Jump to content
Abdee

Analogno ćoše

Recommended Posts

Prilikom razvijanja, vremena su okvirna a na njih utice temperatura, pokretanje-muckanje-agitacija-mesanje prilikom razvijanja ali i uslovi snimanja, odnosno kakvo je bilo svetlo.Naravno i merenje svetla prilikom snimanja ti je bitno, preporucujem ti da za pocetak meris upadno svetlo rucnim svetlomerom.

Drzi se kombinaceje jednog ili dva filma i jednog razvijaca koji ti najvise odgovara, i ubrzo ces osetiti kako da radis u kojoj situaciji i kako da korigujes vreme razvijanja u skladu sa potrebama.

Hvala na odgovorima.

@simazoran: Sve mi je to poznato, ali sam jos uvek u fazi igranja/trazenja. Zato i pitam, posto imam dva filma koji su mi "bitni". Imam neku ideju, ali htedoh da cujem kako drugi to rade, koje su im polazne tacke.

Jos jedared.. hvala

HP5+ i Tri-X sa D76 školski sa vremenima kao i na DTruth: mućkanje svakih minut 4-5 puta gore-dole, u push-u 2-3 blende najbolje je radio D76 1+1 i neki intuitivni sistem inverzija - agresivan početak, pa inverzije, pa onda blaga mućkanja i motanje svakih minut i po i na kraju blago ljuljanje svakih 3 minuta uz dodatak od bar 10-20% na vreme. HP5+ mi je tu bio majka:

https://flic.kr/p/apZrkv

https://flic.kr/p/9PtTku

Ako nije neki drum-scanner teško da nešto više od 2 blende gore/dole može da uđe u računicu.

Vidi, ja sam uvek računao na to da film ne može da se preexponira pa onda u zavisnosti od toga mozgao agitaciju i vreme.

A svaki put kad nisam bio siguran šta sam radio sa expozicijama sam rokao Rodinal 1+100 i neka ga lapa bar sat vremena u posudi gde bi gledao da održavam tih 20C.

^ To i ja radim, ali bih ovaj put ipak malo da povedem racuna o zrnu. A Rodinal 1+100 je spasitelj vazda bio :D

Premijerna "Berza klasične (analogne) foto-tehnike u mesecu fotografije" je u Nedelju 24.aprila,

Balkanska ulica br.13 (Cafe club Ptica), od 11-16h.

Organizator je novi, uz Cveletovu pomoć.

Cvele će inače i dalje da ima svoje tradicionalne berze na starom mestu.

Da li još uvek ima "paradajz" filmova u DMu? Poslednja 2x kad sam usput navraćao kod mene nije bilo, pa ne znam da li je lokalna situacija, ili ih generalno više nemaju. Volim na more da ponesem jednu rolnu, džaba dslr... :)

Možda je već poznato, ali: Fototehna ima Fomapan 17.5 metara za okvirno 3000rsd i 30.5 meteri za 5100rsd.

Dobili su i crno bele filmove, nisu Foma, od 300+ Asa. Mislim da su oko 400rsd.

Ima li neko iskustva sa koriscenjem filma u uslovima skoro pa ekstremne vlage? Ne pricam o tome sta ce biti sa aparatom, nego kako sve to utice na film koji je u aparatu?

Ako ne udje voda u aparat mislim da filmu neće biti ništa.

Nekad davno, fotografisao sam po kiši, samo sam pazio da ne pada kiša baš mnogo po aparatu, jer nisu bili zaptiveni.

Ja nisam imao iskustva sa nekim ekstremnijim tropskim uslovima, ali prema ovoj fotografiji dole izgleda da podnose i malo ekstremnije uslove :)

aEwqvm.jpg

^Ma, i ja nesto kontam da se fotkalo filmom mnogo pre nego sto je iko smislio zaptivenost, ali reko da pitam. Sad ga svi nesto cuvaju u hladnom, na suvom i sl, a ja se spremam u neku solidnu vlagu kako stvari stoje pa ko velim, da priupitam :D

Hvala na brzom odgovoru u svakom slucaju

Ja sam te uputio na Stricevica, a mozes da pitas i Misu, da petljas sa tim sam a da nemas iskustva ti ne savetujem.

Treba da znas sta da cistis a potom i sta i koliko da podmazes, kao i cime.

Svakako nisam za opciju da sam petljam. Misa nije hteo da ih sredjuje, a za tog Stricevica sam cuo da dere kozu sa cenama...i to od vise ljudi. Tipa ciscenje prasine na m42 objektivu 5000din . Mogu samo da zamislim koja bi mi bila cifra za podmazivanje lajke...verovatno kao u lajka servisu u sred Nemacke. :)

Mozes da pokusas da pronadjes neke od ljudi koji su pomalo ucili zanat od Raje Velimirovica.Setio sam se Nese i Ćire, a sta oni sada rade, da li mogu da ti pomognu i kako da ih nađes?Imas i onaj servis na Banjici koji su ljudi pominjali.Mozes da pitas i nekog od kolekcionara.

pozdrav svima, uputio me je marvel na ovu temu

resio sam da se posle dosta godina opet malo bacim u fotografiju, ali za razliku od onda vise nema filmova od po sto dinara na trafikama, a uzeo sam neke polovne aparate i trebaju mi jeftini filmovi za probu svejedno da li su u boji crno beli ili slajd, da li postoji jos uvek tako nesto na trzistu?

pregledao sam malo poslednjih godinu dve ove teme, video sam da ste spominjali rolne koje je moguce naruciti od preko, je l neko mozda to radio, kakvi su utisci, cene?

takodje me zanima gde mogu relativno blize centru beograda da skeniram i razvijam filmove u boji u ok kvalitetu i pristojnim cenama, marvel mi je preporucio rentu objektiva za skeniranje, ali oni su na vidikovcu i to mi je bas daleko

u svakom slucaju dosta me raduje koliko sam mogao da vidim na osnovu poslednjih godinu dve prijateljski stav clanova na ovoj temi

pozdrav

Ukoliko vec nisi, predlazem ti da kontaktiras korisnika Misko78 sa zone, razvijao sam vise puta kolor filmove kod njega (C-41), i uvek bio vrlo zadovoljan. Takodje razvija i CB i slajd i skenira 135 i 120 filmove. Pored ovoga, cini mi se da je relativno skoro imao neke rucno motane CB filmove na prodaju, ali ne mogu da garantujem.

Uzeo sam Prakticu L na buvljaku i naknadno video da nešto ne valja sa shutterom, tj. čini mi se da puca manje-više istom brzinom na svim podešavanjima. Bulb mod radi normalno.

Isplativo servisirati ili da se ne nadam? :D