Jump to content

Analogno ćoše

Abdee
 Share

Recommended Posts

• Replies 5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Folow up na pushovanje u bgelite:

Bio sam danas u radnji i pitao sam sta je ovo.

Gazda Pedja mi je rekao da je to normalno za push. Koliko sam ga shvatio stavr je u tome sto mu u masinu moze stati samo 50 cm filma pa mora da spusti jednu polovinu pa drugu, tako nesto.

Biser decenije:

Resenje bi bilo da se film sece na pola ali bi se gubile 2 ekspozicije na sredini filma koji se sece.

Posto sam zurio pitao sam ga samo znaci ovo je najbolje sto Vi mozete da uradite push i on mi je rekao: "Da.".

Nista nisam trazio, nisam se svajdao i nista nisam ni dobio.

"Gazda Peđa" je reper za shvatanje vođenja posla u Srbalja.

Ali dobro je, ima i onih koji ne polažu mnogo na staru srpsku tradiciju - hoću reći, tom Peđi je baš super što te je zavrnuo za pare što si ostavio taj poslednji put, a tom Krletu je (za koga samo hvale čujem) još bolje, i tebi kao njegovoj budućoj zadovoljnoj mušteriji, nadam se.

"Gazda Peđa" je reper za shvatanje vođenja posla u Srbalja.

Bogu hvala na internetu. Nemam dovoljno znanja da kazem ovo valja ili ne valja. Niti da kazem kako treba. Ali sam napisao svoje dozivljaje najbolje sto sam znao i umeo. Pa ko ovo vidi neka sam donosi zakljucke.

Elem. Dosao sam na ideju koja resava sve moje probleme. Necu kupiti kindle nego cu da kupim skener za film i otvaracu se kod Fon Milojevica za ultrasitnozrnasti razvijac i cao.

@Djordje Vozarevic:

Pricao sam Krletom juce u vezi pushovanja i ovih fotki, on i ja smo dosli do zakljucka da je veoma cudno sto je na polovini snimka sjebano. Ako je sjeban film, ceo bi trebao da je sjeban. A ne proizvoljni paterni po razlicitim frejmovima. Da li si siguran da radi dobro taj zatvarac?

Tako da mislim da ni gazda nije bas provalio u cemu je probelm. Najbitnije pitanje je da li ti je na svakoj fotografiji tako?

Aj posalji sve skenove za redom, sa jednog filma. Ili bar slikaj brojeve i slova koje obelezavaju film.

@Djordje Vozarevic:

Da li si siguran da radi dobro taj zatvarac?

Najbitnije pitanje je da li ti je na svakoj fotografiji tako?

Zatvarac radi perfektno. Sve ostalo sa tog fotoaparata je savrseno, ukljucujuci i film koji je taj dan slikan a nije pushovan. Zatvarac se krece vertikalno preko frejma tako da ako je on neispravan onda bi linije trebale da budu horizontalne. Podicicu ceo jedan film redom na neki server pa cu da okacim link. Koliko sam ja skontao gazda Pedju on je umakao pola filma u hemiju na neko vreme pa je onda umakao drugu polovinu i tako je unistavao 4 - 5 frejmova po filmu u proseku.

Rekao mi je da je to razlog za te vertikalne linije a za one razlive mi je rekao da je to zato sto je bajat film iako su iz istog lota od 10 komada svi filmovi i dva filma koja nisu pushovani su savrseni a razlive imaju samo pushovani filmovi.

Mlozda bih trebao ovaj post staviti na topic za oglase, ali mislim da je bolje na ovom dijelu da se postavi pitanje. Da li neko prodaje 55mm crveni filter? Da li neko zna dje se u BGD moze kupiti 55mm crveni filter?

Hvala.

сврати код Мише на зелењак - можда искочи неко филтерче.

Evo ga jedna fotka sa mog prvog filma uopšte :lol:

U pitanju je Smena 8M + Konica VX100 istekla prije 6 god. :P

26A_00018la304.jpg

Epilog prvog pokušaja: oko 7 fotki je tehnički ok, ostalo užas ... :P

Koliki sken inače prave po foto radnjama? Ja sam dobio 2400x1600.

Evo ga jedna fotka sa mog prvog filma uopšte :lol:

U pitanju je Smena 8M + Konica VX100 istekla prije 6 god. :P

...sam se pitao da nije slučajno ona staza kod K4. Kad ono... :-)

Inače, kupio sam film juče, i namjeravam da kupim Smenu 8 u nedelju, na buvljaku...

Odgovor dolazi. Ovde.

i ja sam pushovao par puta u elitu, uvek je tako, negde na pola se nekoliko frejmova upropasti. gazda je rekao istu stvar, pola filma pusti i zadrzi ga duze pa onda sledecu polovinu, s tim da otprilike tih par frejmova nekako duze ostanu u hemiji od svih ostalih pa ispadnu kako ispadnu.

i ja sam pushovao par puta u elitu, uvek je tako, negde na pola se nekoliko frejmova upropasti. gazda je rekao istu stvar, pola filma pusti i zadrzi ga duze pa onda sledecu polovinu, s tim da otprilike tih par frejmova nekako duze ostanu u hemiji od svih ostalih pa ispadnu kako ispadnu.

Meni nisu jasni oni razlivi. Na filmu koji nije pushovan njih nema uopste.

Za svaki slucaj je bilo bolje da se proveri. Lik je postavio slikice gde je vecina sa vertikalnom crtom. Pa zato. :)

originalslika_9411047.jpg

Ali najsmesnije mi je sto gazda svesno kaze da su usrali film. :|

To je izgleda normalno i za ocekivati kad radite push. Kao to je to bolje ne moze. Rekao sam im da sacuvaju moje slike i da ih pokazu kada im neko bude trazio push, da vidi sta ce da dobije.

Zeleo bih javno da se izvinim zaposlenima u BGElite zbog pogrdnog naziva kojim sam ih nazvao jer oni nisu nista krivi za pushovanjem unistene slike. Nema opravdanja za moj postupak, a razlog je sto sam bio veoma razocaran sto su mi unistene sve slike sa dogadjaja koji se nece ponoviti uskoro. Cak bih hteo da ih pohvalim jer su uvek bili predusretljivi i ljubazni i izlazili su mi u susret sto se tice rokova razvijanja i skeniranja jer sam uvek zurio na voz.

Inace mi je u subotu odseceno jedno 2-3 mm sa jednog kadra i gazda (koji je i sekao film) mi se izvinuo za presecen kadar ali nisam dobio nikakvu odstetu ili kompenzaciju za gresku.

Imam jos jedan film iz istog lota koji sam danas uvukao u fotoaparat i kada ga islikam i razvijem kod Krleta (sa pushom od jednu blendu) ovde cu da okacim rezultate pa ce se moci uporediti rezultati. Ovo, pravde radi, govorim i pre nego sto sam ispucao film.

Smatram da ovo nije ni mesto ni način za rešavanje reklamacija, ali je previše eskaliralo da zaslužuje i viđenje druge strane.

Gospodin Đorđe je već neko vreme mušterija sa kojom smo imali korektnu saradnju. Nadam se da neće zameriti ako upotrebimo par njegovih fotografija da bi to i pokazali.

Ovo je primer razvijanja i skena Kodak Ektar 100 filma (rok upotrebe 05.2014.), kupljenog, razvijenog i skeniranog u Bg Elite laboratoriji.

000050.jpg 000054.jpg

Ovo su skenovi "budjavog" filma koji je g. Đorđe dobio za 50 rsd u Elitu (film sa isteklim rokom, 2 godine)

000046.jpg 000056.jpg

Kada je film sa isteklim rokom, iz nepoznatog izvora, sa nepoznatim uslovima skladištenja i transporta, ni Elit ni bilo koja laboratorija na svetu neće garantovati za rezultate razvijanja takvog filma.

Filmovi Kodak Gold 100 sa isteklim rokom (4-5 god) su razvijani u istoj mašini i hemiji kao i gore navedeni. Ovo su skenovi filmova koji nisu pushovani.

Serija sa aeromitinga

000064.jpg 000073.jpg 000074.jpg

Gold 100 drugom prilikom

000044.jpg 000053.jpg 000055.jpg 000057.jpg

Što se tiče pushovanih filmova, ovo je primer tri uzastopna snimka sa jednog filma

000005.jpg 000006.jpg 000007.jpg

Još par primera pushovanih snimaka

000068.jpg 000055.jpg 000001.jpg

Kao što se može videti iz ovih skenova kao i iz skenova koje je g. Đorđe okačio, rezultati sa Kodak Gold 100 filmom sa isteklim rokom variraju od filma do filma, iako su svi razvijani istim procesom, opremom i u isto vreme.

Ako želite bilo kakvo upoređivanje kvaliteta laboratorija, slobodni ste da izvršite testiranje tako što bi se bilo koji film sa 36 isto eksponiranih kadrova podelio na više delova i svaki deo razvio i skenirao u različitim labovima i onda to uporedilo, slično na način kako je Refoto anonimno testirao kvalitet printova u oktobarskom broju 2011. godine.