Jump to content

Od misa do okidaca za EOS DSLR za pola sata

Recommended Posts

Evo brzog i lakog nacina do korisne stvarcice - okidaca za Canon Dslr (ne znam tacno za koje sve modele ali nije ni bitno... ;) )

Alat:

Skalpel

Lemilica

Izolir traka

Materijal:

Mis sa serijskim (?) plasticnim konektorom [onaj stari sto nije ps/2 :) ]

Aluminijumska folija

Teorija :)

post-1956-1154003444.jpg

- kratko spojis 1 i 2 - aparat fokusira

- kratko spojis 1 i 3 - aparat fokusira i okida

Postupak:

Na konektoru misa se mogu uociti 3 rupe koje formiraju pravilan trougao. Isekao sam saklpelom (pazljivo to radite da ne odu prsti - tvrda plastika) ostatak konektora tako da ostanu samo te tri rupe. Dubina secenja - odokativna.

post-1956-1154003461.jpg

post-1956-1154003472.jpg

Kad se dobro sreze ovo se se sasvim lepo uglavi u konektor na telu. Da bi se ostvario dobar kontakt izmedju iglica aparata i rupa od konektora misa ja sam "popunio" svaku rupu sa malim parcicem aluminijumske folije pa je iglica sama sebi napravila put kroz tu folijicu u rupici.

Potom sam rastavio misa i skinuo kabl sa plocice misa i mikro prekidac.

post-1956-1154003482.jpg

Testiranjem sam utvridio koja kombinacija od cetiri zice daje zeljeno ponasanje aparata - okidanje :)

post-1956-1154003494.jpg

Kako to izgleda zajedno:

post-1956-1154003531.jpg

Eto tako ... pa uzdravlje!

Ja sam svojevremeno pravio istu stvar ali je problem sto su "rupe" na 9pin konektoru vece nego pinovi na aparatu tako da je sve kilavo stojalo i prekidalo prilikom pomeranja gore-dole :( Posle toga se nisam bakcao sa time.

Kakvo je stanje kod tebe po tom pitanju? Stabilnost prikljucka i pouzdanost?

Ja sam svojevremeno pravio istu stvar ali je problem sto su "rupe" na 9pin konektoru vece nego pinovi na aparatu tako da je sve kilavo stojalo i prekidalo prilikom pomeranja gore-dole :( Posle toga se nisam bakcao sa time.

Kakvo je stanje kod tebe po tom pitanju? Stabilnost prikljucka i pouzdanost?

Ej radi skroz fino kad se rupe napune alu folijom (ali ne preterani nabijati - a moze i sitnom licnastom zicom). kad se to utakne u telo iglice naprave put kroz aluminijumsku foliju tako da je kontakt bez prekida.

Meni inace stoji kao saliveno valjda zato sto sam gulio konektor od misa polako, tako da upada knap bez klimanja. U svakom slucaju moze da se napravi vrlo jednostavno bez ioleg predznanja u "elektroniku" a ti misevi predpostavljam da se nadju po odpadima, buvljacima ... za 10din ;) Tako da nije toliko frka i probati par puta.

Pozdrav svima.