Jump to content

Spasimo Ledinacko jezero od isusivanja!

gornjane
 Share

Recommended Posts

• Replies 227
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Svestenik je na tom jezeru odrzao opelo za radnike koji su poginuli na tom kamenolomu kao i za ljude i decu koji su stradali pod tockovima kamiona koji ce ako se kamen bude eksploatisao ponovo tutnjati kroz Ledince. Fruska gora je vojvodjanska Sveta Gora i podjednako je vazna i kao nacionalni park i kao mesto na kome se nalazi veliki broj manastira.

Pozdrav forumasi, pomaze Bog oce Bane!

Svacija pomoc u borbi je dobro dosla, a posebno pomoc svestenika, koji u maloj sredini kao sto su Ledinci ima veliku ulogu.Ledinacko jezero ima veliku ulogu u duhovnom zivotu ledincana jer je za par godina tu krsteno preko 500 ljudi kako iz samog sela tako i iz cele Vojvodine.Ziveti u Beogradu i Ledincima nije isto.Sto bi jedan moj poznanik rekao "Danas nije lako biti ledincanin" Prema tome, crkvi je uvek mesto medj ljudima i obrnuto..Bitno je da nam je cilj isti..neka svako da svoj doprinos toj borbi na najbolji moguci nacin...onako kako najbolje ume i moze.

Elem.Svima se zahvaljujem sto ste pomogli da nas glas dopre sto dalje, a sa vasim fantasticnim fotkama stici ce jako daleko..Fotke su jako jako dobre.

Ovo je samo pocetak borbe.Vrh ledenog brega je poceo da se topi.Nadam se da se na tome nece zaustaviti.

Bitno je da su mediji sve ovo dobro propratili, da se nas glas zaista cuo, i da smo ovom akcijom poslali jasan signal da cemo se i mi pitati kada je sudbina Fruske Gore u pitanju.Jer kao sto sam rekao i juce,zivecemo jos 10,20,50 g. a Fruska je tu milionima pre nas i moramo je sacuvati za one koji dolaze.

Ledinci su selo koje zivi, u kom se cuje smeh dece,kroz koje nedeljom prolaze reke planinara...Necemo to da zamenimo bukom kamiona i zvucima motornih testera..Sacuvajmo jezero, sacuvajmo Svetu Frusku Goru.

Veliki pozdrav

Rasa

Koja je poruka ove fotke? "Spasimo jezero, vodu, kamenje, a zivotinje ubimo, oderimo i odenimo se u njih" (?!?) <_<

Немој бити тако сурова. Жена је била уцвељена и смрзнута. Намерно сам је фотографисао и поставио фотографију јер је госпођа дошла у природу у бунди. Можда је вештачка :rolleyes:

verovatno bih izazvao antiverski incident ili zagadjenje jezera povracanjem.

:)

Da li mislis da su svi ljudi iz crkve i njene okoline toliko losi ? Sa takvim stavom je bas cudno ziveti... Generalizacija je neverovatno nezrela stvar [a znam da si stariji od mene, pa sam jos vise u cudu].... :mellow:

Dole kapa Doomster počinječ da barataš slikama jednako dobro kao i rečima :) .

Svešteniku svaka čast, žao mi je što nisam bio u nedelju da ga upoznam.

Ne smemo zaboraviti da osim ekološkog Fruška Gora ima i veliki duhovni značaj za stanovništvo i to nisu stvari koje se isključuju, naprotiv...

Uostalom divno je videti sveštenike (bilo koje konfesije) medju narodom gde im je i mesto a ne da se vozikaju u skupim kolima i da vode dnevnu politiku. Mislim da treba da se nastavi sa okupljanjem i pritiskom na vlast.

srecom nisam mogao da dodjem zbog medjunarodne izlozbe pasa na Bg sajmu.

verovatno bih izazvao antiverski incident ili zagadjenje jezera povracanjem.

Пробај да изазовеш нешто позитивно. Лепше ћеш се осећати. ;)

Фотке су одличне као и читава иницијатива.

nemoj da mi popujes, nisi ovlascen ;)

Da li mislis da su svi ljudi iz crkve i njene okoline toliko losi ? Sa takvim stavom je bas cudno ziveti... Generalizacija je neverovatno nezrela stvar [a znam da si stariji od mene, pa sam jos vise u cudu].... :mellow:

skrenucemo sa teme a to mi nije namera.

Ej Rašo, drago mi je da si došao kod nas, da vidiš da i ovde ljudi daju svoj doprinos. Lično, žao mi je što nisam prisustvovao skupu ili na neki drugi način iskazao svoju podršku naporima da se spreči uništavanje Fruške.

Ipak, želim da podsetim da se ovo divljanje nad Fruškom ne svodi samo na Ledinačko jezero. Pamti li ko seču drveća od pre koju godinu ? Pamti li ko napore planinara da se tome stane u kraj, i da se ta "kontrolisana" seča drveća svede na razumnu meru ? Koliko novih mladica je zasađeno ?

Nadam se da Dragiša ima neke pozitivne vesti na ovu temu da nam saopšti ..

B.

Postovani Eko-sledbenici, postovani Zonasi:

Uradili smo fantasticnu stvar i nema potrebe da po starom Sxxxxxx obicaju to sada "uprskamo". Posebno molim Zonase koji imaju veliki uticaj na ostale clanove da povedu racuna o svojim izjavama i o fotografijama koje postavljaju. (Vi ste uzor i obrazac ponasanja za mladje!). To ne znaci da se bilo kome uskracuje pravo da iskaze svoje misljenje. Zona je otvorena zajednica, tj. demokratsko drustvo! Ja Vas samo molim da svoju (nasu) sujetu, tastinu, samoljublje, egoizam... ostavimo za neku drugu priliku (druzenje) i da tamo polemisemo "do panja".

Da jos jednom ponovim:

POLEMIKA JE HIGIJENA DUHA!

Neka bude tako!

Poznat Vam je nas cilj, molim Vas, usmerite se ka njemu. Ako ne bude tako, druga (zla) ztrana ce to umeti da veoma vesto iskoristi i da nas sramno porazi!

Sto se religije tice i tu cu biti jasan. Ja sam nacelno ateista, ali u potpunosti podrzavam ucesce Crkve u eko-akcijama i to ne samo na FG, nego svuda. Da budem jos konkretniji, ja sam - PANTEISTA! Za mene su BOG, tj. TVORAC isto sto i PRIRODA. I ja u vezi toga nemam sta vise da kazem.

Ali, ovu poruku Vam saljem iz drugih razloga. Treba da se napise PETICIJA, tj. APEL ZA SPAS naseg Jezerceta. To od nas zahtevaju mnogi mediji, a posebno Eko-sajtovi koji zele da se pridruze nasoj akciji. (Crnamrljo, da li si odustao da na svoj sajt postavis ono sto si obecao u vezi nase akcije, tj. Ledinackog jezera?).

Ti zahtevi izgledaju otprilike ovako:

********************************************************************************

On 11/5/06, Centar za razvoj ekološke svesti IZVOR <izvorekoloskesvesti@gmail.com> wrote:

pOSTAVLJAM UPRAVO NA NAS SAJT PRICU O lUDASKOM JEZERU,

U DEO "VREME JE ZA AKCIJU"

ALI KOJA JE AKCIJA???

IMA LI NEKA PETICIJA, KOME DA SALJU EMAIL PROTESTE I SL???

********************************************************************************

Postovani g. M.,

Posredstvom g. S. K. dobili smo vasu poruku o tome da Ledinackom jezeru preti isusivanje.

Mi bi veoma rado, na nasem sajtu, objavili apel za spas jezera sa linkom na galeriju fotografija: http://www...................................................

Ukoliko se slazete, molim vas da nam posaljete apel za spas jezera i mi cemo to objaviti.

Pozdrav,

Mihajlo Maricic

EkoForum

Informativna kancelarija

Regionalni pres centar za zivotnu sredinu

http://www.ekoforum.org.yu

Ja nisam vican pisanju PETICIJA, tj. APELA ZA SPAS naseg Jezerceta. Najlepse Vas molim da to urade oni koji to najbolje umeju i da to posalju na navedene e-adrese. Tu pre svega mislim na Biljanu, Snezanu, Crnumrlju, Gezu, Rasu, Baneta...

Raso, Lideru nas, ovo je posao za tebe!

Na pravom ste putu Zonasi, Eko-sledbenici! Radite i zivite u skladu sa Tvorcem, tj. Prirodom.

Vas, S.M.

P.S. Fotografije koje postavljate uz ovu temu su sustinske informacije sa kojima mi baratamo! Mi smo pre svega foto-zajednica! (Da Vas podsetim: Jedna slika vredi kao hiljadu reci!). Najlepse Vas molim da svojim fotografijama ne iritirate one koji ne dele Vase misljenje. Vase male nezlonamerne provokacije ce samo naneti veliku stetu nasoj akciji. Ako bas hocete da iritirate, provocirate i manipulisete auditorijumom, salite se na svoj i racun vasih drugova/prijatelja koji Vam to nece zameriti, ili uzeti za zlo! (Oprosti mi Abdee...) S.M.

Pozdrav forumasi!

Prvi cilj akcije je vec ostvaren..Isterali smo ih na vetrometinu i cistac.U danasnjem "Gradjanskom listu" pokrajinski sekretar za zastitu zivotne sredine i odrzivi razvoj (kako to fantasticno zvuci) Zoltan Djarmati je delimicno potvrdio moje sumnje i ono to vec neko vreme trubim i urlam na sav glas.

Izjavio je kako je moguce da ce biti izvadjeno nekoliko miliona tona kamena?!!! U sred nacionalnog parka, da li je to moguce...Nije upoznat sa tacnim ciframa, plan rekultivacije jos nije gotov, ali ako po planu bude nalozeno isusivanje jezera, oni ce ga isusiti.Tako da iako ga ne isuse pod izgovorom da je opasnost za selo, isusice ga pod izgovorom da je to u skladu sa planom rekultivacije.To je Djarmati i sam izjavio, da bi na kraju rekao da ce krater ponovo napuniti vodom...da nije tuzno, bilo bi smesno.Takodje je rekao da ce rekultivacija trajati 2-3 godine..Ja sam siguran da austrijanci ne bi ulazili u ceo posao da bi se ovde zadrzali samo 2-3 godine.Njima je cilj kamen i ovde su samo zbog njega i zato se ne treba zamajavati glupostima kako su dosli da zatvore kop.

Firma "Alas" je vec postala vlasnik vise kamenoloma u Srbiji, i ko je pratio problem koji je imao Bozidar Mandic iz "porodice bistrih potoka" zna sa kim imamo posla.

Imaju razradjenu taktiku da se javosti predstavljaju kao "ekolozi" i kao ljudi koji su dosli da na lep nacin rekultivisu stari kamenolom.Takvu pricu su plasirali savetu mesne zajednice "Stari Ledinci".

Ne treba pricu zadrzavati na pitanju isusivanja jezera, vec opravdanosti cele rekultivacije i otvaranja kopa.Jer oni se obavezuju da ce jezero biti tu kada zavrse posao...

Plan rekultivacije nije po sebi validan ako ne bude verifikovan.Verifikuju ga razne sluzbe a svakako je najvazniji igrac uprava za zastitu zivotne sredine i gospodin Nikcevic na celu.Na njima je najveca odgovornost i oni daju poslednju rec.Treba preko ekoloskih organizacija, kako domacih tako i stranih vrsiti pritisak upravo na upravu za zastitu ziv, sredine.Takodje treba imati komunikaciju sa medijima jer su se pokazali kao fer u celoj situaciji.

Ono sto je po meni najvaznije ce se odigrati u sledece dve tri nedelje.Zbor gradjana u Starim Ledincima.Jer upravo je nasa akcija upoznala ljude sta se desava.Mnogi pojma nisu imali da ce da 2 km od njihovih glava da gruvaju mine, i da ce pored njihovih mukom napravljenih kuca da tutnje kamioni.

Alas u Austriji ima pokretne trake za transport kamena, koje idu kroz sumu, ali su tako zasticene i napravljene da slucajno ne bi uticale na zivotnu sredinu, a mogu glavu na panj da stavim da u nac. parku ne mogu ni da prismrde, nego rade u zemljama jugoistocne Evrope gde sve ide kao po loju...Koliko sam upoznat selo ce blokirati jedinu saobracajnicu na putu ka kamenolomu, tako da ce Alas i u slucaju dozvoljene rekultivacije morati da trazi alternativne vrste transporta...zicara na primer.

Posle resavanja ovog problema, precicemo i na problem sece sume..

Kamen ce da vade pod izgovorom rekultivacije, a sumu seku pod izgovorom sanitarne sece..Terminologija skoro svima nepoznata.Kako se iza finih reci kriju strasni zlocini..Gde ide ovo drustvo zaboga....?!?!

Pozdrav iz Ledinaca

R

povodom rasinog teksta o trajanju rekulivacije kako je "alas" rekao da ce trajati 2-3 god. ja sad pstavljam pitanje da li neko zna koliko traje iscrpljivanje rakovackog kamenoloma i da li je tamo neko bio,to je inace vazdusnom linijom mozda nekih 2-3 km od ledinackog jezera?

ako niko ne zna,sad cu vam reci da to izvlacenje kamena iz rakovackog kamenolama datira jos iz neke davne 1940-e,50-e godine proslog veka i da su jos nemci napravoli zicaru koja ide od ledinaca,tj. od dunava pa skroz u brda do rakovca,a inace rupa ili krater ili povrsinski kop je jedno 3x veci od ledinackog jezera,a mozda i vise,pre neke 2-3 nedelje sam bio tamo...

s tim u vezi toliko o trajanju rekultivacije ili kako je vec zovu...

vreme je jako sirok pojam...

Postovani ljubitelji FG:

(Ovo je 99 poruka!)

Moji novi Fruskogorski Sef Marko (beskompromisni borac za nase Jezerce) me je ubedio da postanem clan:

FRUSKOGORSKE YAHOO GRUPE

O cemu se radi, pogledajte ovde:

------------------------------------------------

Here are a few key tips to get you started:

* To learn more about the fruska_gora group, please visit

http://groups.yahoo.com/group/fruska_gora

* To post a message to this group, send email to

fruska_gora@yahoogroups.com

* To contact the moderator of this group, send email to

fruska_gora-owner@yahoogroups.com

------------------------------------------------

Ova grupa ce organizovati setnju po FG u nedelju. Ko zeli da nam se pridruzi, dobrodoso je. A da li ce biti primljen u ovu Grupu, o tome ce odlucivati nas Veliki Sef Marko. Marko je inace super momak, bavi se fotografijom kao FA, ali su mu kriterijumi za clanstvo jako viisssooookkkkkiiiiii - Fruskogorski! o)

Mi ne odustajemo od naseg cilja spasavanja Jezerceta, zar ne?

Vidimo se u nedelju na FG.

Srecno, S.M.