Jump to content
Abdee

Analogno ćoše

Recommended Posts

Pitam se da li ce svetlomer gresiti i sta treba da radim kako bih kompenzovao to sto koristim bateriju 1.5V, a ne 1.3V, mislim da je u originalu predvidjena ova druga? Da li jos postoje te 1.3V ili ekvivalentne?

Kao neko ko 'leba jede od merenja, moram da te priupitam sledecu stvar:

Ako si vec uporedio merenja sa dslr-om i ako su rezultati takvih merenja u skladu sa tvojim ocekivanjima (mislm.. sve dok ne fotkas na slajd filmu, koga zabole oko 1/3-1/2 blende?), zasto jednostavno ne bi nastavio da koristis taj svetlomer? To sto si ti uradio zove se sekundarna kalibracija ili kalibracija sekundarnim standardom i radi savrseno sve dok je uredjaj koji si koristio kao "sekundarni standard" iole tacan.

Ono sto bi takodje trebalo proveriti su krajevi opsega. Probaj po jako suncanom danu da vidis kako svetlomer meri jako svetlo a onda probaj isto samo ovog puta u sumrak (kada su ekspozicije blizu 30ak sekundi na iso100). Ako radi na oba kraja nema razloga za brigu.

Jo, da tako je, slažem se za kalibraciju. Danas sam takođe probao i po izuzetno sučanom vremenu i malo pre u sumrak, a u sumrak nisam probavao pre. Po suncu napolju radi i meri kao dslr. Uperivao sam obe kamere na predele različite osvetljenosti, i uperene na isti davale su identične rezultate (f, iso, brzina okidanja). Ali na primer u sumrak filmska kamera traži povečanje brzine u odnosu na dslr kada merim na istim objektima, npr. dslr f2.8, iso 800, 1/5 s, filmska f1.5, iso 800, 1/5 s. Isto i na iso 100. Kao da je slepa pa mora da otvori više oči. Možda je ovo i normalno za očekivati od svetlomera u filmskoj, ne znam. Doduše, planiram da fotkam uglavnom po lepom vremenu tako da verovatno neću kad je slabo svetlo. Fotografisao sam po danu pa javljam kada razvijem prvi film.

@work: Mislim da je on na njegovom sajtu pokazao kako je "iščupao" objektiv iz analogne kamere fiksnog objektiva i nakačio ga na Sony. Dosta je psihodeličan bokeh, i ima whirly bokeh širom otvoren kao Helios, skoro isto ludo, po malo teško za duže gledanje, barem meni.

Hvala Zlatko_KG, probaću i njih kad mi ode ova postojeća.

Imaj u vidu da su svetlomeri u dslr-u presli jaaaaaako veliki put od onih koji se nalaze u toj Mamiji. Mrzi me da kopam sada po netu ali 95% da je unutra neki vid CdS svetlomera. Oni, iako daleko precizniji od najmatorijih Selenskih koje vidjamo (uglavnom pokvarene i/ili trome) po ruskim krsevima od aparata, za tu epohu bili su otkrovenje. Takodje, imaj u vidu da su CdS celije uglavnom Average tipa, tj. da moras da uskladis nacin merenja na dslr-u, inace dobijas razlicito merenje ako u vidnom polju imas neki tackasti izvor svetla. Opet.. te dve blende na filmu ce taman da naprave finu masTnu emulziju pa kasnije neces imati problema niti sa tanko razvijenim filmom, niti kasnije sa povecavanjem/skeniranjem. Da pregoris film treba ti jako, jako velika greska pre-eksponiranja dok samo malo podeksponiran film pravi pakao kasnije u povecanju.

Teraj - fotkaj - ne brigaj :)

Uz dve napomene - prvo da ove baterije veoma kratko traju, par meseci, čim dođu u dodir sa vazduhom, a dođu čim se izvade iz pakovanja.

Drugo - ako staviš 1.5v bateriju najverovatnije češ imati pogrešno pokazivanje na krajevima opsega.

Rešenje je nabavka adaptera koji spušta napon na 1.35 ili eventualno da sam na pogodno mesto ugradiš u gnezdu baterije odgovarajuću Šotki diodu kojom se spušta napon (inače je veoma jeftina).

Konsultuj se na netu.

kupila sam canon a-1 preko kupujem prodajem

odnela bih ga kod nekoga da pregleda da li sve radi kako treba i eventualno popravi nesto ako bude bilo potrebe

pa mi treba informacija ko to radi? :)

Ovaj cika:

Cika Misa

Nalazi se OVDE a tel je 064/1200657

hvala, otici cu ovih dana kod njega :D

a sto se tice Cika Mise VS DS servisa, koja su vasa misljenja?

posto sam cackala po netu i videla da i Dusan Stricevic iz DS servisa radi analogne aparate..

Pa radi. Al' radi i cika Misa. Pitala si da ti kazemo gde da odneses a ne gde sve mozes da odneses.

jes' dobra dobri moj...bas dobra. Jedva sam odlucio medj tvojom ili Pecinom

Samo mi nije jasno sta tu ima da se posebno pregleda?

Radi ili ne radi, ubacis bateriju proveris da li premotava i okida na svim brzinama, proveris automatike i merenje svetla, ako sve to radi ubacis film i odradis ga.

Da pohvalim fotografiju stojimo i pricamo, isprobavamo opremu.....

^pa ovo mi je prvi susret sa takvim aparatom, gledala sam tutorijale po yt, znam sta otprilike treba da proverim

al sam kontala da je mozda bolje da pogleda neko ko se malo vise razume od mene..

Kada stigne proveri ga prvo sama, ako sve radi kupi film i svrati do Mise da ti pomogne da stavis film u aparat.

Ako uzmes crno beli film kod njega mozes i da ga razvijes.

^Svaka casta za fotografiju, predobra!!

@isidora22 sa Cika Misom neces pogresiti...sve pohvale za tog coveka!! Sto se tice provere, razumem te...i smatram da jeste bolje da ga pogleda neko strucan, ipak je to tvoj prvi analogni aparat, a izmedju ostalog Cika Misa ce ti sigurno i malo pojasniti rad sa istim...mada nije komplikovan. Nemoj da te mrzi da odes do njega, nije malo dati pare za aparat, film, razvijanje, skeniranje i na kraju sve to propadne zato sto ti nisi bila vicna da prepoznas mozda neki kvar.

^to je bilo i neko moje razmisljanje

svakako zivim 3 stanice od Zelenjaka i nije mi daleko da odem da pogleda

pregledala sam sve moguce klipove na yt vezane za A-1 i generalno analogne aparate, al svakako nece skoditi ako dobijem jos neke savete :D

"Tradicionalna FOTOBERZA u Beogradu. Nedelja 20. maj, Dorćol Platz, Dobračina 59b, od 12 do 17 časova."

Čika Miša više nije na pijaci Zeleni Venac. Viša sila.

Sada je na terasi kafane Orlean koja se nalazi na početnoj stanici bus-a 56 (valjda nisam pobrkao sa 53), preko puta glavnog ulaza na pijacu. Od 12-14h.

Da li se čika Miša i dalje može pronaći na istom mestu, kod kafane na Z. Vencu?

Tu je i dalje od 12-14h.

Bio kod njega u Subotu.

Kad zahladi planira da pređe u kafanu Sunce kod Dom omladine.