Jump to content

Kontakt za sve pokradene kolege

StevaS
 Share

Recommended Posts

• 2 weeks later...
  • Replies 599
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yy...p;nav_id=599915

Ima li neko iskustva sa neovlascenom upotrebom fotografija od strane b92?

Mozda kontakt urednika / web admina?

Ono je gore moja fotka, cak i © potpisana desno dole a smanjena da se ne vidi potpis.

Kapiram da je danas najlakse biti novinar. Udri po guglgetu, translate za clanke, images za fotke i odradio si pos'o. Niti iko lekturise, niti se iko cima oko copyrights, a plata stize.

Nesto razmisljam za ovaj b92. em su se poseljacili max em brljave... ovo ako_prodje_prodje, ukrasce opet.. razmisljam da ih lepo blacklistujem sa interneta, umesto advokata 100-200 maraka, pardon evra..

šta se može sa ovim uraditi, moja fotka je prva, našeg studenta prodekana Ivana Šašića a ja koliko znam i vidim niti sam im ja dao tu fotku i niti ima mog potpisa negde :)? Ja sam im kulturiška poslao mail da uklone fotku. u verziji za štampano izdanje nema fotke tako da nisam bio nešto napadan, odviše ljubazan, za sad :P

http://www.24sata.rs/vesti/aktuelno/vest/p...ste/36840.phtml

A evo je originalna fotografija.

Takođe Šašić im je već najavio tužbu jer je članak najverovatnije naručen pred studentske izbore, čovek je dao ostavku na funkciju u stranci pre dve godine srećom ima pismeni dokaz o tome pa je ovaj jadničak što je napisao članak verovatno već potrošio platu :)

• 2 weeks later...

Drugari, ja sam juce fotkala neku promociju, i vidim na jugmedia.info objavili moju fotku, niti pise ime, niti inicijali, a jos su je i isekli... E sad, muka je sto oni nemaju nikakav kontakt na sajtu...

Sto se tice slike, ja sam dala slike curi koja je bila koordinator promovisanog projekta i rekla je da ce navesti izvor fotografije, i verujem da je zaista to i uradila ali da su ovi iz novina to ignorisali... No, oduzih ja mnogo, izvinte! Moje pitanje je: Da li ce sad ukoliko ja odlucim da ih tuzim, ta devojka imati neke posledice? I da li uopste ima osnova za tuzbu jer sam joj dala fotke...? Hvala unapred

Ako nemaju kontakt na sajtu probaj da ih nađeš pretragom na APR, ako su registrovana firma nemaš problema, ako nisu već imaš problem.

Bitno je pod kojim si uslovima dala fotke, najbolje je kada nekome tako daješ fotke ako već imaš neke uslove na kojima insistiraš lepo sve na papir, potpišete u bar dva primerka.

Ako nije ispoštovan dogovor, odnosno tvoji uslovi u principu možeš da ih tužiš (pravo na priznavanje autorstva, pravo na integritet dela, itd pogledaš u zakonu). Kakav je odnos te devojke i tih što su fotke objavili ti najbolje znaš. To ti je ukratko od mene a najbolje je da se konsultuješ sa nekim pravnikom. poz

Ako nemaju kontakt na sajtu probaj da ih nađeš pretragom na APR, ako su registrovana firma nemaš problema, ako nisu već imaš problem.

Bitno je pod kojim si uslovima dala fotke, najbolje je kada nekome tako daješ fotke ako već imaš neke uslove na kojima insistiraš lepo sve na papir, potpišete u bar dva primerka.

Ako nije ispoštovan dogovor, odnosno tvoji uslovi u principu možeš da ih tužiš (pravo na priznavanje autorstva, pravo na integritet dela, itd pogledaš u zakonu). Kakav je odnos te devojke i tih što su fotke objavili ti najbolje znaš. To ti je ukratko od mene a najbolje je da se konsultuješ sa nekim pravnikom. poz

Hvala puno, nasla sam fixni, mobilni, mail i adresu na apr-u!

Inace, to je sve odradjeno volonterski, jer je i sam projekat takav, ali mi je krivo jer su mi osakatili sliku a nisu ni inicijale stavili...

Nisam se setila da napravim ugovor, ali moracu da kontaktiram ovu curu cim prodje ovaj "praznik"... A jugmedia-i sam poslala poruku na face i twitter jer je to bila jedina mogucnost, mada sad kad znam ovo sve sa APRa, mogu i da okrenem na mob...

Hvala jos jednom, poz!

Znam da masim temu ali nisam nasao neku bolju a ne bih da otvaram novu...

ff1doz.jpg

U pitanju je poznat stock-er iako ga sad trenutno ne mogu naci..

A fotka je postavljena na aerodromu u Podgorici zbog cega mi je ovo izuzetno 'interesantno'. <_<

EDIT: Nasao sam tipa inace, bobyramone.

Original: stock-photo-wait-behind-the-yellow-line-63175369.jpg

Pozdrav svima iz BiH,

Naime, prije nekoliko dana sam kontaktiran od strane novinara Dnevnog Avaza i koji je trazio sliku sa jednog dogadjaja. Ja sam mu poslao nekoliko fotografija i STRIKTNO napisao: Molim da se fotografije potpisu sa mojim imenom i prezimenom (naveo sam ime i prezime) u svim elektronskim i printanim izdanjima vase kuce.

Naravno, fotografije su objavljene preko cijele stranice ali pise: Foto: novinar vaza (ime i prezime)

Sta da radim? Imam li pravo da trazim svoje pravo? Zna li neko formu pisma koje bi napisao i poslao urednistvu i direktoru... stvarno sam iznerviran jer sam ispao i budala kad se malo razmisli :S

Zakon iz Bosne i Hercegovine o ovim stvarima je dostupna ovdje:

https://docs.google.com/viewer?url=http://f...amp;chrome=true

I da, mi nemamo bas advokate kao sto vi imate na pocetku ove rasprave...nazalost :S

• 1 month later...

Nadjoh jednu moju fotografiju na sajtu ambasade Srbije u jednoj dakle stranoj zemlji. Ima li neko ideju koja su moja prava i da li bi mogao (ili bi tako i trebalo da uradim) da tuzim MIP. I da li je to borba protiv vetrenjaca, svaki put kad me je drzava nesto zajebala nije joj padalo na pamet da to ispravi, pa nesto ne verujem da ce tamo neko da se potrese zbog jedne fotke.

Pa u principu tuziti neko ministarstvo nije borba sa vetrenjacama ako imas strpljenja. Ja sam tuzio ministarstvo pravde za uskracivanje pauza za topli obrok, razvlacilo se to po sudu nekih 8 godina, i konacno se zavrsilo u moju korist.

Dakle, strpljen-spasen.

Pa dobro, to kod mene konkretno je bila jasna stvar, na 12 sati radnog vremena morali su nam dati dve pauze, jednu od pola sata i drugu od 15 minuta. A oduzilo se jer su se neki sudovi proglasavali nenadleznim, pa onda malo opstrukcije od strane moje firme, namerno slali pogresne podatke, pa onda raznorazni vestaci dok su izracunali kamate za svakog ponaosob za 3 god rada (oko 30 radnika) jer nije svima isti koeficijent za platu i tako dalje.

A izmedju ostalog nama je bilo zgodno jer je advokat uzeo na sebe da poplaca u pocetku troskove procesa i sva ta vestacenja (vratilo mu se sa osmogodisnjom kamatom).

Tako da ako ti ne manjka strpljenja, samo napred, tuzi i gotovo, i kod tebe je jasna stvar, ukrali su ti sliku i neka plate.

P.S. Isplaceno je oko 15 miliona dinara, mozda je i to jedan od razloga sto se razvlacilo.

• 3 weeks later...

Pozdrav ljudi, imam jedno pitanje u vezi kradje fotografija. Naime, na jednom nasem sajtu za oglasvanje sam naleteo na fotografije predmeta koji sam pre par nedelja prodao, ali ga sad drugi covek prodaje. Preuzeo je sve fotografije pa cak i tekst od reci do reci.

Na koji nacin bih mogao da ga zaplasim da bar obrise te slike? Jer sam mu vec poslao par poruka i rekao da je trebalo prvo da pita pre nego sto uzme nesto tudje. Ali me iskulirao tako sto je rekao da ga mrzi da fotografise, pa je uzeo moje. A dodatno me iznervirao jer mi je i konkurencija. :-)

• 1 month later...

Drugari, jedna dilema. Osvanuo je bedan krop jedne moje stare fotke u blicu (online. ne znam za stampano izdanje). NAravno nema podpisa, a verujem da je sa flickra. Da je nesto nekomercijalno ne bih imao problem.

http://www.blic.rs/Slobodno-vreme/Zanimlji...ru-oslobodjenja

A evo fotke na dva sajta:

http://www.flickr.com/photos/esdy/582500647/

http://esdy.deviantart.com/art/Traffic-sig...88305&qo=96

Sta dalje treba da radim. Imam vec printscreen i sacuvao sam stranicu.

• 1 month later...

Drugari, juce sam na sajtu jednog beogradskog hostela nasao svoju fotku, kontaktirao ih fino, predlozio vansudsko poravnanje za neovlasceno objavljivanje i koriscenje fotgrafije i veceras me nazovu... Citiram: "Sledeci put nauci da ne kacis slike na internet da moze svako da ih koristi, bez ikakve zastite, da ti se ne bi najebao mame..." Samo sam mu rekao ok, vidimo se na sudu. Na sajtu imaju jos fotografija, verujem da ce mnogi prepoznati svoje http://www.mrwalker-hostel.com/navigacija/...rija.php?msq=40 Tu je od Igora Marinovica, Vlade Marinkovica, Attile Manga, Dragana Bosnica.... Sta nam je ciniti?