Jump to content

Razne vektorske sitnice :)

Corleone
 Share

Recommended Posts

• Replies 125
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

• 3 months later...

E pa svašta mi je jasno, ali ovo nikako: zašto imate dve teme sa istom problematikom ("potražnja vektorskih sitnica" i "razne vektorske sitnice")? :unsure:

Ja sam neke linkove bacila na prvu temu, a vidim da bi isto tako pasovale i ovde...

I ja sam pasionirani sakupljač free vektora, a koristim ih u Corelu. Ustvari, toliko sam o-Corela da sve u njemu radim, čak i tekstove. :D

E pa svašta mi je jasno, ali ovo nikako: zašto imate dve teme sa istom problematikom ("potražnja vektorskih sitnica" i "razne vektorske sitnice")? :unsure:

zato što se u jednoj temi traže određene stvari,a u drugoj kače onako po samonahođenju ;)

Ustvari, toliko sam o-Corela da sve u njemu radim, čak i tekstove. :D

zaljub.gif

• 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Baš si prava bolest!

Piraterija jeste zabranjena, ali "avax" (i slični) sajt je zvanični, download je zvanični, legalno je free, a šta ćeš ti s tim dalje da radiš - to je tvoja stvar i odgovornost. Nekima treba baš za kućnu upotrebu, ostali rizikuju ali ne baš mnogo. Uostalom, ima mnogo sajtova koji su zaista dobro zaštićeni pa ja skinem samo fotografiju cliparta i nacrtam je. To mi niko na svetu ne može zabraniti.

Ne možeš ni da zamisliš šta se sve u Srbiji kopira - od najrazličitije ambalaže preko saobraćajne dokumentacije pa do diploma. I nikom ništa!

Baš si prava bolest!

Piraterija jeste zabranjena, ali "avax" (i slični) sajt je zvanični, download je zvanični, legalno je free

Ti trebaš da se informišeš o copyright-u i licencama pre nego što napišeš ovakve stvari. Da zanemarimo taj besan ton, ali neko može ozbiljno da prihvati to što pišeš.

Znači, zvanični download stvari koje se negde prodaju ne postoji, osim na sajtovima koji ih prodaju, jelte, tako da ovakve varijante spadaju u underground. A za underground publiku postoje i underground mesta na internetu, i kome trebaju, uopšte mu ih nije teško naći.

Ne možeš ni da zamisliš šta se sve u Srbiji kopira

Evo, ček da zamislim... :D

Šta ti misliš, da smo mi ovde svi rođeni juče? :)

Nije stvar u tome kad si rođen nego koliko si u kontaktu sa raznim strankama i "strankama".

Mi radimo pripremu za štampu, imamo neke štamparije sa kojima sarađujemo, ali naiđu i pojedinci. Poneko dođe na ideju da možemo da falsifikujemo dokumentaciju ili kojekakve potvrde. Dođu potpuno bezbrižni i traže da se falsifikuje recimo serijski broj motora na kamionima, blanko lekarska opravdanja, diplome, potvrde o atestima i slične gluposti. Neki su naivni i ne razmišljaju a neki i shvataju ali ih je baš briga. Svačega sam se naslušala. Kada im objasnimo da je to teško krivično delo neki se trgnu a neki razmišljaju gde bi još mogli probati.

Što se tiče linkova ka raznim sajtovima - pa sve što je ovde ponuđeno je free i verovatno bi onda trebalo sve pobrisati. Ne razumem kako vršite tu selekciju.

Ako smem da se umesham... Nemoj da se ljutite Kajo, ali ne chini mi se da ne razumete razliku izmedju sajta za prodaju STOCK slika kao shto je npr. iStock i Avax sajta za free skidanje svega i svachega... Na "iStock" dizajneri ili fotografi ili vanzemaljci, kache SVOJE radove i naplatjuju njihovo skidanje odnosno upotrebu... A ovi gore pomenuti, jesu free, ali nisu vlasnishtvo tog sajta! Shto znachi da su nelegalni. Jednostavno, moja firma kupuje kataloge sa sve vektorima na disku od neke italijanske firme, ja ladno mogu sve do da spakujem i poshaljem na rapid. I vi skinete i kazhete "vidi free", ustvari ja krshim zakon o autorskim pravima. Da rezimiramo, oni jesu free ali krshe prava. Shto znachi da njih vrlo lako mogu ugasiti, e sad kako to da ih niko josh nije ugasio ili slichno, to vetj ne znam i ne zalazim u to... Ima gomila sajtova za free skidanje ali se vrlo dobro zna koji su legalni a koji ne. Nelegalni su na ovom forumu zabranjeni. Takozvani WAREZ sajtovi... I hope I helped.

• 2 weeks later...

Ma razumem ja da je krađa nelegalna, ali ne razumem kako otkriti šta je legalno a šta ne.

Mnogo puta sam naišla da je nešto što je postavljeno na sajt blokirano (pretpostavljam kao nelegalno preuzeto). Vidim taj isti rad i na drugim sajtovima, takođe blokiran. Ali i sajtovi koji prodaju uvek imaju nešto free što sami daju. Ja ne znam adrese svih sajtova na svetu, znam nekoliko gde imaju grafiku i te obilazim. Da li je ta grafika legalno dobijena ili je ukradena ko zna odakle - ne umem da proverim.

Na nekim sajtovima često na grafici stoji i logo sajta (recimo na Heroturko), a sve je free, šta je onda to?

Redovno obilazim te velike sajtove za prodaju (istockphoto, photolia, shutterstock) čisto informativno da vidim u kom pravcu se kreće grafika i idejna rešenja. Ne tražim fotografije, samo vektore. Ponekad skinem jpg sliku neke grafike i onaj deo koji mi odgovara nacrtam kao vektore. To nikad nije isto kao original, i uglavnom koristim samo fragmente. Je li i to nelegalno?

Ako ćemo pošteno, onda bi trebalo ukinuti 99,9% sajtova.

Pa i sve što je "posluženo" ovde, na Dizanzoni je neko nacrtao i imao bi pravo na autorski honorar, zar ne? Ne bih rekla da su moderatori proverili poreklo i status svakog programa, grafike, ili slike koja je postavljena. Niti su obrisali adrese sajtova na kojima se takve stvari nalaze.

I šta sad?

• 3 weeks later...
Ako ćemo pošteno, onda bi trebalo ukinuti 99,9% sajtova.

Da, izgleda 99% sajtova koje ti obilazis, posto ocigledno ne posecujes nista osim warez portala B)

Heroturko je jedna od najvecih dileja koje je warez svet video u poslednje vreme, tacnije je to neki blentavi lik iz Turske. Kad mu obrisu slike sa rapidshare, on se ladno ljuti na ljude koji su trazili da se skinu ti radovi, u nekom tripu je da je Robin Hud ali ga to ne sprecava da drži reklame na sajtu :)

Ponekad skinem jpg sliku neke grafike i onaj deo koji mi odgovara nacrtam kao vektore. To nikad nije isto kao original, i uglavnom koristim samo fragmente. Je li i to nelegalno?

Teoretski je nelegalno (bez dozvole autora originala), u stvarnosti tesko da ce te neko provaliti ili jurcati zbog toga, ali moze se desiti svašta. Ako si fušer onda ti to neće biti problem, ako držiš do sebe onda ćeš se truditi da ne dovodiš svoje klijente i sebe u neprijatne situacije.

Kako da saznaš da li je nešto legalno ili ne? - teško je utvrditi poreklo nekih stvari, jer sam primetio da dosta sajtova meša stvarno besplatne i "besplatne". Jednostavno, ljudi nisu upoznati sa copyrightom. Kupe za par dolara licencu za neke slike i misle da su postali vlasnici slike, onda budu velikodušni preko tuđe grbače, pa kače na sajtove i dele ih šakom i kapom. Neki to rade jer stvarno misle da su velikodušni, drugi rade da bi nabili promet zbog reklama, a neki su jednostavno debili kao taj Heroturko... Uglavnom, da li je nešto sigurno za korišćenje znaćeš jedino ako skidaš direkt sa sajta autora rada na kom je on to podelio i tekstom naglasio da je slobodno za korišćenje, da koristiš specijalizovane sajtove za razmenu radova ili u kranjem slučaju da licenciraš sebi slike sa sajtova koji to naplaćuju.

• 6 months later...
  • 1 year later...