Jump to content

Analogno ćoše

Abdee
 Share

Recommended Posts

Imacu sledece nedelje jedan Ektar 100 (135) i jedan Portra 160 (120) film za skeniranje , a nesto nemam poverenja u ove po radnjama da ce to da obave kako treba..

Da li ima neko sa Zone dobar skener da mi to uradi kako valja , u zamenu za pare/pivo sta vec :)

• Replies 5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Skinuo sam "penu" sa ketridza za film, i prelepio na 2 mesta skroz desno i levo na aparatu, preko stare. Uvece cu u mraku staviti foto papir u aparat i ostaviti 24h pa pokusati da ga razvijem da vidim da li je osvetljen.

Cudi me sto je film tako pravilno osvetljen citavom duzinom, samo se nadam da nije neki problem sa zavesicom i da tu svetlost prolazi :(

Meni je cika Misa za vrlo male pare sredio sve sundjere/gumice u roku jednog prepodneva. Tople preporuke.

stiže meni uskoro Plustek 7400, za manje od nedelju dana, razmišljao sam se da nudim uslugu skeniranja ali iskreno nisam još smislio cenu jerbo oduzima previše vremena.

ko do sad nije radio sa takvim skenerom, mislim da nema ni najblazu predstavu koliko to stvarno oduzima vremena

ja imam Plustek 7500 vec oko godinu dana, i mogao bih ga preporuciti samo nekom ko skenira 2, 3 filma mesecno, za svoje potrebe.

@ njs: nisam koristio nikad fletbed (to naci ravan krevet) za skeniranje, al imam filing tipa osecaja da je jednostavnie nego sa ovim dedikejted (to naci namenski), zbog zato sto plustek nema automacko uvlacenje :lol:

uostalom, videces. Bas je pipavo, ona maskica/drzac negativa deluje JAKO krhko, jes da sam uvek s njom postupao jako dzindzerli, al opet me cudi kako se nije dezintegrisala za ovih 50ak filmova sto sam provukao kroz nju.

enivejz, je l' snimio neko mamiju na sljivundu?

344cu4g.jpg

Da li je ovo svetlo upalo u fotoaparat dok se film nalazio u njemu ili se to desilo npr. tokom razvijanja ?

Lici mi na neki problem sa hemijom ili filmom, izgleda kao neki tragovi curenja.

Film u aparatu se slika `naopako` i ovo lici da je nesto curkalo i talozilo se na dole u dozni; moguce da je i posledica prejakog muckanja.

Mislim da ne treba muckati doznu vec okretati film, tj. spiralu, u krug /ako ima onaj `sraf`/. Radije je zavrti u jednu stranu a potom u drugu.

Ne znam ste ce vam toliko zrno. Mikrofen nije napravljen da dize zrno vec osetljivost a da zrno ostane sto sitnije.

Ako nisi siguran u razvijanje, ispucaj test film, odseci npr 25 cm i razvij na jedan nacin pa zapisi, potom sledece parce sa promenom vremena ili temp pa zapisi i tako dok ne stignes do zadovoljavajuceg rezultata. Zrtvuj jedan film za probu, naravno isti motiv i isti uslovi snimanja.

Bezi od bajatih filmova i hemije u koncentratu. Bolji je prasak /oni sto su pakovani kao supa u kesici npr agfa/.

Pozdrav svima!

Ako može pitanjce za poznavaoce - razvio sam danas dva filma sa Zenita 12XP, i pojavilo mi se na većini slika ovako nešto (slika u prilogu) tj. tamna štrafta u levoj trećini. Video li je ko šta tako? Prvi film koji sam ispucao (ISO 400 iz DM-a, razvijen u Merkatoru) nije imao te probleme. Ovaj isto ISO 400 razvijen je u Elite foto-u. Da li da nosim Zenita na servis ili da drugde razvijam film?

Hvala unapred!

Hvala Jo na brzom odgovoru,

To sa negativma sam izmenio u poruci, vide se i na njima svetlije pruge u toj zoni, ali teško ih je primetiti.

Okačio sam sliku na kojoj se vidi, al aj da ponovim + još koja:

http://i629.photobucket.com/albums/uu18/ti.../000045-001.jpg

http://i629.photobucket.com/albums/uu18/ti...1977/000037.jpg

http://i629.photobucket.com/albums/uu18/ti...1977/000036.jpg

nevezano za glavni problem - nešto definitivno nije u redu sa razvijanjem, pogledaj one podrazvijene krugove nastale od mehurića.

je l' se na svakom snimku ponavlja ista stvar? na istom mestu?

Au bre! Sve se dešava munjevitom brzinom!

Ne na svakom, ali na većini - da sad ne uploadujem slike dečurlije i sl. Ne vide se na slikama koje su slikane sa blicem na 30x. Na slikama na kojima se vidi pruga uvek je na istom mestu (leva trećina). Gotovo kao da zavesica na tom mestu ubrza i onda uspori pred kraj...

Na ovoj slici http://i629.photobucket.com/albums/uu18/ti.../000045-001.jpg gde izgleda kao da ima mahovine na betonu, u stvari nije mahovina, nego štrafta.

Nemojte da lomite mnogo glavu, aparat sam kupio kod Miše, poneću mu slike, pa ako treba servis, verovatno će znati da ga opravi, nego, nisam imao takvih problema sa prvim filmom, zato me buni. Ako ništa drugo, čuči mi kući i stari Zenit EM pa ću snjime da fotkam, samo sviđa mi se TTL metering na XP-u pa ne bih da menjam...

Gotovo kao da zavesica na tom mestu ubrza i onda uspori pred kraj...

Na ovoj slici http://i629.photobucket.com/albums/uu18/ti.../000045-001.jpg gde izgleda kao da ima mahovine na betonu, u stvari nije mahovina, nego štrafta.

Mislim da je to po sredi, posebno sto na sinhronizaciji nemas problema.

Volim Rusiju, ali tehnika im je katastrofa, nadji neku praktiku, bolja je.

Mislim da je to po sredi, posebno sto na sinhronizaciji nemas problema.

Volim Rusiju, ali tehnika im je katastrofa, nadji neku praktiku, bolja je.

Primljeno k znanju! Mislim da je neko to negde pominjao u stilu "treba da se pritegne zavesica...", sad dal je naš ili stranac, toliko sam se bacio ovih mesec dana u prelistavanje foruma da sam počeo da mešam gde sam šta pročitao...

Mozda je neka porodicna stvar u pitanju? Da si bio u izvidjacima sada bi znao da ga sam popravis :)

Ako taj zenit ima zavesicu (a mislim da ima), lici na to da nesto nije u redu sa ili prvom ili drugom zavesicom tj. njihovim tajmingom.

HAHA!

Eto ideje za fotku - Ćale (ja) sa najnovijim i najmodernijim 12XP, sinak - za njega imam zastarelog EM-a (olimpijsko izdanje), za ćeru ću da iskopam SMENU 8 (mada mi se čini da je pala za slobodu i više nije u celovitom izdanju), a za ženu... ma ona i onako retko slika...

6953989652_2649a598ca_z.jpg

Klik na fotku za vece.

Cisto da pohvalim novu Portru 400 i njene mogucnosti pushovanja na 3200. Ovo je naravno Krle razvio. Inace jos jedna stvar vezana za novu Portru, da li je neko imao iskustvo da mu se pojavi neki mehuric na emulziji. Nije sigurno do razvijanja (Krle) ali se pojavilo na Portre iz dva izvora, Macodirekt (meni) i neka radnja u Bechu (ortaku). U stvari pojavilo se to jos nekolicini ljudi => LINK. Moguce da fushare sa necim.

iako nemam pojma o čemu konkretno pričaš pošto nisi okačio primer - meni se to dešava sa skoro svim kodak filmovima, barem na 120. generalno, toćke su minijaturne i generalno se takav film tretira kao faličan i po pravilu bi trebao da pošalješ sve kodaku da ti ga oni zamene, znam barem da to fuji radi. ja to nisam vraćao već sam koristio heal tool u ps-u, kažem, baš su minijaturne toćkice.

moguće je takođe da je zbog znatno produženog vremena razvijanja kod tebe malo razvijač pojeo više emulzije nego što bi trebalo, konkretno.

kad bi okačio primer moglo bi da se utvrdi da li je do razvijanja (nije ni Krle bezgrešan, da se razumemo) ili je do emulzije.

@dzonivajsmiler

Sigurno je problem u aparatu. Rusi su koristili neku mast koja se vremenom stvrdne, problemi počinju prvo na 1/30, pa se onda pojavljuju i na ostalim ekspozicijama. Nekad sam to sređivao sam, ali sad ne bi ni za kakve pare :)

Ipak je bio sunđer, posle krpljenja ispucao sam još jedan film i razvio ga sinoć, one koje sam pogodio sa ekspozicijom, gde mi sunce nije upalo u objektiv i koje su u fokusu su dobre :D ... Još sam uradio i probne fotke na svim brzinama i nema defekata onog tipa. Biće da će zavesica da drži još...