. uproshceno - da li im vredish.

anyway, moji odgovori bi bili:

#1 ne mogu otici zato shto mi je obaveza data od strane mog shefa - posao/prioritet.

medjutim ako bi mi u opisu radnog mesta stajalo da sam i burek-potrchko... onda bih gledao chinove. ;)

#2 necu, jer se kosi sa poslovnom etikom i mojim moralnim nachelima.

:rolleyes: srce mamino... :D

• 2 weeks later...

ma da, zove se baumgartenov test i onda uporedjuju tvoje drvo sa drvecem ostalih zaposlenih i kao na osnovu toga vide simbiozu i moguca neslaganja. Anyway, pored advertajzinga su se davali i lekcije zaposlenima klijenta o odnosima unutar firme i smanjenju stresa i generalno unutrasnjoj organizaciji. To mesto je bilo nagore izrabljivacko mesto na kojem sam bio. Na zidovima je bilo ipisano "uspesan covek uvek ima vremena" i slicne gluposti. Zato na razgovoru obratite paznju i testirajte i vi njih. I da ako ikad cujete rec "porodica", udji u nasu "porodicu" i slicno, znak je da pokolj pocinje.

Pa ja onda sjajno zivim i zaposljavam se zapravo vec godinama na preporuku - nikad me nije strefilo nista od ovoga o cemu vi pricate...hm, uvek sam dolazila da pricam samo o parama a sve ostalo su poslodavci vec znali....auuu, mozda sam selebrity a nisam ni svesna :D :P

^ pa mislim da se syndrome zezao. Ali zove se Baumgarten test i iskreno ne znam dali je drvo ili ime zbog cega se tako zove, svejedno je smesno :)

@senchy: jeste, slabe su vajde bez preporuke, ali i za trenutni posao za poziciju art-a sam 5 puta isao na interview, dvaputa sa creativom, jos jedan put sa drugim creativom, 4-ti sa production managerom, i 5 sa HR managerom. To je trajalo 6 meseci od slanja portfolia do potpisivanja ugovora. Taj period ume da izludi.

Na prosli sam isto isao sa preporukom drugarice koja je odlazila i ostavila prazno mesto, ali 3, 4 razgovora su standardna procedura. Onda sam konkurisao za dizajnera i trajalo je nedelju dana sve ukupno.

Naravno dogadja se i ovde svasta itekako, ali to mhm nisu standardne procedure ili se radi o malim studijima gde su svi drugari.

Zato strpljenje.

Bitan tip...

sa buducim creative-om mozete pricati o kllingoncima u kafani uz pivo, u majici Fuck all designer brands, ali sa Human Resource i ostalima koji nisu kreativci morate biti sto bolje obuceni, jer oni nemaju pojma o dizajnu, ali imaju pojma koliko para mogu da vam ponude i jedino sto znaju o vama je ono sto su culi od creativa-a a to je da vas profil odgovara za odredjenoj poziciji koja za njih predstavlja odredjenu svotu od-do. Taj deo vise nema veze sa dizajnerom vec sa cistom trgovinom.

ej ma ok tomashine, ne pisem ovo tebi, vec ljudima koji ce se tek naci u takvim situacijama. Da mi je neko rekao da cu cekati 6 meseci ne bih verovao, da mi je neko zaista rekao, verujem da bi mi tih 6 meseci lakse pali. Na kraju ovde smo da podelimo iskustva i razmenimo misljenja i time samo pomazemo jedni drugima.

• 1 year later...
  • 3 weeks later...

a zna li neko ono pitanje sa nekog MS testa (mislim da je neki sertifikat vezan za odrzavanje racunara i opreme), ide nesto ovako, ne secam se tacno:

- u finansijskom ne radi stampac, a hitno je potrebno odstampati izvestaj

- sefu ne funkcionise LAN, a hitno treba nekom klijentu da posalje e-mail

- na serveru sa bazom je neki problem, i zaposleni ne mogu da pristupe vaznim podacima o klijentima/transakcijama itd.

- data jos 1 ili 2 slicna problema

Pitanje: kojim redom cete otklanjati probleme?

Mene to podstaklo na razmiljsanje; u teoriji ne mora prvo da se resi sefov problem, ali je cinjenica da ce i u najvecim kompanijama, pa makar to bio IBM ili City Bank, UVEK PRVO odradi posao SEFU pa tek onda ostalima!!!

Molim da me demantujete, ako imate suprotna iskustva.

Браћо и сестре, господо уредници,

извините што ћу морати ово да кажем, али све су то џукеле :angry: :angry: :angry: !!! То је све чисто иживљавање.

Наравно да бих и ја, када бих имао своју фирму и када би примао некога на посао, поставио неко питање или тражио од кандидата да можда нешто и практично уради... али да дајем људима да цртају дрвеће, чича глише, попуњавају некакве глупе тестове, одговарају на 300 питања...

НИКАД !

^ 300 pitanja da, ali je to zbog toga sto su recimo 5. 67. i 243 identicno ili promenjen raspored u recima...sa namerom da se otkrije verodostojnost odgovora, mozda deluje mnogo ali radi posao u nekim slucajevima...

u sustini ih i nema toliko mnogo ako se oduzmu ista pitanja...trust me :P

Ма 'ајде, бре... <_<

Слажем се с тобом да у неким случајевима од тога има неке вајде, али проблем је што један новопечени послодавац види од другог новопеченог послодавца тај поступак, па га одмах и он примени, без обзира да ли то има везе с мозгом или нема...

Кажем ти, многи то раде ЗБОГ МОДЕ, а не зато што ће од тога имати неке велике користи...

и понављам: сигурно да кандидат треба да прође кроз одређене провере, али, брате, претерали су сваку меру... :angry:

пријатељски поздрав :)

• 5 months later...
Ма 'ајде, бре... <_<

Слажем се с тобом да у неким случајевима од тога има неке вајде, али проблем је што један новопечени послодавац види од другог новопеченог послодавца тај поступак, па га одмах и он примени, без обзира да ли то има везе с мозгом или нема...

1000% tachno!

plasim se da ce neki SUPER INOVATIVNI PR MEGABRAND DO JAJA MENADZER smisliti pravilo da se na razgovor za posao dolazi sa kutlacom u dupetu i stipaljkama na usima. :o

onda ce svi novopeceni bogatasi (citaj: zadrigli brko sa masnom kravatom - ponosni rezervista jagnjece brigade) prihvatiti tu "genijalnu ideju".

E, ONDA (sam, smo, ste) GA NA'EBALI! :(