Jump to content

Animacija hoda

UnderDog
 Share

Recommended Posts

Zanima me, dakle, kako određujete kretanje korena kostura (pelvis joint, dvonožni karakter) u smeru u kom se kreće lik, recimo po Z osi (u Mayi, a u Maxu je to verovatno Y osa). Da li je ta "kriva" ravna, ili je na ključnim frejmovima podešavate? Ovo se odnosi na običan hod, kada se karakter kreće pravolinijski, ujednačenom brzinom.

Dakle, zanima me da li imate neki trik, neku "šemu" po kojoj u startu određujete oblik krive translateZ? Ili se sve svodi na ručno podešavanje, od frejma do frejma? Ili kombinacija?

Ovo pitam jer se ovaj zglob najčešće prvi animira i direktno utiče na noge. Kako vi animirate likove, ukratko? Kojim redosledom?

Hvala. :)

Kako animiramo ?

Pa: - Mišem - Mada ni tablet nije loš ako je vecih dimenzija :)

zezam se

Paa.. nije jednostavno iskopirati XY animaciju a da mi se krece po Z-u jer je upravo od tog jointa uslovljen ceo hod. Osim toga,

lepše je kad je malo šarenije, pa ga uradiš korak po korak.

Jedna od varijanti je animirati hod u mestu dva koraka pa se onda pomera ceo karakter, ali ni onda se ne dobija skoro ništa, naročito ako treba da bude "fin" prelaz jer tako ona noga koja je na zemlji i ne stoji bš gde bi trebalo. Ako treba trčanje - onda i nije toliki problem, Možda i ima neki način, ali nisam nikad razmišljao koji je.

UnderDog,

princip animiranja pelvisa, pa onda svih ostalih controla je mozda i najbolji, iako zahteva dosta tweakovanja posle.

Sto se tice krive root-a, ne mora da bude pravolinijska, narocito u "pass" pozi, kad karakter 'usporava' malo.

Ono sto ja radim je da prvo odradim pelvis da bih procenio timing, pa onda grubo dodam noge i ostale kontrole, da samo vizuelno sebi olaksam.. Onda ispeglas root i krenes niz hijerarhiju, noge, ball, toe, etc.. pa onda ruke, prsti... i glava na kraju.

Pa da to ne bude sve :), krenes ispocetka od root-a ali ubacujes druge ose, prenos tezine, twist kicme, itd...

Hope it helps,

Deki

@underdog: nema pravila, i postoji puno faktora koji utichu na to kako ce hod izgledati.

ukoliko radish najbazichniji hod, mozesh ostaviti translateZ krivu da bude linearna, mada ona obichno izgleda (pa bar malo) zig-zag. :)

kada se radi plain walk, preporuchio bih ti da krenesh sa pose2pose, jer je hod definisan prvenstveno kroz chetiri poze:

#1 contact,

#2 weight down,

#3 passing position,

#4 bah... kako li se vec zove, ali je gornji extreme u pitanju, kada telo krece unapred van ravnoteze.

kada njih uradish i sredish im tajming, onda mozesh preci na layered nachin rada, ali bez te chetiri poze ni ne pochinji hod. za sve ostale tipove kretanja, mozesh odmah pocheti layered, i to npr ovako. ;)

ukoliko je potrebno da hod traje kontinualno neko duze vreme, kada uradish po korak svakom nogom, mozesh bejkovati animaciju koju cesh kasnije dodatno tweakovati (da ne bude bash sve simetrichno i dosadno).

shto se tiche ciklusa u mestu, za pochetak ih izbegni (as mezza :D explained). kasnije, ako budesh zeleo da radish u gaming industry - ok, bice ti sigurno trazeno da ih radish. medjutim, to bi bilo teshko izvodljivo dok se ne suochish sa problemima regularnog, 'ne-ciklichnog' hoda, gde noga prima tezinu, gde telo odrzava ravnotezu, pa izadje van nje i tako dalje.

happy animating! :)

-t.

Thanks a tonne, guys! Nijednog momenta mi nije palo na pamet da radim cycle walk, nej se sejkirajte :) Dakle, mene je zanimao spacing pelvisa, možda neki trik, ali izgleda da ne postoji jedan i definitivan odgovor na to pitanje. Možda i grešim što tražim šablon, možda je zapravo lepota u tome što nema šablona, a ja ćorav da to vidim.

@divanovic: Pa tako nekako radim i ja, ali daleko konfuznije. Nemam neki red u svemu tome. Prvo postavim up&down pelvisa, pa razvučem neku pravu po pravcu kretanja, pa pređem na IK noge, e onda me nervira što ruke tako drveno izgledaju, pa na pola posla s rukama pređem na petu i ball... Užas!!! Ne mogu da se pohvatam :) Ali dobro, ovo mi je prva scena.

Prenos težine, good hint! :D Verovatno misliš na poprečni prenos (levo-desno), a ja baš to zaboravio da uradim.

@cg: #4 je recimo "weight up", ili kako god... :) Bejkovati? Video sam to u File meniju, ali nije mi palo na pamet da može biti nešto korisno :)

Mnogo hvala za ovaj link. Imaš li neki članak sa AM o slow in & out?

Dakle, mene je zanimao spacing pelvisa
onda morash uzeti u obzir sve ose, ali pre svega morash gledati da prema kameri sve bude kako treba.

Bejkovati? Video sam to u File meniju, ali nije mi palo na pamet da može biti nešto korisno :)
ok, ne koristi se to neshto puno, nego sam spomenuo chisto kao tip.

Imaš li neki članak sa AM o slow in & out?
slow in&out nisu neshto o chemu bi moglo puno da se pricha, poshto je stvar jako prosta (tehnichki gledano).

ovo nije bash sa AM-a, ali je tamo Victor unapred najavio. :)

Splinophilia Part 1

a u sledece 4 nedelje bi trebalo da usledi nastavak.

i takodje mozesh pogledati Keith Langov tutorial Do Me a Favor, koji se isto bavi ease-ovima.

-t.

mislim da ce ti ova slika dosta pomoci....... inace da bi mogao da ispratis liniju akcije, makar u maxu postoji opcija trajectories ali ne znam za mayu........ cg btw jel ima tako nesto u mayi...

obrati paznju cak skroz dole imas i frejmove, dakle koja faza nastupa u kom frejmu koja moze da ti pomogne oko slow in slow out....

srecno:)

[edit]

i zasto coveku ne rekoste da je djorzgul nasao bas extra link na ovu temu.... jeste da je malo stariji post, i jeste da se radi o run cycle, ali ipak je samo na strani 2 ovog podforuma :)

eve ti link

[edit]

hvala cg za motion trail.......

poz

cg btw jel ima tako nesto u mayi...
animate -> create motion trail

i zasto coveku ne rekoste da je djorzgul nasao bas extra link na ovu temu.... jeste da je malo stariji post, i jeste da se radi o run cycle, ali ipak je samo na strani 2 ovog podforuma :)
u tom tutorialu ima par stvari koje su ok, ali je koncept potpuno promashen i odredjeni primeri su vishe misleading nego shto su korisni. uostalom, svako ko zeli da se bavi animacijom, moze da otvori williamsov 'task', da lepo prostudira mehaniku hoda, kao i da izadje napolje i malo posmatra ljude. :)

uostalom, svako ko zeli da se bavi animacijom, moze da otvori williamsov 'task', da lepo prostudira mehaniku hoda

sta ti je williamsov 'task'???

kao i da izadje napolje i malo posmatra ljude. :)

mislim da samim posmatranjem coveka ne mozes nauciti i skapirati anticipaciju i preuvelicavanje... mozda bi ti to bilo dovoljno za totalno realisticnu animaciju... dakle, ipak nam je potrebno da na makar par mesta vidimo po nesto iz 12 zlatnih pravila... cisto da nam udje u mozak :)

sta ti je williamsov 'task'???
the animator's survival kit :)

mislim da samim posmatranjem coveka ne mozes nauciti i skapirati anticipaciju i preuvelicavanje... mozda bi ti to bilo dovoljno za totalno realisticnu animaciju... dakle, ipak nam je potrebno da na makar par mesta vidimo po nesto iz 12 zlatnih pravila... cisto da nam udje u mozak :)
ok, poshtujem tudje mishljenje, ali hej - nikako se ne mogu sloziti sa ovime shto si napisao.

12 osnovnih principa su kao shto im i samo ime kaze - principi, a ne pravila (pogotovo ne zlatna). a da bi do njih doshli, stari diznijevi animatori su jako studiozno posmatrali upravo svet oko sebe.

drugo, 'preuvelichavanje/preterivanje' je usmerena stilizacija (al' sam se izrazio... :D hhaha). usmerena u smislu shta zelimo postici time, ali je valjda prvo potrebno znati shta stilizovati. ne kazu ljudi za dzabe - 'animation is observation!' (u najshirem mogucem smislu). ;)

i pomenuo si anticipaciju, pa eto da te malo poteram na razmishljanje... shta je zapravo anticipacija, i kada i gde se javlja/koristi/itd? :)

-t.

(vidi ovde ima raspoolozenih za filozofiranje TUJ sam vas cekal HEHEHEHE)

@Nikolaa...

Ja cu se sloziti sa obojcom.. Istina je da su pravila proistekla iz analize realnog pokreta, ali lakse nam je obzervirati komponente pokreta ako ta pravila za pocetak upoznamo, cisto da budemo upoznati sa aksiomatikom tj da znamo sta trebamo posmatrati i kako, kao i u obrnutom redosledu kad kreiramo animaciju.

Zasto se to ne primeti, zato sto celo telo u svakom trenutku (npr frameu) ispostuje svako od pravila, krecuci se krajnje nelinearno, i u malim intenzitetima, i pri tom celu stvar cini veoma slozenom.

Usmerena stilizacija - opravdana zbog potrebe za...: kako da naglasimo radnju, tako da tim naglasavanjem, izmedju ostalog i zabasurimo detalje u pokretu, koji uveeek fale kad s trudimo dobiti BAS realan pokret.

Osim kad imamo Motion Capture.

Pitanje?

Moze li animator zaista animirati ljudsko lice, ali Bas BAs... u terminima - 1 sekunda za 1 dan ?

Usmerena stilizacija - opravdana zbog potrebe za...: kako da naglasimo radnju, tako da tim naglasavanjem, izmedju ostalog i zabasurimo detalje u pokretu, koji uveeek fale kad s trudimo dobiti BAS realan pokret.

Ne znam da li shvataš koliko je ovo kontradiktorna rečenica. Ako se trudimo dobiti realan pokret, onda nećemo ništa stilizovati, nego ćemo se potruditi da ništa ne fali.

Preuveličavanje nikako nije namenjeno "zabašurivanju" manjkavosti pokreta, već naglašavanju ključnih delova pokreta. Tu se slažemo.

Npr. u stvarnosti, prilikom hoda, ljudsko telo se jedva primetno kreće gore-dole, ali u animaciji se taj pokret naglašava jer prosto kopiranje realnosti nije dovoljno, jer gledalac stiče utisak da je telo lepršavo (ne znam zašto, ali verujem Williamsu kada to tvrdi. Film "Waking life" je dokaz da je to tačno).

Zato je kod animiranja hoda potrebno saviti prednju nogu i telo poviti napred (down frame), kako bi gledalac stekao utisak da karakter ima određenu masu. Upravo to je preterivanje, ili "usmerena stilizacija", ako sam dobro skapirao o čemu pričamo.

Ako mogu da se uključim u kviz: anticipacija je kratak pokret u suprotnom pravcu, koji bi trebalo da najavi glavni pokret (kao lik koji se na trenutak dvoumi da li da uhvati dršku mača u kamenu :P) i tako napravi iluziju da karakter razmišlja, da je živ i da donosi odluke, da ne radi automatski. Anticipacija takođđe doprinosi većoj raznolikosti pokreta ("character gets more change"). Sjajna stvar je ako napravimo pokret koji najavljuje nešto, a onda napravimo nešto totalno suprotno. Npr, "anticipation" pokret neposredno pre nego što će Šilja baciti bejzbol lopticu. On se savije u nazad do zemlje, mi očekujemo da će je "zabiberiti", a on uputi čuvenu "krivudavu" loptu. Sad razmišljam, beše li to Šilja?

Nego, cg, zašto je onaj "Run tutorial" promašen? Ako imaš vremena, molim te objasni, jer sam hteo da ga iskoristim.

Npr, "anticipation" pokret neposredno pre nego što će Šilja baciti bejzbol lopticu. On se savije u nazad do zemlje, mi očekujemo da će je "zabiberiti", a on uputi čuvenu "krivudavu" loptu. Sad razmišljam, beše li to Šilja?

Mislim da je to iz nekog Texovog filma.... Verovatno si pomesao silju sa onim kucetom :)

A sad... moje razmisljanje kao pocetnika koji je sve do sada naucio bukvalno sa INTERNETA i na kursu Osnovi animacije (VETS)....

I sami znamo da fotorealisticni animirani filmovi tek dolaze (a pocevsi od trona, finall fantasy-a, etc), i verovatno ce, kako vreme bude odmicalo, u velikom delu zameniti pravu filmsku industriju (moje misljenje). Dakle, mene trenutno ne zanima takva vrsta animacije, vec ono sto me zanima datira nekih 60ak godina unatrag... Dakle diznijevi ljudi su do sada verovatno i previse izucili celu ljudsku anatomiju, pokrete i mimiku i to, na neki nacin, pretocili u ovih 12 osnovnih ("principa"), a ja bih ipak rekao pravila, koja su nam data na tanjiru i koja samo treba primeniti, ali i naravno dopuniti uz malo posmatranje sebe u ogledalu, a sve to radi postizanja sto jace emocije kod gledaoca...

Uostalom, to je samo pocetnicko razmisljanje coveka koji nije zavrsio AM kurs :) hehe... ali nadam se da cu uskoro moci stvarno da vodim ovakav tip diskusije sa vama :) zaista se nadam... I izvinite ako sam nekoga uvredio...

Pozdrav svima i zelim da znate jednu stvar, svi vi mi dajete jako veliki podstrek da sto vise naucim o stvari koja nosi naziv isto kao ovaj podforum.....

[i ubrzo zatim - edit :)]

I NARAVNO DA UPISEM ANIMATION MENTOR KURS!!!!!!!!! HEHE

Dakle, mene trenutno ne zanima takva vrsta animacije, vec ono sto me zanima datira nekih 60ak godina unatrag.

Odlično, za početak :) Kao i u većini "modernijih" zanimanja, osnovni principi (ili pravila, svejedno, zovi me i "krčag" samo me nemoj razbiti) ustanovljeni su pre pola veka i malo ili ništa novo nije stvoreno od tada (samo se tehnologija promenila, i menjaće se uvek).

pravila, koja su nam data na tanjiru i koja samo treba primeniti, ali i naravno dopuniti uz malo posmatranje sebe u ogledalu

Ovde silno grešiš sinko. Ništa nije dato na tanjiru, a daleko do toga da je dovoljno samo primeniti ta pravila. Prvo, ima ih mnogo više nego 12, zatim ih treba uvežbati toliko da ne razmišljaš o njima dok radiš, a zatim ih kršiti kad god možeš (a možeš uvek), kako bi što živopisnije dočarao karakter lika.

Williams (citirajući nekog od svojih učitelja) kaže da animacija nije simulacija stvarnosti, nego komentar stvarnosti. Zato animator ima veliku slobodu u radu, ali i publika ima još veću slobodu da oceni taj rad.

Nego, skrenusmo mi od teme... Ali tema i onako nije bila neka... :D

slabo postizem da posetim forum, zob graznoraznih poslova, al reko da bacim i ja koji dinar:

mezzoid:

"Moze li animator zaista animirati ljudsko lice, ali Bas BAs... u terminima - 1 sekunda za 1 dan ?"

-Moze.

@YesNo:

Nadam se da nema jos puno ljudi koji se slazu s tvojim idejama o animaciji koja ce zameniti igrani film.. . cg treba koristiti da se animiraju stvari koje je nemoguce uraditi kamerom i zivim covekom ali ne vise od toga.

Animationmentor upishi ako si u prilici jer ne postoji bolje mesto na svetu gde mozes da naucis da animiras...

AM je najbolja stvar koja mi se desila u zivotu i trebace mi jos 2-3 godine da predjem preko svih notes-a i saveta koje sam sacuvao jer jednostavno nisam stigao sve da saspem u glavu odjednom (niko ne moze)...

happy animating...

mezzoid:

"Moze li animator zaista animirati ljudsko lice, ali Bas BAs... u terminima - 1 sekunda za 1 dan ?"

-Moze.

uhh promache mi ovo, pishuci ostalo... dakle, da, animiranje lica 1sec/day je i vishe nego izvodljivo, pa da se u obzir uzme i animacija glave/vrata/ramenog pojasa... (u sluchaju closeup kadrova).

cg treba koristiti da se animiraju stvari koje je nemoguce uraditi kamerom i zivim covekom
hvala na preporuci. :D