Jump to content
cg

shkole crtanja/slikanja/vajanja

Recommended Posts

Jos negde pripreme?

Mi na praksi (u grafickoj, dizajn) radimo u ateljeu, a po svemu sto sam procitala najbolje je godinu dana da izdvojim na spremanje, ali da li je potrebno s obzirom na praksu toliko ili.. Znam da su glupa pitanja, ali znacilo bi mi da neko da neki savet, ako nista da kaze iz iskustva.

Hvala unapred :D

I pored prakse, radi sigurnosti upisa, potrebno je da se spremas godinu dana minimum.

Na FLU je malo lakse upasti nego na FPU, ali svuda je velika konkurencija i bas je frka. Puno njih se sprema po minimum godinu dana, neki cak i tri godine, da bi sigurno upisali.

Ima prirpema raznih, Sumatovacka nije za preporuku, Vojkan vodi pripreme kod SC i odlican je, kod njega ima i priprema za vajanje. Njegovi studenti su medju prvima na listi. Mislim da je 150 evra mesecno. Isto je vikendom.nemam broj

Za koji smer bi da se spremas?

I pored prakse, radi sigurnosti upisa, potrebno je da se spremas godinu dana minimum.

Na FLU je malo lakse upasti nego na FPU, ali svuda je velika konkurencija i bas je frka. Puno njih se sprema po minimum godinu dana, neki cak i tri godine, da bi sigurno upisali.

Ima prirpema raznih, Sumatovacka nije za preporuku, Vojkan vodi pripreme kod SC i odlican je, kod njega ima i priprema za vajanje. Njegovi studenti su medju prvima na listi. Mislim da je 150 evra mesecno. Isto je vikendom.nemam broj

Za koji smer bi da se spremas?

evo ga broj priprema kod profesorke Ivone Pleskonja: 063 8 444 003

kod nje na pripremama je divno, red rad uspeh i super je atmosfera

Ма то нема појма, какав сигуран упис. Из искуства знам да су поједини ишли на којекакве припреме и више од три године па и даље нису успевали да упишу, неки су ишли на припреме код професора који су у комисији или код професора који прима класу ( односно брачног друга ) али ни то није помагало свима и није гарантовало упис. А опет, неки су уписивали из прве и то на буџет и то без да иду на часове већ у сопственој режији су припремали мапе и остало :) .

Хоћу да кажем да је најбоље да скупиш све своје радове и одеш на консултације код што више професора, студената и сумираш њихове критике и предлоге и видиш где си. Можда да поставиш овде неке радове па да коментаришемо.

Htela bih Graficki dizajn.

Da, moja razredna je upisla Likovnu akademiju bez ikakvih priprema i bez veze... Igrom slucaja sam naletela na forum i bas ste me zainteresovali, ne znam bas puno osoba koje su pokusavale da upisu likovnu ili primenjene..

masterk, jesam se konsultovala sa par profesora i jednim studentom sa primenjenih (drzala je cas kod nas) i kazu da imam talenta i da nisam losa ali naravno uvek treba raditi vise.. Tata mi se bavi crtanjem u slobodno vreme i zaista mu odlicno ide pa me i on forsira da radim sto vise na crtanju, tako da kao da imam kuci jednog profesora.. :D

Гледајући твоје радове вратио сам се у своју средњу школу :) ...ђачко доба и те форе...

Дефинитивно имаш око, односно таленат. Дефинитивно мораш сваки дан, бар два - три сата да црташ, да вежбаш релацију око-рука али то вежбање мора неко да усмерава.

У почетку се скоцентриши само на форму, односно, занемари детаље и сенчење већ чистом стерилном линијом исцртавај композиције мртве природе и труди се да пропорције буду тачне. Од старта се бави и композицијом, научи да визираш (ако не знаш), проучи перспективу...

Обавезно је да цртеж постављаш помоћним линијама. труди се да помоћне линије буду дискретне али препоручујем да их не бришеш са цртежа.

Касније ћеш из те стерилне линије прећи у динамичну линију, па потом ће доћи на ред и сенчење итд...

Мислим, има ту доста ствари које ћеш ти лако да савладаш. ;)

Користи угаљ за цртање и натрон папир.

Мој савет је да увек имаш неки блок са собом и оловку и да скицираш што више, кад год имаш минут или два ( у бусу, у чекаоницама...)

Живели :)

Pre svega, hvala puno.

Da, koristim pomocne linije iako se bas najbolje ne vide nazalost. Sto se tice papira ove sa slike dobijamo u skoli tako da sam te koristila, a ovo su radovi koje smo morali da radimo olovkom imam i sa ugljenom odradjene naravno, samo nemam u elektronskom obliku jos..

I hvala ti zaista puno na savetima :D

Pozdrav SVIMA - i onima koji su zainteresovani:

ako ste na Fejsbuku, imate

https://www.facebook.com/groups/122359871306112/

a to je STRIP-LAB Parobrod koji je trenutno ,,u pauzi" do septembra a od ponedeljka 22. jula ponedeljkom, sredom i petkom radi BESPLATNO letnji kurs od 17h gde se pokrivaju SVE crtačke discipline uključujući i kompoziciju i dizajn karaktera, klasične ,,analogne" i osnove digitalnih tehnika rada sa osvrtom na GNOMON metode!

Strip-Lab će biti permanentna radionica bez ograničavanja semestrima i kašnjenima onih koji se priključe posle!

CRTANJE JE CENTRALNA TEMA, PRIMENJIVO NE SAMO NA STRIP NEGO I DRUGE MEDIJE [ilustracija, animacija...].

Što se tiče ovog letnjeg druženja takođe u Parobrodu (Kapetan-Mišina 6a, Beograd), vest je dobra... ona manje dobra je ,,mladosni limit", odnosno taj letnji kurs BESPLATNO mogu da pohađaju samo oni u starosnoj granici između 15-30 godina. STRIP-LAB NEMA TIH LIMITA, radi(će) se četvrtkom i eventualno utorkom u zavisnosti od broja zainteresovanih polaznika - a po ceni od samo UNAPRED plaćenih 2500 dinara za mesec dana.

---

Zainteresovani za učenje - dođite u Parobrod u ponedeljak 22. jula, triput nedeljno odvijaće se besplatna demonstracija svega što će da se radi u Strip-Labu koji NIJE ograničen samo na medij stripa već i ilustraciju, dizajn karaktera itd.

Dobrodošli.

post-50734-1374169552_thumb.jpg

OTKAZUJE SE MESEC DANA BESPLATNE RADIONICE CRTANJA STRIPA U PAROBRODU!

---

Zbog razloga koji su onakve prirode kakva jeste, saopsteno mi je da NEMA najavljenog druzenja ponedeljkom-sredom-petkom koje je trebalo da pocne sutra. Svima se izvinjavam zbog nagle promene - ja prvi sam najneprijatnije zamislivo iznenadjen.

---

Nadam se da ce Strip-Lab funkcionisati od septembra.

Pozdrav svima

planiram da upisem fakultet likovnih ili primenjenih umetnosti u Beogradu (polagacu prijemni na oba verovatno) i interesuju me pripreme za crtanje i slikanje.

Nekoliko meseci sam se pripremala u jednom ateljeu koji mi vise ne odgovara i sad trazim nesto drugo, pa bi mi znacilo da mi preporucite dobrog profesora koji sprema za akademije ili bar daje konsultacije.

Ono sto trazim jeste da se ozbiljno radi, profesora/profesorku koji ume pomoci ucenicima da prizvedu kvalitetne radove. Ne bojim se velikog rada, pomalo sam perfekcionista i volela bih dobiti ne samo znanje za polaganje prijemnog vec i dobru osnovu za dalji rad. Kao sto neko napisa na nekoj od prethodnih stranica ove teme, ne da naucim da radim lep crtez na velikom formatu vec ozbiljnu studiju ljudske figure. Slikanje mi ide malo slabije od crtanja pa bi bilo dobro da pripremac dobro sprema i za slikanje.

S obzirom na to da sam nesto starija generacija, nisam bas ljubitelj previse opustene atmosfere u ateljeu, mada ako je prof.dobar mogu istpeti.

preporuke mi mozete slati i preko privatnih poruka.

Hvala unapred :)

Zasto brate?

da,...zašto? nije sve sjajno, ali ako umeš da "uzmeš" i loše će ti biti dobro !? ja sam se odlično snašla i puno mi je značio taj fax

Preporucujem vam skolu slikanja kod Vere Mamuzic Trajkovic, spremala sam se tamo i polagala prijemni i za FPU kao plan b i za FLU i upala na oba budzeta da bi na kraju ostala na FLU. Uglavnom, najvise sto sam naucila o crtanju, slikanju je od Vere. Sada sam treca godina na FLU, a do sad sam bila u velikoj prednosti jer sam dosla ovde spremna i za crtez a i sliku jer se na pripremama prodje kroz sve detaljno. To je mali atelje, uglavnom bude 4, 5 ucenika i Vera je sve vreme tu sa nama. Samim tim sto nas je malo, svako dobije potrebnu paznju i zadaje zadatke za svakoga posebno. Modeli su jako zanimljivi, poze nisu standardne, stalno nam postavlja nove izazove i atmosfera je jako prijatna. Mozete da je kontaktirate preko fb stranice za vise informacija https://www.facebook.com/casovislikanja/?fref=ts ili telefonom 0604425362 :)

Cao! Ja sam ove godine upisala slikarstvo na flu, spremala sam se kod Vere Mamuzic Trajkovic. Ona drzi pripreme u malim grupama za flu, fpu, politehnicku ali i za srednju dizajnersku i tehnoart. Radi korekcije u toku rada na individualnoj bazi i gleda da isprati licni senzibilitet ucenika. :D

Moze da se nauci bas puno za relativno kratko vreme. Do sada je prolaz na prijemnim uvek bio 100%

Njen mobilni je +381604425362 a ima i facebook stranicu Privatni casovi crtanja i slikanja gde mozete da pogledate radove bivsih ucenika :)

Meni je bilo bas prijano kod nje na casovima, atmosfera je opustena ali se i puno radi sto je super. Mnogo sam naucila i napredovala i jako sam zadovoljna.

Pozz

Dobar dan.

Isčitao sam temu, i interesuje me jel neko išao skoro u neki od navedenih škola crtanja i slikanja? Navedeni ateljei su: Lazović, Jelovac, Pleskonja i kod Mamuzić Trajković. Ono što meni treba je ne priprema za upis na neki fakultet, odnosno ne škola čija nastava je usmerena ka prijemnom, već uopšteno sticanje znanja i veština iz crtanja i slikanja.

Čitajući temu primetio sam trendove, jedne godine svi hvale jedan atelje, sledeće neki drugi. Evo, par postova iznad su orijentisani na atelje kod Mamuzić Trajković. S obzirom da je tema jako stara i da u međuvremenu su se verovatno desile brojne promene, voleo bih ako ima nekoga na forumu sa svežim utiscima iz nekog ateljea.