Jump to content

Neonska rasvjeta za studio ?

Recommended Posts

Evo ovako.

Kupih prije neki dan neku neonsku sijalicu Philips-ovu koja se zavrce u standardno sijalicno grlo.

Trosi samo 20W i pri tome daje svjetla koliko volfram sijalica od 100 W. Naravno, oslobadja po mojoj procjeni i najmanje 5 puta manje toplote od volfram sijalice a i ne crkava tako cesto (garancija na kutiji kaze moze 6 godina)

O prednostima neonske sijalice nad halogenom ne trebam puno pricati, jer svi koji su koristili halogene reflektore znaju da oni trose puno struje i da strasno griju.

E sad, palo mi je na pamet da uzmem 2x10 sijalica i konstruisem 2 softboxa od po 1kW (ekvivalent svjetla)

Da li je neko razmisljao u ovom pravcu, i mozda imao iskustva sa ovim svjetlom?

Naravno, odmah se namece pitanje white balance-a.

Probao sam fotkati sa D70s i na auto white balance dobio sam zelenkasti ton fotke. Postavljanjem WB na simbol sa neonkom dobio sam losije rezultate od auto WB iako sam ocekivao cudo.

Korekcijom WB u RawShooteru dobiju se potpuno korektne fotke.

Zasto se onda ova vrsta rasvjete ne koristi u praksi. Nesto mi je tu sumnjivo, sigurno zbog necega neonke nisu dobre (nema o ovoj temi nista na netu ili barem ja nisam dovoljno kopao).

Ajd posavjetujte me braćo fotografi dok nisam bachio pare na neonke.

neonke imaju prednost zbog velike iskoristivosti pretvaranja električne u svetlosnu energiju, naspram ostalih "grejnih" rasvetnih tela, medjutim imaju problem nekonzistentnog i bezvezne temperature svetla. Jako teško ih je upariti (par neonki iz istog pakovanja imaju različite boje), glomazne su u odnosu na količinu svetla koju daju, veoma su teški ramovi u koje se pakuju, jako su lomljive, i imaju problem kod snimanja sa video opremom - trepere, ako ne rade na par kHz, problem oko dimovanja (smanjenja svetla) ...

Nije istina da nema nikakvih podataka, google je tvoj drug, kino flo ili foto flo firma ih proizvodi za foto i kino snimanja. Cena? Prava sitnica... jedna sijalica, lampa bez dodatne elektronike je oko 80tak €...

Ja sam razmisljao u tom pravcu,

i zakljucio da je katastrofa nefunkcionalno, premda mozes napraviti perfektan softbox....

Prednost toga, za pocetnike koja mi se svidja u tom pristupu je jer imas kontinualno svetlo, te odma vidis kakvno svetlo/senke imas...

..jako primamljivo, ali...

neonke imaju prednost zbog velike iskoristivosti pretvaranja električne u svetlosnu energiju, naspram ostalih "grejnih" rasvetnih tela, medjutim imaju problem nekonzistentnog i bezvezne temperature svetla. Jako teško ih je upariti (par neonki iz istog pakovanja imaju različite boje), glomazne su u odnosu na količinu svetla koju daju, veoma su teški ramovi u koje se pakuju, jako su lomljive, i imaju problem kod snimanja sa video opremom - trepere, ako ne rade na par kHz, problem oko dimovanja (smanjenja svetla) ...

Nije istina da nema nikakvih podataka, google je tvoj drug, kino flo ili foto flo firma ih proizvodi za foto i kino snimanja. Cena? Prava sitnica... jedna sijalica, lampa bez dodatne elektronike je oko 80tak €...

Hvala istankov!

Dobar link.

Ja govorim o onim malim neonskim sijalicama, mislim da panel sa desetak sijalicnih grla i isto toliko sijalica uopste ne bi bio puno tezak. Sto se tice razlicite boje svjetla od razlicitih sijalica, mislim da bi upotrebom 10 sijalica dobio neku prosjecnu (prihvatljivu) temperaturu svjetla. E sad da su lomljive, jesu. Mada ovo nisu klasicne duge neonke pa su manje izlozene a ako bi se lijepo upakovale ne bi bilo opasnosti.

Za dimovanje si u pravu potpuno, neonku ne mozes regulisati potenciometrom. Jedina opcija je iskljucivanje pojedinih sijalica, ili postavljanje nekakvih sjenila i sl.

Ali ja bih uvijek dao prednost kontinualnom svjetlu, naspram flash-eva

Ovdje jedna Philips daylight neonska sijalica kosta oko 6e. Nije jeftino, ali ja bih uvijek dao prednost kontinualnom svjetlu, naspram flash-eva...

Istu stvar smo zamislili.

Ja bih definitivno išao na Daylight verziju, one jesu skuplje ali bar znaš da im je temperatura svetlosti 6500 Kelvina, imaju tu deklaraciju.

6€ za Daylight sijalicu je jeftino. Ja sam video cene po netu od 8 - 12€.

Ja po kući imam ove dve verzije (ni jedna nije Daylight):

Philips softone (6 god.) 1160 lumena 150mA (na Philips-ovom sajtu piše da je 2700 Kelvina)

Philips tornado (6 god.) 1350 lumena 145mA (to je ova spiralna sa tvoje slike).

Istu stvar smo zamislili.

Ja bih definitivno išao na Daylight verziju, one jesu skuplje ali bar znaš da im je temperatura svetlosti 6500 Kelvina, imaju tu deklaraciju.

6€ za Daylight sijalicu je jeftino. Ja sam video cene po netu od 8 - 12€.

Ja po kući imam ove dve verzije (ni jedna nije Daylight):

Philips softone (6 god.) 1160 lumena 150mA (na Philips-ovom sajtu piše da je 2700 Kelvina)

Philips tornado (6 god.) 1350 lumena 145mA (to je ova spiralna sa tvoje slike).

He, he!

Ideje su univerzalne.

Danas sam malo experimentisao sa ovom jedinom flou sijalicom koju imam i podesivsi WB na Nikonu D70s na flou rasvjetu sa korekcijom na -3 dobio izvanredan rezultat, tj. odlicnu reprodukciju boja.

Moja je sijalica takodje 6 god, ne pise koliko je kelvina, samo daylight ali to se moze regulisati preko WB-a.

Ne znam uopste kakvo je to treperenje neonki koje se spominje, ja ga nisam primjetio. Cak sam namjestio ekspoziciju na 1/1000 sec ne bih li uhvatio taj brzi treptaj i uvijek dobijam isti rezultat. U praksi ne vjerujem da cu u studiju ikad koristiti i 1/1000. Vjerovatno ovo stvara probleme na videu.

Sada sam se definitivno zagrijao za ovu varijantu.

Kostace vise od "halogen sa buvljaka" varijante ali je puno bolje.

Ja sam nasao u jednoj stonoj lampi Philips Daylight neonku, ali na zalost samo 14W ekvialent oko 70W sijalice sa uzarenom niti.

Evo sta pise na grlu te sijalice

lampa1.jpg

Snimak napravljen samo pomocu tog osvetljenja

bezblica.jpg

Kombinovano sa ugradjenim blicom (coolpix s4)

sablicom.jpg

Snimci su bez ikakve korekcije i kropa, samo resize

Kad bi se nabavile ove neonke vece snage, bar 20W i uparilo vise komada, verovatno bi moglo da se napravi veoma pristojono osvetljenje, a mislim da ne bi trebalo da budu skupe, jer sam stonu lampu sa tom neonkom pre godinu dana platio oko 1000 din :)

^ Ma definitivno odlično rešenje, za one koji nemaju budžet za pravo studijsko.

Jedino je važno uzeti verziju sa oznakom Daylight, zbog toga što emituje "belo" svetlo i deklarisano daje 6500K (ili je bar tu blizu), što se lako podesi kod DSLR-a koji imaju tu opciju, za razliku od običnih sijalica koje imaju "žuto" svetlo.

Žuto svetlo je kod običnih sijalica: ~ 2700K - 3700K

Žuto-Belo svetlo ~ 4000K - 5800K

Belo (ili kako ga još zovu: dnevno) svetlo je: ~ 6000K - 6700K

Belo-Plavo svetlo (jarko belo, koje počinje da vuče na svetlo plavičastu nijansu) 7000K pa na gore.

Kako se sve zovu tj. oznacavaju kucne sijalice i koje temperature svetlosti imaju:

~ 2700K - 3000K:

-----------------

Soft White

Warm White

Ultralume

StayBright

Interior

3400K - 3500K:

------

White

Ultralume

Compact Fluo

StayBright

Designer

3700K:

------

Natural

4100K - 4200K:

--------------

Cool White

Compact Fluo

Ultralume

StayBright

5000K:

------

Compact Fluo

Colortone 50

Chroma 50

Ultralume

Design 50

Daylight

6250K - 6700K:

--------------

Daylight

Day

7000K i jace:

-------------

Blue

Compact Fluo 7xxx (vrednost temper. u Kelv.)

Chroma 7xxx (vrednost temper. u Kelv.)

Ljudi, od kada je daylight 6500 kelvina???

daylight = 5600kelvina, soma kelvina nije uopste mala razlika, do duse sta vas briga, to se u PS-u lako sredi, ali ako neko fotka filmom, moze da zaboravi na taj "daylight".

Inace te sijalice sto mozete da nadjete u merkatoru, koje trose 20W a sijaju kao 100w, to su sve price za malu decu fotografa. Jer sto je neko vec rekao ne daju istu temperaturu svetla, trepere, i nemaju veze sa daylightom, osim sto vidno daju hladnije svetlo od klasicnih sijalica.

daylight = 5600kelvina, soma kelvina nije uopste mala razlika, do duse sta vas briga, to se u PS-u lako sredi, ali ako neko fotka filmom, moze da zaboravi na taj "daylight".

Inace te sijalice sto mozete da nadjete u merkatoru, koje trose 20W a sijaju kao 100w, to su sve price za malu decu fotografa. Jer sto je neko vec rekao ne daju istu temperaturu svetla, trepere, i nemaju veze sa daylightom, osim sto vidno daju hladnije svetlo od klasicnih sijalica.

Ja ovde govorim o specifikacijama / nazivima za svetlosna tela namenjena za veštačko kućno osvetljenje !

U drugim oblastima tehnike ili nauke se nešto drugačije vrednuje tj. zove određena talasna dužina.

A i što nas pitaš ?

Pitaj proizvođače, npr. Philips-a :)

Inače imaš ljude koji se bave profesionalno akvaristikom i koji idu dotle da analiziraju-mere svetlost koju odaju razni tipovi sijalica i to lepo stave u tabele za ostale svoje kolege. Odatle i meni ovi podaci.

Ove sijalice o kojima mi pričamo ne trepere, to nisu klasične neonke.

Trepere ali na mnogo većim frekvencijama nego obične neonke, nikad nisam našao podatak koja je to frekvencija, jel zna neko?

Što mu na isto izađe - ne smeta.

Zar custom WB ne rešava problem toplote svetla?

Pa naravno da rešava i to bez problema kod tako fiksnog izvora svetla.

E ja sam probao i tog treperenja sa mojom sijalicom nema pa ti pricaj sta hoces. I ova moja philips fluo od 20w svijetli kao volfram 100w. Kupi jednu i probaj pa ces vidjeti.

Koliko ima kelvina ne znam ali definitivno nije daylight, iako tako pise na njoj i tu si u pravu.

Nemam sta da kupujem i da probam. Posedujem iste takve :)

Imam neku philips samo što na njoj piše 5000K. A kada slikam na day light filmu dobijem zelenkasti ton. Objasni mi maxeru, zašto je to tako?

Izvini maxeru ali moram da ti kažem da si malo pobrkao lončiće. U onoj tvojoj tabeli imaš 2 puta daylight. Kako to da za jednu stvar imaš više vrednosti. Dnevno svetlo ide od oko 2000 kelvina do preko 10000 sve zavisi od uslova. Ali za naziv dazlight se vezuje ono svetlo dačno u podne leti, kada je sunce pod pravim uglom, bez oblaka ili bilo kakvih senki. Znači direktno.

I ne postoji belo svetlo. Jer je i tungsten light belo svetlo ako koristiš tungsten film, odnosno WB na digitalcu.

Nemam ja bez veze 10 iz tehnologije filma.

I još nešto. Sledeći put, kada ti neko već odgovori na post, nemoj menjati svoj prethodni, ili barem napiši da si ga izmenio.

Imam neku philips samo što na njoj piše 5000K. A kada slikam na day light filmu dobijem zelenkasti ton. Objasni mi maxeru, zašto je to tako?

A što bih ti ja objašnjavao :blink: Kakve veze ima to što si me pitao sa ovim o čemu mi ovde pričamo ?

A pričamo o osveljenju za snimanje objekata digitalnim foto-aparatima.

Ne slikam filmom, nisam ja napravio tu sijalicu, ja govorim o jednom a ti o drugom.

Uzmi lepo DSLR doteraj mu WB kako god voliš tj. kako on to omogućava i uslikaj nešto što je osvetljeno tom sijalicom (ili bilo kojom drugom sijalicom) i dobićeš sasvim ispravan rezultat ... film je nešto drugo i neću da se upuštam u nešto što je iza nas (istorijski i kako god).

Izvini maxeru ali moram da ti kažem da si malo pobrkao lončiće. U onoj tvojoj tabeli imaš 2 puta daylight.

Kako to da za jednu stvar imaš više vrednosti. ...

Pa ja sam lepo napisao da su to nazivi kojim proizvođači obeležavaju svoje proizvode (na ambalaži). Jednostavno takve termine oni upotrebljavaju. To što za više tipova sijalica koriste istu reč ... pa ne radim ja za Philips, Osram ili sl. pa da sada o tome polemišemo.

Jednostavno oni tako zovu sijalice koje rade na toliko i toliko Kelvina.

... I ne postoji belo svetlo. Jer je i tungsten light belo svetlo ako koristiš tungsten film, odnosno WB na digitalcu.

Ja koristim termin koji koriste i drugi i koji opisuje ono što ljudske oči vide pri upotrebi tog veštačkog svetla.

Potpuno ti je jasno da obična sijalica svetli žućkasto i da to tako i ti i ja i bilo ko drugi vidi. Sa druge strane neonka ima belu svetlost, belu kako je moje i tvoje oči vide a ne kako je instrumenti vide ili nauka deklariše ... itd. Mislim da smo sada razjasnili da sam ja pričao o jednom a ti o drugom.

I još nešto. Sledeći put, kada ti neko već odgovori na post, nemoj menjati svoj prethodni, ili barem napiši da si ga izmenio.

Dogovoreno.

Ispade da sada ja tebe nesto napadam. joj kuku...

Ma kapiram ja sta ti kazes...

I na tarabi nacrtana....pa perica... :D

Ljudsko oko ne vidi isto uvek. Ljudsko oko vidi onako kako mozak kaze da vidi. Tacnije privikava se, drugim recima ima auto WB :)

Gledaj u beo papir koji je osvetljen obicnom sijalicom, posle par min ce ti biti beo, pa upali neonku i videces da je u stvari plav, ali posle par min ce opet biti beo.

Ili uzmi 2 filtera. 85b i 80a recimo, i stavi ih tako da jednim okom gledas kroz jedan, a drugim kroz drugi filter. i gledaj tako 2 min beo papir. Posle skloni filtere, pa isti taj papir pogledaj prvo jednim, pa onda drugim okom. Pa mi reci jel vidis beo papir? hehehe

Hocu da ti kazem da to sto proizvodjaci lupaju po deklaracijama je za kucnu rasvetu i sl, i ne moze se koristit u foto, a tek ne moze u snimateljske svrhe(flickeri i ostalo).

Ako na sijalici pise daylight, a ja u PS-u, kada konvertujem raw ukucam da je svetlo bilo 5600 sto je u stvari daylight, nece WB biti dobar. Isto tako nece biti ni tacan ako stavim 6500. Tako da opet mora da se manuelno kalibrise.

Mada kada sad koristimo svi dslr-ove, koji imaju raw format. Koga briga koja je kelvinaza? Bitno je samo da nisu extremne vrednosti <2500K i >8000K.(lupam vrednosti) da ne bi dolazilo do prevelikog GAIN-a red or blue celija senzora, odnosno pojave suma.

I probaj onaj "experiment" sa filterima, da vidis kako mozes da se zbunis, pa da ne vidis b od belog.

Ma ne napadaš ni ti mene ni ja tebe, već pokušavam da razjasnim da ti govoriš sa naučne strane o prirodi svetlosti a mi ovde o tome ne pričamo, niti je taj pogled na ovaj problem ovde poželjan.

Ovde se priča svodi na vrlo jednostavnu primenu odgovarajuće obične kućne rasvete za potrebe digitalnih fotografa koji nisu pri budžetu.

Bez ikakvih zadnjih namera, da me ne shvatiš pogrešno, ali šta nas briga koja je tačna daylight temp. u K u preciznim naučnim/tehničkim okvirima ili kako se ista odražava na snimanje filmom (kao fizičkim medijem).

Ako Philips kaže da njegova sijalica emituje svetlost na 6500K i to još potvrde ljudi koji nemaju druga posla u životu do da uzgajaju ribice i alge u akvarijumu pod veštačkim osvetljenjem takozvanog "punog spektra" koje je prbližno sunčevom svetlu (pa otuda termin daylight) i ti isti ljudi još se pride razumeju u svu ovu svetlosnu problematiku pa precizno instrumentima izmere talasne dužine stotina modela sijalica od desetina proizvođača i sve to lepo smeste u tabelu ... itd. da ne tupim više, ... znači, ko smo mi (ja ili ti) da se tu nešto bunimo: e, čekaj daylight nije 6500K već je ... itd. ... mislim čemu to ?

Pa mi ovde nismo na fakultetu, nije ovo stručno-naučna tema ... ovo je životna činjenica da ta i ta sijalica od tog i tog proizvođača, koju on zove tako i tako, emituje svetlost na toj i toj talasnoj dužini ...

Malo me nervira, razumećeš me, što smo nepotrebno ja i ti ovoliko kucali i prepucavali se potpuno nepotrebno o nekim običnim stvarima koje su većini ljudi a pogotovo fotografima (koliko toliko) poznate ali nisu deo problema vezanog za ovu konkretnu temu: kako osvetliti objekat snimanja energy saver sijalicama i za male pare dobiti zamenu za skupe studijske flesh-eve (za digitalne fotografe ali ne i filmske zbog već pomenutih tehničkih razlika izmedju elektronike i celuloida-hemije).

Uffffff :D

Pa mi ovde nismo na fakultetu, nije ovo stručno-naučna tema ...

Bas tako, bitno je kako to radi i da je upotrebljivo, Philips neonka na kojoj ne pise koliko Kelvina, vec samo "Cool daylight" i na snimku bez ikakve WB korekcije i kombinovana sa blic osvetljenjem daje fotografiju bez ikakvih zelenkastih tonova, (postovao sam gore te dve slike) meni je samim tim veoma zanimljivo jeftino resenje i cim pronadjem gde mogu relativno povoljno da nabavim, kupujem 10 komada..........

Malo me nervira, razumećeš me, što smo nepotrebno ja i ti ovoliko kucali i prepucavali se potpuno nepotrebno o nekim običnim stvarima koje su većini ljudi a pogotovo fotografima (koliko toliko) poznate ali nisu deo problema vezanog za ovu konkretnu temu:

Umesto da ljudi koje ovo ne interesuje, (bave se profesionalno fotografijom i mogu da izdvoje sredstva za Bowense, Elinchrome itd) ignorisu ovu temu i da ostave one koje to interesuje da raspravljaju o tome gde najjeftinije nabaviti te neonke i kako najednostavnije napraviti rasvetu, razvija se bespotrebna rasprava "ko je pametniji" i "ko ima vecu ocenu"

Bas tako, bitno je kako to radi i da je upotrebljivo, Philips neonka na kojoj ne pise koliko Kelvina, vec samo "Cool daylight" ...

E, upravo je to razlog zašto sam postovao onu specifikaciju NazivaProizvoda/Kelvina, pa se iz priloženog može zaključiti da je ta tvoja neonka:

4100K - 4200K:

--------------

Cool White

izmena (26.09.2006. 19:06 h.):

(izvini tek sada videh da si ti naveo cool daylight a ne cool white, jer bi trebalo da daylight sija na vise Kelvina od White varijante ... 'ebi ga na poslu sam na brzinu ovo procitao i odgovorio a da nisam uocio ovaj previd)

Znači ima solidnu belu svetlost, što se na tvojoj slici i vidi. Možeš ta probaš ako tvoj Nikon ima podešavanje po Kelvinovoj skali za WB da ga setuješ na 4000K i da ponovo ufotkaš sliku, da bi video koliko odstupa tj. da li ce beli papir da vuče na žuto a ako je tako obori setovanje na 3500-3800K pa probaj ponovo.

Ne znam da li Nikon to ima ali znam da moj bivši Canon 20D takvo podešavanje za WB ima.

Ako se to pokaže kao moguće, to bi bilo najlakši način za podešavanje WB-a. Ali to treba probati u pravom okruženju, kada napravimo jednu takvu studijsku rasvetu.