Jump to content

[PROBLEM] 3ds max + vray od vistom

peki
 Share

Recommended Posts

evo sta kazu ljudi iz Autodeska

With 3ds Max 9 Extension: Productivity Booster, 3ds Max 9 software is officially compatible with Microsoft® Windows Vista™ 32-bit and 64-bit operating systems, and Microsoft DirectX® 10 platform.

izgleda da tek sa ovim max 9 extension - koji valjda izlazi za nekih mesec dana max postaje oficijelno kompatibilan sa vistom

a evo sta kaze neki tip na jednom forumu:

Programs that work on vista!!

I just installed Vista RTM ..

I think we need to inform each other about the programs that work on vista

without a problemm..

i managed to install these without any problem so far..

Photoshop CS2

Freehand 10

Acrobat pro 7

3Dsmax 8 ( works in the simple color mode by itself.. or what ever the name

of that mode..)

(Vray render engine works fine :)... )

sto znaci - slobodno instaliraj - radi cak i max 8...

mad ja jos godinu - dve necu da prelazim na vistu :)

I ja sam razmisljao da vista nije vredna itd. , al moram reci, da je stvarno barem 5 x brza od XP-a. Nikada se nece dogoditi da se na primer neki prozor otvara 5-10 sekundi, vec se sve dogadja instant. I jos nesto. U xp-u, nikada nije mogla da se iskorisi sva memorija. U visti moze. Do poslednje kapi, ipak, sve je to placeno!

Mislim da Vista u sustini ne donosi nista novo. Mozda i najzvucnija novina koja tek treba da se pokaze je DirectX10. U sustini nema prepreka da se DirectX10 pojavi i za Xp...

Osim toga bas nista narocito nije novo ako zanemarimo sminku.

Trebalo bi da skoro svi programi koji rade pod WinXP rade i pod vistom.

Negde sam citao o oprimizovanosti sistema za dualcore ili quadcore procesore. Kao navodno pojavio se patch za WinXP za quadcore (?)

Mene licno uzasava da mi se neki sistem uzme 5-6Gb samo da se instalira li da mi preko noci GF7600GT postane slab za vistu itd itd.

Ja licno kad instaliram winXP provedem 2 sata brsuci SVE sto nije potrebno, sve helpove, sve logove, odradim WinXP Lite itd...

Ne bih mogao da podnesem da mi Win uzme pola diska.

@stane:

koju varijantu viste si ti instalirao?

koliko ti prostora zauzme sam sistem?

instalirao sam vistu Ultimate. zauzme mi 10 gigabajta. Veruj mi, vista donosi mnogo vise od same sminke (ni sam nisam verovao da cu ovo govoriti). Kao sto rekoh, radi mnogo brze (uostalom, procitaj negde na netu, pise da je uveden potpuno novi nacin pristupa memoriji). Zahtevnost uopse nije velika, radi lepo i na starijim sistemima. Ja licno imam gf7600gt, amd athlon 4200+ (dualcore) i giga memorije. Sve bi to islo i na 512 veoma brzo i sa relativno slabim karticama i procesorom.

Eh, da. Setih se. Vista se u velikoj meri oslanja i na net. Npr. na desktopu u takozvanim gadgetima ce ti se prikazivati najnovije vesti, vremenska prognoza (detaljna) i slika grada u kom zivis koja prikazuje vremenske prilike, zagusenje u saobracaju itd.

Ako uspes da dohvatis sapa vistu ultimate, prijatno ces se iznenaditi. Jedina mana jeste preveliki blur na slovima, na koji se jako tesko navikava.

EH DA! i vista automatski detektuje sav hardver koji imash, pa cak i uspostavlja LAN mrezu sama.

P.S.

Meni je na jednoj particiji vista, a na drugoj xp. I nesmetano mogu da pristupam oboma, sto nije slucaj sa linuxom na jednoj particiji a win-om na drugoj.

Eh, da. Setih se. Vista se u velikoj meri oslanja i na net. Npr. na desktopu u takozvanim gadgetima ce ti se prikazivati najnovije vesti, vremenska prognoza (detaljna) i slika grada u kom zivis koja prikazuje vremenske prilike, zagusenje u saobracaju itd.

brate ja se kacim modemom i kad se nakacim slavim :))

...ai da mi je znati sta su stavili u tih 10GB .... kad bi instalirao sve sto je microsoft do sada napravio ne bi preso tih 10gb...osecam da ima 50.000 fajlova :)

Negde sam procitao da Vista za razliku od XP-a uvek koristi raspolozivu memoriju. Znaci cak i kad nista ne radis, Vista stavlja u memoriju aplikacije koje imaju najvece sanse da pokrenes, naravno na osnovu prethodnog "iskustva" tj. aplikacije koje cesce koristis ce i cesce biti u memoriji. Naravno ako pokrenes nesto zahtevnije, oslobodice se memorija za to. Princip da neiskoristena memorija nema svrhe. Tako nesto...

A jel može neko da objasni taj problem sa memorijom i WinXP-om, jel može WinXP da koristi npr. 4gb memorije? Sorry ako je OT, ali čini mi se da je na glavno pitanje već odgovoreno...

Moze al x64! Obican vidi do 3.5GB a programi u zavisnosti od njih samih i switcha do 2.5GB.

Dakle pravac x64 windose tek sa 2+ giga mada sa 32bita mozs da se provuces sve do 3-4GB.

32-bit sistem racuna memorijski prostor kao 2(na)32 = ~4Gb (4,294,967,295)

windows je taj memorijski prostor podelio na:

- 2Gb Application space

- 2Gb Kernel space

Stoga ni jedna applikacija ne moze da alocira vise od 2Gb memorije (fizicke ili virtualne).

Postoji nacin da "3Gb switch"-om povecate "application space" na 3gb

nadjite fajl c:\boot.ini

obican boot.ini izgleda ovako (ili slicno):

[boot loader]

timeout=0

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect /NoExecute=OptIn

C:\="Previous Operating System on C:"

mozete direktno editovati taj fajl (treba samo pre toga skinuti atribute "sys-hid-arh" ili mozda jednostavniji nacin control panel>system>advanced>startup and recovery>settings>system startup>EDIT

Boot.ini sa 3Gb switchom izgleda ovako:

[boot loader]

timeout=0

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional 3GB" /fastdetect /NoExecute=OptIn /3GB

* “Windows XP Professional 3GB” -> tu mozete upisati sta hocete, to je ono sto ce se pojaviti kao opcija za izbor ako pored XP-a dizete jos neki OS, ako je timeout=0 to znaci da se boot meni I ne pojavljuje, ako upisete timeout=3 to znaci da ce meni stajati 3sec, ako upisete timeout=-1 to znaci da nece biti odbrojavanja vec ce meni stajati dok ne izaberete opciju.

** /NoExecute=OptIn (malo nize u narednom postu pise o tome vise). Uglavnom to je opciono. Ko nema taj string po defaultu ne treba ni da ga stavlja (mada moze i nece dobiti nista)

... E sad

/3Gb nekad ume da napravi problem. Meni recimo sa tim svitchom dize sistem bez graficke kartice (u VGA)

Problem je u tome sto se pojedini drajveri za hardware upisuju u memorijski prostor iznad 1024mb tako da im taj prostor "secete" /3G svichom.

Probajte prvo /3Gb, ako imate ovaj problem onda u boot.ini iza /3Gb dodajte i sledeci svich:

/Userva=2900 (2900 je proizvoljna vrednost, mozete zadati i 2700, time dizete memorijski prostor na 2.7gb)

Na taj nacin ostavljate dodatnih 100mb za adresiranje harware i povecavate "kernel space" na 1.1gb

meni recimo boot.ini izgleda ovako:

[boot loader]

timeout=0

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional 3GB User 2900" /fastdetect /NoExecute=OptIn /3GB /Userva=2900

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect /NoExecute=OptIn

* Ostavio sam "default" liniju ispod. Posto je prvi deo linije isti, po defaultu povlaci prvu tj. onu sa /3Gb svichom

64-bit sistem racuna memorijski prostor kao 2(na)64 sto dize memorijski prostor na 16 exa(!)bajta (17,179,869,184Gb), sto ce verovatno i u doglednoj buducnosti biti vise nego dovoljno. U praksi trenutno proizvodjaci ploca drze radni limit na 16Gb jer ne postoje mem. moduli koji bi mogli da ponesu na sebi vise od 4gb DDR-a pa u 4 slota to ispadne 16Gb.

Za vise memorije postoje specijalni memorijski kontroleri sa dodatnim slotovima ali to je egzotika

Znaci ko instalira WinXP 64-bit, Win2003, Windows Vista 64 moci ce bez problema da koristi memorije koliko god hoce, npr. moci cete da koristite preko 4Gb RAM memorije.

Danasnje ploce primaju 4Gb RAM memorije, novije i vise. Ako imate 32-bit sistem apsolutno vam ne treba vise od 2gb(3Gb) DDR memorije jer i da hocete ne mozete da je koristite. Preko 3Gb mozda i moze ali uz verovatne konflikte sa hardware-om tako da to i nije opcija. Postoje neki kontroleri na koje valjda moze da se nabode i vise memorije pa preko nekog drajvera moze da alocira i vise ali to spada u egzoticna resenja.

Ja sam licno imao problema as tim limitom od 2gb koristeci VRAY na velikim scenama, MAX jednostavno pukne. Sa ovim 3Gb svichom sve radi ok. (A skoro sam bas na forumu pisao kako je 2gB sasvim dovoljno :))) ali eto ubi me Vray 1.5)

to je to, najkrace moguce :)

-------------------------------------------

evo jos par stvari o memorijskim limitima:

limiti fizicke memorije za Win os-ove:

Windows XP --------------------------------------- 4Gb

Windows XP x64 -----------------------------------128Gb

Windows 2003 Server standard SP1 -------------4Gb

Windows 2003 Server Enterprise SP1 -----------64Gb

Windows 2003 Server standard x64 -------------32Gb

Windows 2003 Server Enterprise x64 ------------1Tb

Vista Ultimate/Enterprise/Business 32/64------------4Gb/128gb

Vista Home Basic 32/64-------------------------------4Gb/8Gb

Vista Home Premium 32/64---------------------------4Gb/16Gb

Memory Component 32-bit 64-bit

Virtual memory 4GB 16TB

Page file size 16TB 512TB

Hyperspace 4MB 8GB

Paged Pool 470MB 128GB

Nonpaged Pool 256MB 128GB

System Cache 1GB 1TB

Page Table Entries 660MB 128GB

Moze al x64! Obican vidi do 3.5GB a programi u zavisnosti od njih samih i switcha do 2.5GB.

Dakle pravac x64 windose tek sa 2+ giga mada sa 32bita mozs da se provuces sve do 3-4GB.

Windows XP 32-bit po nomenklaturi trazi MIN 480Mb u kernel space-u sto opet teoretski znaci da ostaje MAX 3.5Gb za aplikacije. U praksi ce verovatno taj limit biti negde oko 3Gb posto kao sto sam gore napisao odredjeni hardware koristi adrese i preko 1gb kernel space-a pa se tu desava konflikt.