Jump to content

Analogno ćoše

Abdee
 Share

Recommended Posts

• Replies 5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• 2 weeks later...
Ne znam koliko si platio na buvljaku, ali servis sigurno ne bi bio jeftiniji nego što možeš ispravnu da kupiš na oglasima..

http://www.kupujemprodajem.com/Praktica-LT...31675-oglas.htm

http://www.kupujemprodajem.com/praktica-MT...48517-oglas.htm

http://www.kupujemprodajem.com/PRAKTICA-L2...49197-oglas.htm

Ovaj treći oglas sa Kupujemprodajem pod userom Zoran, Beograd/Voždovac, je ozloglašeni Dimke.

Dakle extra oprezno pri trgovini sa njim. Robu obavezno pregledati pre plaćanja-kupovine.

Kod njega je sve u oglasima top stanje, a već na samim fotkama se vidi da roba spolja ima neke falinke.

Nisam znao da je to on kada sam jesenas išao da pogledam jedan analogni Canon EOS-1N.

Kada ga ugledah pade mi mrak na oči. Elem kada sam već stigao u nedođiju pregledao sam ono što prodaje.

Kada izvadih baterije iz gripa a ono na kontaktima u gripu kupa od iscurele kiseline. Ja mu na to ukazah a on me gleda u oči i kaže - nisam to video, ja samo škljocam i menjam baterije.

Kako reče, krajnje diplomatski, jedan njegov kolega preprodavac - veoma "zabavan" lik.

• 3 weeks later...
Kad bi vratili neki od Tungsten filmova bilo bi lepše.

Od Kodachroma nema ništa, nema ko da razvija, lab je skup i rekoše da neće da ga rade. A bio bi i konkurancija Ektachromu. Ono što je realano da vrate je upravo Tungsten film koji već imaju, čitaj: Vision 3, moraju da prilagode emulziju za CD-4 razvijač i eto sreće.

Edit: U stvari Vision 3 je jako sličan Portri tako da će verovatno biti neka Portra 500T

Da, to stoji... ako ništa, biće lep teg za papir. :D

Platio sam 1000 za nju, Meyer Görlitz Domiplan 50mm 2.8 i M42 makro prstenje. U svakom slučaju, nije neki gubitak.

Nisi na gubitku. Domiplan je odlična verzija CZ Tesara, plus prstenovi, ti si na čiszom dobitku!

Moje poštovanje svim članovima.Od nedavno sam se upustio u samostalno razvijanje B/W filmova(primoran jer su mi ovde kod mene nazovi foto radnje uništili par komada bajatom hemijom) i za sada mi je posle par razvijanja i nije bas uspelo.RAdio sam sa Kodak D76 razvijačem i kasno ukapirao da sam u startu napravio gresku prilikom pravljenja radnog rastvora(rastvarao sam ga na duplo manjoj temeraturi vode nego propisano) i po razvijanju sve je ispalo bljak.Prvi mačići i prvi radni rastvori se bacaju u vodu.Elem, sad sam uzeo Fomadon R09 koncentrat i voleo bih ako nekom nije tesko da mi objasni kako da najbolje napravim radni rastvor.Nisam dobio nikakvo upsutvo sa njim.Bočica je 250ml.Gledao sam nesto na netu i tamo ispade da radni rastvor pravi u odnosu od 1:20 do čak 1:200!!!.Znači zanima me konkretno,tih 250 ml koncentrata sa koliko litrara vode da pomesam? I da li je posle najbolje da se taj radni rastvor prilkom razvijanja koristi kao 1:0 rastvor li da se razblazuje sa vodom i u kojoj meri? Izvinjavam se na poduze tekstu al nije sramota pitati i traziti savet od iskusnih i hvala u napred na odgovoru.

Video sam to hvala.Buni me samo jedno,pise da se radni rastvor pravi u odnosu 1:25 do 1:50 al za koju zapreminu radnog rastvora.Koliko onda ja to dobijem radnog rastvora od 250 ml koncentrata? Za onaj Kodak u prahu pise lepo sipati ga u 8 deci vode,izmućkati,doliti vode do 1l zapremine i to je to ,al ove proporcije me kod ovog ubise.A i nisam neki sa matematikom moram da priznam zato mi i treba crtati izgleda.

Koliko ti treba za jedno razvijanje toliko razmutiš, koliko znam taj R09 je neka njihova verzija Rodinala koji pak ne možeš koristiti kao čarape već kao kurton, jednokratna upotreba. D76 nije jednokratni razvijač i njega kad mutiš paziš na uputstvo, R09 bi trebalo da razmućkaš u 20C i sipaš u doznu sa filmom pa posle razvijanja prospeš u slivnik, dok bi D76 iz dozne vratio u posudu u kojo bi ga čuvao za sledećih 10tak razvijanja.

Koliko ti treba za jedno razvijanje toliko razmutiš, koliko znam taj R09 je neka njihova verzija Rodinala koji pak ne možeš koristiti kao čarape već kao kurton, jednokratna upotreba. D76 nije jednokratni razvijač i njega kad mutiš paziš na uputstvo, R09 bi trebalo da razmućkaš u 20C i sipaš u doznu sa filmom pa posle razvijanja prospeš u slivnik, dok bi D76 iz dozne vratio u posudu u kojo bi ga čuvao za sledećih 10tak razvijanja.

Sad razumem.Znaci ne pravi se posebno radni rastvor od njega nego pred samo razvijanje odaberem promer(koncentrat-voda) shodno filmu koji razvijam po datim tabelama za isti i pravim za 290-300ml (koliko je potrebno rastvora u dozni za lajka format).Hvala.

Pre nego sto bilo sta pocnes da radis sa Rodinalom da utvrdimo sta si zabrljao sa D76 posto bas i nije bitno na kojoj si temperaturi rastvarao hemikalije ako su se rastvorile.Pogresio si negde u procesu razvijanja.

Za rezultate razvijanja bitno je:

-temperatura razvijanja

-mesanje prilikom razvijanja

-tacna razmera ako se razblazuje koncentrovani razvijac

-vreme razvijanja

I pazi, odnosi su 1+25, 1+50 što znači imaš 26 delova od čega su 25 voda a 1 razvijač.

znači za 300ml radnog rastvora u razmeri 1+25 ti treba 12ml razvijača i 288ml vode

Da se ne mučiš:

http://www.digitaltruth.com/devchart.php?doc=volmix

Hvala.Sa Kodakovim razvijačem se lakse radi bar po pitanju računanja razmera,ovaj me ubi.Kodakov razvijač sam zeznuo jer sam kasno video da se radni rastvor pravi na temp.50C.Ispadalo je i tako donekle ok ali nije to to jer se vidlo da se prašak nije dobro rastvorio.Sva sreća sa njim sam razvijao neke sa isteklim rokom filmove.Sad sam uzeo ovaj razvijač jer sam uzeo Ilford u roku filmove al nisam znao da je malo matematički komlikovaniji od Kodaka.Dobro,uči se tek.Sad će lepo vreme pa će uposlimo oba analogna aparata (i 35mm i 120mm) pa će se vežba i praktično.Možda nešto i bude od mene na kraju ;-)

Pre nego sto bilo sta pocnes da radis sa Rodinalom da utvrdimo sta si zabrljao sa D76 posto bas i nije bitno na kojoj si temperaturi rastvarao hemikalije ako su se rastvorile.Pogresio si negde u procesu razvijanja.

Za rezultate razvijanja bitno je:

-temperatura razvijanja

-mesanje prilikom razvijanja

-tacna razmera ako se razblazuje koncentrovani razvijac

-vreme razvijanja

Temperatura: 20C

Mesanje: na svaka 2 minuta po jedno 4 -5 muckanja

Razmera: 1:0

Vreme: e i to sam zeznuo jer nisam znao da za svaki film ide posebno vreme razvijanja shodno razvijaču koji se koristi.Ja za sve koristio vreme od 10 minuta

Film u roku tačnije Ilford Pan 100 jei ispao jos i dobar (aparat Yashica FX-3 2000),vreme razvijanja 10 minuta (uzeo isto vreme kao i vreme fiksiranja verovavsi da to ide jedno sa drugim) ovi sa isteklim rokom i djene djene,možda i zbog tog isteka roka,film Fomapan u roku je ispao jako lose (Canon Eos 500) kao i neki 120 film u roku (yashica 635) gde sam verujem zeznuo kod tog vremena razvijanja.

Za svaki sledeci si trebao da produzis vreme razvijanja, a za prvi da pronadjes u tablicama orijentacionu vrednost.Tablicna vremena su okvirna i zavise od zacrnjenja koje zelis da postignes na negativu i od svetla prilikom snimanja.Nacina merenja svetla je takodje vazan.Ako je negativ dovoljno razvijen osvetljeni deo pocetka filma ne sme biti providan, a po brojevima i oznakama na ivici filma moze se proceniti da li je film razvijen pravilno ili je pod ili prerazvijen.