Jump to content
Abdee

Analogno ćoše

Recommended Posts

Video sam da,zavisno od proizvođača,neki setovi hemije imaju tri a neki i duplo više komponenata.Do duše i mašine koriste ketridže sa različitim brojem komponenata zaviso od marke iste.Iskreno,razmišljam za početak da uzmem neki start-kit set pa da polako vežbam.Jel ovde kod mene je ostala samo jedna filmarica u gradu,neka praistoijska AFGA, i razvijanje je očajno.Hmeija mu je ustajala jer nema toliko često posla.Po koji film nedeljno.Sad sam pre neki dan nosio test film koji sam odradio sa onom Praktikom koju sam uzeo i razvijanje je horor.Em što je film ne razvijen do kraja,em što je flekav od hemije (kao da mu se mešala međusobno ili je baš buđava) em što ni sam film nije centrirano stavio u filmaricu pa ima i mehaničkih oštećenja (ili su mu se valjci toliko izlizali da film šeta po metalnoj površini).Video sam tu mašinu koju ti imaš,al to je za sada prevelika investicija za mene jer ne planiram ni u skorijoj budućnosti neko masovno razvijanje.Jedino što sam primetio jei da je ponuda hemije jako jako slabakod nas.Repromarket,koji po običaju skida gaće sa cenama, i par sumnjihvih u oglasu.Mislim sumnjivih jer se ne zna koliko je stara hemija i kako je skladištena.

Zovi Starcorp iz NS i poruči kit od 5L, odvojeni su blajh i fiksir, možeš da razviješ oko 80 filmova. Košta sa poštarinom oko 70€

Poruči 914085 C41 XPress kit napiši email Jadranki Vrsajkov starcorp.jadranka@gmail.com

Treba ti sledeće:

4 PET boce od 1L (gazirana pića i sl.) sa što većim grlićem za radne rastvore

1 PET boca od 1L za koncentrat fiksira

1 PET boca od 2L za koncentrat blajha

1 staklena boca od 0,2L za koncentrat razvijača A

1 stakelna boca od 0.1L za koncentrat razvijača B

1 stakelna boca od 0.1L za koncentrat razvijača C

1 stakelna boca od 0.1L za koncentrat stabilizatora

Gas za upaljače.

Razmutiš litar razvijača, blajha, fiksira i stabilizatora prema uputstvu, sve mutiš sa česmovačom sem stabilizatora koji mutiš OBAVEZNO sa destilovanom, pratiš upustvo za kompenzaciju koliko je filmova prošlo kad razviješ 16ti baciš sve obavezno nemoj da budeš Kir Janja. Radni rastvor razvijača držiš sa istisnutim vazduhom u frižideru, ostalo na sobnoj temperaturi. Tako ti rastvori traju oko 3-4 meseca čak i više provereno.

Ostale koncentrate stavljaš u doboro oprane i osušene boce, pod osušene mislim mi kapljica vode unutra, sušiš tako što napraviš uvijeni papirni ubrus da viri iz flaše i dodiruje dno i tako skuplja vlagu i suši bocu. Posle dan takvog sušenja boca je suva k'o barut. Uspeš unutra koncentrate, obležiš i prsneš unutra gas,uvek prvo prsneš na prazno da izbaciš vodu koja se skuplja u konzervama pod pritiskom, i zatvoriš. Koncentrate čuvaš u nekom podrumu tj negde gde je temperatura od 12-30 stepeni. Koncentate NIKADA ne čuvaš u Fuji/Kodak/Tetenal bocama pošto NE DIHTUJU, nemoj to da učiš na teži način. Stare boce su dihtovale, nove ne pošto se koristi sistem zapitvanja sa papirom i folijom.

Hvala na iscrpnom i detaljnom upustvu kao i savetima.Videću sad kad prođu ova praznovanja da ih kontaktiram i da poručim taj set pa onda polako u nove radne pobede.

Nesto mi je ovih dana padalo na pamet da snimim ponesto CB u 6x9 formatu , eventualno 6x6, a da aparat bude tipa Moskve 5 (ili Seagull 6x6).Sta se na tu temu moze naci i po kojoj ceni.Ako je neko koristio Moskvu 5, da li i na njoj otpadaju delovi kao na starijim verzijama i koliko je dobra?Ne bi mi skodila ni Panoramica ali to je tesko naci, a i cena ne bi bila razumna.

Pratim redovno KP oglase i ne pamtim kada je to bilo u ponudi.

S vreme na vreme samo neka Yashica, ako ne racunamo Ljubitelja.

Nisam jos stigao da kontaktiram one u NS za hemiju,al uskoro ću.Nego jedno pitanje čisto inforamtivno,gledam nesšto oglase zbog nečeg drugog i naleteh na oglas gde se prodaje hemija (trokomponentni koncentrat) Profifoto 94 Agfa proces 94 (RA-4).Vredi li sto gođ ta hemija? A isto ima i jedan prodaje neki koncentrat bas orginal agfa u kutiji ali se ne vidi da li je samo jedna komponenta ili više njih u toj maloj kutiji.

Ma pitam ovako informativno.Ne bih ni provalio da je za papir.Da to je ta druga u kutiji koju sam isto video ali ne znam.Malo sam sumnjicav koliko stoji i kako je to u opste cuvano.Iz radnje je ipak iz radnje.Sada sam nesto u guzvi zbog posla sa vremenom ali videcu cim malo nadjem slobodnog vremena sta i kako cu.Hvala na odgovorima.

Nesto mi je ovih dana padalo na pamet da snimim ponesto CB u 6x9 formatu , eventualno 6x6, a da aparat bude tipa Moskve 5 (ili Seagull 6x6).Sta se na tu temu moze naci i po kojoj ceni.Ako je neko koristio Moskvu 5, da li i na njoj otpadaju delovi kao na starijim verzijama i koliko je dobra?Ne bi mi skodila ni Panoramica ali to je tesko naci, a i cena ne bi bila razumna.

http://www.kupujemprodajem.com/MOSKVA-5-6X...14367-oglas.htm

Nema ga odavno na Foto-berzi. Valjda više nema koga da farba tamo.

Mada i ovde, na KP, oglasi mu se dosta ponavljaju, uprkos TOP stanjima.

je l se igrao neko sa polaroidima? kakav bude kvalitet fotografije? imam neki stari koji nikada nisam probao i evo sad gledam 2800 dinara 8 ekspozicija, baš je mnogo :(

Da li ima nekoga sa iskustvom oko upotrebe benzotriazola kao antifog agensa za matori foto papir? Da li ima da se kupi kod nas (moze i u poljoprivrednoj apoteci, sto se mene tice)? Kakvi su rezultati i vredi li ga koristiti? Ili mozda neke alternative?

Problem je sto ga imam u vecoj kolicini, i to u velikim formatima (50x60, 30x40) i ne bih tek tako da ga otpisem. Probao sam ga, upotrebljiv je, malo sivkast kad se razvije, neko bi rekao cak i zanimljivo izgleda. Znam i sam da je nov papir najbolje resenje i da ova resenja stap-kanap-aditivi nikako nisu prineti po kvalitetu sa novim papirom, ali cene siju po usima, pa da vidim da izvucem maksimum iz ovoga sa cime raspolazem.

Malo listajuci po netu sam procitao da moze da se koristi i kalijum bromid koji bih i nekako mogao da nabavim, pa bih voleo neka iskustva iz prve ruke, ako je neko ovo radio.

Nego... gledam ove cene CB filma. Nije bas veselo... ovaj trix ko od zlata da je. Nije ni da je HP5+ bas dzabe. Sve u svemu, resih da se malo "nabulkujem", ali rekoh i da se malo informisem ako ima nekih iskustava ovde:

Koristite li nesto od CB filmova sto nije "mainstreem", ne racunajuci matore filmove? Interesuje me iskustvo sa filmovima koji mogu da se nabave svezi. Imate li nesto sto biste preporucili "na duze staze", probanja me sve manje i manje interesuju. Hocu da porucim nesto i gurnem u zamrzivac.

Ja vec dugo ne radim na filmu ali ranije sam mnogo radio i prakticno svi su mogli da daju bar pristojne rezultate.Najlosiji su bili Ruska Svema i Rumunski ne secam se.Najvise sam voleo Kodak Trix i Fortepan 400 a pre toga Fotokemiku KB21.Jako je bitna i namena, odnosno sta ces i u kojim uslovima snimati.Ne verujem da ima deset filmova koji te greju, mozda je najbolje da isprobas, a postavi i konkretno pitanje za neke vrste koje te zanimaju pa ce ti neko mozda i preneti iskustvo.