Jump to content

Uradi sam - DIY

Recommended Posts

• Replies 203
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Hvala vam za sticky ;)

Evo fotografije par od par stvarcica sto sam napravio sa uputstvom gore pomenutih linkova.

Dslr, sam kupio nedavno pre mesecak dana, tako da je skoro sve ovo nastalo od tada.

Prvo zicani okidac iliti daljinac :)

okidacqd5.jpg

nisam mogao da nadjem malu kuticu pa sam koristio plastiku od kutija starih kaseta i lemilicom napravio kutijicu, posle sam izlepio izolir trakom i lepse izgleda uzivo nego na fotogafiji :)

Sav materijal za ovo cudo me je kostao oko 150 din.

Zatim Tigger:

materijal za njega me je kostao oko 40 dinara + digitron 350din (digitron je radio i na baterije i na solarnu energiju, sada radi samo na baterije :))

tigerrsa6.jpg

Da bih mogao da zakacim vise (3) bliceva morao sam da napravim razvodnik. Posto su blicevi povezani redno, morao sam da napravim i ovaj jedan dzek (ovaj sto je vezan zelenom zicom) u njemu sam zalemio + za - i on sluzi samo ako zelim da prikljucim dva blica, on umesto treceg pravi spoj. Ako zelim jedan blic da prikacim, kacim ga direktno na tigger :)

razvodnikww6.jpg

Na kraju nisam znao sta da radim sa pop-up blicem na aparatu, jer je on morao da mi aktivira ostale bliceve, ali da ne utice na fotografiju i na kraju se setio. Materijal kostao 70 dinara (kupio cokoladu, u kome je bila i folija, sada je ostala samo folija :))

folijaht4.jpg

Sledece sto pravim je Ring-flash, i treba da zavrsim light-box, pa kada zavrsim poslacu fotke. Pozdarv

Jaka tema.

Evo i moj doprinos:

DIY: Macro

!!! 800-900 kb pdf !!!

PDF file, uradi sam makro. I sa obicnim objektivima, i pravljenje ring-blica ... ... Vidjeh da ima gore (^) slicnih stvari, ali je ovdje to sve fino objasnjeno i na jednom mjestu, pa ko voli ...

Panorama

pdf ~1.5 mb

Opsezna studija o - fotografisanju panorama, manual & software stiching ... ...

• 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

STATIV ZA BLIC SA PODESIVOM GLAVOM

Bez štapa i kanapa, samo malo superlepak, neka cevka selotejp .......

dsc64321sx3.jpg dsc64221qx3.jpg dsc64241nz2.jpg

nabavi se neki ministativ slican ovom cena oko 5-6€

2_tt3_id3462_400.jpg

Odsrafe se nožice i bace, nadje se cevka u koju telo glave udje knap, zalepi superlepkom da se ne izvuce, posle zavisi sta se drugo nadje, ali lako skoro badava uz nabavku samo jedne slejv kockice moze da neki stari blic postane veoma upotrebljiv i lako podesiv

materijal

ministativ unomat oko 5€

slejv kockica 12€

postolje od izgorelog bacenog ventilatora sa buvljaka

aluminijumska cev kakva se nasla

superlepak

i selotejp

BOUNCE ZA POP-UP FLASH

Ne mogu reci da je potpuno jednostavno i da ce dati ne znam kakve rezultate, ali ako imate staru baterijsku lampu koja ne radi, potpuno je basplatno ;)

Znaci, potrebna vam je ovakva stara baterijska lampa gde su kontakti potpuno zardjali od bezbroj curenja baterija :D

baterija.jpg

Ova crvena Varta je inace previse mala. Ja sam koristio istu takvu sa zelenom plastikom, koja je bila dosta veca, ali s'obzirom da sam je vec razvalio, ovu sam iskoristio kao primer. Sto veca lampa, verujem da ce dati i bolje rezultate!

Rastavite lampu kao da ocete da promenite sijalicu:

baterijarastavljena1.jpg

Plasticni deo lampe rastavite ovako (ovo je inace zalepljeno, tako da je potrebna sila :D )

baterijarastavljena2.jpg

Ovo je deo koji vam treba:

bounce1.jpg

U sredini toga postoji rupa kroz koju prolazi sijalica, a tu rupu je potrebno prosiriti kako bi kroz istu prosao pop-up flash.

Ja sam poceo da je sirim sa smirglom i to funkcionise, ali traje jako dugo. Najbolje bi bilo da imate busilicu i one nastavke sa razlicitim velicinama brusnog kamena, ali posto su mi ti nastavci na vikendici, ja sam uzeo dugacko i usko parce smirgle, obavio celom duzinom oko burgije, tako da i smirgla udje u glavu busilice za pritezanje burgija i sa tim prosirio rupu. Posto je taj srebrni deo plastican, on se u manje brusio, a vise topio, ali bitno je da se prosiri rupa. Ono sto sam ja pogresio dok sam jos pokusavao sa obicnom smirglom, je da sam nepaznjom dosta izgrebao unutrasnjost tog srebrnog dela, a sto se vise izgrebe, to ce dati manje refleksije.

Evo 3 fotke bouncer-a sa prosirenom rupom:

bounce2.jpg

bounce4.jpg

bounce3.jpg

Rupa treba da bude dovoljno siroka da kada se horizontalno stavi, taman prekrije pop-up blic, ali da se ne dozvoli da koristan deo blica izviri (nemam drugi aparat da pokazem kako izgleda na samom aparatu). Ovo kako sam izbusio nije bas najpreciznije, ali ako je aparat miran i u horizontalnom polozaju, koliko toliko stoji na mestu. Moze i da se malo nakrivi napred (na nekih 45 stepeni), sto i nije tako lose ako vam treba malo vise direktnog svetla. Sad je potrebno da smislim nesto kako bi to pricvrstio na pop-up blic, a opet nesto sto moze lako da se skine. Razmisljao sam o nekoj sirokoj gumi, koja bi presla preko spoljne strane bounce-a, a opet bila i zategnuta preko rupe, odnosno pop-up blica (slicno kao sto onaj koristi u A better bounce card u delu kako stavlja onu plasticnu kuglu na neki veliki blic), ali ocekujem i neke predloge od vas!

Prve 4 fotke u postu su radjene sa ovim bounce-om (nakrivljen malo prema napred), a sledece 3 sa direktnim pop-up blicom. U svim varijantama mislim da je jacina blica bila 0, a EXIF-e imate.

Evo i primera sa portretom (bez adekvatnog modela morao sam ovako neobrijan da sam sebi poziram :rolleyes: )

1. Direkt pop-up blic

direktflash.jpg

2. Pop-up blic sa bounce-om okrenutim potpuno prema plafonu

bounceflash.jpg

U oba slucaja bio sam jedno 1m od aparata i 20-tak cm od zida. Soba je bila dosta zamracena, tako da je najvece svetlo od samog blica. Bilo bi bolje da sam stavio i neki papir kao bounce card, da u ovoj drugoj varijanti dobijem i malo direkt svetla. Blic je u prvoj varijanti bio na 0, a u drugoj na 2. Fotkao sam u RAW, razvio u CaptureOne i sredio levels-e u PS-u.

Sem primedaba na kvalitet fotografija :) , ocekujem sugestije kako unaprediti "izum"

Da postavim jedno pitanje (mozda je i glupo)

Kako se koristi ziberica?

Elem, ziberica ima dve strane, jednu srebrnu, drugu belu...Kada se koristi srebrna strana + blicevi sa kisobranima, dobije se neko istripovano svetlo... Kapiram da je ta strana namenjena za prirodno svetlo, a ona bela za blic rasvetu..ili?

:unsure:

Sve je stvar ukusa, generalno, srebrna ti odbija mnogo vise svetla i svetlo ti je mnogo "jace", znaci samim tim i senke, dok bela daje dosta difuznije svetlo. Svaka ima svoju primenu, a kad ces da ih koristis to je samo na tebi da provalis, kad ti koja vise odgovara. Ja, licno, vise volim belu od srebrne...

• 2 weeks later...

Tema sa foruma FredMiranda gde su ljudi slali svoje DIY fotostudije. Ovde se nalaze teme 1-164, ostalo mozete naci na izvornom sajtu. Postovi su prebaceni u pdf format.

http://rapidshare.com/files/70182209/FredMiranda_studio.zip

pass: dizajnzona

• 2 weeks later...