Jump to content

Analogno ćoše

Abdee
 Share

Recommended Posts

• Replies 5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Za zainteresovane, skeniranje na hasselbladu 848 u full rezoluciji i 3f formatu (hasijev raw format)

Cena od 1-10 kom - 10 eur/kvadratu........50-100 kom - 5 eur

Mozemo da se dogovaramo da odnesemo zajedno i tako dobijemo popust na kolicinu ili se javite Branku na 011/303-4090

Ajd jedno pitanje vezano za zutomrljse, u pitanju je Mamija 7II. Kada fokusiram nesto, tako da mi zuta mrlja pokazuje dobar fokus (preklopim obe slike) udaljenost koju citam na objektivu se razlikuje od stvarne udaljenosti od stvarne u prirodi. Npr, kada fokusiram objekat na cca 3m (moja procena... dosta solidna, moram reci), na objektivu ocitavam 5m. Da li to znaci da mi treba stelovanje rangefindera?

P.S. Mrzi me da ispucam celu rolnu, pa proverim fokus na fotkama :D

I jos nesto... pre ovoga sam primetio da se "poklapanje slika" u zutoj mrlji (sto volim ovaj izraz... stalno se setim Crne Mrlje iz Alan Forda :)) desava samo u horizontalnoj ravni. U vertikalnoj slike i ne budu preklopljene. Ovo nije uticalo na tacnost fokusa. Jel' to normalno?

Možeš jednostavno da proveriš fokus pomoću folije za plastificiranje (ona za bankovne kartice). Nalepiš je na mesto filma tako da mat strana bude unutra a sjajna spolja. Stativ, sajlica, beskonačno (da otvoriš zavesicu), metar i uveličavajuće staklo koje ćeš da prisloniš do folije (može da posluži i običan normalac). Lepo rasporedi predmete po sobi na 1, 3, 5m i našteluješ. Posle proveriš beskonačno, opet šteluješ i to je to.

dolazi mi neki amer sredinom marta ovde pa me pita ima li ko da radi sken 4x5 kako valja? ne trebaju mu neke bahate rezolucije ali cisto da ima uvid u rezultate dok se ne vrati kuci.

www.totaldesign.rs, Imacon 848, 8000 dpi, density 5,2, cena po komadu 10 e pa naniže...

www.totaldesign.rs, Imacon 848, 8000 dpi, density 5,2, cena po komadu 10 e pa naniže...

zar 8000dpi kod Imacona ne vazi samo za 35mm, ako se secam 3200dpi je za rol film a valjda 1800dpi za VEEELIKE negative... ?

eniveij, drug Joomla se nesebično ponudio da pomozne tako da za sada mislim da za ovim šišanjem ovaca neće biti potrebe. :)

Probaj pincetom da vratis tu lamelu u leziste, mozda nije kasno (ali ako dosta dugo vremena stoji tako...).

Eeee, izgleda da nije prekasno, ispravila se, izgleda da sad ima samo mali zazor u odnosu na ostale... Uzeću baterije, pa ću da probam.

Postovanje,

Imam kod kuce aparat Altix-n (3) iz 1958 kome sam kao mali gurao prste u onu lepu lepezicu i koliko sada vidim mozda sam ga i lupao sa cekicem ( nisam voleo da se fotografisem). Doslo je vreme da se iskupim za svoja zlodela prema doticnom aparatu , pa pitam vas upucene i iskusne gde bih mogao da operem svoj obraz ,tj. znate li nekog majstora koji bi ga vratio u zivot.

Zahvaljujem

Bane

582079500_44567a8ba1_o.jpg

Altix-n

U Beogradu mozes da odes na Zeleni Venac kod Mise, pitaj bilo koga tamo za njegovu tezgu uputice te do njega. Ako ga nisi previse lupao cekicem trebalo bi da moze da ti ga osposobi. :)

Mada ako je lepezica = zavesica, i ako si je ostetio neces se bas usreciti...

Cisto informativno, Altix se od 1960 proizvodio u Sarajevu, imao sam taj Altix IV, i prodao nekom Nemcu za nerazumne pare:

"Die Altix IV wurde nach der Produktionseinstellung in Dresden nach 1960 im ehemaligen Jugoslawien weiter gebaut, die Firma ZRAK Sarajevo fertigte eine nahezu identische Lizenzkamera mit Dresdner Verschlüssen und Görlitzer Meyer-Objektiven. Im gleichen Zeitraum wurde noch ein Altix-Ableger in Rumänien gefertigt. Die IOR Orizont der Bukarester Optikfirma IOR geht zumindest in der Gehäusekonstruktion auf die Altix IV zurück."

http://www.dresdner-kameras.de/altix/altix.html

Ali ovi raniji izgleda ne vrede puno...

U Beogradu mozes da odes na Zeleni Venac kod Mise, pitaj bilo koga tamo za njegovu tezgu uputice te do njega. Ako ga nisi previse lupao cekicem trebalo bi da moze da ti ga osposobi. :)

Mada ako je lepezica = zavesica, i ako si je ostetio neces se bas usreciti...

Hvala ti na odgovoru,

Lepezica zavesica je nazalost krezuba. Ipak da ja probam kod Mise pa kud puklo.

Hvala jos jednom