Jump to content

HP Desk Jet 1280 ...

gomatami
 Share

Recommended Posts

Da skratim pricu:

Potreban mi je stampac za stampanje grafickih radova na arhitekturi. Znaci kucna varijanta, radi komocije u radu i realizovanju ideja.

Budzet je 300 - 400 EUR.

Trenutno se lomim da li da izbor bude 1280 ili nesto drugo ...

Kljucan momenat je mogucnost stampe iz rolne, a tu opciju za ovaj model nisam video. Nasao sam neku varijantu za banner printing, ali mi je sumnjivo.

Voleo bi da cujem i vase misljenje o ovom ili predlog nekog drugog modela.

1280 DeskJet Proffesional HP imam na poslu. A3 format (podrzava i neki A3+, oko 33cm sirine). Koristom AutoCad2007 samo za printanje na 80gr. hartiji i onima kojim sam printao veoma su zadovoljni.

Rolnu nikad nisam koristio (a i ne vidima kako bi mogao) max. papira koji sam printao je 33x100cm i radi odlicno. Printa od 80 pa do 180 gr. hartija a i ima odlican print na mat muflon (sjajan odma zaboravi jer boja se razlija). Ima neki problem kod manuelnog uvlacenja kartona i to do sada nisam odgonetnuo ali trudim se da ne printam nad 180gr.

Losa strana su ketridzi. Originali su skupi, a zamenske nemaju bas dobar ton. nekako su boje bledunjave, ali za Cad printanje to nista ne znaci.

Koliko sam video na slici, ovaj model je naslednik 1220c printera; dakle, trebalo bi da je pouzdan, robustan, ne kvari se, odlično štampa i na "običnom" papiru.

Što se rolne tiče - mislim da u tom cenovnom rangu na tako nešto možeš da zaboraviš. Nije u pitanju samo hardverski dodatak, već softver koji to omogućuje. Nije nemoguće da se, možda, nađe odgovarajući drajver za tako nešto, ali... to traži vreme, trud i znanje.

Koliko vidim, ovaj printer ima crni+trobojni kertridž, pa mu kapacitet baš nije preveliki. ali refil već dosta dugo nije bauk. Ako baš ne radiš fotografije ekstra kvaliteta, za refil će ti odgovarati i american ink mastilo koje u većini slučajeva sasvim zadovoljava, i ima ga na svakom ćošku. Gledaj samo da mastila baš ne kupuješ u nekoj trafičici, gde ih iz kanistra presipaju u podrumu.

hehehehe...

refil

kod HP

hehehe

Mozes i to, zasto da ne, ali znaj da (ja sam ubedjen u to) da ima neka elektronika koja meri potrosnja mastila i posle drugog punjenja, ketridz kompletno zapusava. Mozda budes neke srece pa neki i potraje 5-6 puta , ali to je tako retko.

Ako mislis da printas ADHOC (sad i odma) obavezno imaj rezervu ketridza, jer majke mu u 99% slucajeva isprazni se u subotu uvece.

A tocno je to da su dugovecni. Model 1120C koristili smo oko 8 godina (kilometre i kilometre stampe)

Jos radi, ali ima problema kod uvlacenja hartije (po neki put zna da uzde i 3-4 lista.

Vidi kakve su cene kod Canona. mislim da oni imaju neki A3 model sa odvojenim ketridza. Verujem da i cene nisu drasticno razlicne.

Hehehe, Pero, hehehe...

Ali sam ja promenio bar tri HP-ova modela do sada, svi A3+, i nikad nije bilo problema sa rafilom. Ako pažljivo čitaš uputstvo, za početak, ne žuriš i pedantan si, biće da se kertridži dopunjavaju malo više puta.

Jeste da se umažu ruke, al ušteda nije beznačajna.

P.S. Sa debljim papirima (180+gr) pokušaj sa zadnje strane štampača. Obično na takvim modelima to tako ide.

P.S. Sa debljim papirima (180+gr) pokušaj sa zadnje strane štampača. Obično na takvim modelima to tako ide.

Dosta sam vremena provela smarajući se sa HP-ovim štampačima, debelim papirima i ulaganjem sa zadnje strane i dva problema koja se javljaju su:

-retko kada taj debeli papir uvuku pravilno (sa tanjim papirima veće dužine je ipak lakše)

-donja margina uvek bude malo veća nego što bi trebalo (nezavisno da li je papir tanak ili debeo)

Pa mislim da preciznost mehanizma za uvlačenje nije ni bila tema, to je inače posebno poglavlje. I kod ink jet i kod laserskih štampača.

Sa druge strane, što si uopšte uvlačila tanje papire sa zadnje strane?

Ja zaista, na modelima 1125c, 1220c, i 2500 nikad sa time nisam imao problema.

Naravno, nisam ni očekivao da preciznost povlačenja bude kao na mašinama kod kojih mehanizam tome namenjen košta nekoliko puta više nego štampač sa kojim radim.

Pa mislim da preciznost mehanizma za uvlačenje nije ni bila tema, to je inače posebno poglavlje. I kod ink jet i kod laserskih štampača.

Sa druge strane, što si uopšte uvlačila tanje papire sa zadnje strane?

Prvo, znaš da mi je posao da sve probam i isčačkam, drugo ako čovek kaže: "Kljucan momenat je mogucnost stampe iz rolne" onda je priča o štampanju "od pozadi" i priča o preciznosti mehanizma za uvlačenje, bitna. :P Ne znam kako zamišljaš da papir od metar (npr.paus koji je bio u rolni pre toga) uguraš sa predje strane.

Odosmo u O.T. al možda nekom bude i korisno. Što se štampe iz rolne tiče - mislim da sam to odgovorio u prvom postu. Dakle, koliko moje znanje stvari seže - u tom cernovnom rangu nema printera koji radi sa materijalom iz rolne.

Što se rear feed pitanja tiče - prva moja opaska bila je namenjena (ajd sad pogodi promenu nicka po padežu) PerU?I?MKD, , zbog onog uvlačenja kartona.

A jedini štampač (ink jet) koji sam upotrebljavao za štampu na pausu (koji ima gadnu osobinu da se "lista" i "leti"), a da je to radio precizno i pouzdano jeste a4 Canon neki... Mislim da je model neki 865, ili tako nešto. Smešno je da nema "fioku", uvlačenje je od gore, kao 5l ili 6l, ali na 100 pausa desilo se da samo 2 ili 3 puta povuče više listova zajedno. Čudo!

A na ovim velikim mrcinama znalo je da se pogodi da štampam sa odnosom 1 prema 1; na jedan odštampan, jedan bačen.

Što se čačkanja tiče - respect. Znam da ti je HW pasija i radujem se što si na Zoni.

Lepa diskusija, koja otvara jos neka pitanja ...

Ipak, u medjuvremenu sam jos malo smurao i moram se sloziti sa Freehandom da o hardverskom dodatku za rolnu + za ove pare = nema pojam. Cinjenica, tuzna. :unsure:

Nece mi biti problem da papir dobijam u tabacima dimenzija koje budem trazio. Komsijina stamparija je i do sada "radila".

O HP-u kao proizvodjacu imam jako dobra iskustva, tako da bih cak i do pristojne razlike u ceni sa nekim drugim proizvodjacem, ponovo odabrao HP. Nekako, kada mi neko kaze stampac - meni prvo na pamet padne HP. MOzda gresim ali je tako.

Sto se margina pri stampi tice, to je neko nuzno zlo. Trudim se da ih koristim kod uklapanja vecih formata i cutim.

Sada se pojavio novi (smesan) problem. Posto je skoro vec izvesno da cu kupiti 1280, pozovem par radnji koje ga preko nekog IT sajta nude i i i i - neeemaaa! Mogu da ga porucim, pa kad dodje.

Jos, povrh svega, licno svratim u jednu od radnji naseg "vodeceg" prodavca, TC Staklenac, na Trgu i prodavac mi kaze: "Znate, mi smo sada zaokupljeni ovim poklon paketima, i A3 stampaci nas trenutno ne interesuju..." Dobro, pomislih, bar da znam gde da ne kupujem.

I konacno, ako bih mogli da rezimiramo, pa da nekome sledeci put bude lakse:

Za niskobudzetnu kupovinu A3 stampaca inkjet, za potrebe stampe linijskih crteza i "CMYK" radova u odnosu cca 50 - 50, sa prihvatljivim troskovima odrzavanja, HP 1280 je trenutno best-buy?

A da razmotriš malo Canon, neke njihove modele? Eventualno da malo pogledaš specifikacije hp 1700. Mislim da je to malo ozbiljniji printer, ima odvojene glave, kertridže većeg kapaciteta, odvojene c,m,y odličan otisak...

Mislim da je, bar bio, po ceni stotinak eura skuplji od printera koji si nameračio.

I sve što sam napisao u ovom postu - uz ogradu da poslednjih godinu-dve baš i ne pratim HW scenu naročito pažljivo i redovno, tako da će ti možda neko i bolje odgovoriti. Možda i da posetiš PC Berzu, mislim da tamo uglavnom ono što stave u ponudu imaju na lagerima.

Ne znam dali sam bio dovoljno jasan. Kod modela 1220C kad postavis karton (recimo od oko 200gr) na rear feed, on ga sam prihvata i ceka naredbu Print i sve ide OK. Tacno je da svaki print ima razlicne margine, ali zato postavljas markere i skalper i lenjir u ruke :) .

Ovaj noviji model 1280 malo je "cudan" po tom pitanju. Probao sam 10-tak puta i nikako da prihvati karton , a i ako ga prihvati ili ga zaglavi ili prlja po njega. Zato sam rekao da ima neki stos koji mozda nisam otkrio.

Paus nikad nisam koristio na inkjetu i ne bih mogao reci kako se ponasa.

O preciznosti i da ne govorimo. To nija jaca strana kod HP modela. Mozda od 100 lista da samo 5-6 imaju iste pasere. A dvostrano mozda i nijedan.

Jeste da refil nije bauk ali kazem i da nije bas tako lesno.

Original ketridz (CMY) koji je pun oko 32ml. (bar tako pise na kutiji) kosta oko 50 eura), a crni je oko 25 eura, tako da nema bas jeftinu stampu. To bi ti se moglo isplatiti samo kod CAD printa.

Oko refila mozes pogledati na www.inctec.com kako se to radi, ali to je samo film. Stvarnost je malo drukcija.

• 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Gomatami:

Važna napomena: Canon štampači inkjet A4 i A3 mogu da odštampaju okvir po JUS-u (DIN-u) sa marginama 0,5 cm i 2,5 cm,što HP ne može,bar HP 1220 C sa kojim ja radim na poslu.

Vodi o tome računa da ti se grafički radovi ne bi vraćali zbog nestandardnog okvira,ili zato što ga uopšte nisi stavio.

Kod projekata u praksi,ozbiljni revidenti ti takođe neće preći preko toga.