Jump to content

Spasimo Ledinacko jezero od isusivanja!

gornjane
 Share

Recommended Posts

• Replies 227
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Postovani zastitnici Srebrnog jezera:

I tereba da uzivamo u pobedi gosteci se! Ali nemojte se opustati, Mracne sile vrebaju i pritajeno iscekuju svoj trenutak...

Budimo na oprezu i stitimo nas Fruskogoski Dragulj.

Vas saborac, S.M.

u pravu si gornjane...

svaka chast svima koji ste uchestvovali u ovoj, naizgled maloj, ali jako vazhnoj pobedi...

Zaista divne vesti i izuzetno mi je drago što su se stvari ovako završile.

Evo već duže vreme se spremam da iznesem moj doživljaj sa ledinačkog jezera i eto konačno nađoh malo vremena.

Sredinom novembra sam posetio jezero sa ciljem da napravim neke fotke za NG konkurs. Celoj priči sam dosta ozbiljno pristupio: opremu sam po prvi put spremio za zadatak nekoliko dana pred put (inače običnom puim baterije u pet do dvanest :) ) , nabavio mape Fruške Gore, informisao se o svim detaljima i slično. Pošto često fotografišem u prirodi znam da je za dobru fotografiju potrebno ogromno strpljenje, treba uvek odmeriti pravi trenutak, a nekad je za tako nešto potrebno dosta čekati. Iz tog razloga planirao sam da provedim tri dana na samom jezeru i to dan i noć, prvi dan za obilazak svih lokacija za snimanje, drugi za samo fotografisanje i trći kao rezervu u slučaju lošeg vremena ili nečeg sličnog.

U subotu sam krenuo put Novog Sada a zatim i Ledinaca, a do samog jezera sam stigao oko 16h, malo kasnije nego što sam planirao. Naravno odmah sam krenuo u obilazak samog jezera i njegove okoline, napravio par probnih snimaka i pošto je mrak već počeo da pada polako počeo da tražim pogodno mesto za šator.Vreme tog dana je bilo prelepo, vedro plavo nebo sa retko kojim oblačićem , ali kako sam sam bližio Ledincima tako su se i neki gadni stratokumulusi pojavljivali na nebu. Prema vremenskoj prognozi vreme tih dana je trebalo da bude oblačno sa mestimičnim sunačanim intervalima uz moguće slabe padavine. Sve je to meni išlo u prilog jer sam baš i želeo tako nešto kako bih uneo malo dramatične atmosfere u fotografije. Jezero je zaista lepo, mada sam ga iskreno potpuno drugačije zamišljao. Malo sam se razočarao što u samom jezeru nema nikakve vegetacije pa ono deluje prilično "mrtvo". Jezero sa tri strane okružune strmim liticama,pa pokraj samog jezera vlada potpuna tišina, nema vetra, nema ptica, nema žaba, nema ničega , jedna vrlo mistična atmosfera...

Mrak je počeo da pada i polako sam krenuo ka mestu koje sam predhodno odabrao za podizanje šatora, kad odjednom mi prilazi neki stariji čovek u radničkom odelu koji mi nešto nerazumno promrmlja ... Nisam ga najbolje razumeo šta me je pitao , ali ubrzo ukapirah da je to čuvar... I tu počeše problemi :( Nije mi ništa rekao za foto aparat ali mi je zato rekao da šator ne sme biti na njihovom posedu. Dobro, rekoh ja, čovek donekle ima i prvo ipak je to privatno vlasništvo, pa tako bez mnogo prepirke uzeh opremu i supstih se do onog izvora na nekih 10ak minuta od samog jezera. Pred spavanje sam još jednom pogledao u nebo i prijatno se iznenadio jer je bilo puno zvezda, što je obećavalo dobro vreme... Probudeo sam se oko 4h i otišao do jezera sa namerom da slikam po toploj jutarnjoj svetlosti , ali pošto je još bilo mračno odlučio sam da malo prilegnem na onom splavu (koka više hvala Bogu nema) da odremam još koji minut pošto sam još bio pospan :) Posle nekog vremena krenem ja na posao, počnem da nameštam stativ kada se odjednom iza mene pojavi neki čikica , ali ne onaj od predhodne večeri nego neki drugi... Naravno i on je čuvar , stim mnogo gori i bezobrazniji od onog juče. Odmah mi je rekao da ne smem da ništa da slikam i da je već pozvao policiju . Probao sam sve cake koje znam , i da sam novinar i da radim za ovoga i onoga, ali ništa, nisam mogao da ga ubedim da mi dopusti da napravim bar par fotografija :( Nisam imao nameru da se svađam pa sam napustio "njihovu" teritoriju i krenuo u potragu za alternativnim lokacijama. Iz kratkog razgovora sa čuvarom sa saznao da je stvar rešena i da će isušavanje početi narednih dana. Baš sam se smorio kad sam to čuo jer pratim ovu temu od početka i znam koliko su se svi trudili da se spase jezero... krenuo sam ka vrhovim obližnjih litica u nadi da ću naći neki dobar ugao za slikanje, što sam kasnije i uspeo, ali je sve već uveliko mirisalo na kišu. Nebo je već bilo prekriveno gustim oblacima pa sam malo ubrzao celu stvar kako me ne bi uhvatila kiša. Napravio sam tu i tamo par dobrih snimaka, ali daleko od onog što sam očekivao. Kiša je počela da pada, a ja polako krenuo nazad do šatora da se spakujem i krenem nazad, pošto nije bilo svrhe ostajati dalje. U povratku svrath malo do NS, i naravno kao po običaju nisam stigao da se vidim sa Abdijem al šta da se radi :)

Ima par dobrih fotki, ali smatram da nisu Natuonal Geographic kvaliteta pa ih iz tog razloga nisam ni poslao na konkurs. Možda nisu toliko loše, možda sam samo suviše samokritičan , ali u svakom slučaju smatram da NG zaslužuje bolje. Kompinacija lošeg vremena i čuvara koji su me oterali je učinila svoje pa se dobro isplaniran put pretvorio u nešto malo drugačije, ali šta da se radi mora nekad i tako da ispadne. Ja se samo nadam da će biti još neki NG konkurs i da ću se možda dočepati posla kojeg bi voleo da radim.

Ljudi, svak vam čast na trudu, pokazali ste kako grupa običnih ljudi može da se suprostavi velikoj korporaciji ali i domaćem organizovanom krimialu (znate šta mislim ) ! bravo još jednom

Evo jedne moje fotke, izvinjavam se što je malo veća, ima baš puno detalja pa ju je nemoguće optimalno kompresovati.

NGlejk.jpg

Slikano sa 30D i tokinom 12-24 , konvertovano iz RAWa pomoću Adobre rawa, od obrada Curves i levels i USM. Manuelna ekspozicija f16 , 1/30 , iso 200 , sve to sa stativa (Manftotto 190prob+486RC2)

Pozdrav svima!

Možda nisu toliko loše, možda sam samo suviše samokritičan , ali u svakom slučaju smatram da NG zaslužuje bolje.

Druze ovo si odvalio tako da mi je doslo da ti editujem poruku. NG jeste vrh ali nikako nije vrh na koji se bilo koji iole talentovan fotograf ne moze popeti.

nema žaba

:lol: Bila je sredina novembra brate... :lol:

Čestitam na uspeloj akciji!

Nadam se da Mr. gorjane nije u pravu i da "trule kapitalističke snage" neće više pritajeno vrebati :)

Što se tiče broja kasnio je iz prostog razloga što smo bili primorani da se uskladimo sa terminima štamparije. Od sada naredni brojevi biće u prodaji oko svakog 10-tog u mesecu.

Uzgred, koliko vidim Dicky je uradio snimanje, ali ja sam dobio svega par diskova.

U januaru putujem u centralu pa bi bilo dobro da ponesem što više materijala. S toga, ko je zainteresovan još uvek za saradnju sa NGM slobodno neka me kontaktira.

Pozdrav

Narode trebaće nam pomoć i ovde:

Naime u Zelenici (Herceg - Novi) u luci se planira izgradnja silosa za pretovar cementa. Pre tri godine smo uspeli da se odbranimo od te napasti. Medjutim "trule kapitalističke snage" su uspele da "reše" problem kod nadležnih ministarstava, te je ponovo pokrenuto pitanje izgradnje.

...

mi smo ekoloska drzava i brinemo o nasoj priodi i ljepotama...a to sto se u sred boke kotorske nalazi brodogradiliste, pa eto sad (nadam se da ne) silozi za pretovar cementa, sto ce da nam pregrade taru...sto ce da prave bushotinu za naftu kod ulcinja, sto je toliko zemljista, vode i vazduha zagadjeno od aluminijumskog kombinata, sto pljevlja uvijek smrde od rudnika uglja, sto su pelikani zamalo istrebljeni, to su sitnice, pa se nemoj sjekirat :)

Zdravo narode! :)

Sa onima koji su neosetljivi na zdravo okruzenje treba se nemilosrdno obracunati. Nema za gradjevinsku mafiju i njenog sefa MIKI-ja milosti! :mrgreen:

Vidite kako nas Rasha to radi dobro:

http://www.ekoforum.org.yu/index/vest.asp?vID=1197

Mediji su ono sto njima najvise smeta! ;) Fantasticna je i akcije kakvu je pokrenula National Geographic Serbia svojim foto-konkursom. Takve stvari su mocnije od bilo koje propagande. :rolleyes: Puno hvala National Geographic Serbia za takvu podrsku u spasavanju Srebrnog jezera! ;) Jos jednom - HVALA!!! :rolleyes:

Zato raspalite na sva zvona u medijima i pozovite National Geographic i Boka ce biti uskoro oslobodjena zagadjivaca! :ph34r:

Vlah :wub: Boku!

Upravo videh u današnjem Politikinom Magazinu članak o Ledinačkom jezeru. Nema baš mnogo fotografija ali je tekst ok i dobro je zbog javnosti :) Da se čuje još malo :)

Ali posebno poslednji pasus:

Recimo i to da cela priča i ne bi dospela u javnost da se meštani sela nisu organizovali, kucali na vrata nadležnih, pisali medijima i otvorili forum na internetu "Spasimo Ledinačko jezero"...

:)

Darko-momce:

Procitah clanak u Politici. Nista posebno, uopsteno i sve poznato. :mellow: Ali nije lose da se pise. Sto vise, to bolje! <_<

Pisanje Politike je danas bilo u necem mnogo vaznije. Preneli su vaznu poruku Evrope nama: Vas put ovamo je preko poljoprivrede. :rolleyes: Ako malo bolje procitate sve te clanke, danasnje pisanje Politike je posveceno nasem najvaznijem brendu - SELJAKU! :rolleyes: Konacno da i on dobije svoje prvamo mesto. Zasluzio je to! Izvorni Seljaci jedino mogu da spasu ovu nesrecnu Zemlju! ;)

Vlah postuje i :wub: :wub: :wub: naseg IZVORNOG SELJAKA!

PS - Od Gornjana sam dobio sledecu poruku i prenosim vam je u celini, jer ce mozda nekome trebati? ;)

#######

Subject: UNS info - Korisni materijali za novinare koji izvestavaju o zivotnoj sredini

UNS info - U okviru projekta "Jacanje izvestavanja o zivotnoj sredini u Srbiji i Crnoj Gori", podrzanog od Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OSCE), EkoForum uz dozvolu Reuters Fondacije nudi novinarima koji izvestavaju o zivotnoj sredini korisne materijale za njihov rad, prevedene na srpski jezik. Materijale su napisali novinari agencije Reuters i sadrze prakticne savete za kolege koji pokrivaju ovu oblast. Materijali se nalaze na internet prezentaciji EkoForuma i mogu se preuzeti u MS Word ili PDFormatu sa http://www.ekoforum.org.yu/htm/eko-novinari.htm

Informativna sluzba

Udruzenje novinara Srbije

• 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Gornjane nije tu. Ali sam od jednog momaka sa Zone saznao sledece:

RADIKALI KUPILI POBEDU

11:36 Kupovinom i pritiskom na izabrane èlanove za Savet MZ Stari

Ledinci, Srpska radikalna stranka osvojila je veæinu u ovom mestu, kaže za

naš radio Radomir Deliæ jedan od kandidata na izborima.

"Dva moja kandidata, takozvana nezavisna kandidata, okrenula su mi

leða, tako da sam ja izgubio glasanjem 4:3. Moram da dodam da je

konstitutivna sednica trebalo da bude održana danas. Meðutim prelaskom pomenutih

kandidata Grad je pomerio konstitutivnu sednicu za èetvrtak poslepodne,

da bi svega nekoliko sati pre poèetka izborne tišine pred parlamentarne

izbore, proglaso veliku pobedu SRS-a, odnosno svoj totalni poraz

pretvorili u pobedu kupovinom i pritiscima na ta dva èlana. Radikali su na

taj naèin stavili sve nas u mat poziciju i objavili kako je SRS vratila

svoju tvrðavu Stare Ledince ", kaže za 021 Deliæ.

Novi predsednik Saveta MZ Stari Ledinci je Vuk Šoškiæ, a takozvani

preletaèi su Dobrivoje Èalniæ i Boro Lukiæ.

Podsetimo da je prema rezultatima koje je priznala Gradska izborna

komisija u Savet ušlo pet predstavnika grupe graðana, dok su preostala dva

mesta pripala kandidatima Srpske radikalne stranke, koja je u ranijem

sazivu imala sva mesta.

O tome kako je SRS prošla na izborima u Ledincima govori i podatak da

je bivša predsednica Saveta MZ Stari Ledinci Dobrila Oparnica, koja je

bila kandidat ispred SRS-a, na listi od 20 kandidata osvojila 15 mesto.

Savet MZ raspušten je nakon pokušaja isušivanja Ledinaèkog jezera, kada

su stanovnici optužili Dobrilu Oparnicu predsednicu Saveta, da je

direktno na strani austrijske firme, koja je trebalo da obavi posao

isušivanja jezera i navodnu rekultivaciju. Ledinèani smatraju da Oparnica nije

branila interese Starih Ledinaca.

"Da nije smešno bilo bi tužno. Ja ne vidim èemu potreba da se graðanska

inicijativa i borba za zaštitu Ledinaèkog jezera, pretvorila u

politièki obraèun sa mnom, jer sam ja, za sada, apolitièan," kaže za 021 Deliæ.

(Milan Srdiæ, 021)

Da li neko zna nesto vise o samom Jezeru, politika me ne interesuje? Zar smo se mi celog leta tamo lomatali i borili zbog politickih igranki? Nasa posla... razocaran sam!

Janus

Da Janus nije aktivirao temu, ne bi ni znala za sve ovo. Thx. :)

Moje raspolozenje u prethodnih sat i vishe vremena (dok sam citala ovih 9 str veoma pazljivo) proslo je sve faze: od tuznog, do rasplakanog i na kraju srecnog. Ja sam samo nacula to od mame, posto ona ima sve informacije sto kruze po NS-u, ali nisam zvanicno znala sve dok nisam procitala.

Ali meni je to sumnjivo, shta se sada desava?

Jel gotovo sve? Jezero ce ostati i moci da se posecuje?

Zelim samo da cujem konacan odgovor.

ako je istina i ako su lokalni ljudi umesani u igre sa tim, treba da pomenu koja god partija da je u pitanju. sad ce gomila ljudi da se izlomata, digne galamu da bi neko nekom montirao tockice na fotelju i zauzeo mu mesto. to verovatno svi tamo u NS znaju, pa nek informisu i ljude koji su pomagali ovde.

Proverio sam istinitost sadrzaja moje prthodne poruke. Tako je. Ali, svakako ne treba spominjati ni stranke ni politicare. Bio sam malo revoltiran. Sve te igre su nekorektne... Od sada pa nadalje - ignorisem ih!

Nas posao je zdravo okruzenje i borba za isto recima i slikama. Ova tema je takodje bitna i zbog prvog foto-konkursa NG Srbija. Na osnovu nje je isti inicijalizovan. U ovoj temi je fotografija pokazala svoju pravu moc! Ova tema i Zona su se cesto pominjale u raznim medijima. Ova tema je bitna i zbog drugih slicnih ekoloskih problema u ovoj maloj i napacenoj zemlji. Ova tema je dobar primer kako se MALI covek moze izboriti za VELIKU stvar...

Zato sacuvajmo ovu temu i njenu sustinu od onih koji i ne zasluzuju da ih pominjemo!

Janus