Jump to content
Bukinjo

Da li neko od vas koristi sketchup?

Recommended Posts

Evo nevrovatno ali istinito, nakon premisljanja, slucajno sam startovao taj cuveni Sketchup i bogami prijatno se iznenadio. Naravno, nemam pojma o radu u drugim programima sa modelovanje, pa samim tim ne mogu da budem objektivan.

Moj zakljucak je da se vise manje skoro, kazem skoro sve moze napraviti. Verujem da ce program da se razvija sve vise zbog brzine i odredjenog kvaliteta koji vec sada primecuje veliki broj arhitekata. To sam zakljucio na osnovu raznih sajtova koji se bave tematikom sketchupa, pa tu vec postoje i mnogi pluginovi, pa kompatibilnost sa cad programima, max-om i sl. Vray pravi plugin za njega.

Ocigledno cu doci do jedne mere kada nece da mi bude ovako nesto dovoljno, ali za sada imam utisak da je kombinacija sketchup + max(za rendering i teksture) sasvim dobra.

Pa sam hteo da cujem misljenje kolega, jer su mi neki vec preporucili isti....

i naravno, da cujem vas, da li ga koristite ili ne, ako da, u kojoj meri i za sta ?

eto, valjda moze da se sprovede neka kvalitetna rasprava!

Pozdrav ;)

Koristim ga u kombinaciji SketchUp+ArtLantis/Archicad. Izuzetno lak za korišćenje, a dovoljno moćan.

Pravi softver za 3D skiciranje!

Imam saradnika iz NS koji ga baš jako dobro koristi, u istoj kombinaciji, za arhitektonsko 3D skiciranje, vrlo ozbiljne idejne arhitektonske, urbanističke projekte i projekte enterijera.

par linkova

49$ :D

kod nas ;)

za učenje B)

SketchUp for Archicad

plugin za export u ArtLantis (odaberi SketchUp i klikni Search)

I na ovom forumu se o njemu dosta pričalo. Jako popularan softver među arhitektama i u svetu i kod nas!

Pogledaj New York na Google Earth-u! :) I to je on.

e bas tako ga i ja posmatram. Mocan program, ali njime definitivno ne dobijas finalni produkt (a mozda i dobijas ako nisi previse zahtevan).

Skinucu neki dan ove plugove pa da vidim kako sve to funkcionise...

Bio sam svojevremeno probao jednu od starijih verzija i malo mi je ishlo na ganglije shto se toliko trudi da bude "inteligentan". Znam da je to zamishljeno da olaksha i ubrza ali meni je vishe smetalo u radu.

Imam sad instalaciju najfrishkije verzije ali se neshto josh uvek netjkam da "zagrizem".

Potpisujem isto što i InForma.

Samo jedna opasnost: ne preterati. OK za gazebo, ili bazen. Nikako cela kuća.

Lepo se kači u Archicad, Revit, Artlantis, Piranesi. Moćno i brzo.

Juče me spasao ...

Malo upozorenje ...

pre jedno mesec dana smo se "malo" zeznuli i preterali sa detaljnošću nekih elemenata koji su bili rađeni u njemu pa su se prilikom eksporta i rada u Artlantis-u pojavili oooooooogromni problemi posto smo tamo dobili mnoooogo poligona. Rezultat je bio render slike 1600x1200 od oko 12h (na relativno jakoj mašini) koji je za Artlantis apsolutno nedopustiv ... a trebalo je da se renderuje video od 30sec. :)

Ispostavilo se da Artlantis mnogo bolje žvaće kompleksne elemente (drveće, ljude, automobile...) koji dolaze iz Archicad-a nego iz Sketchup-a.

Rešenje je bilo deo elemenata odraditi u Archicad-u a deo u Sketchup-u (osnovnu geometriju, kubične elemente sa relativno malo poligona uz posebno obraćanje pažnje na optimizaciju modela).

Potrošili smo jedan dan da optimizujemo model...

Smanjili smo vreme rendera fotke na sat vremena i uspeli smo da odradimo video za oko 30 sati rendanja. Bez vidljivi uticaja na kvalitet. :D

Malo upozorenje ...

pre jedno mesec dana smo se "malo" zeznuli i preterali sa detaljnošću nekih elemenata koji su bili rađeni u njemu pa su se prilikom eksporta i rada u Artlantis-u pojavili oooooooogromni problemi posto smo tamo dobili mnoooogo poligona. Rezultat je bio render slike 1600x1200 od oko 12h (na relativno jakoj mašini) koji je za Artlantis apsolutno nedopustiv ... a trebalo je da se renderuje video od 30sec. :)

Ispostavilo se da Artlantis mnogo bolje žvaće kompleksne elemente (drveće, ljude, automobile...) koji dolaze iz Archicad-a nego iz Sketchup-a.

Rešenje je bilo deo elemenata odraditi u Archicad-u a deo u Sketchup-u (osnovnu geometriju, kubične elemente sa relativno malo poligona uz posebno obraćanje pažnje na optimizaciju modela).

Potrošili smo jedan dan da optimizujemo model...

Smanjili smo vreme rendera fotke na sat vremena i uspeli smo da odradimo video za oko 30 sati rendanja. Bez vidljivi uticaja na kvalitet. :D

Pa pokusaj da pravis blok ka kopiraj....malo lakse dise....probaj

Evo malog dodatka:

Google SketchUp Pro v6.0.515

http://rapidshare.com/files/29562699/gsutexas.rar

SketchUp.5.The.Book.By.Bonnie.Roskes.pdf

http://rapidshare.com/files/26193256/Sketc...Roskes.pdf.html

Bonnie Roskes, "Mastering Piranesi v4"

http://rapidshare.com/files/28946524/Maste...esi.v4.rar.html

Jel zna neko link na kome se nalaze poznate gradjevine radjene u SketchUpu, besplatne za DL?

Cini mi se da je taj link bio na DZ al nema sanse da ga sad nadjem, ima cudo poznatih gradjevina.

poslacu ti ja torrent sa serijskim brojem i full - pro verzijom zadnje verzije, ako te to interesuje, a moze i ova 6tica... svejedno je, samo reci sto te interesuje :)

Koji deo od "Piraterija je strogo zabranjena na forumu" nisi razumeo?!? <_<

Da li je neko imao iskustva sa povezivanjem sketchupa sa google earth, tj importovanjem terena i texture pa i modela zgrada iz GE?

Koji deo od "Piraterija je strogo zabranjena na forumu" nisi razumeo?!? <_<

Da li je neko imao iskustva sa povezivanjem sketchupa sa google earth, tj importovanjem terena i texture pa i modela zgrada iz GE?

Ja obozavam SketchUp i uvek cu ga obozavati jer se jako progresivno razvija softver. Radim u njemu jos od verzije 4. Ima milion korisnih plaginova koji mnogo pomazu u modelovanju. Cak najnovija verzija podrzava i BIM. Ko zna da radi u njemu shvatice o cemu pricam, kao sto je ovaj lik npr. >

Ipak je to google. Evo i jednog lika koji radi brutalne stvari sa SketchUp-om i PS-om > http://visualizingarchitecture.com/ ( ili Kečapom - popularni naziv medju studentima :D ) Jos je pre koji dan izasao i 2015 64 bit. Zlo ! :)

Ja obozavam SketchUp i uvek cu ga obozavati jer se jako progresivno razvija softver. Radim u njemu jos od verzije 4. Ima milion korisnih plaginova koji mnogo pomazu u modelovanju. Cak najnovija verzija podrzava i BIM. Ko zna da radi u njemu shvatice o cemu pricam, kao sto je ovaj lik npr. >
Ipak je to google. Evo i jednog lika koji radi brutalne stvari sa SketchUp-om i PS-om > http://visualizingarchitecture.com/ ( ili Kečapom - popularni naziv medju studentima :D ) Jos je pre koji dan izasao i 2015 64 bit. Zlo ! :)

Više nije Google nego je Trimble, što je još veće zlo! Pokušavaju da ga naBIMuju, al će to malo teže ići, jerbo površinski modeler kao osnova baš i nije najbolji za to - gubi se na brzini i eleganciji, iako 3D izgleda skoro pa tačno. Jako je simpatičan i lak, brzo se radi, ali za ozbiljniju priču mora nešto ozbiljnije da se potera.

Pazite malo sad kako će da se razvija ... i uskoro više neće biti dž verzija ...