Jump to content

fakultet.

Share

Recommended Posts

poz svima nema me dugo jer mi je vrinuo hard - disk a onda josh nesto itd ... nema kompa sve u svemu josh uvek sada sam u net+u... nego imam par pitanja

odluchio sam upisujem arhitektonski fax. e sada pochinje panika zavrshavam upravo 3cu godinu i rachunao sam koliko cu imati poena iz skole

imacu hm... 31 :( to nije ni malo ni puno to je nesto izmedju...

1. jel imam sanse da upisem fax ?

kolike su ? cuo sam da imam ako uradim dobro crtanje

2. imate li neke profesore da preporuchite... posto svako vuche svog i gura ga napred da je najbolji. ( za pripreme )

3.kakave su pripreme ?

hvala poz pitacu josh...

• Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

imash sanse ali je ipak velika konkurencija (od 2 do 3 na svako mesto, a oni poslednje cetiri godine samo smanjuju broj upisanih), podjednake su sanse i da se upisesh i da padnesh. neki ljudi se spremaju od septembra da polazu u julu i padnu a neki se spremaju 4 dana sami i upishu bez problema.

za profesore ce ti reci oni koji su ih koristili

sistem prijemnog je od ove godine promenjen , neznam kako, ali se ide na to da se sve bude u jednom danu i jednostavnije, crtanje manje kompozicije je pokazalo da nema potrebe za duzim spremanjem crtanja, poeni nisu vazni , lako mozes da ih nadoknadis, iskreno ako ne upadnes na budzet nemoj ni da razmisljas o placanju, za te pare neces dobiti nista a moraces sam da se doskolujes , idi na privatni ili u inostranstvo.

Ja bas kontam da sa tih 31 bod iz srenje imas dosta bodova da upadnes! Crtanje odradi sto blolje i sto vise linijski kolko znam ne gledaju puno kolko se senci... Kompoziciju zbudzi tako da izvuces sto vise bodova (nemoj da pravis igralista za decu, ringispile, radijatore, liftove, stolice, trosede, kucice, miksere i sta sve masa pravi...) i imas sanse da upadnes.

U stvari posle tog faxa imas jos tolko da ucis da ti nece biti dobro... On ti je tek tolko oslonac za rad i da te sto vise ukalupe i pokazu ti sta kao moze i sta kao ne moze mada sve moze.

Trebao bi eventualno da vidis sta ti na faxu organizuju i oni drze neke pripreme pa da skoknes tamo jedno mesec dana da skopces sta u stvari oni oce od tebe na prijemnom tu ces da puknes nesto para ali ceo fax ti je konstantno pucanje kesa...

Ali ako volis i zaista zelis onda napred bate jako je dobro i ispaltice ti se!

Ajde uzivaj :)

Ovo sto pisem, odnosi se na prijemni do 2004 kad sam i ja upisivao, ove godine se prijemni razlikuje.

-Imas sanse da upises, kao sto mozes videti u rezultatima za proslu godinu na budzetu ima ljudi i sa 27 poena, za budzet je minimum bilo 78 poena, a za samofinansirajuce 74, s tim sto je lista prosirena za jos 40 mesta.

-Ja imam jednog "profesora" da ti ne preporucim, ovde mozes procitati iskustvo koje sam ja imao sa izvesnim gospodinom Tedijem Brkic.

-Nevidjene su mucke oko tog prijemnog, ako vec dajes u proseku 600evra za pripreme, jedino je isplativo dati pripremacu koji ima resene zadatke sa prijemnog, i koji ima dojavu kakve crteze vise voli komisija koja te godine boduje crteze.

-U svakom slucaju, za te pare bolje iskoristi za neko putovanje (nemoj na more, vidi nesto pametno), mada i dati ih nekom beskucniku ili spaliti za ogrev je bolja investicija nego platiti pripreme na nekim mestima.

-Sasvim je dovoljno da odes i da fotografises izlozene radove od prosle godine, i da kupis zbirku koju izdaje arhitektonski fakultet, to ti je najbolji primer kakav crtez se ceni na prijemnom, i da naucis najosnovnije osnove perspektive, sto mozes nauciti iz bilo koje knjige vezane za ovu tematiku.

-Ja sam prosle godine polozio kao 22i, zadatke sam mogu reci redovno vezbao, a crtez prakticno nijedan nisam zavrsio do tri dana pred prijemni. Uzdao sam se u test, planirao sam da uzmem tu maximum pa i ako crtez uradim samo za prolaz polozio bih. Naravno uzeo sam maximum na testu, a crtez sam uradio za 21, i nije se mnogo razlikovao od ovog s tim sto je imao malo bolju perspektivu.

-Za test ne znam sta da ti kazem, pretprosle godine je bio uzasno prelak, matematika je osim jednog zadatka, mogla da se uradi napamet, a iz zezanja ortak i ja smo merili vreme ko ce pre da uradi ceo test, i bili smo negde oko pola sata.

Prosle godine, nije bio preterano komplikovan al je imalo puno da se radi, dosta je imalo da se racuna kod matematickih zadataka, bio je jedan neodredjen, i bilo je recimo zadataka sa senkom, nista komplikovano, s tim sto imas 16 predmeta i 16 resenja, i vise vremena je oduzelo popunavanje tabele sa resenjima nego pronalazenje samih resenja.

-Ove godine prijemni se menja, na testu vise nece biti tih glomaznih zadataka koji nose po 4-5 poena, na kojima se lako pogresi, i koji mnogi imaju resene, vec ce svi biti jednostavniji i nosice po jedan poen. Kompozicija bi trebalo biti jednostavnije (prosle godine je imala preko 40 elemenata) i moguce je da ce uvesti neki vid istorije arhitekture.

potpuno se slazem da na casove ne treba ici, mozes i sam , i ako to shvatis sad sve ce ti ici lakse posle jer ces steci samouzdanje , testovi su logicki i nemaju previse veze sa matematikom.

Svi hvale svoje profesore , a i ti predavaci jedu govna stalno kako njihovi svi prolaze i kako svake godine oni provale sta ce biti, a ustvari oni nista ne rade samo te na odredjeni nacin teraju da crtas i on ti pridje i kaze sta ti ne valja sto mozes i sam da vidis osim ako nisi slep. I na kraju ispadne da te on nesto nauci, osim nekoliko pravila perspektive ja ne znam sta jos.

Crtanje za prijemni je dovoljno samo imati rutinu u ctranju tj. vezbati poslednjih mesec dana , to nije nesto sto se moze nauciti, prvo to je samo crtez a ne umetnost.

Savet: pogledaj u list i ako vidis isto sto i ispred sebe , onda ti je crtez dobar, ako ti je pogled sa slabijom perspektivom ti je malo koriguj kako bi delovala dramaticnije, cisto da vide da poznajes pravila iste.

predlazem da ovde okacimo malu temu sa osnovnim pravilima perspektive. ja cu okaciti par slika iz Lumisovih knjiga .

ja sam od 40 mogucih imao 23 iz srednje skole pa sam se upisao.

od 650 prijavljenih bio sam 630.

Na konacnoj listi sam bio 60-ti.

Bitno je dobro nacrtati crtez, test opste kulture

...mislim da postoji i nekakva kompozicija..od kartona ili cega vec. To se tesko moze uvezbati...posto neka pravila ali to uglavno umes il neumes :)

sto se casova za pripremu tice imas Mariju, Tedija...ne znam da li jos drzi Lidija?..

Bitno je da ne odes na neki kurs koji nije specijalno za arh. faks. Ovi likovi koji su verzirani trebalo bi da ti objasne osnovne fore u crtanju koje ako postavis kako treba ne mozes da omanes na prijemnom.

Ukratko kod crteza ti je bitno sledece:

1) percepcija prostora sa crteza treba da je ispravna. To znaci da treba da pespektiva bude ispravna....znas ono nedogledi horizonti itd.

2) Linija treba da oda sigurnost, slobodu, izvezbanost. Ako neki vuce liniju po pola minuta to se vidi. Ako umes da crtas liniju ces izvuci u jednom pokreti i to se zove

"kvalitet linije"....to je kategorija iz koje onaj ko gleda crtez vidi dosta. Malo se teze uci i kontrolise.

3) treba znati i nesto o raspodeli planova....prvi, drugi treci plan. Treba ih na odovarajuci nacin tretirati olovkom. Intenzitet, jasnoca, ostrina, senka...sve se to koristi da bi se u sivilu crteza nesto istaklo tj. da bi se napravila neka prostorna hijerarhija.

ako ti neko kod koga budes otisao ne bude tako nekako razlozno postavi stvari promeni ga.

Pa nije bas tako... Pretprosle godine je mata stvarno bila uzasno laka i kao sto rekoh sve sem jednog zadatka sam resio napamet, e taj jedan je vec morao na papir ali opet nije bila neka nauka. Prosle godine je imalo bas puno da se racuna, recimo, isto telo kao i 2003e godine, ali trazi se neka deseta stvar sto znaci, da dok izracunas sve u jednom zadatku 2004, mogao si 5 zadataka da uradis 2003.

Najbolje bi bilo da kupis vec sad zbirku zadataka i pogledas malo o cemu se radi, u sustini ne treba ti nista vise od pitagorine teoreme i slicnosti trouglova.

matematika nije problem ako semalo posvetis tome.

To ti kazem ja koji sam polagao matu 8 puta!!! zato sto nisam hteo jedan zadatak da izvezbam :)) i na kraju sam prosao na"brute force"

znaci moze i tako a bolje je da pogledas nesto pa da provezbas malo i procices.

Mat nije problem.

Po meni veci su problem urbanizmi, konstrukcije....projektovanje.

Treba pohvatat sve to, nista od toga posebno nije tesko ali treba odraditi sve u roku, mnogi ljudi se pogube. Treba pre svega biti dobro informisan.

Al sledece godine mislim i da se matematika ukida, tj. prica se o nekom ujedinjenom predmetu AC matematika i nacrtna. Ne znam kako je bilo pre sa matematikom, ali valjda zbog ove promene, potrudili su se da nam olaksaju polaganje, pa su jedan kolokvijum razbili na dva laksa testa i smanjili kriterijume oko oslobadjanja ispita.

ma problem oko spajanja matematike i nacrtne je u tome na kojoj se katedri nalaze, nacrtna je na katedri je gde je i ac. a matematika je na katedri za arh. konstrukcije , e sad problem je oko kredita koje svaka katedra dovija, a tu su statiku okinuli zesce, cak je postojala i mogucnost da svi sa katedre daju otkaz i osnuju svoj fakultet.

Josh jedan problem.. Katastrofalan. Ko se ove godine upise na samofinansiranje, tu ostaje do kraja studija. A ove godine je skolarina 160.000 din. sa stalnom tendencijom rasta. Srecno buduci brucosi!

WTF ????

zar im toliko trebaju pare???

da mi je znati na sta im idu pare....

u arc-u nema pola kompova, tehnicki fakultet je neopremljen...