Jump to content
Abdee

Analogno ćoše

Recommended Posts

Da,da to je neka tačkica sa monitora nije sa negataiva.Iskreno taj EOS sam uzeo čisto za škljocanje da bih vežbao razvijanje posle.Ni ne očekujem mnogo od aparata gde su baterije za isti skuplje od njega samog.Čisto jeftina varijanta za koju imam već unapred objektive dok ne nađem zamenu za Yashicu (Y635 za koju imam i adapter za 135mm mi se baš ne nosa svukuda).Fotkanje mi nije nepoznanica dok ručno razvijanje i te kako jeste i tu mi treba što više praktične vežbe.Videću ako ne nađem neki Y/C da vredi (trenutna ponuda je katastrofalna) možda uzmem neki drugi čist mehanički aparat.

To znaci da ti je zavesica delimicno zaribala. TJ. ne radi dobro na vecim brzinama okidanja.

Imam ja jednu Minoltu koja otvara zavesicu kako treba na 1/60, na 1/125 vec ima crne strafte po kadru, a na vecim brzinama ostavlja komplet crn kadar.

Teoretski mozes i tako da fotkas ali da privrnes blendu toliko da dobijes brzinu na kojoj ce da radi. E sad na kojoj radi, za to bi morao da ispucas test rolnu pa da uporedis, tako sam ja npr provalio za moj aparat.

Greota trošiti i film i hemiju na testiranje aparata od 500 dinara.Hvala na odgovorima.Sad se dajem u potragu za drugim i kvalitetnijim aparatom.Čisto informativno da priupitam,kako su se pokazali ruski zeniti? Modeli E,EM i TTL?

Čisto informativno da priupitam,kako su se pokazali ruski zeniti? Modeli E,EM i TTL?

Odlično, kao hladno oružje :mrgreen:

Znači Zenit je dobar za samoodbranu,uništavanje dokaza i eventualno ako ponestane keša i za reciklažu jer više gvožđa ima u njega nego u jugića :rolleyes: Uzgred,stiže koliko već sutra jedna Praktica LTL pa će vidimo kako će ona da se pokaže :)

Nemojte tako o Zenitu, dusa me boli. Pre mnogo mnogo godina dobio sam jedan Zenit TTL na koriscenje, bio sam presrecan, jer za bolje tada nisam imao novaca. Sa njim sam uradio gomilu fotografija i lepo me je sluzio. Desavalo se da zaglavi i pokida perforaciju, ali ne bas toliko cesto. Sto se tice samoodbrane Nikon F i F2 su neprikosnoveni, mogu i ekser da ukucaju.

Imam jedno pitanje: da li neko ima formulu za izbeljivac i fiksir za C-41 proces?

Nemojte tako o Zenitu, dusa me boli. Pre mnogo mnogo godina dobio sam jedan Zenit TTL na koriscenje, bio sam presrecan, jer za bolje tada nisam imao novaca. Sa njim sam uradio gomilu fotografija i lepo me je sluzio. Desavalo se da zaglavi i pokida perforaciju, ali ne bas toliko cesto. Sto se tice samoodbrane Nikon F i F2 su neprikosnoveni, mogu i ekser da ukucaju.

Imam jedno pitanje: da li neko ima formulu za izbeljivac i fiksir za C-41 proces?

Kad su aparati tipa Canona A-1, Nikon FM2, Minolta XD7, Pentax MX bili kurentni i van domašaja bilo je i opravdanje zašto koristiti Zenit i sl. polu završene proizvode. Sad kad je film skupa zanimacija potpuno je suludo korisititi Zenit a tek kad za 30€-40€ više od Zenita imaš izvanredna tela. Npr. najgora Minolta serija XG je 10x bolja od Zenita, koštaju do 1500din i uz adapter od 10€ možeš da koristiš bilo koji M42 objektiv plus još da ti radi automatika i svetlomer.

Blajh i fiksir za C41RA te koštaju 6000 + 2500. Blajh ti je za oko 800 filmova a fiksir za ~400 ne znam koliko ti se isplati da mutiš sam sve. Ali ako baš hoćeš:

Blajh:

Amonijum gvozđe EDTA (Etilen diamin tetra sirćetna kiselina) (50 - 60%) 200 ml

Amonijum bromid 150 g

Dinatrijum EDTA 10 g

Amonijum sulfit 10 g

Voda do 1L i podesite pH vrednost na 6,5 pomoću sirćetne kiseline 28%

Fiksir:

Amonijum tiosulfat, 60% 240 mL

EDTA 2 g

Natrijum bisulfit 24 g

Natrijum hidroksid 5 g

Voda do 2L

Znači ja pojma nemam kako/gde se ovo nabavlje i kako se muti tako da ne mogu da ti pomognem više od ovoga.

Proverio sam sve to.Blenda i napred i nazad pravilno zatvara,listići blende ko novi,ogledalo bukvalno novo,svetlomer reaguje,tajmer funkcioniše,ništa ne koči ne krcka,sve utegnuto.Ispucao sam jedan čisto test film na svim otovorima blende pa će da vidimo kada razvijem šta će da kaže i pokaže (ako mi ne zeznu ravijanje jer moram da nosim na mašinsko pošto je kolor negativ). Malo je bilo muke da ubacim film jer nema procep na valjku nego neke "mišolovka" polugice sa kojima se prvi put susrećem ali ubacih nekako.Dobio sam uz njega orginalnu tvrdu futrolu i nov (mislim čak orginalni) kožni remen.Za 5500 dindži mislim da sam dobro prošao.Ima i jeftinijih ali su od nekih tuta muta prodavaca od kojih nisam smeo da uzmem na neviđeno.

Ako bude radio po PS-u neću žaliti ako sam ga i pretplatio.Da,da ima ta zelena crta.Bogu hvala na youtubu i onima koji tamo postavljaju objašnjenja za nas početnike

Sistem im je odlican tesko se pogresi.Kada ubacis film i zatvoris vrata, zategni film tockicem za vracanje filma, to je prva provera da li je legao na mesto, a prilikom sledecih premotavanja taj tockic ce se okretati pa ces biti siguran da film ide kako treba.Nisam bas lepo objasnio ali snaci ces se.

Kad su aparati tipa Canona A-1, Nikon FM2, Minolta XD7, Pentax MX bili kurentni i van domašaja bilo je i opravdanje zašto koristiti Zenit i sl. polu završene proizvode. Sad kad je film skupa zanimacija potpuno je suludo korisititi Zenit a tek kad za 30€-40€ više od Zenita imaš izvanredna tela. Npr. najgora Minolta serija XG je 10x bolja od Zenita, koštaju do 1500din i uz adapter od 10€ možeš da koristiš bilo koji M42 objektiv plus još da ti radi automatika i svetlomer.

Blajh i fiksir za C41RA te koštaju 6000 + 2500. Blajh ti je za oko 800 filmova a fiksir za ~400 ne znam koliko ti se isplati da mutiš sam sve. Ali ako baš hoćeš:

Blajh:

Amonijum gvozđe EDTA (Etilen diamin tetra sirćetna kiselina) (50 - 60%) 200 ml

Amonijum bromid 150 g

Dinatrijum EDTA 10 g

Amonijum sulfit 10 g

Voda do 1L i podesite pH vrednost na 6,5 pomoću sirćetne kiseline 28%

Fiksir:

Amonijum tiosulfat, 60% 240 mL

EDTA 2 g

Natrijum bisulfit 24 g

Natrijum hidroksid 5 g

Voda do 2L

Znači ja pojma nemam kako/gde se ovo nabavlje i kako se muti tako da ne mogu da ti pomognem više od ovoga.

Slazem se u potpunosti, ...evocije emocije. Hvala za formule, meni treba za jedan film, pa cu sve da umanjim i nadam se da cu uspeti i da popravim negativ i da nadjem hemikalije.

Ne isplati ti se svo to cimanje pri cemu ne mozes biti siguran u rezultate, jeftinije i bolje je da ti to neko rucno razvije, imas na primer Krleta u Zemunu (ako jos radi), neka te neko od Beograđana poveze sa njim

Film je vec razvijen, ali doslo je do neke greske. Jedva se nazire i ne vide se brojevi i idetifikacija na perforaciji. Voleo bih da ga barem do nekle sredim, jer je to poslednji film koji je, za zivota, ispucao cale, a slikao je moju cerku kad je bila mala.

Ako je film stajao godinama snimljen a tek sada razvijen, bojim se da nema pomoci, prvo bi trebalo da ga pogleda neko ko poznaje problematiku ako ti nisi siguran u cemu je problem.

Jedno pitanje.Kod C-41 procesa (ručnog) se svi filmovi u jednoj hemiji na isti način razvijaju (količina rastvora i vreme razvijanja) ili se svi filmovi isto razvijaju u svim hemijama (samo se radni rastvori različito spremaju zavisno od proizvođača hemije)?

C41 ima jedno 10 različitih procesa, ali je vreme razvijanja uvek isto 3' 15" na 37,8ºC. Imaš i proizvođača koji daju i neko vreme na 30ºC ali to dokazano ne valja, difuzija hemije između slojeva filma je jedino tačna na 37,8ºC +/- 0,2ºC. To će ti reći i Kodak i Fuji, ovi manji da bi se dodvorili amaterima uvode lakše održivu temperaturu od 30ºC.

Ja koristim trenutno C41RA za mašinsko razvijanje u Jobo rotacionom procesoru.

3:15 Razvijač

0:30 Prekidač od 2% sirećetne kiseline

1:00 Pranje 3-4 izmene

0:45 - 1:00 Blajh

3:30 Pranje preko 10 izmena

0:45 - 1:00 Fiksir 1

0:45 - 1:00 Fiskir 2

3:30 Pranje preko 10 izmena

1:00 Stabilizator

Hemiju regenerišem prema m² filma koji je prošao kroz istu.