Jump to content

Analogno ćoše

Recommended Posts

• Replies 5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@Misko78: To bi bio neki plan, ali ako je cena ok dosle bi u obzir i druge opcije

@simazoran: Sta znam, ne mogu da kazem tacno koje su mi potrebe, fotkam svasta. ISO 400 bi mozda bila neka polazna tacka. Do sada sam najvise koristio Trix i da nisu cene poludele ne bih ni menjao. Nisam uopste gadljiv ni na hp5+, u zavisnosti od nacina upotrebe mozda je cak i bolji u nekim situacijama (subjektivna procena, naravno). Nego, ako vec menjam, mislio sam da vidim i druge opcije (ni hp5+ bas nije dzabe). Gledao sam Fortepan 400 i 200, rezultati mi deluju skroz korektni, ali ono sto sam citao me malo bunilo. Zato me i zanima da li ima nekog "domaceg" iskustva.

Nije problem ni privrnuti neki filter (narandzasti npr), samo ne bih preterano da eksperimentisem. Nemam nista protiv da potrosim par rolni da nadjem "svoj nacim" sta i kako, ali bih voleo da suzim izbor, da se ne igram do beskonacnosti i nazad.

I da... jos uvek skeniram, ali je plan da pocnem i da printam.

Napisao si "nabulkujem" pa pošto je bulk rolna od 17-30-100m...

Foma je ok ali 400 ti je ustvari film od 250ASA. Agfapan 400 je ok, Ilford Pan 400 ili najjeftiniji Kentmere 400 što ti je isto Ilfordov film. Dugo sam koristio Orwo N74+ kine film ali njega imaš samo u rolni, dobar je sa HC-110 i Xtolom. Ali meni je i dalje HP5+ keva kao i Tri-X.

Toga sam se i plasio... obrni-okreni, trix ili hp5. A hp5 je tu dosta jeftiniji (ne znam zasto, ali bulk trix nalazim samo po sumanutim ciframa), tako da sam izgleda sve dileme resio. Zbunili su me neki primeri sa Fomom (200 pushovana na 400) koji su izgledali vise nego lepo. A taj ORWO mi deluje kao lepa alternativa, mada bih ja verovatno tu zavario narandzasti filter na objektiv. Ajd, jos malo cu da dumam. Jos nije dogorelo.

• 3 weeks later...

Poklanjam (neispravan) Zenit 12XP sa torbicom i objektivom Porst 35mm f3.5, koji sam isto nešto rastavljao, namuljao i nagrebao. Zenitu se nešto otkačila jedna od zavesica, zablokirala, a ja stvarno nemam znanja i vremena (novaca) da ga popravljam. Sem kvara, aparat izgleda kao nov.

Analogni compact (Nikon L35AF) mi ok mota unapred, ali kad treba da premota ili mu treba pola sata uz stajanje svaki minut ili uopšte neće da premota pa moram da vadim film i ručno obavim posao.

Šta bi mogao da bude problem? Probao sam da promenim baterije, al ništa.

`Krstenica` :)

To je toliko star aparat da je cudo da radi. Mozda je problem u zaglavljenim zupcanicima ili elektronici ali nema nikakvog smisla cackati oko toga. Imas slicnih za par desetina eur pa promeni celo sokocalo.

• 2 months later...

Zemljooo otvori se... neko tek tako poklanja ispravan Nikon .....

Dobro de, znam.... ali ipak zvuci nadrealno, bar za nas starije. A svojevremeno su se klinci zakljucavali u kupatilo ;) sa sve Photo magazinom i balavili po slikama Nikona.

"O tempora o mores"

Evo ja se javljam :)

Dogovoreno Vlasto!

Zemljooo otvori se... neko tek tako poklanja ispravan Nikon .....

Dobro de, znam.... ali ipak zvuci nadrealno, bar za nas starije. A svojevremeno su se klinci zakljucavali u kupatilo ;) sa sve Photo magazinom i balavili po slikama Nikona.

"O tempora o mores"

Sa sve baterijama i poklopcem tela ;) Što bi rekli zaviješ ga u 10 € pa će ga neko uzeti :)

Canon sam kupio analogni za 1000 dinara i strap za 500, i radi kao sat, filmove na KP u Fotokiosku, sa razvijanjem.

Samo ti sipaj, rana je duboka, moze jos kilo soli da stane <_<

Da pojasnim ovim mladjima, takozvanoj Omlatini......

Onomad kad sam isao u dizajnersku, profa iz fotografije je imao obicaj da povremeno donese pun kufer fotoaparata i ode... uz ono: pogledajte, pazite sta radite I SAMO MI NIKON NE DIRAJTE.

A unutri... Roleflex, Haselblad, Yasike, Olimpus, Kenjon, Praktika..... Linhof, ponekad i Lajka , ikoznastasvene... iiiiii Ljubitelj ( zbog nekog razloga nije voleo Smenu 8 ).

Kapiras, nije ga bilo briga ( uslovno receno ), ako neko sjebe skup aparat... ali da mu dirnes NIKON... sece nokte do ramena :P

To je bre bila LEGENDA, cudo prirode................

• 2 months later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Skoro sam na poklon dobio neispravnu kameru Mamiya Super Deluxe 48mm f1.5 rangefinder tipa, prvu ozbiljniju analognu kameru posle Smene i nekog plasticnog no name automatika koje smo koristili nekada. Kameri je zamenjen ceo shutter zahvaljujuci delu sa ebay i sada mehanika radi kako treba. Takodje, radi i svetlomer. Poredio sam sa merenjem dslr-a i cini mi se da je sve ok medjutim...

Pitam se da li ce svetlomer gresiti i sta treba da radim kako bih kompenzovao to sto koristim bateriju 1.5V, a ne 1.3V, mislim da je u originalu predvidjena ova druga? Da li jos postoje te 1.3V ili ekvivalentne?

Trenutno u njoj imam film Fuji C200 i bukvalno je tretiram kao malo vode na dlanu. Poslednji komad filma koji sam nasao u Pancevu, tako dok ne posetim radnje u Bg, stedim svaki snimak. Sta mi preporucujete od trenutno raspolozivih filmova u nasim radnjama? Zanima me i crno beli.

Hvala.

Napravio sam samo dva snimka za sada. Ne secam se da sam ikada bio toliko u iscekivanju kako ce ispasti fotografije, bukvalno sam poceo i da zamisljam, kao ispasce ovako, bokeh ce onako, hehe.