Jump to content

[VEST] 3d skener

nickod3slova
 Share

Recommended Posts

i meni je 25.000 delovalo previse.

Ja licno nisam nasao bilo kakvu korisnu primenu svega toga.

Jedina namena je to da mozes da tacno premeris sve moguce dimenzije.

Siguran sam da je za tu svrhu 25.000 mnogo ali ako postoji nacin da se d toga dobije neki kvalitetan model mozda i ne bi bilo tako tragicno.

ali je zanimljivo u svakom slucaju

• Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Konverziju Point Clouds-a mozes uraditi u "Meshlab"-u (open source) i exportovati u vecinu poznatih formata (cak i 3ds).

Program ima zanimljiv broj algoritama optimizacije, aproximizacije ali rezultat je u vecini slucaja veoma "tezak"

25000.... toliko je cini mi se kostao jedan od Large skale scannera na E bayu.

• 3 weeks later...
Na zalost softwer ne radi sa DV kamerama (iako one podrzavaju WDM drajvere), probao sam sa dva Sony-a. Moram da nadjem neku ozbiljniju web kameru..

2007-02-09 - DAVID update V1.2

We have released a new DAVID update (version 1.2). The main new features are DV-Camera / Camcorder support and the possibility to import pre-recorded video files. You find the new DAVID version together with some example videos (which you can load with DAVID) in our download section.

Ocekujemo rezultate :) Inace i ja sam nesto poceo praviti i nikako da uspem od obicnog lasera napraviti lepu liniju.

ja samo da javim oko primene3dskenera za zgrade...

onda kad je na arh. fax-u bila prezentacija 3dprintera, takodje su skype-om prenosili kako neki lik iz slovenije jednim rucnim 3dskenerom skenira neki predmet i kako to posle moze da se printa... E tad rekose da su koristili neke luuude skenere za zgrade i cini mi se da je glavna primene kod rekonstrukcije starih objekata (kad su pred rusenjem - da posle mogu da ih obnavljaju)

a za vas skener... nadam se da ce nekome da podje za rukom da to skarabudzi, ali mislim da stvarno kasnije nece puno moci da koristi modele u scenama i da ih modifikuje jer ce biti puni tacaka....

mislim da ovakva stvar koristi vise arheolozima ili nekome kome samo treba da ocuva oblike neke stvari - a ne da je modifikuje i koristi za rad.

Mudro, jako mudro... Imam samo par pitanja (i jedan komentar, hehe):

Ona dva stuba su samo drzachi?

Od kog je materijala chep?

Gospode, kako se ta linija ne rasipa?

Kakve su ono tacke iza figure?

I jel kamera moze ona sa telefona? Pa onda konvertujem iz 3gp u neki drugi format. Ili je to samo pusta nada?

i komentar... imash odlican knjizevni ukus... Dobru si literaturu izabrao kao "ugao" :D

Ona dva stuba su samo drzachi?

Drzac za hard disk kada se postavlja 5.25" slot. To sam prvo nasao u fioci kad sam trazio nesto da mi drzi ugao 90 stepeni izmedju lasera i chepa.

Od kog je materijala chep?

Chep je u pocetku rasipao svetlost, ali sam ga kasnije oblepio sa nekim novogodisnjim ukrasom. Tako da je sad linija dosta dobra. A sto se tice materijala to je kao neka tanka plastika koja ima tendenciju da se vrati u pocetni oblik.

Gospode, kako se ta linija ne rasipa?

Ako nadjes kvalitetan reflektor linija ce biti relativno ok. Mada sam ja pokusavao naci neki stakleni valjak ali bezuspesno.

Kakve su ono tacke iza figure?

Tacke program koristi za kalibraciju kamere.

I jel kamera moze ona sa telefona? Pa onda konvertujem iz 3gp u neki drugi format. Ili je to samo pusta nada?

Sa mojim telefonom sigurno ne moze jer mu je kamera uzas, ali ono mozda sa novijim i uspe. Najbolje bi bilo nabaviti neku DV kameru pa isprobati koliko se moze poboljsati rezolucija skeniranja.

i komentar... imash odlican knjizevni ukus... Dobru si literaturu izabrao kao "ugao" :D

Morao sam odluciti koju knjigu da unistim sa selotejpom :)

Prave u verziji 2 ako se ne varam 360 stepeni snimanja. Izuzetno je tolarantan DAVID mogu reci; Ja sam snimao mobilnim telefonom (rezolucija 320 x 240, znachi jako mala), laserska linija mi je bila PREDEBELA, al je ipak iskenirao figuru. Izgleda da ce ipak morati devojka da me izvodi u bioskop :D :D :D

Sa ovim programom se moze izvuci dosta sitnih detalja. Caka je u kalibrisanju i podesavanju same kamere. Sa primitivnom opremom i ne mozes ocekivati vrhunski kvalitet.

Uglavnom crkla su mi danas dva lasera tako da nemam novih modela, ali sam dosta uspeo poboljsati kvalitet skeniranja.

Da li neko zna da li mogu zamenuti baterije iz lasera one male sa tri AA baterije ? Jedan laser mi crko posle par minuta rada pa me interesuje da li razlika u amperima unisti laser ili to nema veze?

Trebalo bi da mozhe, a i da crkne kupish nov za 200 kinti. Mnogo me bi mi znachilo da vidim te slike ako je neko uspeo da ih odradi, po onome shto sam video na sajtu mozhe da se dobije dobar model o odnosu na vreme (zamislite koliko je brzhe nego kad se modeluje peshke)

Neam tutorial ali evo rendera... Ovo je onaj model odozgo shto je Tforgo skenjirao..

maria001uj3.th.jpg

Lepo je, ali ima rupe tamo gde kamera nije videla:

maria002yn4.th.jpg

Dalje: na mesh je Tforgo dodao relax modifajer jer sve to bez njega izgleda ovako:

maria003kd7.th.jpg

Evo ja i wire sa relax:

mariawire002vb8.th.gif

... i bez relax:

mariawire001fo4.th.gif

... i shaded bez relax:

mariashadednm4.th.gif

Pa gledajte ko shta zeli :D

... za poblize detalje oko skeniranja pitajte Tforgo-a...

svaka chast..jedva cekam da se upustim u eksperimentisanje..

.. odrade se svi karakteri u glini, skeniraju , a onda modelari samo prestrikaju preko skeniranog modela.. ma milina...

skeniras pojedinacno prednju i zadnju stranu, nikakva frka...

ima cimanja ali jako upotrebljivo po mom misljenju... malo bolja kamera (imam ooodlicnu intelovu webcam.....) i voila!!

svaka cast jos jednom!