Jump to content

2006 Holiday Camera Guide

gornjane
 Share

Recommended Posts

Postovani Zonasi:

Vidim da se stalno postavlja isto pitanje, koji se uslovno moze definisati kao:

Koji digitalni foto-aparat da kupim?

Ovo pitanje najvise postavljaju novi clanovi, ali i oni koji bi da unaprede svoju opremu.

Takodje, znam da mnogi ne cene misljenje Kena Rockwella. Bez obzira na to, svakako procitajte njegov clanak naslova "2006 Holiday Camera Guide":

http://www.kenrockwell.com/tech/2006-camera-guide.htm

i necete zazaliti.

Srecna kupovina i puno dobrih fotografija!

Vas, S.M.

P.S. Ne insistiram, ali mozda bi urednici neku ovakvu temu mogli da postave na vidnije mesto koje nije podlozno vremenskom rastakanju! Bilo bi lakse i njima, ali i nama koji moramo stalno da ponavljamo iste odgovore. o)

Zdravo Abdee:

Ja ne bi bio tako iskljuciv kada je u pitanju K.R. Ima on itekako dobrih clanaka. Uostalom poseta njegovog sajta je izvsna sto je samo po se sebi potvrda onog sto sam rekao. No, K.R. i nije bit ove Teme. Ja samo jasno naglasio u naslovu iste sta je sustina Teme:

Koji digitalni foto-aparat da kupim?

I mislim da ova Tema, a ne K.R. zasluzuje posebnu paznju. Ali ako vi, koji uredjete sajt, ne mislite tako, ja vam to necu sporiti. Radite kako mislite da je najbolje za nase clanstvo, to vam je jedini posao, zar ne?

Drugo, K.R. je nesto uradio i to ponudio svima. To moze i drugi da uradi i da ponudi ostalima. Mi koji citamo ove Teme odlucujemo o tome sta je za nas bitno, a sta nije. Takodje, sta cemo kupiti, a sta - necemo! Prilicno jednostavno, ili nije? o)

Pozdrav svima, S.M.

Nema.

Ima, recimo poredjenje razlicith Nikonovih FM/FE modela za low-light uslove. Jedini je pricao o back-focus problemima na filmskim telima dosta pre nego sto je ovo postalo aktuelno sa pojavom DSLR-ova (tada sam mislio da lupa). U jeku megapikselskog rata zalagao se za mir. I najveci njegovi kriticari ne spore da je odradio dobar posao sa testom ultrasirokih zumova. Naravno sve sto prica mora se uzeti sa rezervom, ali tako je i sa drugim.

Nisam previse strucan da ocenjujem Kenove clanke, ali marketinski on to radi maestralno. Pravi je maher, a i dobre pare zaradjuje. U njegovom svetu kvalitet je samo ono sto se moze prodati, ono sto je neko spreman da plati, sve ostalo je manje znacajno... Po tim merilima on je veoma kvalietan kometator u foto-bransi.

Znam nekoliko ljudi koji redovno citaju sta on pise i misle da je to sasvim dovoljno za njih. I meni se dopada ono sto on pise, bez obzira sto je ponekada zastranjuje. Zameram mu sto ne pise o drugima iz te branse poput Fujia ili Pentaxa. To je tamo i razumljivo, za vecinu njih postoji samo Nikon, Canon i Kodak.

Janus

citiracu uvazenog kolegu i urednika spinnera : ken rockwell - ken-"istina"

stojim na onome sto su svi rekli o doticnom, shodno tome nisam pogledao link koji je stansa postovao, iako ne sumnjam da mozda odudara od standardnog kenovog ..hm... pro...pisanja. (s=s, s nije= sh, cisto da se ogradim)(pisati - zapisivati - beleziti misli olovkom, tastaturom, kamencicima... ili vech).

ja sam kao napisao par nekih textica na 1dnom drugom sajtu onako "po mom vidjenju" bas bas za ljude koji su tek kupili (ili hoce tek da kupe) digitalni aparat. nisam to postovao ovde, jer ne moze bas da stane u tri reci, a primetio sam da su ljudi (mahom) lencuge, i da retko kad citaju vise od 10 redova pisanoga texta.

Zavisi sa koje strane gledaš (čitaš). :)

Ja sam njegov tekst shvatio u smislu da ti 5000$ kamera neće pomoći ništa više od on od 150$, ako nisi u stanju to da iskoristiš - štaviše, koga je priroda uskratila ispod minimuma motorike i mozga, taj će verovatno čak i bolje slike da pravi sa onom od 150%.

Treba da vidiš kako izgleda jedna serija od 200 fotki koje je moj ortak napravio, nakon što se opasno naložio uzevši u ruke 350D? Samo je rokao, blic je sevao ko lud, klečao, okretao se - gotovo sam bio siguran da većina fotki neće valjati, ali da baš nijedna neće imati fokus na nama, nego na kojekakvim ciljevima svuda oko nas - stvarno nisam očekivao.

Samom kupovinom kvalitetne opreme se ne postaje dobar fotograf.

"Ostrina je burzoaski koncept."

Cartier-Bresson

офф топик

Ово је ХЦБ одговорио када су му замерили да је фотографија Хелмута Њутна неоштра(можда си требао да наведеш како је дошло до те изјаве).Отвараш нову тему.Веома битну.Одсуство контроле дубинске оштрине/неоштрине је највећа мана малих сензора на дигит. апаратима(наравно, крајње субјективно мишљење).

"Ostrina je burzoaski koncept."

Cartier-Bresson

verovatno mu je neki klinac iz imucnije porodice mazn'o ribu kad su bili klinci od 16-17 god... sponzorusice umeju da upropaste coveka kad je mlad...

p.s. evo idem da iskopam po hardovima pa cu postaviti novu temu, pa kud puklo.

... a primetio sam da su ljudi (mahom) lencuge, i da retko kad citaju vise od 10 redova pisanoga texta.
:)

verovatno mu je neki klinac iz imucnije porodice mazn'o ribu kad su bili klinci od 16-17 god... sponzorusice umeju da upropaste coveka kad je mlad...
:)

Neostrina je odlican alat. Neostre partije mogu bolje od bilo kakvog sharpa izostriti i istaknuti teziste kompozicije u prvi plan.

Jedno od mojih velikih zivotnih razocaranja bio je trenutak kada sam uz pomoc dugih recenica chika Nikolaja Hartmana shvatio da se i estetske vrednosti za koje sam mislio da su vanvremenski bezgresne, itekako temelje kao i sve ostalo u zivotu na principu vrednosti i nevrednosti.

Nesto je onoliko vredno, koliko je ono drugo neverdno... Povecanje kolicine nevrednosti u okruzenju, ce ono vredno uciniti jos vrednijim - iako ono samo po sebi to nije... Surovo istinito.

Tesko Gospode Bouze, familija Kartje-Breson je bila jedna od imucnijih u Francuskoj :lol:

офф топик

Ово је ХЦБ одговорио када су му замерили да је фотографија Хелмута Њутна неоштра(можда си требао да наведеш како је дошло до те изјаве).Отвараш нову тему.Веома битну.Одсуство контроле дубинске оштрине/неоштрине је највећа мана малих сензора на дигит. апаратима(наравно, крајње субјективно мишљење).

Pogresno.

U pitanju je saljiva izjava. Naime, Kartje-Breson je to rekao Helmutu dok ga je fotografisao (Njutn se cak izrazio "skljocao") u nekom parku. Obojica su u to vreme imali preko 80 godina...

Dobra je i fora kada je u nekom TV intervjuu Njutn izjavio kako Kartje-Breson nije bas mnogo voleo njegov rad. Posle mu je stigla dopisnica od Anrija sa tekstom "Ma volim ja tebe..." :lol:

Zdravo!

Ne treba da ga kritikujes Abdee, momak je izuzetan. Po prirodi je veoma vesela osoba i pravi je - filantrop! Pametan je i veoma uspesan! Mislim da mu ne treba zameriti mala razigranost, a i potencijalna je "musterija". A, kako ti je poznato, kupac je - CAR! o)

Ali, javljam se povodom Kena. Ken je OK tip, bar po reakcijama vecine, zar ne? No, on uopste nije bitan, bitna je njegova ideja. Hocu da pohvalim Dr B., sto je podstaknut tom idejom, ili nekom drugom, pokrenuo jednu veoma interesantnu temu! Pa hajdemo da ga jos jednom pohvalimo! o)

Pozdrav, S.M.

Ne treba da ga kritikujes Abdee, momak je izuzetan.

Gde to pise?

Mislim da mu ne treba zameriti mala razigranost, a i potencijalna je "musterija". A, kako ti je poznato, kupac je - CAR!

Za sada je samo clan foruma a clanovi foruma bilo da su potencijalne musterije bilo da su musterije treba da vode racuna o tome kako se ponasaju.

Ali, javljam se povodom Kena. Ken je OK tip, bar po reakcijama vecine, zar ne?

Ne.