Jump to content

Recommended Posts

eto mene veselog i umornog iz zagreba, a uz mene ovo iz naslova. mnogo je dobar!!! sto se tice ergonomije, trazila i izgleda ne moze ni da se poredi sa prethodnikom - canon 350d. a shake reduction za sad deluje jako efikasno. fotke uskoro, a cekam da negde ujurim m42->k adapter pa da jurim manual prime-ove :)

odo da se igram jos malo s njim pa da spavam - dugo nisam

evo i prve fotke - u stvari vise igrarija, ali tako se i osecam otkad sam prvi put uzeo aparat u ruku (a bogami nisam ga ni ispustao :))

prva.gif

u pitanju je gornji grad - zagreb

eto fotki, prvo sredjivanje, sve sam poceo od jpeg-a, posto nemam jos ideju sta je najbolje za pentax raw.

prvi utisak - jpeg iz aparata je veoma upotrebljiv, i za obradu i za posmatranje :)

objektiv - iznenadjujuce ostar u pojedinim situacijama - uporediv cak i sa plastic fantastic canon 50kom

shake reduction - evo meni najdrasticnijeg primera - fotografija slikana iz ruke 3/10 s na 200mm poziciji objektiva, citava uostrena i 100 posto crop.

th_shake2.jpg th_shake.jpg

generalno, radi jako jako dobro, definitivno pentax k10d + 50-200 mm daje jednaku slobodu za slikanje bez stalka u prosecno osvetljenom stanu kao sto ih daje canon 350d + 50mm 1.8, sto me je, moram da priznam, iznenadilo.

evo i thumbova

th_ulica2.jpgth_ucviljena.jpgth_pijaca2.jpg

th_pauk.jpg

th_klupica2.jpgth_golub.jpgth_dvojeipas.jpg

th_cesta.jpgth_baka2.jpg

Juhu, bravo, bravo!

Pričam ja o značaju stabilizacije, kada se jednom navikneš, više nema nazad. Da te podsetim samo da Slow Sync postaje MNOGO upotrebljiviji sa stabilizacijom i onda društvene fotke unutra dobiju novu dimenziju, čak i samo sa ugrađenim blicem.

Nego, kuku, kako su kod tebe jeftine jabuke.. Ta je slika mnogo dobra.

E da, promeni sada potpis ;).

Dobro je da bude i treci igrac u igri - Pentax. To je odlicna firma sa dugom tradicijom. Nazalost, kod nas nije adekvatno zastupljena.

Mi se jos uvek nismo odlucili o novim kupovinama. U razmatranju je Nikon i Pentax. Canon je van svih nasih interesovanja. To je za nas salonski digitalac o kome moras da vodis previse racuna...

Fotografije, koje si nam pokazao su kvalitetne. Siguran sam da cemo uskoro dobiti jos istih.

Janus

Mi se jos uvek se nismo odlucili o novim kupovinama. U razmatranju je Nikon i Pentax. Canon je van svih nasih interesovanja. To je za nas salonski digitalac o kome moras da vodis previse racuna... a i poseduje ga previse ljudi koji su nabavili isti zbog velikog marketinskog pritiska ili samo zato sto je to u - trendu!

Ovo nije flame topic... a Canon nije salonski digitalac ;) :)

Твоја радост - наша радост, елем, баш ми је драго ... нешто у последње време сецам апарат ноћу, шкљоцам, нервирам се, шкљоцам, нећу да носим статив и долазим до закључка да је Пентакссссс

решење :)

To je za nas salonski digitalac o kome moras da vodis previse racuna...

apsolutno si u pravu!

potkrepljujem konkretnim primerom:

eos_cr.jpg

Kako ga samo ljubomorno čuvaju... :)

Nisam hteo da budem van teme, niti namerno da isprovociram ljude koji poseduju Canon fotoaparate (mozda sam to uradio nesvesno?).

Zasto necu da se zameram ljudima koji poseduju Canove uredjaje?

* Ima ih mnogo vise od nas drugih

* Ima ih veoma dobrih fotografa, i profesionalaca i fotoamatera (to vazi i za Zonu)

* Odnos kvalitet/cena Canonovih uredja je veoma visok...

Za one koji slikaju po "salonima" (zatvoreni prostor i prostor sa gostoljubivim okruzenjem) Canon je najblji izbor (valjda?). Ja i moji prijatelji volimo otvoren prostor (planine, sume, reke, jezera, mocvare...) gde ima vlage, prasine i puno mraza i sunca. Tamo Canon nema sta da trazi. Tamo je mesto Nikonu i Pentaxu. Takvo je nase iskustvo. Nikon i Pentax prave mnogo robusnije aparate i sociva od Canona! Uostalom, Nikonov bajonet koristi i Kodak i Fuji. Takodje, prave se adapteri za koriscenje Nikonovih sociva na Canonovim telima, ali ne i obrnuto... I na kraju, oni sto fotografisu u surovim uslovima, pretezno koriste Nikon, ili gresim?

Ali, ova prica se moze nazvati "akademska rasprava". Medjutim, nasa najveca zamerka "mas" Canonu (najvece trzisno ucesce) je njegovo unazadjivanje dSLR industrije u poslednje dve-tri godine. Sa najboljim foto-senzorom, sa dobrim socivima i kao lider na trzistu, Canon je "grickao" steceni kredit (kupio kajmak, kaze nas narod). I nista novog nije doneo dSLR svetu za to vreme, niti je drugima to dozvolio. To su poznate strategije u marketingu i takvi poslovi se zovu "krava muzara". To je inace dobra marketing strategija, ako pored "krava" imate proizvode u razvoju i usponu. tzv. "zvezde". Da li ih Canon ima, ali jos uvek ih taji? Mozda? Pentax to ima! Ova tema je posvecena toj Pentaxovoj "zvezdi" K10D.

Nazalost, Pentax je jos mali (ako ovako nastavi - bice veliki) i kod nas je veoma slabo podrzan, a nije previse poznat. Mi smo dusom za Pentax (zaista su mu odlicni ovi novi dSLR), ali razum nam govori da je ovde manje rizicno opredeliti se za NIkon! Kako to nisu male pare za nas, jos cemo malo razmisljati...

I necu vise nista da kazem o beskrajnoj raspravi C. vs. N., jer tu je nova Zvezda - K10D. Ona treba da bude u centru paznje!

Janus

Čestitke na prinovi :)

Dobro te služio !

Slike su odlične, oštre, lepih boja.

Najviše mi se sviđa "Sve je cesta" - EXTRA !

cestitam:D napokon..pa da ga dugo koristis...i da pravis najbolje fotke...i da nemas nikakvih problema..ipak nema servisa :P srecno ;)

prvo - hvala svima!

cestitam:D napokon..pa da ga dugo koristis...i da pravis najbolje fotke...i da nemas nikakvih problema..ipak nema servisa :P srecno ;)

kad ga pipnes i u ruku uzmes - osetis da nema mnogo sanse da ce mu trebati servis cesce nego jednom u par meseci (a bar svako tolko idem u zagreb - nije to amerika ipak)

a firmware jutros zamenih - i bas super dodje mod gde vrtis samo iso i otvor blende, a on se brine za ekspoziciju.

prespavao sam svetlo danas - dang. veceras cu se igrati malo tim slow-syncom i onboard blicem. koji blici idu dobro uz pentax?

jel ima neko ideju cime je najbolje konvertovati pentaxov raw (pef)? ili da koristim dng?

i krunsko pitanje - da li da kupujem 16-45 4.0 ili da cekam 16-50 2.8 (weather seal, svetliji, ali bogtepitaposto i na grani, a za 16-45 imam dobru ponudu)

i krunsko pitanje - da li da kupujem 16-45 4.0 ili da cekam 16-50 2.8 (weather seal, svetliji, ali bogtepitaposto i na grani, a za 16-45 imam dobru ponudu)

Pa ako si dobor finansijski potkovan, onda cekaj, ko zna koliko ce to novo cudo da kosta......sigurno mnogo vise od 16-45.

Btw, koja je cane 16-45?

Cestitke za prinovu!

Ja nikako da stignem da ispobam 50-200 na novom K100D ......

jel ima neko ideju cime je najbolje konvertovati pentaxov raw (pef)? ili da koristim dng?

Vrlo brzo ocekuje se raw konvertor od Adobe za pentaxov k10.Moguce vec polovinom februara.

Naj verovatnija cena novog 16-50 bice izmedju 600 i 800 evra ali ako imas mogucnosti isplati se cekati.