Jump to content

Protestno pismo studenta sa Arhitektonskog fakulteta BU

Recommended Posts

Friday, January 19, 2007

Protestno pismo studenta sa Arhitektonskog fakulteta BU

Studentima, tetkicama, portirima, domarima, sekretaricama, demonstratorima, asistentima, profesorima, prodekanima, dekanu... direktno, bez kurira, bez parlamenata, birokratije, bez sranja. Jer, jebeš sistem koji ne funkcioniše, zar ne? I jebeš dekana koji nema potrebu da se predstavi, fino, studentima. Ja sam Vladimir Mako, vaš novi, jebeni dekan!

I jebeš 3D štampač, ako su hodnici neokrečeni, ako se cela zgrada raspada, ako su predavanja sranje, a vežbe kao da i ne postoje... Vi ste pisali taj Statut, a stalno ga jebeno kršite. Hoću da znam šta košta 3 proklete hiljade evra! Kompovi su poklon, radijatori su poklon! Obezbedili su nam skriptarnicu. Jedna skriptarnica studentima, jedan disk u njoj četiri puta skuplji nego bilo gde! Zašto «500 novih naslova za studente», iz biblioteke, mogu da uzmu samo profesori!? I kako predavanja i vežbe počinju dok još traje upis? Šta smo platili? Boli me k***c kolike su profesorske plate, ali hoću da znam šta plaćam i šta ću platiti! Zašto šest 1000 za master? Kako će nam taj usrani master izgledati? Kako smeju da nam kažu da nemaju pojma kako ćemo studirati na tom masteru za par godina??? Ej! I zašto je jedino opravdanje tržište? Neću da mi profesor kaže da ćutim i platim ili da odem iz države. Neću bre da idem nigde. Hoću ovde da jebeno studiram. Pošteno! I neću da se dekan pravda time što mu država ne da pare. Čoveče! Tvoj problem!! Ako neko krade od tebe, ne znači to da ti jebeno možeš od mene! I neću da ljude oko mene boli k***c za njihov život. 20oro imaju besplatan master. Njih 120 boli k***c za protest jer su sigurni da će biti među tih dvadeset. I kako ste sigurni da će biti i 20 za džabe? Pa ovde se pravila menjaju u toku igre! I neću politiku na fakultetu. Neću veze. Neću da neka devojka na hodniku određuje ko u oktobru ne može da polaže ni jedan, a ko može pet ispita! Neću foliranje, kvazi reformu, za koju i profesori kažu da je sranje, ali za koju su oni meni unapred uzeli pare! Ne zanima me ni ko je Nikolić, ni ko je Marko jebeni Savić! Ko je sjeb'o reformu, ko hoće da otvori privatni fakultet... boli me dupeee! Zanimaju me moje studije. I da, zanima me za šta moji roditelji daju svoje plate! I koliko je normalno da su cene školarina ravno u hiladama evra? I da se jedan papir obavezan za vežbe naplati studentu 25 dinara. I da ne sme da se kopira! I da mi naplate šesto dindži moje ocene. Koje nisam mogao ni da vidim. I neću cenzuru. I odbijam da ćutim. Neću da me jebu u dupe! Niko! Reći ću šta god mi se govori. Dakle, pušite mi k***c!! Dole školarine!!

Student Arhitektonskog fakulteta u Beogradu

(komentar sa mejling liste protesta)

dekan je pročitao tekst (kao što davno napisah) pa je nastao opšti haos na fakultetu... brzo uklanjanje papira sa ovom pričom sa svih zidova (a baš smo se trudili da ukrasimo veći dio praznih i dosadnih zidova) tako da je samo mali broj ljudi uspio da je pročita (na našu veliku žalost), zatim hitno sazivanje vanredne sjednice sa studentskim parlamentom (u večernjim časovima) gdje je prijetio autoru teksta da zbog ovoga može da ga sankcioniše ili da može čak i da leti sa fakulteta !?!?!? (naravno, nije saznao ko je autor teksta:)

i izgleda da ipak nije shvatio poentu, al ga je u svakom slučaju priča potresla (kao i naše drage predstavnike koji su morali da dođu na sjednicu i izvuku glave iz knjiga i tako nas još više zamrze) pretpostavljam da sad svi oni mirno spavaju pošto se od tada ništa nije dešavalo na faksu...praznici...ispitni rok... tako da vas pozivamo na jedno besplatno noćenje kod nas čim počne semestar (posle 17. februara)!

pozdrav!

http://bokibre.blogspot.com/2007/01/protes...tudenta-sa.html

• Replies 150
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Predstavnici godine gledaju iz svake situacije da izvuku sopstvenu korist.

O tome sam vetj pisala...

Znachi, preuzmesh stvar u svoje ruke, pa shta ti Bog da...

A ovo pismo ti savetujem da poshaljesh ministarstvu prosvete, svim dnevnim listovima, nedeljnim....

Ako hotjesh, tu mogu i ja malo da ti pomognem, znam jednog novinara koji bi im rado @ebao majku...

Ovo sa b92 su ranije uvek bili raspolozeni za takve stvari...

Cisto da se malo dalje chuju glasovi studenata...

Jer, ako budete tjutali, @ebatje vas samo tako.... po dzepu i zivcima, naravno!

razumem ja to od pocetka, samo ne znam da li je najbolje resenje.

mora ljudi da se udruze, da se napise nesto ljudski, pa na veliko,

da se posalje serijski svima, svima sa fakulteta, svima sa univerziteta, ministru i sl.

nista nije nemoguce.

na ovaj nacin nista... :(

moraju da se alarmiraju mase, pa kad izbije haos, neko ce da se opece.

mora i na bezobrazno da se ide, pa cak i na neku vrstu ucene.

Pa ok kolega , ti rece da ne volis seljastvo , sto u sustini znaci da zelis da resis celu situaciju na civilizovan nacin....

Zar mislis da je ucena civilizovana?

Po cemu bi mi bili bolji od njih kada bi nam pristup problemu bila ucena?

Zar mislis da je ucena civilizovana?

Po cemu bi mi bili bolji od njih kada bi nam pristup problemu bila ucena?

Jeste civilizovana. Narochito kad te na to nateraju!

Pazi vamo...

Oni te ucenjuju, nema sttudiranja ako ne pljunesh silnu lovu, pa te onda zezaju neprestalno ti pretetji zavlachenjem ruke u dzep.

Znachi... Oni razumeju taj jezik... Jezik ucene...

Badava je da nekom ko govori samo spanski jezik objasnjavash neshto na nemachkom.... Mozesh da se ubijesh objashnjavajutji, on te netje razumeti... Znachi, morash na spanskom da mu objasnish.....

Zato i kazem da studenti moraju da prihvate njiho nachin igre ( ucene i slichno)

Borite se ljudi!

Ako treba i ucenom, jer, niste vi birali oruzije, vetj oni!

slazem se sa svime sto si rekao kad oduzmes uvrede koje su proizvod ogorcenosti... da su u pitanju samo stvari koje si nabrojao bilo bi to ekstra studiranje, NEGO IH JE BAR 100x toliko...

I mislim da bi efekat bio bolji da si izbacio svih n x **beno jer si mogao da skratis tekst na pola i stavis veci font... ti ili ko god da je to pisao...

Iako i sam mislim da je fakultet nikakav kad se sve uzme u obzir, nikad necu stati iza nekog ko svojim pisanjem ne odaje trunku kucnog vaspitanja, elementarne kulture i pristojnosti, makar poenta bila potpuno na mestu!!!

u bre, mi smo pokusali jednom da ostanemo preko noci na faxu, iz protesta, kao, radionica, da crtamo kuce, cvece i drvece i onda su uleteli likovi s bolnicharskim maskama na licu i krenuli da lemaju, secam se da je jedna lepa plava koleginica zavrsila s masnicom po sred krvavog lica :( njih par se skrivalo celu noc na faxu, ja zapisao tablice automobila parkiranih ispred faxa iz koga su pajseri izleteli, odneo u Krunsku u DS i nikom nista. Ne secam se da je iko posle odgovarao za to... kako smo samo bili kivni tada, ali sta ces, ne mozes protiv sistema, to se gradilo decenijama i raspadalo godinama, dekan, tada jul-ovac je imao i svog sherifa :lol: sta li je bio lik, neki celavi, jul briner wannabe, mislili smo da je naoruzan :).... Medjutim, tih dana je iza nas stao i dobar deo profana i asistenata, ali to je sve bilo u svojstvu opstih (i nasledjenih, vec je postojala latentna kritichna masa nezadovoljnih) demonstracija i protesta i zavrsilo se 5. oktobrom kad smo sa zastavom faxa krenuli s studentskog trga.

Dakle, prvo treba skupiti kritichnu masu, pa naci nachin da se ubede (argumentovano, na kulturan nachin) odgovorniji ljudi na faxu (nego sto su to studenti prve i druge godine) ukoliko mislite da bilo sta promenite. Ovakav pristup ne prilichi nekom ko ima zvanje akademskog gradjanina, pogotovu ne jednog fakluteta kao sto je arhitektonski. Kapiram osecaj kad sperma malo udari u glavu (u tim godinama) ali sad nimalo nije nachin za ovakav pristup. Prosto, sistem smrdi i vi tu ne mozete sami ama bas nista :(

Ovakav pristup ne prilichi nekom ko ima zvanje akademskog gradjanina, pogotovu ne jednog fakluteta kao sto je arhitektonski.

htedoh da kazem isto...ovo protestno pismo je kontraproduktivno kao antireklama

ovako se nazalost prica na gradilistima... ali na sastancima na visem nivou NE

dostojanstvo, diplomatija, argumenti i cinjenice pa na velika vrata sa medijima u pozadini (mora biti da se i neki asistent ili profa slaze sa vama)...to bi bio moj predlog

ali da li mladost (citaj nestrpljenje) moze da se odupre nagonu?!

aha,

nego kako skupiti 500+ ljudi ?

kako krenuti, jer faks moze da se okupira bez negativnih posledica, nema problema, ostanes 5 dana na faksu, poneses malo hrane, svako po nesto, i tako 5 dana za redom, radnih naravno, na pocetku semestra,

i sve ce biti ok.

samo treba buda da ima 500 ljudi.......

meni to ne predstavlja problem, jer se borim za sebe......

KAKO POKRENUTI RULJU ????

uostalom, to moze da bude zezanje dobro, sreca u nesreci.....

Ne znam imam li pravo da kazem svoje mislenje kao outsider, ali slucajno u dokolici procitah ovu temu :wacko: ...

fakt 1 - Ne moze se racunati na solidarnost ljudi, od kojih se dobar deo boji da im se ne uskrati nesto zasta nisu sigurni da su zasluzili, vec smatraju da za to treba da plate.

fakt 2 - Pristup je definitivno pogresan, jer niko nece da udje u konfrontaciju sa primitivnijim sagovornikom, posto nema sanse da argumentima bilo sta dokaze. Pregovori se vode sa osobama na istom rangu (kulturnom, intelektualnom, kako god).

fakt 3 - Fakultet nema pravo (valjda bi trebalo da bude tako <_< ) da nametne visoke skolarine ljudima koji su u studije usli pod drugim uslovima. Isto tako ima pravo da objavi nove uslove za one koji ce tek odlucivati imaju li snage da udju u sve to. To bi (malo preterujem) bilo slicno kao da traze da se retroaktivno uplati razlika u ceni skolarine svima koji nisu do danas diplomirali.

Usput, mislim da nema opravdanja za tako visoke skolarine. Kad sam upisivao arhitekturu pre 15 godina, u celoj Srbiji primalo se 135 redovnih i 15 vanrednih studenata (koji su placali deo svog skolovanja). Nije bilo fakulteta u Pristini, Nishu i Novom Sadu. Profesori su do tada imali plate od oko 3000 DEM i prodavali su svoje projekte, tako sto je fakultet bio firma kao i svaka druga, a studenti su radili za njih u "Privredi" (sala pored biblioteke), zaradjivali vrlo solidan dzeparac i usput ucili posao.

Problem je nastao kad su shvatili da i od "prodaje" diploma mogu solidno da zarade. Poceli su da primaju stotine ljudi (bez prosirenja resursa za nastavu), otvarajuci neku vrstu dopisne skole, koja samo srozava nivo naseg fakulteta. Usput je bilo svega (verovatno se neki secaju) - kad im je dat rok od nekoliko godina da doktoriraju da bi verifikovali zvanja profesoa, smislili su da postanu "polivalentni satelit" Univerziteta umetnosti, gde se zvanje docenta i profesora dobija na osnovu izlozbe (u ovom slucaju izvedenih objekata), a paralelno su razjurili sve profesore koji su imali akademsku titulu doktora nauka. Sve ovo pod pokroviteljstvom politicke linije JUL-a. A da ste samo videli izlozbe izvedenih objekata pojedinih ljudi koji su tada postali docenti (i kasnije zauzimali najvise pozicije na Arhitektonskom fakultetu), smehoteka... To je, nazalost, bio zavrsetak price koja je pocela "proterivanjem" pok.prof.Ranka Radovica, poslednjeg naseg arhitekte koji je nesto znacio van granica Jugoslavije. Neki od profesora su se vratili na fakultet posle 5.oktobra. Duga tema... Samo da vam ukratko opisem "odakle noge rastu"... ;)

pozz Sale (SSSR)

jeste da si u pravu, ali ovi mladji od nas imaju ipak drugacije okolnosti, za razliku od nas, na 1. mestu - paaareeeeeeeee ;

odakle, bre, toliko coveku koji 'oce da dodje do diplome?????

kulturno, diplomatski pristup, da- ali DRCNO BRE!, inace nista od menjanja bilo cega!