Jump to content
Lucas

kako izgleda biti student... arhitekture

Recommended Posts

mislim da sve one koji su upisali fax ove god, a prisutni su na forumu zanima kako izgleda studirati arhitekturu u bg-u. Koje su pogodnosti (uopste pogodnosti kada si student... tipa jeftinije letovanje bla bla) koliko ima obaveza (celodnevna nastava?) i koliko slobodnog vremena. Da li izlazite, i koliko cesto, i uopste me zanima kako izgleda vas studentski zivot?

postavio ja slicno pitanje ali u offtopicu, mada me interesuje sta imaju kolege da kazu (citaj: idalje) haha :D

Ako hoces sacekaj par meseci pa cu da ti odgovorim, kad sam saznam.

I da, jedno pitanje, ti polazis ove godine ?

ha ha ... obaveze i nastava takvi da neces razmisljati o izlascima i ostalom :)

nije bas tako... ali spremi se da zagrejes stolicu muceci se oko gomile nepotrebnih gluposti - posebno na prvoj godini. Sto se tice pogodnosti - imas menzu i markicu za prevoz :)) Pogledaj i topic gde je tvoj kolega Budjevac zeleo da sazna nesto vise o faxu dok je bio s druge strane bare pa ces videti sta ljudi misle o faxu i studijima na arh. faxu u bgd...

Da je tema "život studenta arhitekture... jedna reč" mislim da bi apatija bila Ta reč.

Pitaš za letovanje? Pa recimo da se može odgovoriti jednim aktuelnim primerom. Sigurno znaš za biennale u Veneciji, e pa na našem fakultetu je organizovan odlazak tamo po ceni od 220eur po osobi. Agencija preko koje to ide je "kompas" (krajnje su neprofesionalni, ni mrtav ne bih isao sa njima).

Preko iste agencije ide i DAB (drustvo arhitekata) i njih to košta 180eur...

Nekako je logično da studenti imaju nekakav popust, a ne da im u stvari bude skuplje.

Slično je i kad su arhitekturijade u pitanju, umesto da bude neki popust, u stvari plaćaš više.

opet racunam da za te pare vredi da se ode, ali opet ne razumem zasto je skuplje.

@let4mi

znacu da li sam kolega u cetvrtak/petak :D polazem prijemni u sredu.

Poz

Izlasci? Ne znam kako je sad s obzirom da AC-a ima u manjoj meri (ili se bar tome nadajte). Ali ja kad sam bio na prvoj godini (prosle godine :D) svaki petak sam isao na zurke. Te zurke su obicno trajale i preko subote i nedelje, a nekad cak i do ranjih jutarnjih casova ponedeljka, tako da se mnogo puta desavalo da na vezbe ponedeljkom dolazim umoran i neispavan.

A zurke su super, u stvari, nisu bas zurke, vise su sedeljke jer sedis za crtacim stolom, nema puno ljudi samo si ti, nemas alkohol imas sinu lenjire i rapidografe...

opet racunam da za te pare vredi da se ode, ali opet ne razumem zasto je skuplje.

@let4mi

znacu da li sam kolega u cetvrtak/petak :D polazem prijemni u sredu.

Poz

ajd srecno ;)

nego pailhead ajd mi objasni kako moze da se izadje na krov zgrade fakulteta... da mi se nadje kad mi dosadi drustvo i muzika na zurkama :blink:

pa nije valjda bas tako.... ono imas makar delic slobodnog vremena? nisam ja ni mislio da cu da izlazim ceo vikend, ali....

Ma nemam pojma, nije bas tako crno, ali je prilicno crno. Prva godina fakulteta je kao neka obuka komandosa, sve ce uraditi da ti slome duh.

Kao sto ima ona vezba gde vojnici marsiraju uz i niz istu padinu bezbroj puta e tako ima i AC na fakultetu.

Pre je bilo zeznuto jer je plan nastave bio strasno razbacan, recimo ujutru u 8 imas vezbe, pa puzu od sat dva tri, pa ponovo vezbe. Pa onda jedan dan samo predavanja i sve to popodne (i na to ljudi onda ne idu uopste, kako bi se bar malo odmorili) pa onda jedan dan sve ujutru pa ponovo sve popodne i tako... umoris se od svega toga pa ne izlazis preko nedelje. A za vikend, ubije te u pojam ac, nije ti ni do zivota a kamoli do izlazenja.

AC - Arhitektonsko Crtanje - bar se tako nekad zvalo, sad je mislim neki drugi naziv i nije vise zaseban predmet nego je spojen sa likovnim ili nesto slicno... recice ti neko ko je to skorije imao... uglavnom predmet je rucno crtanje - rapidografom - razlicitih gluposti koje ti zadaju a pri tome ti love sitne greske - poenta predmeta (pre 15 god bila da te nauci da crtas) - da te spremi da izdrzavas duuge neprespavane noci (trebace ti za ostale predmete...) i sem toga nista vise... jer kasnije sve mozes da radis na kompu - sem naravno ispita (mozda tu ima neke koristi od AC? A mozda i nema??)

pa uvek ce da bude po neko ko je totalno nezadovoljan, ali postoje ljudi koji su stvarno presrecni na fakultetu (barem mi tako kazu)...

Tvrde da su se totalno pronasli u njemu, i da bez obzira na teskocu, mogu sve da uklope....

znaci nije sve crno belo....

Nema, nemoj biti u zabludi.

Tehnicko crtanje je potrebno znati u toj meri da recimo jedan semestar crtas (cisto da se adaptiraju ovi koji nikad nisu drzali tehnicku olovku i lenjir u ruci) i da naucis sve o razmerama, formatima, nacinu kotiranja, opisivanju itd.

Nista od toga se ne uci na AC-u (arhitektonska grafika, tako se zove sad) vec na silnim drugim predmetima na prve dve godine, na kojima je mnogo bitnije da ti lepo nacrtas nesto nego da ga tacno nacrtas. Primera radi arhitektonske konstrukcije, tu se vise znacaja daje tome da li su ti slova jednaka i da li pulsira linija nego da li greda lebdi u vazduhu.

Po meni je sve to glupo reseno. Niti smo naucili da dizajniramo (sto je prakticno i bila tema tog AC-a) niti smo naucili da crtamo. Glavna dliema ove godine, kad je moja generacija pocela da polaze konstrukcije je bila da li se opeka crta u presecima i izgledima u razmeri 1:50 i da li se u istoj razmeri kotiraju i modularna i proizvodna i zidarska mera prozora.

To je sve trebalo da se nauci u prvom semestru na predmetu koji se samo tome posvecen, a to je pitanje da li se uopste uci na fakultetu.

pa vidim da su odje sve neki "crni" odgovori.. meni je bilo extra (a i dalje je). Kad izadjes u provod uglavnom ces sretati kolege sa faksa (mada kad vidis u 5h ujutru upaljena svijetla to gore pomenuti zavrsavaju ac, sisteme, ...) duplo manje ces uciti od kolega sa medicine, etf-a i sl. ribe su extra na faksu, jes da ima zaostalih profesora, asistenata ali opet dosta ispita mozes da polozis tako sto ces ih spremati manje od dva dana. i uvijek ces nesto da cekas na fakultetu (ili profesore ili potpis ili.....).. da ne duzim brucosi mislim da se necete pokajati sto ste upisali bas ovaj faks (ovo vazi za ove sto su na budzetu :) )

...na silnim drugim predmetima na prve dve godine, na kojima je mnogo bitnije da ti lepo nacrtas nesto nego da ga tacno nacrtas. Primera radi arhitektonske konstrukcije, tu se vise znacaja daje tome da li su ti slova jednaka i da li pulsira linija nego da li greda lebdi u vazduhu...
Ne bih se bas slozila sa ovim :( ..Tacno je da, u vecini slucajeva, jeste tako. Ali, na kraju, ipak sve zavisi od toga s kim radis. Moj slucaj: na drugoj godini sam bila u studiju prof Krunica, gde se pod jedan trazilo da sve bude tacno (u najdetaljnijem konstruktivnom smislu), a dobar dizajn (za koji ti btw ni ne ostane vremena) je samo finalni "cing".

Sto se konstrukcija tice, opste je rasulo.. Svaki asistent je u nekom svom filmu, cesto se desava da rad, koji kod jednog asistenta ne bi bio dovoljan ni za prolaz, kod drugog dobije dobru ocenu. Tek se posle polaganja ispita ispostavlja ciji su studenti ucili "pravu verziju".

Izlasci? Ne znam kako je sad s obzirom da AC-a ima u manjoj meri (ili se bar tome nadajte). Ali ja kad sam bio na prvoj godini (prosle godine :D) svaki petak sam isao na zurke. Te zurke su obicno trajale i preko subote i nedelje, a nekad cak i do ranjih jutarnjih casova ponedeljka, tako da se mnogo puta desavalo da na vezbe ponedeljkom dolazim umoran i neispavan.

A zurke su super, u stvari, nisu bas zurke, vise su sedeljke jer sedis za crtacim stolom, nema puno ljudi samo si ti, nemas alkohol imas sinu lenjire i rapidografe...

zivo me nasmeja :lol: :lol: :lol:

i srecan ti rodjendan! B)

pa uvek ce da bude po neko ko je totalno nezadovoljan, ali postoje ljudi koji su stvarno presrecni na fakultetu (barem mi tako kazu)...

Tvrde da su se totalno pronasli u njemu, i da bez obzira na teskocu, mogu sve da uklope....

znaci nije sve crno belo....

:huh: :blink: :P

aaaaaaaa, zezas, a ?

;)

:unsure:

il jok?

Ne bih se bas slozila sa ovim :( ..Tacno je da, u vecini slucajeva, jeste tako. Ali, na kraju, ipak sve zavisi od toga s kim radis. Moj slucaj: na drugoj godini sam bila u studiju prof Krunica, gde se pod jedan trazilo da sve bude tacno (u najdetaljnijem konstruktivnom smislu), a dobar dizajn (za koji ti btw ni ne ostane vremena) je samo finalni "cing".

Sto se konstrukcija tice, opste je rasulo.. Svaki asistent je u nekom svom filmu, cesto se desava da rad, koji kod jednog asistenta ne bi bio dovoljan ni za prolaz, kod drugog dobije dobru ocenu. Tek se posle polaganja ispita ispostavlja ciji su studenti ucili "pravu verziju".

auuuu... pa to je bas crno :(

Za ovo se skroz slazem! I da dodam da je slicno i na ostalim predmetima gde je vrlo bitno kod kog asistenta ces biti na vezbama (za AK da bi naucio nesto korisno za ispit - a za urbanizme da bi imao bolju ocenu)

A to kod kog ces asistenta biti - E TO JE PRAVA LUTRIJA!

Navodno biras asistenta i prijavljujes se kod kog zelis ( sve to je organizovano na tradicionalan seoski nacin - gurate se kao 100ka) a na kraju te oni rasporede gde hoce (navodno nema mesta kod tog kod kog ste zeleli...) A razlike u ocenama od ass. do ass. variraju ZESTOKO - na nekim predmetima za ISTI rad u jednom studiju bi dobio 1 - 2(3) ocene vise(manje) u drugom.

auuuu... pa to je bas crno

pa daa...

hehe, videcemo :D

3000 vise manje........

noup........ :angry: :huh:

ali jebiga, bitno je da sam upao, sve ce da legne kako treba u drugoj :rolleyes: :lol:

pail zar ti nisi na budzetu?

Jesam, nazalost. Jer da nisam, odavno bih se resio svoje muke i otisao negde gde je jeftinije i bolje.

noup........ :angry: :huh:

ali jebiga, bitno je da sam upao, sve ce da legne kako treba u drugoj :rolleyes: :lol:

Zadrzi taj stav, nada umire poslednja. Postoji mala sansa, da su nove promene (2006 opet ima neki nov plan) malo poboljsale situaciju, pa da ce biti veca prolaznost na ispitima, i razmisljaj pozitivno u tom pravcu.

Za ovo se skroz slazem! I da dodam da je slicno i na ostalim predmetima gde je vrlo bitno kod kog asistenta ces biti na vezbama (za AK da bi naucio nesto korisno za ispit - a za urbanizme da bi imao bolju ocenu)

A to kod kog ces asistenta biti - E TO JE PRAVA LUTRIJA!

Ovo je itekako bitno i za studio projekat. Razlike izmedju studija su neverovatne. Kriterijumi oko ocenivanja mogu maltene potpuno da se zanemare kad se uzme u obzir nacin rada u razlicitim studiima. U mom recimo profesor nikad nije dosao, asistent je dosao jednom, a radili smo sa demonstratorom (devojka svega par godina starija od tebe, koja je recimo tek zavrsila fakultet, ili ga nije jos ni zavrsila). U nekom drugom je recimo profesor dolazio redovno, a u nekom trecem se pojavljivao sa vremena na vreme a dva asistenta sa dva demonstratora su uvek bili tu...

Onda recimo, u jednom studiu se vodi evidencija ko je sta doneo, kako to zadovoljava kriterijume, kolokvijumi se ocenjuju, i svaki student zna koliko je poena skupio na radu tokom semestra, i koliko dobro treba da uradi ispitni zadatak da bi dobio ocenu koju zeli, u ovakvim slucajevima profesor raspolaze sa 50 poena (ako si mu se bas zamerio moze da ti da malo poena, ali ne moze da te obori ako si ti marljivo radio tokom semestra).

U mom slucaju nikakve evidencije nije bilo, nikakvih ocena sa kolokvijuma itd. itd. i onda je profesor raspolagao sa svih 100% tvoje ocene, pa je mogao lako da te obori ako si mu se zamerio.

A razlike u "stilu" projekata... uf, reci cu vam samo, sala 226 sa onim femini asistentom, i valjda Timotijevicem koji to drzi (bio je dekan tad pa se nije valjda puno pojavljivao). Kad udjem u tu salu, zapitam se jer ovi ljudi rade isti predmet....

neki radovi

pa vidim da su odje sve neki "crni" odgovori.. meni je bilo extra (a i dalje je). Kad izadjes u provod uglavnom ces sretati kolege sa faksa (mada kad vidis u 5h ujutru upaljena svijetla to gore pomenuti zavrsavaju ac, sisteme, ...) duplo manje ces uciti od kolega sa medicine, etf-a i sl. ribe su extra na faksu, jes da ima zaostalih profesora, asistenata ali opet dosta ispita mozes da polozis tako sto ces ih spremati manje od dva dana. i uvijek ces nesto da cekas na fakultetu (ili profesore ili potpis ili.....).. da ne duzim brucosi mislim da se necete pokajati sto ste upisali bas ovaj faks (ovo vazi za ove sto su na budzetu :) )

Jedna vrlo bitna stvar koju kolege poput lavine i let4me moraju da napomenu je da su oni '83 god ili stariji, i da na njih reforme nisu bitno uticale sto se tice nacina studiranja. Eventualno bezuslovno upisivanje godina, ako se ne varam?

Vas tempo mi deluje nekako opusteniji, zatvoreniji i udobniji. Kad se upises na fakultet, probio si membranu, i uleteo u tu novu dimenziju, velika je, moze se zalutati, ali puna je kolega i koleginica, i membrana te stiti.

5 godina studija, par puta moze da se obnavlja, ne moraju da se ciste godine vec postoje uslovi, bezbroj ispitnih rokova (padnes ispit, polazes dok ne polozis?), manje generacije...?

Ispravite me molim vas, ako gresim, jer nemam velikog iskustva sa tim, ja sam bio na prvoj godini, i jedine muke koje sam imao (osim crtanja AC-a) su bile da li cu dobiti potpis, ispiti su uvek bili toliko daleko (sve predmeti po 3-4 semestra) da nisam uopste mislio na njih.

A sad, potpuno druga prica, stalno si pod stresom, stalno radis, stalno ti visi cifra od 3000 (pa i najavljenih 3500) evra nad glavom... Nista od ovoga ne bi naravno bilo lose, da se radi po potpuno novo osmisljenom sistemu - kojem bi odgovarao ovakav nacin rada, a ne srozati sistem kome se kampanjski pristupalo decenijama, kada svuda oko tebe ne bi bilo ocigledno da faks ne vredi 3000e nego jedva 300e, pa 340 ljudi na generaciji...

*edit*

OFFTOPIC

E jel zna neko, hoce li postaviti do 14og sept. onu tablu sto su spremili za ulaz?