Jump to content
cg

shkole crtanja/slikanja/vajanja

Recommended Posts

ovo je mestashce gde mozemo da podelimo svoja iskustva na datu temu kao i dati neshto vishe podataka o njima (+ kontakt info). u pitanju mogu biti i shkole/mesta za 'pripreme' kao i srednje i vishe shkole i akademije.

mene lichno jako interesuju razlichita iskustva a verujem i druge, narochito ljude koji tek planiraju da upisuju neshto ili da uche/rade za svoju dushu. :)

ja sam dugo vremena ishao u shumatovachku na vajanje, malo crtao, manda car i tako. :D hhaha

napisacu malo opshirniji post o shumatovachkoj chim nadjem vremena a do tada bi vi mogli slobodno da pochnete. ;)

cheers!

hmm... niko nije ishao ni u jednu shkolicu ili ne zeli da pricha o tome? :mellow:

da li ste negde ishli na pripreme? zavrshili srednju/vishu/fakultet? any? kakva su vam iskustva/zapazanja/utisci, napishite koju rech o tome. :)

shto se tiche mog pisanja o shumatovachkoj - chekao sam da tema iole zazivi :unsure: ali ako se ovako nastavi, ne preostaje mi nishta drugo nego da uzmem gumicu iili malo hleba. <_>

hahahaha...

ljubomorno cuvaju znanje ljudi...

evo mog iskustva ukratko... sa FLU-a, odsek za vajanje [ocene su od 1 do 5]

crtanje akta- 1, od prve godine su nas pusthali da crtamo bukvalno kako hotjemo, stho se u vetjini slucajeva svodilo na neko izigravanje besnih glista. ultra veliki format su svi odmah prihvatili kao difolt, a nisu imali pojma o proporcijama, perspektivi... ni na malom. cast izuzecima, ali i oni su vishe imali dobre crteze velikog formata, nego stho su to bile ozbiljne studije ljudskog tela. Na odseku za slikarstvo i grafiku je situacija kudikamo bolja, ali varira od klase do klase i toga stha profesori traze.

grafika- 5, tu nas je profesor stvarno driblao i trazio da mu donosimo dobre crteze za skice, samim tim su i grafike bile dobre

anatomija- 1 i 5, zastho, pa, profesor je sjajan lik i sjajan crtac i sve stho je pricao [o anatomiji i umetnosti uopsthe] je super zanimljivo i korisno, mana je ta stho je bio prilicno popustljiv po pitanju toga ko sa kakvim trudom i radom moze da prodje na ispitu, a ko ne... tj. moglo je da se nacrta svakakvo sranje na ispitu iz anatomije... i da se polozi.

vajanjegrmh 2-3, nemam pojma, voleo bih da budem skroz objektivan... poenta je da ja i dalje sem toga stho smo na akademiji imali prostor da radimo aktove u prirodnoj velicini, skulpturu u kamenu, metalu i petj za glinu ne vidim ni jednu prednost... a opet i to je dosta... ja mislim da sam o vajanju najvishe i najbolje naucio u shumatovackoj od nasheg dragog :) profesora Mande... i iskreno mislim da bi on bio bolji profesor od ogromne vetjine... +sjajan crtac.

crtanje, mali format imali smo odlicnog profesora koji nas je terao da crtamo, dovodio super modele, 5...

istorija umetnosti pejn in di ess :P

sve u svemu. FLU je odlican prostor sa modelima za dzabe, i tu i tamo profesorom sa kojim mozesh da popricash i naucish nestho... daleko od toga da je neophodna. generalno- precenjena je. ipak, ne bih da me neko pogreshno shvati, FLU ima svojih kvaliteta, i definitivno je korisno iskustvo u zivotu, ali da traje 3 umesto 5 godina npr.

Ovako se covek malo ubudjavi...

Onoliko koliko sam ja bio u toku, shumatovacka mi se cini kao najzrelija i najkorisnija od svih shkola, tu mislim na crtanje, vajanje i slikanje... I na kraju krajeva, 4x nedeljno se radi akt, 1x krokii [u moje vreme], a 5 dana se vaja portret... jednostavno, ako se radi, napredak je neizbezan... nasuprot 3 meseca vajanja portreta na akademiji... ja sam bio potonuo u duboku depresiju ;)

eto...

uzdravlje

ps. cigo, ti bi mogao sthogod napisati o dunaf-ilm-u... dok josh postoji :D

ah shumatovachka... nedostaje mi. :( ja je VOOOLIM! :) a manda je uhh all-the-best! pisacu o shumi malo kasnije.

kakav crni dunavfilm! bio sam tamo 2 ili 3 dana i shmugnuo brzom brzinom!!! :angry: a i nije shkola za ovaj topik... mada ne znam ni za koji bi uopshte i bila. :D uslovi katastrofalni, asistent 'komp. animacije' dodje na kratko da se toboze upozna sa nama, novima... kratko jer je bolestan, i onda ode da sat-dva bleji sa likovima iz druge godine dok se mi smaramo nemajuci chas. ma rasulo! plus shto od nove shkolske godine verovatno nece vishe ni postojati (informacija iz prve ruke, znash vec :D).

^nope, nemaju sajt, niti ce ga verovatno imati sobzirom da vishe nece postojati od sledece shkolske godine. samo se pitam shta ce u tom sluchaju raditi ljudi koji su ostali na pola...? :(

hoce li josh neko osim tjorzgula :lol: da napishe koju? hello? ;)

toliko je vas koji ste ishli ili josh uvek idete na vishe i na akademije pa podelite svoje impresije i iskustva. a sigurno ste ishli i na pripreme pre upisa... eto ihahaj stvari koje drugima mogu biti od velike koristi. :)

Mali update...

Evo ovako...... Spremao sam se kod Laze (Miroslav Lazovic) nekoliko sezona po mesec-dva u periodu od "99 - "01. Iskustva su dobra, uvek mi je bilo opusteno da radim tamo, doduse bio je na poslenjem spratu tada ali mogao si da zapali pljugu u ateljeu kad si hteo, niko nije cirkao ali bi i to bilo opusteno. Pomocni ucitelji su uglavno bili ok, bio je jedan strava lik, malo cudan ali pun entuzijazma....... Uf, ja sad vise secanja opisujem nego prakticne stvari :) . No, kazem moglo se uvek lepo nauciti crtanje, a i bila je gomila ljudi, ja sam licno ucio i od onih sto ne znaju da crtaju i od boljih od sebe. Ko nije picajzla i cepidlaka i malo sire poglede ima, treba kod lazovica da se sprema, to je sigurno. Postavke mrtve prirode su uvek bogate, ima ih vise pa se moze birati...

Bio sam mesec-dva kod Jelovca (2002-ge) svojevremeno i uzasnut sam tamosnjim iskustvima, posle Lazoviceve skole, ono je skupo obdaniste. Veca kinta, manje termina, veca guzva 100 puta losije postavke i modela i mrtve prirode (secam se da sam se jenom razdrao: Ljudi nemojte da crtate vise ove dosadne postavke, ne znajuci da Jelovac kunta u gornjij prostoriji. Sutradan je osvanula drugacija postavka, umesto na stolici koja se svima smucila, postavka je bila na podu). Mada, kad stignu cevapi od nekog roditelja, deli se na sve strane moram priznati..... Rajna koja je tad radila tamo je gotivac, mada se i ona ne cima preterano.

Toliko o pirprmama. Lazin telefon je mislim 011/3294-161

Kao neko ko dobro crta preporucio bih pripreme kod njega.

Visa Skola Likovnih i Primenjenih Umetnosti, Bgd, Pante Sreckovica 1 ili 2, ne znam vec... 011/3291-196

Zavrsio juna 2005.

Sto se tice upisa, iako je visa treba imati vezu.

Dokaz 1, ortak koji nema pojma bio medju prvima na listi, dokaz 2, lik koji je bio 13 na listi (zahvaljujuci kome sam upao na budzet :D ) je te godine bio prvi na akademiji na GD.

Opste informacije:

Skola traje tri godine.

Nastava se obavlja sa preko 30 ljudi sto znaci da ima malo individualne nastave - inicijativa je u glavnom na vama. Par predmeta se radi u dve grupe (po 15ak ljudi). Esencijalno je redovno dolaziti u skolu (s tim sto ako vidite da je raspad mozete lagano da zapalite sto opet ne znaci da se treba opustati).

Ovo je prva generacija (2002) po novom programu po kome studije traju 3 godine (6 semestara), sigurno do sad ima nekih izmena.

Graficki Dizajn Prva godina:

Graficki Dizajn 1

Tipografija 1

Grafika 1

Crtanje i slikanje 1

Pismo

Tehnike Prezentacije

Teorija Forme (likovna forma)

Engleski jezik 1

Sociologija sa sociologijom kulture

Istorija Umetnosti 1

Druga godina:

Graficki Dizajn 2

Tipografija 2

Grafika 2

Crtanje i slikanje 2

Engleski jezik 2

Istorija Umetnosti 2

Dizajn ambalaze i dorada

Psihologija privredne propagande

Estetika medija masovnih komunikacija

Treca godina

Diplomski rad, konsultacije

Teorija savremene umetnosti i kulture

Privredno pravo (jednosemestralan)

Estetika medija masovnih komunikacija (jednosemestralan)

Racunarska prostorija je raspad sistema, iako ima kompova.

Mozda kasnije opisem predmete, al to je za sad to.

^moram ti odati priznanje... kako si samo uspevao da se kod laze fokusirash na rad? :D odlichno napisano btw.

koji josh smerovi postoje na vishoj i kako se vrednuje dobijena diploma (po 'engleski' ;)) - kao associate ili bachelor degree? tkdj, postoji li vanredno studiranje (uz eventualno pohadjanje vezbi) ili je prisustvo obavezno?

^moram ti odati priznanje... kako si samo uspevao da se kod laze fokusirash na rad? biggrin.gif odlichno napisano btw.

koji josh smerovi postoje na vishoj i kako se vrednuje dobijena diploma (po 'engleski' ;)) - kao associate ili bachelor degree? tkdj, postoji li vanredno studiranje (uz eventualno pohadjanje vezbi) ili je prisustvo obavezno?

Ako verujes, kod Laze sam prvih godina cutao i radio, ni sa kim skoro nisam ni pricao, tek kasnije sam se skontao s nekom ekipom. Ne znam na sta si mislio. Kolaju price kako laza samo spopada cupi i slushao sam kokoshi kod Jelovca kako se gnusaju, glupace naravno ne umeju tri razlicite linije da povuku. Jasno je da je kod jelovca isao ko ima kesh i ko ne voli puno da radi (sa izuzetkom par ljudi), ali bilo previse fensera i probisveta. Kod laze je uvek bio neki prosek. Ne znam kako je sad, bas treba sutra da vidim neke studije da odradim, nisam bio dve godine sigurno :( .

Postoje jos Aranzer-dekorater i Nastavnik likovne kulture. Jasno je da neko ko hoce da nastavi na akademiji (a inace primaju na od 1e do 3e godine) ima neke sanse, kontam da aranzere primaju na enterijeru i nastavnike ne likovnu mada verovatno nema pravila posto se za tu varijantu podnosi diploma vise skole i radovi po izboru. Skolarina za prvu tako upisanu godinu se obavezno placa u punom iznosu. Ja se upravo spremam da prodam bubreg :D .Eto jos korisnih informacija.

Vrednovanje diplome, ne znam, u uverenju mi pise da sam stekao vise obrazovanje i strucni naziv dizajner grafike :blink: shta to tacno treba da znaci, ne znam. Valjda je to nesto kao associate, bem li ga....

Nema fakultativne nastave, sva predavanja i vezbe su obavezni, tolerise se tri izostanka po semestru za svaki predmet.

^djole ksen(ij)ofob. :lol: :P

u shumi je 99/00 bilo extra zezanje ali se prilichno slabo radilo zbog toga... onda su 'glavni' presavili tabak i tako dobro doveli stvari na svoje mesto da je milina tamo i biti i raditi. ovo su mi impresije od pre godinu i koji mesec a oshtrim se da ih osvezim uskoro. hehh

nedostaju mi glina i miris laka za kosu. :)

@tomashin: znash li lazinu novu adresu/telefon? znam samo da se preselio iz 'milice pavlovic' negde kod panchevca i to je sve...

@tomashin: znash li lazinu novu adresu/telefon? znam samo da se preselio iz 'milice pavlovic' negde kod panchevca i to je sve...

Pa telefon sam ostavio, nisi video, a adresu tacnu ne znam, ali ne moze se omashiti, malo posle okretnice 37ice kad se ide Dure Djakovica prema gradu. Tu su neke stare fabrike ili sta vec.

uh, ja se nisam nigde spremala, posle dizajnerske sam upisala primenjenu 1994. (davo to bese), diplomirala na knjizi 2000. a postdiplomske zavrsila 2005.

Veci deo moje klase se spremao kod Laze i potpuno je ok, ljudi stvarno dobro rade...super je i skola koju drzi Vlada Markovski, mislim da je jos uvek u centru grada i covek ima dobar broj pogodaka - mnogo ljudi mu se upisuje na akademije.

jel moze malo i korisno uputstvo meni buducem studentu?spremam se za vajarstvo na primenjenim umetnostima,inace iz Krusevca sam i idem vec dve godine u likovnu skolu na spremanje,leti sam imala skoro svakodnevno casove iz crtanja po modelu i slikanja,ali se jos uvek konkretno nisam bacila na profi casove vajanja,sve je to vise bilo amaterski,i uzasno se plasim prijemnog zbog onih prica tipa "samo preko veze upadaju" i sl.,pa ako vec ovde neko studira na primenjenim,moze mala podrska,uputstva i sl? :unsure:

^tek sada videh poruku. :unsure: anyway ukoliko josh uvek svracash (i nisi upisala ove godine), shto se tiche vajanja preporuchio bih ti 'shumatovachku' u beogradu (odgovara? :)), klasa prof. milanka mandica. manda ne samo shto je majstor svog zanata vec to znanje ume fenomenalno da prenese uchenicima. termin za vajare je 16-20h svakim radnim danom, radi se jedan portret nedeljno i u klasi ima oko ~10ak mesta. telefon im je 2404846 (sekretarica zorica) pa se mozesh raspitati za dalje.

a zbog ovoga sam svratio na temu. :)

Drawing Force - The Key to Capturing Life Through Drawing

Drawingforce.com is a school where artists are given the opportunity to absorb the ideas of force through drawing. Enrolled students join the online classroom where they get to view full video lessons, a forum for critiques, camaraderie and discounts on all our products. Come and enjoy this awareness and drop in at least every week because I will have a new video posted every Monday.

Evo ako nekoga zanima telefon jedne profesorke koja sprema za sve umetničke škole, akademije.

Veca: 011 242 53 62

064 201 73 16

Čas je ili individualan ili nas ima još dvoje, troje. Profesorka ti govori kako šta treba, gde koja linija i sve ono što se traži na prijemnom. Razlikuje se od ateljea, tamo vam niko ništa ne govori. Preporučujem!

Razlikuje se od ateljea, tamo vam niko ništa ne govori.
yeah... right... :lol: svrati do 'shumatovachke' na primer, da vidish koliko nisi u pravu sa takvom generalizacijom (a i da popijemo kafu). hahh

a i znash kako, ako chovek hoce da uchi - on i pita. meni se npr. desilo bezbroj puta da i pored redovnog obilaska profesora trknem do kancelarije i zamolim ga da dodje, i nije bilo jednog puta da nije. :) jednostavno, kada vide da se trudish, i profesori se drugachije odnose prema tebi.

Trenutno sam u malo većoj frci...izgleda da priprema na Politehničkoj Višoj neće biti iz nekih X razloga.Pošto imam malo slabiji prosek(3.5) i živim u manjem gradu(a samim tim su mi onemogućene pristojne pripreme)otpisala sam Faks za Dizajn a Akademiju da ne pominjem opredelila sam se za jednu soluciju tj.Politehničku koja mi ni sada ne deluje nesto privlacno.Treba mi hitan savet i par informacija:

1.sta se polaze na Akademiji Primenjenih umetnosti a šta na faksu za Dizajn

2.koliko se primaju na smer kostimografije

3.gde mogu da se spremam za prijemni

4.da li je dovoljno jednom nedeljno spremanje narednih 4-5 meseci

5.iskreno da li postoji sansa da se upise dizajn(i koliko kosta ta sansa)

:( :unsure: :blink:

LJUDI POMAGAJTE UPADOH U BEZNAĐE!!!HELP

ISkreno i večno zahvalna...please neki koristan savet.KISSS

post-9110-1171362822.jpg

Edited by cg

.KISSS

Za to cemo tek videti...i smanji ta slova

MOja ex devojka se spremala kod Medenice...kontakt 0641105035. Bilo pre 7 godina pa se mozda u Medjvremenu nesto promenilo.

Po ovome sto sam video..nemas love, nemas ideju. Moraces vise da se trudis

Ma nije frka..vidis smanjila sam slova.Ma ova nije u pitanju meni je samo problem prosek i to da casovi mi ne budu preko nedelje.Iskreno ja bih najvise volela da upisem Akademiju primenjenih umetnosti ali po trenutnim informacijama to gledam kao pustu iluziju.Zato mi treba help.Ja najvise zelim da se bavim dizajnom konfekcije.Da li mozda neko zna koji faks postoji da poseduje neki smer vezan za to?

Inache nista drugo nije problem.kome treba lazin novi broj evo ga 011433522 i 0641520974.Please jos neku useful information.TnX

post-9110-1171400945.jpeg

Edited by cg

yeah... right... :lol: svrati do 'shumatovachke' na primer, da vidish koliko nisi u pravu sa takvom generalizacijom (a i da popijemo kafu). hahh

a i znash kako, ako chovek hoce da uchi - on i pita. meni se npr. desilo bezbroj puta da i pored redovnog obilaska profesora trknem do kancelarije i zamolim ga da dodje, i nije bilo jednog puta da nije. :) jednostavno, kada vide da se trudish, i profesori se drugachije odnose prema tebi.

Lepo. Drago mi je da neko ima pozitivna iskustva.

Trenutno sam u malo većoj frci...izgleda da priprema na Politehničkoj Višoj neće biti iz nekih X razloga.Pošto imam malo slabiji prosek(3.5) i živim u manjem gradu(a samim tim su mi onemogućene pristojne pripreme)otpisala sam Faks za Dizajn a Akademiju da ne pominjem opredelila sam se za jednu soluciju tj.Politehničku koja mi ni sada ne deluje nesto privlacno.Treba mi hitan savet i par informacija:

1.sta se polaze na Akademiji Primenjenih umetnosti a šta na faksu za Dizajn

2.koliko se primaju na smer kostimografije

3.gde mogu da se spremam za prijemni

4.da li je dovoljno jednom nedeljno spremanje narednih 4-5 meseci

5.iskreno da li postoji sansa da se upise dizajn(i koliko kosta ta sansa)

:( :unsure: :blink:

LJUDI POMAGAJTE UPADOH U BEZNAĐE!!!HELP

ISkreno i večno zahvalna...please neki koristan savet.KISSS

post-9110-1171362822.jpg

i ja sam u slicnoj situaciji

dolazim iz gimnazije u kojoj nije bilo ni c od crtanja i prosek mi je ocajan

hteo bih da polazem prijemni na politehnickoj smer graficki dizajn

pripreme na politehnickoj krecu tek sredinom maja

treba mi neki profesor koji bi radio sa totalnim pocetnikom :P

ako neko zna nekog takvog neka napise ovde hvalaaa ;]

i, jel zna neko josh neke dobre prof u bgu kod kojih se mogu uzimati chasovi crtanja? neko ko sprema za npr visu politehnicku, likovnu .... ?

Rekoh ti ja i preko msn. Shumatovachka -> Dragan Nikolic, sve shto mi je bilo potrebno od crtanja za prijemni, chovek mi lepo pokazao i objasnio.