Jump to content
Sign in to follow this  
beotelep

Problem sa kopi ram-om

Recommended Posts

Ljudi problem i to veliki. Skoro su mi na poslu zamenili lampu na kopi ram-u ali je bio neki dunster koji je radio celo po podne i usput je svasta ceprkao po elektronici i sad sam na belom hlebu. Da li neko zna kako se bar okvirno podesavaju vrednosti za prvu i drugu ekspoziciju, ili da me uputi kod nekog znalca da dodje i odradi stvar. Inace kopi ram je THEIMER 3369

Nikog nisam uspeo da navatam na telefon u tvojoj firmi (ne znam da li radite subotom popodne), ali stvar je u sledećem - dužina ekspozicije se podešava isključivo prema finalnim rezultatima. Ne postoji fiksna. Jača/novija lampa znači kraći period osvetljavanja; slabija znači duži. Obavezno zapamti da je jedini reper ono što izađe na ploči. To ne mora obavezno da se dešava pri menjanju lampe - vrednosti se menjaju tokom trajanja iste, isključivo pema tome šta dobiješ na ploči. Dakle - iseci lepo nekoliko ploča na kaiševe, zalepi im UGRA klin, ili bilo koji koji koristite, neke starije poslove za koje znaš procente rastera, bilo šta, i cepaj dok ne nađeš optimalne vrednosti. Nema druge.

Nikog nisam uspeo da navatam na telefon u tvojoj firmi (ne znam da li radite subotom popodne), ali stvar je u sledećem - dužina ekspozicije se podešava isključivo prema finalnim rezultatima. Ne postoji fiksna. Jača/novija lampa znači kraći period osvetljavanja; slabija znači duži. Obavezno zapamti da je jedini reper ono što izađe na ploči. To ne mora obavezno da se dešava pri menjanju lampe - vrednosti se menjaju tokom trajanja iste, isključivo pema tome šta dobiješ na ploči. Dakle - iseci lepo nekoliko ploča na kaiševe, zalepi im UGRA klin, ili bilo koji koji koristite, neke starije poslove za koje znaš procente rastera, bilo šta, i cepaj dok ne nađeš optimalne vrednosti. Nema druge.

Jos kad bi uspeo da ubedim direktor da je ugra klin NEOPHODAN u jenoj stampariji i da se otvori.... ma znas i sam za te probleme u svakom slucaju hvala

Ma ne moraš ni UGRA, nije to toliko zahtevna štampa, pusti film sa procentima od 2-3 do 98% rastera, i šibaj dok ne namestiš. I kontroliši jednom mesečno.

Ma ne moraš ni UGRA, nije to toliko zahtevna štampa, pusti film sa procentima od 2-3 do 98% rastera, i šibaj dok ne namestiš. I kontroliši jednom mesečno.

Pod uslovom da imaš dobar transmisioni denzitometar, da imaš kalibrisan osvetljivač (tj. da ti je zaista 2%-2%, a ne da imaš utisak da je 2%), i da imaš dobro zacrnjenje (preko 4.5D)... :D

Pa zato su i ljudi izmislili UGRA klin, kao OBJEKTIVNI kontrolni element.

Dobro eksponirana ploča je bitna, kako za vrhunsku, tako i za ne-zahtevnu štampu, šta god to bilo...

I nakon UGRA klina kopiraj sivi klin na svakoj ploči, u grajferu, i prati ga. Ako se dogodi promena, kopiraj UGRA klin i podešavaj ekspoziciju.

Jednom mesečno nije dovoljno.

Ma majstori (ofset) stalno nesto kukaju znas vec

Pod uslovom da imaš dobar transmisioni denzitometar, da imaš kalibrisan osvetljivač (tj. da ti je zaista 2%-2%, a ne da imaš utisak da je 2%), i da imaš dobro zacrnjenje (preko 4.5D)... :D

Pa zato su i ljudi izmislili UGRA klin, kao OBJEKTIVNI kontrolni element.

Dobro eksponirana ploča je bitna, kako za vrhunsku, tako i za ne-zahtevnu štampu, šta god to bilo...

I nakon UGRA klina kopiraj sivi klin na svakoj ploči, u grajferu, i prati ga. Ako se dogodi promena, kopiraj UGRA klin i podešavaj ekspoziciju.

Jednom mesečno nije dovoljno.

Mogao bi da odeš tamo i to da im kažeš u oči :) verujem da bi skapirali.

Bio sam tamo, i rekao im u oči... :D

I mnogo više od ovoga...

Samo gazda neće da se otvori... :angry:

"GAZDA" ima "TRI SKORPIJE 8 KOBRI I 4 CRNE UDOVICE U DZEPU" kad su ovakve stvari u pitanju

Poštovanje Forumaši...

dosad sam se bavio samo sito/tampon  štampom. Nabavio sam skoro Rotaprint 40. Za početak hoću da radim samo blokovsku robu. Imam neke nedoumice , pa mi trebaju neki saveti.Hteo sam da napravim sto za snimanje ofset ploča. (U mom mestu ne postoji studio za filmovanje).Štampao  bi 1 ili eventualno 2 boje ( pošto pun kolor (dobar ) mislim da nemogu da dobijem na Rotaprintu ( rekao mi je sam prodavac ).Nedoumica je,

1. Da li da napravim UV sto sa neonkama  60cm  PHILIPS-FLUORESCENTNA SIJALICA ACTINIC BL TL-K 40W video sam kod https://www.vizkomerc.com/srp/proizvod/22/16096/29/philips/philips-sijalice-izvori-svetla/philips-specijalne-sijalice/05916-fluorescentna-sijalica-actinic-bl-tl-k-40w-10-r-g13/

zato što imaju osobinu  ( Emituje dugotalasno UV-A zracenje u opsegu od 350-400 nm, Primena: U procesima fotopolimerizacije, za reprografiju..)

Imam panel za neonke ( pokušaću da postavim sliku ) inače je sličan ovome http://sagalight.rs/proizvod/led-panel-24w-nadgradni-2/ dimenzije je 62 x 62 cm.

2. Ili da kupim LED reflekor 50 W  kao ovaj https://www.amazon.com/gp/product/B06XJZL97N/ref=as_li_tl?ie=UTF8&camp=1789&creative=9325&creativeASIN=B06XJZL97N&linkCode=as2&tag=theprintlife-20&linkId=84a7942d8c5d2d2925db322d8760b8f0 i da uradim istu stvar kao i ovaj lik u Americi  ( video odgledajte od 5:00 min) Ispod videa se i nalazi link za LED  reflektor na Amazonu.

Da napomenem da u sito štampi koristim halogenu lampu od 1.000 w  za snimanje sita, gde mi je eksponaža  14 min , i da mi se javlja skupljanje pausa usled delovanja toplote od halogene lampe.Zato sam i hteo da pređem na UV neonke pošto planiram da radim CMYK štampu na majicama. ( Zato mi treba nov način snimanja )

Naravno, ako se proširi posao ( prvo Dooobro da ga naučim...☺️ ), kupiću neku bolju 2 bojnu mašinu i naravno raditi ploče na CTP negde u BG-u...

NEONKE.jpg