Jump to content

Otvarati Agenciju ili ne

Recommended Posts

Otvarati Agenciju ili ne - entuzijazam ludost ili realna stvar

Razmisljam da li realno mogu da podnesem mesecne troskove agencije i da li da ulazim u taj proces otvaranja. KOLIKI su mesecni troskovi (gubitak od zarade za mene) ako otvorim agenciju. Kakva su iskustva vas koji to radite vec.

Kao sto znate ako radite sami nikad ne znate da li cete sledeceg meseca imati posla ili naplatiti posao i koliko. Nisam jos uvek u poziciji da ne znam sta cu s poslom. Posebno pored ovako nestabilne politicke situacije kad se ne zna sta se moze desiti. Mozda prekinemo odnose s ostatkom sveta... :lol: :( :lol: :unsure: :lol: :blink: :puke:

• Replies 229
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Ajd malo ja. Stalno mi je nos u foto forumima, al izgleda da ne mogu sasvim da pobegnem od (mog) ovozemaljskog kancelarijskog života. Daklem, uz sve gore navedeno i posebno Ljtrubin attach od 11.06. s

Ako se dobro sećam troškovi otvaranja agencije su negde oko 2000 dinara, a mesečni porez+doprinos za agenciju koja se bavi "unosom i obradom podataka" (ružno ali se sve lako fakturiše) ne prelazi 10000 din. To je u slučaju da otvaraš agenciju i da si u njoj zaposlen. Ako registruješ agenciju, a već si u radnom odnosu u nekoj firmi, onda je porez+doprinos manji (mislim oko 6000 din).

Ako se dobro sećam troškovi otvaranja agencije su negde oko 2000 dinara, a mesečni porez+doprinos za agenciju koja se bavi "unosom i obradom podataka" (ružno ali se sve lako fakturiše) ne prelazi 10000 din. To je u slučaju da otvaraš agenciju i da si u njoj zaposlen. Ako registruješ agenciju, a već si u radnom odnosu u nekoj firmi, onda je porez+doprinos manji (mislim oko 6000 din).

Pazi, agenciju otvaras iz dva razloga: 1. da uplacujes sebi staz i socijalno, i 2. da bi lakse naplacivao poslove jer su ti klijenti gotovo 100% firme kojima je lakse da placaju preko racuna. Znaci ako ti jedan od ovih uslova bitan - otvaraj agenciju. Trosak samog otvaranja radnje (koja nije u PDV-u znaci pausalac) je oko 500-600 din i mnogo papirologije... mesecni trosak je oko 6000 al moras racunati i trosak telefona i interneta jer bez toga nista :) ako imas par firmi sa kojima imas stalnu saradnju to ti je OK, jer i preko njih mozes doci do jos posla..... tvoj polozaj u poslovnom drustvu ce ipak bitit drugaciji.. ljudi iz posla te drugacije gledaju i radije daju posao kao agenciji... Moje iskustvo je takvo... znaci reba par meseci da prodje, da to dobro objavis i da pojuris malo posao i posle toga, naravno ako dobro radis, posao ce sam da stize....

@freestyle

Koju vrstu registracije, tj. kako da imenujem tu delatnost da bi troskovi bili sto manji. Naplacivao bih poslove dizajna i primenjene fotografije.

Koju delatnost zvanicno obavlja tvoja agencija i da li imas ideju sta bih mogao ja da registrujem kao delatnost?

@gougy

Hvala.

• 2 weeks later...
@freestyle

Koju vrstu registracije, tj. kako da imenujem tu delatnost da bi troskovi bili sto manji. Naplacivao bih poslove dizajna i primenjene fotografije.

Koju delatnost zvanicno obavlja tvoja agencija i da li imas ideju sta bih mogao ja da registrujem kao delatnost?

@gougy

Hvala.

izvini za kasni odgovor.. obaveze... pa mozes kao i ja, kao marketinsku agenciju ali kao pauselni poreski obveznik, znaci da ne budes u PDV, sto ti donosi najmanje moguce troskove poreza i doprinosa... kao marketinska agencija mozes da pruzas usluge i dizajna i svega sto je vezano za to... od fotografije, pripreme za stampu, usluge stampe, razni vidovi reklamiranja, web prezentacije... znaci nisi nista posebno ogranicen...

• 3 weeks later...

Mislim da su ti mesečni troškovi firme/agencije 250-300eura. Ne pitaj me za kalkulaciju, ali to je minimum, kad namiriš državu (na razne načine), knjigovođe i druge stalne troškove. Tek na to dođu zakupi, plate i slične stvari. I to je bez obzira da li imaš ili nemaš posla. Dakle, svako jutro, kad ustaneš, dužan si 8-10 eura. Kad to namiriš, počinješ da radiš za platu. A posle i za profit.

Mislim da su ti mesečni troškovi firme/agencije 250-300eura. Ne pitaj me za kalkulaciju, ali to je minimum, kad namiriš državu (na razne načine), knjigovođe i druge stalne troškove. Tek na to dođu zakupi, plate i slične stvari. I to je bez obzira da li imaš ili nemaš posla. Dakle, svako jutro, kad ustaneš, dužan si 8-10 eura. Kad to namiriš, počinješ da radiš za platu. A posle i za profit.

DAkle shifra delatnosti za marketinsku agenciju je 74402... a i mislim da je freehand-ov stav pomalo pesimistican... nisam siguran o kom obliku radnje govori ali ja sa mojom agencijom sada u pocetku imam troskove oko 5.500 din sto ce se verovatno promeniti kada mi na kraju godine definisu novu poresku stopu po osnovu prihoda, ali sigurno ne toliko drasticno (kamo srece)...

- trosak knjigovodje - ako imas i nekog poznanika sigurno ce ti odratiti taj posao za vrlo sitnu kintu jer kao pausalac nemas neke velike papirologije, a gomilu toga mozes i sam da odradis ti ili neko od ukucana

Odlucio sam se da otvorim fotografsku radnju. Agencija je skuplja nesto za odrzavanje. Mozda kasnije preregistrujem, za sad cu sve da vodim kao fotografske usluge.

Sakupljam ceduljice troskova pa cu na kraju reci tacnu cifru za otvaranje. Poceo sam s procedurom danas (6.mart) pa cu javit jos koliko je vremena potrebno.

Inace sredinom meseca ce biti raspodela bespovratnih sredstava za samozaposljavanje. Mislim da je subvencija od 110.000 do 160.000 ali je uslov da se dve godine ne zatvara firma (radnja). Toliko za sad znam.

Odlucio sam se da otvorim fotografsku radnju. Agencija je skuplja nesto za odrzavanje. Mozda kasnije preregistrujem, za sad cu sve da vodim kao fotografske usluge.

Sakupljam ceduljice troskova pa cu na kraju reci tacnu cifru za otvaranje. Poceo sam s procedurom danas (6.mart) pa cu javit jos koliko je vremena potrebno.

Inace sredinom meseca ce biti raspodela bespovratnih sredstava za samozaposljavanje. Mislim da je subvencija od 110.000 do 160.000 ali je uslov da se dve godine ne zatvara firma (radnja). Toliko za sad znam.

E PA NEKA JE SA SRECOM!!!

Moram da vas upozorim. Danas sam skontao da sam propustio priliku da konkurisem za subvenciju. Usao sam u proceduru za privredne registre, samim tim vise ne mogu na konkurs. POLUDEO sam! Vec sam otpisao troskove za te doprinose i gluposti na godinu i vise kad eto ti.

Nadam se da se neko nece ugledati na mene.

Moram da vas upozorim. Danas sam skontao da sam propustio priliku da konkurisem za subvenciju. Usao sam u proceduru za privredne registre, samim tim vise ne mogu na konkurs. POLUDEO sam! Vec sam otpisao troskove za te doprinose i gluposti na godinu i vise kad eto ti.

Raspitaj se u birou za zapošljavanje za subvencije za samozapošljavanje jel imaš uslova i šta ti sve treba.

Možda nije kasno.

Pozdrav,

Raspitaj se u birou za zapošljavanje za subvencije za samozapošljavanje jel imaš uslova i šta ti sve treba.

Možda nije kasno.

Pozdrav,

Rekli su mi u zavodu za z. da su imali takav slucaj prosle godine i da nije moglo :( preboleo sam brzo. Zaradice se valjda.

@ero_s...

Pa meni je sav softeware legalan, sto bi me to brinulo. ;)

• 2 weeks later...

Ista stvar se i meni desila... zeni na prijemu je bilo bas krivo... ali kao, smislili su takva pravila da prvo mora da konkurises pa da udjes u proceduru registracije... mislim da ti je jasno da ideja nije da se pomogne ljudima koji zele da pokrenu biznis nego da se izgubis u birokratiji i da odustanes..

a sta da ti kazem kada je chicha pored mene doneo lekarske nalaze kako bi dobio subvenciju za samozaposljavanje :)))

PS Mislim da je doo bolji izbor od agencije...

6.Marta

Poceo sam proceduru otvaranja agencije.

tek 19og.

obavljena je regisracija u ag.za privredne registre. Trebalo im je svo ovo vreme samo da bi uneli podatke.

Sto se tice mog dela posla oko registracije, overe potpisa, izrade pecata, potrebno mi je bilo svega par sati.

19. mart

Istog dana kad sam dobio ugovor sa APR, podneo sam zahtev za izdavanje PIB-a, rekli su mi od 5-10 dana. Imam utisak da nece biti ispod 10. Javicu vam

U nasoj drzavi se desavaju reforme samo pred izbore, u obecanjima. Sve te price pomazemo mladima da pocnu svoj biznis su prazne iz moje perspektive, ili iz perspektive jednog gradjanina.

Ima li neko ko je malo upuceniji u ove stvari... Ja imam dosta pitanja. :)

Nadam se da ce nam covek na kraju javiti koliki su ukupni troskovi...

I zanima me kako likovni umetnici mogu legalno da posluju kada je rec o prodaji slika, grafika i sl. ?

Troskovi za sada:

540+97+120din za overe potpisa, registraciju u APR

800din drveni pecat, plasticni je 1600, mastionica 300din

Postoji jos i trosak za knjigovodju na koji nisam racunao, neke informacije, kojim za sada raspolazem su da je to jos oko 2.000d mesecno

Nadam se da nece jos nesto da iskrsne.

• 4 weeks later...
Troskovi za sada:

540+97+120din za overe potpisa, registraciju u APR

800din drveni pecat, plasticni je 1600, mastionica 300din

Postoji jos i trosak za knjigovodju na koji nisam racunao, neke informacije, kojim za sada raspolazem su da je to jos oko 2.000d mesecno

Nadam se da nece jos nesto da iskrsne.

Ukoliko si pausalac knjigovodja ti ne treba. Knjigovodja je potreban za dvojno knjigovodstvo iskljucivo ako si u sistemu PDV-a. Kao pausalac treba mesecno da izdvojis 18.000DIN na osnovu poreza i doprinosa.

Knjigovodju angazujes na kraju godine da ti odradi zvanican izvestaj i to je to.

Ukoliko ti godisnji prihod predje 2.000.000 onda automatski prelazis u sistem PDV-a.

Neka nam je bog u pomoci :)

Jos uvek nisam siguran koliko ce mi razderati porez. Imao sam problema s njigovodjom i sada sam resio da ga zamenim.

Nije mi se jos sve sleglo da bi mogao vise govoriti o tome, jos uvek me dosta toga zbunjuje, ne znam tacno koje su mi obaveze...

• 1 month later...

Izvinjavam se. Obecao sam da cu reci cim budem znao konacnu situaciju.

Na zalost ni sad nemam pravu sliku. Ukupni mesecni troskovi su mi sada 6.500 ali nisam siguran tacno. Sebi nisam odredio platu jer ne moram kao preduzetnik, inace bi bili jos veci troskovi.

Dok ukapiras sve te mehanizme funkcionisanja, naucis da razlikujes novac firme od svog novca, kako moze da se trosi novac firme...

Promenio sam knjigovodju za ova 2-3 meseca, nije imao kompjuter, fotokopir, stampac, kao u kamenom dobu... slao me je da kupim fiskalnu kasu (250-350e najjeftinija) koja mi ne treba jer ne poslujem sa fizickim licima vec samo sa firmama.

Najbolje je pronaci dobre knjigovodje kao sto ja sad imam. Oni mi sve zavrsavaju. Imaju jako ozbiljnu infrastrukturu. Zovu se HardOffice ima ih 12-15 i rade kao masina, obavljaju sve registracije gde ne moras licno da se pojavis. Gledajte da vam bude blizu knjigovodja, da nije skup (cena moze ozbiljno da varira, od 2.000 do 6.000+)

Ne znam kako jos mogu da ti pomognem, sta te konkretno zanima?