Jump to content
DamirK

Photoshop - fotografski trikovi

Recommended Posts

selektuj podbradak, pa ctr+t pa gore na warp i onda ga smanjuj smanjuj dok ne nestane :)

a onda tu lepo isklonirash vrat ponovo. dug proces al jbg

Sandra, pošto se ovde radi samo o senci, ja bih to Vako: selektuj podbradak, pa ctrl+c/ctrl+v, pa pomoću Levels malo posvetliš podbradak (ujednačiš sa tonom vrata). Samo srednji klizač malo levo. Zatim velikom m-m-m-mekom četkom obrišeš ivice selekcije, i ako si preterano posvetlila, malo smanjiš opacity. Još samo da fletuješ... ;)

Ajd, zovi na kafu, tamo posle izbora...

poz!

imam jedno pitanje... pocetnik sam i procitao sam ovu temu i nisam video da se o sledecem nesto pricalo...

znaci, da li postoji neka fora da vise akcija ubacim da se izvrsavaju nad vise slika odjednom? da odradi taj posao i sacuva slike?

recimo, imao sam neke slike sa koncerta koje su slikane na iso 800 i 1600 (jaaako slabo svetlo) pristojno izgledale tek posle noiseware pro., zatim malo unsharp mask i podesavanja levelsa... mnoogo vremena sam utrosio dok sam ovo odradio za svaku sliku posebno :(

Evo još malo novosti... Od danas je ova tema premeštena u "Rastersku grafiku" iz "Fotografske svaštare". Ostaće lepljiva, a nadam se da će svima koristiti i dobro doći.

Ljudima iz RG je ovo profesija i bave se Photoshopom svaki dan, a i fotografi mahom koriste PS tako da se tu preklapamo. Mislim da će i jednima i drugim biti zanimljivo da se nađu na ovoj temi i podele svoja iskustva jedni sa drugima. Kao što možete da vidite, mi smo se do sad fino raspisali u ovoj temi i sigurno ima stvari o kojima je ovde ranije bilo reči, ali se nadam da ima i nekih novih stvari koje do sad niste znali i koje ćete moći da naučite od fotografa.

@fotografi - sve je isto kao i ranije samo se tema sad nalazi kod kuće. Ovo je urađeno u cilju poboljšanja i podizanja sveukupnog kvaliteta foruma i komunikacije među članovima. U RG se inače raspravlja o Photoshopu i o sličnim programima i čini mi se da smo više ostali uskraćeni za neke korisne informacije i savete time što je ova tema bila posebno izdvojena u "Svaštari" nego što smo dobili na kvalitetu.

Nadam se da će tema lepo zaživeti i da će svi biti bogatiji za neke informacije koje do sad nisu posedovali.

Uživajte.

"Zajedno smo jači" :D

el zna neko kako se pravi sjaj u kosi kao na reklamama za farbe za kosu. Ja znam za ono da se na posebnom lejeru nanosi bela boja cetkicom, pa onda softlight, pa blur. Al nije to ono sto vidim na tim reklamama.

Help!!!

Da li neko zna kako da neutralisem efekat (boje, osvetljenje..) koji blic ostavi na portretu? Drugim recima, hteo bih da portret koji sam uslikao u zatvorenoj prostoriji koristeci built in blic, izmenim tako da izgleda kao da je uslikan pod prirodnim svetlom. Mnogo toga sam pokusao, ali portret i dalje izgleda "ispeglano" i sa tim, neprijatnim blic bojama.

Hvala unapred!

Radio sam neku clansku kartu u eps formatu, menjao dodavao, sejvovao, sve dok mi cs 3 nije slepio sve slojeve sam i vise ne mogu da obradjujem posebno. Gde sam zabrljao?

Pitanje jedno....drugarici za fax je potrebno obraditi portret kao na ovoj slici

frontispiece.jpg

U pitanju je frontpiece portrait, ako se ne varam, portret koju su pisci postavljali na prvu stranu knjige....

Ako neko ima neko uputstvo, tutorijal, bilo sta...nek se javi ovde, ili na PM....

^ ovo zahtijeva malo vise "arty" igranja, nije prosta obrada u pitanju. (Mada nije nesto previse ni komplikovana :{D) - potrazi tutorijale za adjustment layere, maske, "umeksavanje" fokusa ... zapravo, sve zavisi od polazne fotografije, tako da se ne moze srociti u 1 tut.

No, ajde da podijelim ovaj tip zbog kojega sam dos'o ovdje: (cs4 useri koji koriste adjustment layere i adjustments paletu nece naci korisnim ovo, obzirom da imaju dugme :{) - sto je isto mali tip, posto mi je trebalo par mjeseci da provalim da dugme postoji :{DDD)

Naime, ukoliko pozovete bilo koji adjustment (levels, curves, h/s, cb ... ...) i ucini vam se da ste pretjerali sa adjust-om :{D - lak nacin za reset je: drzite ALT, i vidjecete da je cancel dugme postalo - reset. Klikom resetujete stanje adjusmenta u kome radite.

Dalje: Strelice u Photoshopu:

Umjesto Custom shape tool-a, te trazenja po ure strelice koja vam NIKAD nece u potpunosti odgovarati ... - mozete koristiti - LINE tool. Dakle, selektujete line tool, i klikom na mali trouglic pored izbora alata - "geometry options" - izaberete hocete li strelicu na start, end - ili na obje strane linije. Imate jos opciju velicine strelice u odnosu na liniju, kao i oblik glave strelice. Poslije toga - nacrtajle line/arrow - lako i jednostavno.

to sa alt radi na bilo kojem prozoru koji ima cancel :)

a imas i da drzis jabucicu na meku ( tj ctrl na pc-u ) i kada si kod nekog klizaca, misem iznad polja za unos broja, stisnes i drzis gore spomenuti gumb, i misem levo-desno, i menja se brojka ( znatno je preciznije nego mrdanje samog slajdera )

takodje korisna stvar, kad hoces da slepis lejere, ali i da oni ostanu, kada ides na merge visible layers, drzis alt i kliknes, dobija se leyer iznad svih koji je zapravo spojen od svih ostalih, dok ostali ostaju takvi kakvi su.

takodje korisna stvar, kad hoces da slepis lejere, ali i da oni ostanu, kada ides na merge visible layers, drzis alt i kliknes, dobija se leyer iznad svih koji je zapravo spojen od svih ostalih, dok ostali ostaju takvi kakvi su.

Još bolje, ne moraš da klićeš: ctrl+shift+alt+E ;)

Molim vas za pomoc. Reinstalirao sam Win XP na racunaru. Ponovo sam instalirao i PS cs3 koji sam i pre reinstalacije koristio. Problem je u camera rawu. Kada NEF fajl pokusam da ubacim, bilo iz bridza (bridge) ili iz ACDSee ili iz ViewNX, ne otvara mi se Camera RAW vec se pojavljuje ovo:

th_ps%20problem%202.jpg

Inace JPG fajlove mogu da otvorim u Camera Raw u.

Kako ovo da resim? Sta da ubacim, i gde? Hvala vam!

PS.

Nadam se da je ovo pravo mesto za ovo pitanje. Ukoliko nije, molim urednika da premesti moje pitanje na pravo mesto.

Hvala @work! Pratio instrukcije za instalaciju sa vaseg linka na kome je Adobe sajt i ...... za sada :D RADI. A dokle ce, ne znam jer imam jedan od "onih" PS cr3.

Hvala i ako Vas odgovor jos nekome posluzi , a i ovo pitanje, to je suuuuper, jer tema ima smisla, mada je dugo neaktivna kao da svi znaju sve o PS. Toliko ima korisnih saveta, predloga i iskustava na citavom blogu da je steta da se ljudi ne ukljucuju sa vise pitanja jer ima vas koji nesebicno delite informacije i znanje. Bravooooo!

Dobra tema, da sam je ranije video, pristedeo bih si par muka & mukica.

Prvo jedno pitanjce. Cesto crtam na papiru, prvo plava olovka 0.5 a onda "tusiram" flomasterima, markerima. Skicu izbegavam da brisem, jerbo je ta plava teskoobrisljiva a i sam crtez bledi sto stvara probleme sa skeniranjem.

Problem mi je da obrisem plavu, probao sam svasta, sada radim sledece: dupliram plavi lejer i obrisem sve ostalo, slika je sada u multilab modu, pa je prebacim u grayscale pa u rgb. Lejer po potrebi dupliram, koristim adjustment lejere dok ne dobijem manje vise ono sto hocu..... ( sledeci korak je odlazak u Sai i koriscenje layer to transparency, da bih dobio cist linijski crtez na transparentnoj pozadini ). Kvalitet linije se gubi, postoji li neki drugi nacin odstranjivanja te plave.... plave olovke koje su nevidljive za skener mi ne odgovaraju iz svakojakih razloga.

....tako, probistrio sam temu nabrzaka, pa da ne bude samo da pitam eve neki moieh mudrovanja ^_^

znaci ovo pod uslovom da ne koristite Nick i Topaz isl. pluginove, nego sami radite.

Retko kad radim konverziju u BW ali uvek koristim Black & White adjustment lejer, nije svaka slika ista, on daje dobru kontrolu nad rezultatom cega nema u Gray Scale i BW.

par videja,

isto to

lik je udav sa djermanskim poimanjem humorizma, al' vredi pogledati